Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od xmasin »

Řeším podobný problém a to měření vody ve studni cca 9 m hluboké. Nakonec jsem skončil u ponorného čidla od BD Sensors, ale to je trochu drahé řešení. U přístupné nádoby bych použil tlakové čidlo instalované u dna, na aliexpresu nebo ebay jdou koupit tlaková čidla s rozsahem 0,3 atm a napětovým výstupem 0-5V. Takovéto čidlo bych nainstaloval u dna nádoby. Zkoušel jsem i metodu s ponořenou trubkou a tlakovým čidlem na jejím konci, ale tohle řešení dost kecalo, ale je možné, že to bylo způsobené délkou měřící trubky.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od xmasin »

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od dracekvo »

Třeba něco takového a přesně jak píše xmasin, pokud se jedná o sud, tak u spodní strany na něj připevnit toto čidlo a je to .
Co jsem našel v rychlosti já, ale je to ještě drahé, určitě půjde sehnat levněji (viz odkaz na ebay). A pokud chci měřit 10m, tak je to prosté. Místo 1 bar si vemu čidlo s hodnotou 0,15bar :)
https://www.marsystems.cz/levne-snimace-tlaku-wika-a-10
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od vlkazajac »

Pôvodné zadanie bolo :
"... ako by sa dala výška hladiny čo najjednoduchšie-ideálne svojpomocne zaznamenávať a priebežne merať? S arduinom sa trochu kamarátim, len mi nenapadá žiaden vhodný spôsob snímania výšky hladiny. "

Namiesto rôznych senzorov, čidiel, prípadne mechanizmov by som odporúčal znova toto :

https://www.obchodcerpadel.cz/detail-pr ... v/#qtab=t1

Je to profi zariadenie s indikáciou viacerých výšok hladín, s ďalšími automatickými funkciami napúšťania / vypúšťania a je dostupné vo verzii AC aj DC. 67 EUR a pár nerezových skrutiek ( ja mám M5 ) sa mi nezdá byť veľký náklad. Mne vyhovuje úplne, hasičom, ktorým je to určené, asi tiež.

Nedá niekto z fóra návrh, ako toto zariadenie zreplikovať ? Je tu dosť dobrých borcov, ktorým to nedá veľa námahy.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od dracekvo »

Schémátek na vodivostní snímače hladiny je dost.
Já analogové elektronice moc nehovím, tak si ani netroufnu vbrat spolehlivé zapojení.

Ale pokud by toto někdo vyřešil, tak pak neni problém vstupy hladinek prohnat přes μC a nějaké inteligentní funkce si naprogramovat.

Ale jestli si dobře vzpomínám, tak právě původní zadavatel nechtěl snímat hladinu skokově, ale absolutně.
Což třeba ve studni nepůjde nijak inteligentně udělat, než za pomocí ponorného tlakového snímače určeného po měření hladiny.

Je potřeba vždy zvolit nejlepší řešení pro danou aplikaci.

Edit: teď koukám na popis. A třeba - měřící frekvence 10Hz pro zabránění polarizace kapaliny

Takže toto vyjde podle mě lepší koupit, než se s tím stavět. Matroš bude tak za 500kč nejmíň + čas na vývoj + minimálně to bude potřeba 2x předělat, než to začne spolehlivě fungovat :) A dá se koupit za 1200,-
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od vlkazajac »

Tomu rozumiem, len menej už požiadavke zaznamenávať výšku hladiny. To snáď len pre nejaké dlhodobé sledovanie zrážok, na to je ale meteorologická sieť, ktorá poskytuje dostatočne presné dáta.

Pre mňa napríklad by malo praktický význam dovidieť z baráku na sud s vodou, ako sa plní. Na nejakých 6 diod by som musel čumieť ďalekohľadom. :roll: Trápny čisto analógový plavák s terčíkom mi postačuje. Ale na zabránenie pretečenia hladiny naozaj netreba Ohmy ani Farady.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od kyocera »

panel.JPG
Zdravím,
na měření proudu nebo napětí používám také i univerzální moduly s 10 LED diodami.Viz fotka.
Stačí dát vhodný bočník a nastavit krajní meze at už pro proud, či měření napětí ,
nebo i výkonu AC, DC, popř. VF výkon vše se převede na napětí a to tak tak,
jak má být správný rozsah zobrazování.
Také v tomto případě bych použil univerzální modul s 10 LED diodami a snímal bych
průchod malého AC proudu mezi nerezovými elektrodami, které by měly pevnou vzdálenost
mezi nerez elektrodami. Dvoudrát vedení od 2ks nerez tyček
by mohlo být i více vzdálené. Na DPS je 1ks obyčejný OZ LM358 a LED bargraf.
Schéma zapojení je na netu.
Na druhé straně DPS je 56 součástek v SMD montáži . Jsou tam tranzistory k otvírání LED diod ve sloupci.
Výška hladiny by pak byla rozlišena 10 LED diodami.
Podobně bude asi řešený ten hladinový snimač co uvedl Vlkzajac se 7mi LED diodami.
Na tom univerzálním zobrazovacím LED modulu bylo před 12 roky nejdražší osazení SMD na automatu.
Protože ten osazovací automat chce technologickou přípravu a ta je drahá.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od gupa »

mypower.cz píše:Inu sud ma 1m ne 10m a 200L celkem. Bylo by mozne odkazat na konkretni cidlo, ktere se da v mem pripade pouzit tak, abych nevyuzil desetinu rozsahu a mohl to snadno pouzit ve vode vcetne rozumne ceny? Díky.
Co tato signálka? https://www.conrad.cz/ukazatel-stavu-hl ... ul.k191332
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od mypower.cz »

gupa píše:
mypower.cz píše:Inu sud ma 1m ne 10m a 200L celkem. Bylo by mozne odkazat na konkretni cidlo, ktere se da v mem pripade pouzit tak, abych nevyuzil desetinu rozsahu a mohl to snadno pouzit ve vode vcetne rozumne ceny? Díky.
Co tato signálka? https://www.conrad.cz/ukazatel-stavu-hl ... ul.k191332
V mem pripade by slo spis treba o kresleni do grafu za ucelem zpetne analytickym, tedy obdobnym jako kdyz koukam do svych grafu FVE Napajedla (dost casto). Tim se clovek nauci a sam sebe pozna a vytuni a zefektivni sve hospodareni s danou veci, treba u FVE s energii, v tomto pripade s vodou. Treba spotreba vody. Jasne, tady by se dalo uvest treba, ze to resi vodomer, ale ja chci i mit prehled o stavu v ruznych sudech a ruzne si to planovat a tak. Clovek pak vychyta spoustu veci, ktere bez podrobneho pohledu do systemu nevidi. A i ta voda je zajimava. Kdyz si vezmu sud jako ekvivalent baterky, kterou merim 24/7 kazde dve minuty s "presnosti" na desetiny voltu.

U technickeho provedeni mereni by bylo dobre se zamerit i na moznost snadneho odebrani mereni a vyneseni sudu ven k vycisteni a zpetne a velmi snadne montaze mereni zpet. Ta trubka cca jak jsem ji nakreslil vyse je o vytahnuti a pak nasazeni a pripevneni. U cidla na dne to bude asi jen polozeni cidla na dno a pripevneni nejak jednoduse aby drzelo na dne. Coz je taky dulezite aby to bylo jednoduche, pac ten sud proste cistit a vytahnout ven bude potreba. Sudy jsou v interieru v technicke mistnosti kde nezamrzaji. Venkovni sudy zamrzaji. Nicmene i ty merit by bylo hodne zajimave. Kdyz zamrznou tak samozrejme s merenim koncime do rozmrznuti.

Ostatne ted mam konkretne za chatou pod rynama dva 200kg valce ledu. Snad to tedka jak se ma oteplit rozmrzne a bude voda, pac jina na chate neni. Krome pitne, ktera se dovazi. Reversku stale jeste nemam :))
Kony.cz
Příspěvky: 104
Registrován: ned dub 10, 2022 11:07 am
Reputace: 1
Lokalita: Znojmo
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3.43 kW

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od Kony.cz »

Ahoj, budu taky nyní vytvářet měření vody v IBC nádržích. Mám celkem 3ks, takže budu mít 3 měření pomocí
https://www.hadex.cz/m475d-ultrazvukovy ... QsQAvD_BwE

Čidlo navrtám přímo do vrchníhu plastu na nádrži. Tak jsem se chtěl zeptat jestli to již někdo takto má a má již vytvořený vzorec na výpočet obsahu vody v litrech ...
dusanmsk
Příspěvky: 304
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Reputace: 15

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od dusanmsk »

Nie je 25 cm vela? Ja tiez uvazujem o ultrazvukovom merani. Momentalne tam mam plavaky a uz sa mi stalo, ze spodny mi obrastli riasy takym sposobom, ze ani ked hladina klesla pod neho - neodpadol. Preto sa bojim pouzit aj tlakovy aj akykolvek iny system ktory je v priamom kontakte s vodou. Ale toto cidlo ma pripravi o 250L pokial by bolo v urovni hornej hrany ibc-cka.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm
Reputace: 50

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od thomas.007 »

Tak záleží na tom, co ten Hadex snímač pobere? IBC má 1000ltr., rozměry zaokrouhleně 1x1x1m, takže když má detekční kužel snímače v hloubce 1m poloměr kužele 58cm, tak už bude snímat hrany a bude to hlásit třeba 100ltr. ačkoliv bude suchý, navíc min. 25cm znamená, že se bude měřit max. 750ltr. a bude to hlásit plno (jak píše dusanmsk). Tohle by se dalo ošetřit tím, že by se čidlo dalo na ten dekl do tlusté roury, aby se dostal výš a podle toho jak ten kužel vychází by to plnou mohlo hlásit 900-1000 ltr., ale dole bude zase kužel široký a bude hlásit prázdnou nádrž klidně v půlce.
Buď sehnat jiné čidlo (s užším kuželem snímané plochy), nebo použít třeba něco úplně jinýho, buď plovák nebo el.senzorem:
https://botland.cz/grove-senzory-pocasi ... 78134.html
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od Kostěj »

Mám s elektronikou ve venkovním prostředí jen špatné zkušenosti. Namátkou ta poslední: Za 10 let jsem potřetí měnil ponorné čerpadlo v podzemní nádrži na dešťovku, protože vyhazovalo proudový chránič. Nikdy nebylo vadné čerpadlo, ale přívodní kabel prostě nasákl vodou - 3 až 4 roky trvale pod vodou je pro kabel levného ponorné čerpadla maximum. I proto používám monitor vody v nádrži viz. obrázek (plovák, kladka, protizávaží), za posledních 8 let jsem jen musel obtáhnout stupnici, protože ji slunce vyšisovalo. Mám ještě pod střechou dřevníku vodojem, kam načerpám dešťovku a rozvod je již samospádem. Tam je plovák na páce a zvenku mikrospínač. Pokud vidím, že je nádrž poloprázdná, zmáčknu tlačítko, sepne relé a čerpadlo, vypnutí zajistí ten mikrospínač. Tam byla jediná závada: Po pěti letech nasákl polystyrénový plovák tolik vody, že prostě neplaval a nerozepl spínač. Dal jsem tam místo polystyrénu malinkou PET láhev.
Pokud bych řešil automatické doplňování, přidal bych na provázek uzlík, na lištu přišrouboval dva mikrospínače a provázek nechal procházet páčkami těch mikrospínačů.
Přílohy
Monitor2.jpg
Monitor1.jpg
Sten
Příspěvky: 30
Registrován: ned led 08, 2023 3:43 pm
Reputace: 4
Lokalita: Mohelnice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6800Wp
Kapacita baterie [kWh]: 25kWh

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od Sten »

Ve své dřívější praxi jsem se setkal se snímačem hladiny s tyčí s jazýčkovými relé a plovákem s magnetem. Magnet byl kruhový D=50mm, vnitřní otvor d=20mm. Třeba to bude někoho inspirovat.
15xpoly 285Wp východ, 9xpoly 285Wp západ, Epever 10420,84420, měnič 1x noname 6000W, 1x Epever 3000plus, LiFePO4 16x280Ah, 16x230Ah, KG140F+110F postupně zprovozňováno od 5/2023
Antrac1t
Příspěvky: 222
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Reputace: 24
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od Antrac1t »

Sten píše:Ve své dřívější praxi jsem se setkal se snímačem hladiny s tyčí s jazýčkovými relé a plovákem s magnetem. Magnet byl kruhový D=50mm, vnitřní otvor d=20mm. Třeba to bude někoho inspirovat.
tak tak, mam to stejne, jazyckove kontakty celkem 16ks (12cm od sebe) v PPR trubce a zatavene z vnejsku magnet jako plovak. Pres EPS dostavam stav nadrze, a vychazi to co cca co kontakt=500l coz mi staci jako monitoring pro zalevani a splachovani WC ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sledovanie výšky hladiny dažďovej vody

Příspěvek od PetrDubi »

Ten ultrazvukový snímač (tenhle typ) mám v kulaté nádrži o průměru cca. 1,6m a v pohodě. Druhý mám v IBC nádrži a tam to od cca 1/3 níž blbne a hladina dost litá i když se to zprůměruje.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek