Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Po zkušenostech které mám bych řekl, že nejlepší kombinace je trubky do betonu a topné kabely hned pod dlažbu. Topené kabely se pak dají použít k rychlému nahřátí podlahy je-li třeba a trubky pro dlouhodobé temperování a akumulaci.

Rva, 14kWp mi přijde dost slušné, kolik bys těch panelů chtěl? Podle toho co z panelů leze mě bych řekl, že na topení v zimě bych potřeboval tak 200kWp.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

youda píše: Rva, 14kWp mi přijde dost slušné, kolik bys těch panelů chtěl? Podle toho co z panelů leze mě bych řekl, že na topení v zimě bych potřeboval tak 200kWp.
Na topení to stačit nebude, ale od října do března mám další energii stále kam dávat - boiler, topení. A navíc stačí doplňovat jenom další panely, ale už ne baterie, měniče, regulátory. Což trošku vylepší finanční hledisko.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

youda píše:.....Dokonce už jsem to snad 3x veřejně prohlásil a to jak zde ve svém vlákně, tak i ve vedlejším vlákně s názvem "Podlahové topení na FVE".....
omlouvám se. Chodím sem jak je čas a času je málo, tak nestíhám číst vše co bych chtěl... Informace tu sbírám rád a utvářím si (zatím jen virtuálně) svoje budoucí bydlení. Snad na to někdy dojde...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kybos »

youda píše:Po zkušenostech které mám bych řekl, že nejlepší kombinace je trubky do betonu a topné kabely hned pod dlažbu. Topené kabely se pak dají použít k rychlému nahřátí podlahy je-li třeba a trubky pro dlouhodobé temperování a akumulaci.
Já jsem po několika topných sezónách dospěl ke kombinaci topných trubek největšího dostupného kalibru (D20 - více krátkých okruhů paralelně) nahusto v podlahovém betonu s tepelným čerpadlem vzduch - voda a klimatizaci, která umí vzduch nahřát rychleji a s vyšším COP než elektrická podlahovka a subjektivně to udělá lepší iluzi tepla za kratší čas. Podle mého názoru jsou topné dráty do betonu slepá ulička, která nemá efektivní využití a zaslouží si zatracení. Když už nějaké dráty do betonu, tak raději Roxory, zlepšují tepelnou vodivost, zvyšují pevnost a tepelnou kapacitu, zajišťují rychlé a rovnoměrné rozdělení tepla v celé ploše.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

youda píše:Oba měniče nechat úplně odpojené od DS. Slave měniči dát příkaz k vypnutí invertoru, díky čemuž funguje jen jako solar charger, ale zároveň stále komunikuje přes LAN i RS232. Dokud je den, Slave i Master nabíjí baterku, svoji spotřebu kryjí z panelů. Po setmění začne Slave pískat a po pár minutách chnípce. Z baterky pak žere 0 Ampér, což je příjemné. Komunikace LAN i RS232 samozřejmě chcípne také. Master menič jede 24x7.
Jelikož dnes byla příležitost, zkusil jsem i opačný postup - vypnul jsem Master. I toto zafungovalo výborně:
- Master vypnul svou AC část a přepnul se do režimu "charger"
- současně si měniče prohodily role, Slave se stal novým Masterem
- vše online a bez výpadku dodávky
Když to tak krásně funguje, začínám mít cukání dopsat si to kaskádování měničů do Fibara sám ::rolleyes::

Vypadá to, že to ani není moc složitý. Budou mi stačit jen tři příkazy přes RS232:
OFF= ^S005LON0
ON= ^S005LON1
Status= ^P004MOD

Třetím příkazem zjistím, v jakém stavu měnič zrovna je, tedy jestli přepnutí zabralo:
Query Mode.PNG
AC ON OFF.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od tomas »

Super Youdo, slyšel jsem že u Infini je ten Master relativní a když vypadne tak tu funkci bez výpadku převezme další měnič. Jsem rád že jsi to ve své laboratoři i otestoval. Teď mne napadá co když budou 3 Infini a Master vypadne, nepoperou se ty zbývající dva o funkci Mastera? Nechceš pro tento pokus koupit ještě třetí kousek? :)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tomáši,
vím, žes to myslel ve vtipu, ale ve skutečnosti už jsem nad zakoupením třetího "zelenáče" také uvažoval. Zatím by asi většinu času běžel jen v režimu solar-charger, ale když si uvědomím, že na jeho MPPT vstupy můžu navěsit dalších 10kW panelů, tak samostatný regl s tímto výkonem by asi taky něco stál (pozor, ikdyž navěsíš 10kW panelů, zelenáč bude nabíjet max 5kW, zbytek pošle do AC nebo nechá na střeše). Skutečné využití by získal až s pořízením Tesly do garáže.

Tři jističe pro AC IN/OUT jsem do rozvaděče osadil hned při výrobě. Stejně tak jsem na zdi rezervoval místo a fixou naznačil, kam přijde přivrtat konzola pro zavěšení. Dokonce, na jedné z fotek v úplně prvním příspěvku tohoto vlákna jsou ty černé značky na zdi vidět ;)

Letos to ale určitě nebude, snad příští rok.
Infini123.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Tousty

Příspěvek od youda »

Tak jsem se dnes pustil do výzkumu výroby zapečených toustů. Použil jsem základní recept, na který je třeba jen minimum surovin:
- 1x toustový chléb, 20plátků v balení
- 2x sladká paprika
- 2x balení plátkového sýra
- 200g šunky
- trocha kečupu
- 20ml rumu

Výsledek mne mile překvapil. Na vznik 10ks toustů bylo spotřebováno jen 0.19kWh elektrické energie ;)
toast.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Předpokládám, že ten rum se tepelně nezpracovával, ale byl použit jako aktivátor chuťových buněk.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Rum byl použit jako interní desinfekční prostředek po konzumaci.
Nebyl jsem si totiž úplně jistej, jestli ta šunka leží v ledničce teprve týden, nebo už dva... :mrgreen:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
packa
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 11:56 am
Reputace: 2

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od packa »

Hele kdybys pořát něco nerozdával tak sis mohl koupit čerstvou šunku a ten rum vynechat . :-)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

Tak takhle bych si představoval laborovani
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

spíš by mě zajímalo, k čemu může být 10ks toustů, to je tak pro 5 hladovejch krků...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mlokecek
Příspěvky: 28
Registrován: ned črc 08, 2018 7:41 pm
Reputace: 0

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mlokecek »

Ahoj, píšu to sem, snad to nebude off topic :-)

Používáte taky někdo kombinaci Infinisolar a Pylontech ?
Zde píšou, že s novým firmware a BMS RS485 card pro Infini 3K-10k a Pylon u baterie pylontech komunikují se střídačem:

http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 0k-a-pylon

"4.12.2018 Konečně jsme se dočkali ! Voltronic také už akceptoval Pylontech baterie jako oblíbenou alternativu a umožnil komunikaci s těmito bateriemi po RS485 lince. Měniče Infinisolar 3K Plus nyní s novým firmwarem rozpoznávají Pylontech baterie a řídí správně jejich nabíjení a vybíjení. Pro komunikaci je potřeba do měniče vložit BMS RS485 kartu. Další měniče budou následovat."
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

Čeho se konkrétně dosáhne při propojení komunikace?On regl ve voltroniku nedokáže sám regulovat nabíjení čehokoli na svorkách?Nebo co konkrétně vyžaduje Pylontech ,aby se nabil adekvátně?Mám za to že komunikace pouze rozšiřuje menu o vidění nějakých parametrů na blocích Pylontechu ,nic víc.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mlokecek
Příspěvky: 28
Registrován: ned črc 08, 2018 7:41 pm
Reputace: 0

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mlokecek »

Jde mi třeba o to, jetli by střídač baterie probudil, když se hodí do spánku.
Pylontech ve verzi plus se SOC nižším než 7 procent hodí do spánku a lze je probudit jen stlačením tlačítka, nebo opětovným nabíjením. Jenže střídač si bez komunikace myslí, že jsou baterie úplně odpojené a nabíjení nezahájí.
Pokud by s bateriemi komunikoval, tak zjistí, že jsou jen ve spánku a začal by je nabíjet.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

A co to odpojuje v té baterii,nějaké DC relé?Nechápu proč by se měla baterka bránit nabíjení,když je na 7%.Chápu ochranu podbití pod stanovenou mez napětí,ale v tom případě by se měla vypínat zařízení na baterce a né baterka.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

no joo no , holt chytrá baterka :roll: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mlokecek
Příspěvky: 28
Registrován: ned črc 08, 2018 7:41 pm
Reputace: 0

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mlokecek »

Baterka se nevypne, ale jenom uspí. InfiniSolar si ale myslí, že je vypnutá, tak se ji ani nesnaží znovu nabíjet, když je přebytek. No, stalo se mi to jen několikrát, hlavně v tomhle období, kdy to prd vyrobí.
V létě se mi to stávalo taky, ale to jsem měl jen 3 baterky, teď už mám 4 kusy a ty v dobrých měsících ani nevyždímu na 7 procent.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od střídač_N »

mlokecek píše:.....ale jenom uspí........
Baterku nejde nějak uspat, ta je buď připojená, nebo odpojená. Jiný stav nemá. Tudíž je otázka jak, případně čím je odpojená a co dává signál k jejímu opětovnému připojení.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek