Regulátor Phocos CX20

Regulátory Phocos CX
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od vata »

Myslím, že zahřívá se proto, že se na něm propaluje velmi vysoký napěťový rozdíl. Ještě jednou - ten panel je pro 12V systém takhle přímo přes tento regulátor nevhodný. Můj CXN40 skoro vůbec nehřál. Je tedy pravda, že měl radikální představu o regulaci - zkrátka panely rovnou odpojil.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Dafr75
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 04, 2012 2:46 pm
Reputace: 0

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od Dafr75 »

Když tedy propojím baterie seriově dostanu 24V . Čím to prohnat abych z toho měl opět 12V se stejným výkonem?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od matej »

DC/DC měnič, nějaký 24V/12V typ .. nějaký 20A typ jsem někde viděl kolem 700Kč s účinností 92%
Pravda a Láska zvítězí!.
Dafr75
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 04, 2012 2:46 pm
Reputace: 0

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od Dafr75 »

tak měnič jsem šel reklamovat přes den sice nabíjel dostal jsem se i do plných ale ráno tam zas byla jen půlka bez jakékoli zátěže to značí že buď kecá a ještě hlásí zkrat nebo tu energii žral on. Doufám že do třetice to vyjde.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od SJM »

Mylím, že podle občanského zákoníku máte možnost po dvou reklamacích téhož žádat vrácení plnění, tj. vrátit zboží a prodejce je povinen vrátit kupní cenu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od vata »

Váš problém není (kupodivu) CX, ale nevhodná kombinace panelu a napětí baterie. Je pravděpodobné, že u Vás i třetí kousek spáchá sebevraždu a s trochou strpení vezme s sebou do křemíkového pekla i baterii.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Dafr75
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 04, 2012 2:46 pm
Reputace: 0

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od Dafr75 »

Bohužel druhý byl zakoupen u jiné firmy než ten první co se roztavil uplně a já jsem myslel že hlavně mou vinou. Jak jsem psal výše.Pokud to nerozchodí ani nový poohlédnu se po nějakém MPPT. Jenže já baterie zapojil do série tj.24V a ani to nepomohlo.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od matej »

Je možné, že děláte něco špatně ... ? Mne CX20 funguje ve 24V systému bez problémů již několik let ...
Jinak jeho ukazatel stavu nabití není moc přesný, to že po nabití baterie několik hodin bez odběru nebo s malým odběrem spadne indikátor na polovinu je u něj zcela normální. Ten indikátor podle mně v podstatě jenom měří napětí.
Pravda a Láska zvítězí!.
Dafr75
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 04, 2012 2:46 pm
Reputace: 0

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od Dafr75 »

No vážně asi bude špatně to že po něm chci aby ze silným panelem dával jen 12V. Takže až mi přijde z reklamace nechám ho běžet jen na tich 24V a veškeré spotřebiče napojím přímo na baterie.Abych to nemusel hnát přes DCDC měnič. Co se stane když do té doby napojím panel přímo na baterie?
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od SJM »

Záleží jak bude slunečno, ale baterie mohou dosatat dost na frak, protože průběh nabíjení téměř jistě nebude v souladu s požadovanou nabíjecí charakteristikou. Je třeba pohlídat max. napětí baterií při nabíjení a v noci je odpojit.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od matej »

a veškeré spotřebiče napojím přímo na baterie.Abych to nemusel hnát přes DCDC měnič
Tak na toto veliký pozor !! Tím si ty baterie spolehlivě rozbalancujete, tzn. určitě se vám nepodaří zatěžit obě baterie stejně. To znamená, že po nějaké době jedna baterie bude více nabita než ta druhá a když je pak budete nabíjet společně v sérií např. tím CX20, velmi rychle se Vám může stát že jedna baterie ještě nebude nabita a druhá půjde přes 15V (jelikož druhá bude mít třeba 13V tak se regulátoru bude zdát že 24V baterie má 28V což je při nabíjení OK ale nedoví se že to není 14+14 ale 15+13) a to věru ani olověné baterie nemají rády !! Je to horší než podvybití.
Těch pár stovek na DCDC měnič nebudete litovat.
Pravda a Láska zvítězí!.
Dafr75
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 04, 2012 2:46 pm
Reputace: 0

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od Dafr75 »

SJM píše:Záleží jak bude slunečno, ale baterie mohou dosatat dost na frak, protože průběh nabíjení téměř jistě nebude v souladu s požadovanou nabíjecí charakteristikou. Je třeba pohlídat max. napětí baterií při nabíjení a v noci je odpojit.
No díky letošnímu počasí se asi není moc čeho bát ;) a bude připojená lednice takže stálý odběr cca 15amp/24hod dle návodu.Plus nějaké dobíjení mobilu a občas TV. jak říkám jde jen o dočasné řešení než proběhne reklamace. :roll:
sali
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 26, 2015 8:37 pm
Reputace: 0

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od sali »

Chyby: měnič nikdy NEPŘIPOJOVAT na výstupy CX20. Systémové napětí baterie a panelu musí být podobné aku12V=FV panel 19V naprázdno a méně(pro 24V x2). a mát tam víc kopanců, ale to bych zde radil zdarma a to mně neba ;-) .....
FRSO
Příspěvky: 2251
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Regulátor Phocos CX20

Příspěvek od FRSO »

sali píše:Chyby: měnič nikdy NEPŘIPOJOVAT na výstupy CX20. Systémové napětí baterie a panelu musí být podobné aku12V=FV panel 19V naprázdno a méně(pro 24V x2). a mát tam víc kopanců, ale to bych zde radil zdarma a to mně neba ;-) .....
Zdravím, tak to je docela pozdní rada, od té doby to snad už má pár lidí zde na foru, jinak jsem ty CX 20 taky používal-protože nic cenově dostupného nebylo. Teď už jedině MPPT :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek