Solární pálenice

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
packa
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 11:56 am
Reputace: 2

Solární pálenice

Příspěvek od packa »

tak mě napadlo , má tady někdo solární pálenici ?

Admin edit: téma odděleno od tématu Youdova ostrovní laboratoř
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Solární pálenice

Příspěvek od diablo007 »

Pálí se přes kotel s dřevem aspoň nějakou tu tradicí by bylo dobré udrzet
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární pálenice

Příspěvek od ota »

Inu pálenice:
Vzhledem k aktuální legislativě (možná jsou úřady na Moravě tolerantnější) se v Čechách doma páli spíše v noci. To poněkud komplikuje solárni provoz.
Navíc, bohužel jsme na tuto činnost z lenivosti většinou rezignovali a vozíme ovoce do oficiálních pálenic kde se pálí na plynu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Solární pálenice

Příspěvek od diablo007 »

Problém je doba moderní s to je policejní vrtulník a termokamera stačí v létě proletět.nad dědinou a podívat se kdo topí a máš to sesbírané na to tata
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Solární pálenice

Příspěvek od JiříK »

diablo007 píše:Problém je doba moderní s to je policejní vrtulník a termokamera stačí v létě proletět.nad dědinou a podívat se kdo topí a máš to sesbírané na to tata
Tak ono se většinou pálí v zimě. No dobře, od podzimu do brzkého jara. :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Solární pálenice

Příspěvek od diablo007 »

Ono asi záleží jak které ovoce
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární pálenice

Příspěvek od kodl69 »

a proč bys v létě topil, když máš přebytky z FVE...
to Ota: v okolí mám pěstitelskou pálenici, kde se topí dřevem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Solární pálenice

Příspěvek od dracekvo »

Já měl solární pivo :) Pálenky se bojím.
Ale teď je pivovar rozebranej :( a solar vlastně taky
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární pálenice

Příspěvek od jahodovák »

Ono by to nebylo až zas tak jednoduché,pokud bys chtěl palenici tak na jednu štamprdličku tak by to šlo,pokud ale něco s větším výkonem tak bys asi neuspěl,takovej kotel bere kolem 12 kilovat,nedovedu si představit to pole které by to bez výpadků ustálo...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární pálenice

Příspěvek od unicast »

jahodovák píše:Ono by to nebylo až zas tak jednoduché,pokud bys chtěl palenici tak na jednu štamprdličku tak by to šlo,pokud ale něco s větším výkonem tak bys asi neuspěl,takovej kotel bere kolem 12 kilovat,nedovedu si představit to pole které by to bez výpadků ustálo...
Z dobrého kvasu je výtěžnost destilátu mezi 8 - 20 % podle cukernatosti (a ta závisí na spoustě dalších věcí, od konkrétního materiálu, množství přidaného cukru, druhu použitých kvasnic apod). Z 50 litrů se celkem v pohodě pět litrů finálního 53% destilátu získat dá a k tomu stačí větší hrnec (samozřejmě hermeticky utěsněný a k tomu pár dalších triviálních propriet), na který zase postačí přibližně 2 - 3 kW výkonu. A čím pomaleji se to bude zahřívat, tím lépe z chuťového hlediska... Není zásadní problém udělat malou pálenici dokonce ani ze zavařovacího hrnce z Lidlu.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární pálenice

Příspěvek od jahodovák »

unicast píše:
jahodovák píše:Ono by to nebylo až zas tak jednoduché,pokud bys chtěl palenici tak na jednu štamprdličku tak by to šlo,pokud ale něco s větším výkonem tak bys asi neuspěl,takovej kotel bere kolem 12 kilovat,nedovedu si představit to pole které by to bez výpadků ustálo...
Z dobrého kvasu je výtěžnost destilátu mezi 8 - 20 % podle cukernatosti (a ta závisí na spoustě dalších věcí, od konkrétního materiálu, množství přidaného cukru, druhu použitých kvasnic apod). Z 50 litrů se celkem v pohodě pět litrů finálního 53% destilátu získat dá a k tomu stačí větší hrnec (samozřejmě hermeticky utěsněný a k tomu pár dalších triviálních propriet), na který zase postačí přibližně 2 - 3 kW výkonu. A čím pomaleji se to bude zahřívat, tím lépe z chuťového hlediska... Není zásadní problém udělat malou pálenici dokonce ani ze zavařovacího hrnce z Lidlu.
To sice máš pravdu ale přídavkem cukru si to akorát zkazíš,přidání cukru způsobuje bolesti hlavy a to i u vína,takže až po napití nebudeš mít jen žížen ale i jiné projevy víš čím je to způsobeno,pokud máš jen jeden strom tak je to reálné,pokud máš ale 50 stromů tak je situace jiná.Byl rok,co jsem vylisoval 2000 litrů moštu a zbytek jablek jsem navozil do lesa.. :D :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární pálenice

Příspěvek od unicast »

jahodovák píše: To sice máš pravdu ale přídavkem cukru si to akorát zkazíš,přidání cukru způsobuje bolesti hlavy a to i u vína,takže až po napití nebudeš mít jen žížen ale i jiné projevy víš čím je to způsobeno,pokud máš jen jeden strom tak je to reálné,pokud máš ale 50 stromů tak je situace jiná.Byl rok,co jsem vylisoval 2000 litrů moštu a zbytek jablek jsem navozil do lesa.. :D :D :D
Problém s bolestí hlavy je způsoben zejména tím, kolik se toho vypije :-) Druhým důvodem pak je snaha mít toho co nejvíc, z toho vyplývající pozdější odstavení a tedy dokap (čili vyšší alkoholy) v destilátu a to člověk v komerční pálenici nemá šanci ovlivnit. Co se týče cukru, jeden se nesmí inspirovat onou památnou větou z Čonkina "pamatuj Váňo, recept je prostý: na kilo hoven kilo cukru", ale jsem toho názoru, že kilo až dvě na metrák fakt nic nezkazí.

Jinak souhlasím, že prohánět 2000 litrů kvasu padesátilitrovou (nebo třeba devadesátilitrovou, to už je jedno) kolonou je na palici.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Solární pálenice

Příspěvek od youda »

jahodovák píše:Byl rok,co jsem vylisoval 2000 litrů moštu a zbytek jablek jsem navozil do lesa.. :D :D :D
A ja si furt rikal: "Proc se ti kanci letos furt valeji v prikopu a slintaji?" Ted uz to vim - tys je tema jablkama normalne ozral!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solární pálenice

Příspěvek od jahodovák »

kdyby jen to,oni se mě potom dobrovolně stěhují do mrazáku,ještě tam asi tak půlku mám...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek