Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak ?

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Kodl 69 píšete zcela o něčem co se vůbec netýká dnes mého ranního příspěvku.
Kodl 69 píšete o tématu. Které se už dávno probralo a vyčerpalo .
Nevím, jestli je to záměr z Vaší strany téma zaplevelit a uhnout od hlavní myšlenky.
Tak tedy ještě jednou . Můj ranní příspěvek se týká jen a jen přečerpávacích pump.
Vůbec neřeším zapojení vstupní strany spínaného zdroje na FV panel jak Vy uhýbáte od tématu..
Můj ranní příspěvek v návaznosti na příspěvek Abrams zde
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 584#p81570
a také na příspěvek Youdy , který nabízí finanční pobídku na vývoj přelévací
pumpy, kterou dělá kodl 69.
V ranním příspěvku upozorňuji, že existuje několik desítek potencionálních hotových
přečerpávacích pump k využití i když jsou to ve skutečnosti jen nastavitelné spínací zdroje.
Proč tedy dělat vývoj přečerpávacích pump , když se nabízí možnost vyzkoušet něco
hotového ?
A tyto spínané zdroje s nastavitelným výstupem mají galvanicky oddělený vstup i výstup.
V ranním příspěvku se zmi’nuji o hotových nastavitelných zdrojích 2,9V až 3,65V
Takových zdrojů existuje několik desítek možná i 100 typů a jen namátkou jsem dal odkaz
Na TME. Spínané zdroje mají uvedeno v katalogu vstupní napětí DC od 120V, ale
Kodl 69 opakovaně na mypower psal, jak tyto spínané zdroje zdroje úspěšně
doma provozuje na 48V. Pak se tedy nabízí myšlenka použít tyto zdroje jako přečerpávací
Pumpu tak, že vstup zdroje se zapojí na celkové napětí 48V aku baterie LIFE a výstupní
nastavitelné napětí se nastaví např. Na 3,0V a 3,0V je jen příklad a každý výstup jednotlivého zdroje
zdroje je potom připojený na jeden LIFE článek. Takže tedy jen příklad. Koupím
např. 16ks spínaných nastavitelných zdrojů 2,9V až 3,65V, s výkonem kolem 20 W
s proudem 7A .
Tedy na jeden LIFE článek jeden takový zdroj zapojený vždy jako přečerpávací pumpa.
Se vstupen na napětí celkové aku 48V.
Pokud LIFE článek je nabitý a má vyšší napětí jak 3.0V zdroj jako přečerpávací
Pumpa neuplatní a zdroj je jen v pohotovosti a bere z aku 48V jen proud i příkon
Naprázdno.. Pokud je napětí LIFE článku vyšší jak 3,0V tak se
zpětně z LIFE článku do zdroje , který je nastavený na 3,0V nic nevrací, protože
spínací zdroj má na výstupu diody . Pokud napětí LIFE článku se při vybijení
dostane pod 3,0V, v tom okamžiku začne spínaný zdroj dodávat energii do LIFE článku,
tedy přečerpávat z celkového hlavního aku
48V do jednotlivých LIFE článků a to s max. proudem až 7A protože jsme takový zdroj
Pro náš příklad vybrali.. A protože je časem každý aku článek jinak
Rozhozený, některá přečerpávací pumpa z použitého spínaného zdroje bude zahálet, jiná
Dodávat více , jiná méně energie. Ale ve výsledku budou při vybijení všechny LIFE články
Srovnané každý na těch 3,0V což je příklad a LIFE články mají v režimu vybijení
takové srovnané napětí jaké jsme na sekundární straně zdroje s nastavitelným výstupem nastavili.
Pro náš příklad 3,0V. Stejně tak to může být 2,95V nebo 3,05V . Předkládám myšlenku
Využití spínaného zdroje jako přelévací pumpy nikoliv tvrzení, zda je potřeba
Proud max 7A nebo více nebo méně a stejně tak nastavené
Napětí 3,0V je jen příklad možnosti a objasnění principu.
Tedy nastavené takové výstupní napětí na spínaném zdroji , které považujeme
za správné, či technologicky potřebné.
Pokud potom nakonec poklesne celkové napětí LIFE aku 48V pod stanovenou dolní mez vypne podpětové relé
ovládání měniče , přepne na DS a přečerpávací pumpy na LIFE berou opět jen odběr
naprázdno.Ale napětí LIFE článků bude v závěru pěkně srovnané.
Jde tedy o to vybrat z hotových spínaných zdrojů jeden vhodný výkonový typ a
nastavit vhodné správné výstupní napětí
Pro srovnání všech LIFE článků a takovou sestavu přelévacích pump.
Pumpy pak dlouhodobě testovat v provozu s LIFE. Tím se znovu vracím k hlavní
Myšlence z ranního příspěvku použít spínané nastavitelné zdroje s nastavením
2,9 až 3,65 jako přečerpávací pumpy pro LIFE. A nastavitelných zdrojů s výstupním
Nastavitelným napětím napětí kolem 3,3V najdete možná i sto typů.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kybos »

Není to špatná myšlenka pro balancování na spodní úrovni napětí. Paralelně k tomuto systému bychom ale museli doplnit ještě jeden, který by řešil pomocí spínaných zdrojů 3,4/55V balancování na horní úrovni provozního napětí článků. Pak se ovšem nabízí otázka, zda tyto dva systémy nebudou dohromady dražší, než jediný balanční systém, který balancuje články průběžně při libovolném napětí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od Jozef51 »

kyocera, neviem ci som celkom pochopil o co sa jedna. Ale kedysi sme s Otom riesili problem prelievania energie hlavna bateria -> clanok v tejto baterii (0 az 4V). Mne sa javil (teoreticky) ako celkom pouzitelny blokujuci menic. Vyhody jednoduchy lacny (100-150Kc) sam si nastavi vystupne napatie podla napatia clanku, nativne obsahuje prudove obmedzenie, da sa spravit ochrana proti prepatiu na vystupe. Taketo komercne zariadenie nepoznam ale na podobnom principe pracuju desulfatory Pb akumulatorov. Nevyhoda - treba to vyvinut a spravit.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro Kybos balancování na horní úrovni je možné udělat raději paličem, protože čas balancování na
horním napětím je zpravidla krátký 10 až 20 minut. Pak se zapíná vytěžení - zpravidla bojler.
A více problémů vždy může nastat na spodní úrovni. Kdy hrozí, že
by se nějaký článek mohl dostat dole pod povolenou mez.
Využití spínaných zdrojů jako přečerpávací pumpy může být i levnější alternativa
k čínským přečerpávacím pumpám.
A ve spínaných nastavitelných zdrojích 3,3V je velký výběr.
Pro Josef51. Jen bych zopakoval poslední větu. Hotových spínaných zdrojů
kolem 3,3V je možná sto typů. A některé jsou levné. Záleží na výkonu zdroje.
A záleží vše na individuálním přístupu a myšlení každého fotovoltaika.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od dub042 »

Teď už jen zkusit, zda fungujou na 48v třeba ty meanwell, no jeden si asi objednám a zkusím
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
na 48V fungují spíše menší výkony spínaných zdrojů. Zkuste také napsat
kodl69 jaké výkony spínaných zdrojů na 48V chodily kodl69 bez problému.
/ Už je po uzávěrce rozdávání peněz a Youda peníze rozdal. Ale ještě včera jste mohl
si na nákup spínacího zdroje a experimenty s takovou přelévací pumpou
vyžádat finanční pobídku - nabízených 1 tis.kč /
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od marko250 »

Mě se na tom nelíbí vlastní spotřeba naprázdno a pak ještě vyšší při plném výkonu.0.5W na jeden kus na prázdno je prostě hodně.Jak probíhá samotné přelévání v tom zdroji.Článek padne na 3V a zdroj spustí plný výkon 20A,nebo je tam větší rozptyl spínacího a vypínacího napětí a pozvolný náběh zdroje?

Pro srovnání s klasickým reglem co nedělí napětí na jednotlivé články a má MPPT. Na 32ks článků mám jeden(90A) a druhý(60A) a pokud je tma a panely nic nedávají tak na bočníku mi jde 6W odběr i s balastem na článcích,což je 17ks paličů(3.6V/1.7A),1ks palič 16A,samotný bočník whiz bang 500A,komunikace Midnite reglu s odesíláním na net,32ks přelévacích pump (Mendy) a 4ks celllogery.Měnič je vyplý na kolébkači.

Pokud bych tedy nasadil 32ks zdrojů jen na spodní napětí 3V,tak bych měl 16W ztrátovost bez přínosu,že by vůbec něco dělaly.Pokud bych nasadil zdroje i jako nabíjecí(3.45V) a stringy nechal po 4s(150V) tak po poklesu napětí panelů na úroveň baterky,by se musely zdroje všechny odepnout,jak toto ovládat,bez dalších ztrát a spolehlivě?Dále ,jak by se zase zdroj choval při nastavení napětí 3.45V na článku,co se tam bude dít přesně u tohoto napětí?Samozřejmě je to dalších 32ks s další celkovou prázdnou spotřebou 16W.

Zatím můj pohled na věc je ,že se to dá uplatnit jen u baterie s menším počtem článků a i tam bude efektivita mizerná.Cenově už jsou regly dost nízko.Stačí výkonnější palič ,který to srovná na horní hranici a tam dole už takový rozdíl nebude a pokud ano ,tak je potřeba doplnit ten slabý článek,nebo nejlépe zaměnit za stejný s ostatníma.

Situace by se změnila,kdyby byla účinnost těch zdrojů blízká 98% ,nejlépe i v práci :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od beethowen »

dub042 píše:Teď už jen zkusit, zda fungujou na 48v třeba ty meanwell, no jeden si asi objednám a zkusím
Netřeba zkoušet, nefungují. Mám LRS-100-3.3 na případné nabíjení jednotlivých článků a idea byla, že by to mohlo jít z 48V DC, ale zjistil jsem, že ne. Navíc je to nevhodné i proto, že jak píše Kodl69 při přetížení ten zdroj vypne. Takže aby to mohlo fungovat jako nabíječ, musí se přidat ještě nějaký drobný sériový odpor. Chová se jako docela ideální zdroj napětí až do svého jmenovitého výkonu, potom při překročení o cca 15% vypne. V kombinaci s poměrně tvrdými LiFePO4 to není ideální. Navíc to není univerzální i pro Li-ion, protože max tam nastavím pouze 3,8V.
Navíc jak píše Marko250, tak účinost je nic moc.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od beethowen »

Možná něco takového by nemuselo být úplně zlé: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ptma403033.pdf Můžete někdo u TI požádat o vzorek a vyzkoušet. Momentálně jsem u TI na Blacklistu, takže vzorky nedostanu. Ale účinnost u 3.3V a malých výkonů nebude nikdy nic moc.
Myslím si ale, že tudy cesta nevede. Systém, co vyvíjí Kodl69 potenciál má, jenom to dodělat.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od marko250 »

Nějak mě to uniklo,co kodl69 dělá?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od beethowen »

marko250 píše:Nějak mě to uniklo,co kodl69 dělá?
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Dem#p76609
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od marko250 »

Jo už vím,ale tohle je zase vše řízené,takže další jednotka a překopat vše na přepínání.Já mám rád jednoduchost a robustnost.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kodl69 »

ale to je jednoduchý a robustní, aspoň v návrhu. Když namontuješ balancer na článek a neuděláš nic dalšího, tak funguje jako obyč balancer, a když propojíš mezi článkama jeden drát, opakuji jeden drát, a připojíš ovládací desku, tak je z toho inteligentní BMS. Nevím, co už by mělo být jednoduššího.
Pokud chceš robustní řešení, rozdej lithium a kup si NiCd, to je robustní řešení s maximální odolností a blbuvzdorností, nevadí tomu úplný vybití a nechání tak několik let, teplota, prostě nic, dycky se to dá nějak rozchodit. Proto to používali tak dlouho na dráze...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro Marko 250 píšete mimo téma a srovnáváte špatné udaje.
Múj příspěvek se týkal pouze přelévacích pump.
Tak tedy ještě jednou . Můj včerejší ranní příspěvek se týká jen a jen přečerpávacích pump.
Vůbec neřeším zapojení vstupní strany spínaného zdroje na FV panel místo regulátoru
jak Vy Marko 250 uhýbáte od tématu a nemůžete přelévací pumpu mezi články srovnávat s regulátorem co
do účinnosti. Učinnost jedné přelévací pumpy můžete srovnávat s účinností druhé přelévací pumpy.
Můj včerejší ranní příspěvek v návaznosti na příspěvek Abrams zde
viewtopic.php?t=4517&p=81584#p81570
a také na příspěvek Youdy , který nabízí finanční pobídku na vývoj přelévací
pumpy, kterou dělá kodl 69.
V ranním příspěvku upozorňuji, že existuje několik desítek potencionálních hotových
přečerpávacích pump k využití i když jsou to ve skutečnosti jen nastavitelné spínací zdroje.
Proč tedy dělat vývoj přečerpávacích pump , když se nabízí možnost vyzkoušet něco
hotového ?
A podle formulace některé věty vidím, že i když jsem vám jednou nějaké základy Marko 250 vysvětlil, tak jste to zapomněl a podruhé se k vysvětlování nebudu vracet.
No a dále Marko 250 Vaše přelévací pumpy od Mandy z číny také mají srovnatelnou účinnost jako spínané zdroje.
A také mají ztráty.
Možná mají pumpy od Mandy velmi malý proud výstupní proud a kdo má chut vyzkoušt něco jiného , možná i levnějšího jako přelévací pumpy od Mandy z číny , možná výkonějšího jako pumpy od Mandy ,popsal jsem v příspěvku
stř pro 05, 2018 2:56 pm i princip srovnávání napětí na spodní hranici pomocí spínaného zdroje zapojeného
jako přelévací pumpa nastavené napětí na spodní hranici napětí LIFE článku.
Pro betowen : Nejde Vám jeden spínací zdroj na 48V ? Nevadí v nabídce je jich kolem stovky nastavitelných
kolem napětí 3,3V. A jestli potřebujete o 0,1V víc , tak si nastavte potřebné parametry ve vyhledávači zdrojů
u TME. A poslal jsem Kodl 69 dotaz,. které zdroje mu na 48V chodily dobře. Snad se kodl 69
nebude zlobit, když uvedu citaci jeho odpovědi do SZ :
v podstatě všechny, od 5W do 120W, záleží jenom na topologii, musí to být flyback. Na první pohled se pozná tak, že má na štítku napětí 85-240V AC, a nemá žádnej přepínač 110/220V, jako mají starý ATX, tj prakticky všechny zapoudřený adaptéry, spínaný zdroje z ali za 6USD: https://www.aliexpress.com/item/Power-S ... 4419994d7b
a pod. většina jede, akorát mají na 50V pomalejší start (5-7s), protože se dlouho nabíjí startovací kondenzátor, u těch bez krytu to řeším přidáním dalších dvou odporů 560k paralelně k těm původním, pak to funguje na 230V i na 48V DC. Nabíječky od telefonu, NB a kde co prostě strčím do zásuvky kde mám 48V DC (obvykle to pod 52V nejde) a 90% jich jede. Na 90V z panelů jede snad všecko. tohle je třeba celkem úlet, https://www.aliexpress.com/item/AC-DC-1 ... ff1723086c je to i v 5V verzi, optimálka pro napájení arduina přímo z panelů...

Zdroje na 50V nedají jmenovitej výkon, odhadem tak 1/2 až 2/3, jak už jsem psal, protože proudový omezení je odvozený od snímacího odporu v Source fetu na primáru trafa. Navíc taky řídící obvod prostě nedokáže nastavit střídu víc než 80%, což je na druhou stranu vlastně dobře, jinak by to bylo samodestruktivní zapojení...
Konec citace kodl 69
A na závěr uvádím, že jsem dnes v noci vyzkoušel napájení spínaného zdroje 15W a 25W na 48V .
Oba šly dobře na 48V jen pro úplnost uvádím, že byly na jiné výstupní napětí , než 3,3V.
Ale v mém modelovém příkladu jsem uváděl zdroj 7A s výkonem kolem 20W a nastavitelným napětím kolem 3,3V.
Takže kdo má LIFE a chce vyzkoušet možná i něco levnějšího jako přelévací pumpy od Mandy z číny má
možnost nějaký spínací zdroj vyzkoušet v zapojení jako přelévací pumpa.
Komu se tato myšlenka spínaného zdroje s nastavitelným výstupním napětím
kolem 3,3V zapojeného jako přelévací pumpa pro LIFE nelíbí, tak to nebude ani zkoušet a zvolí jiné řešení.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od marko250 »

kyocera> Z tvého popisu měření vyšlo:"Označení vzorku spínaného zdroje Meanwell je LRS-100-3,3 Cena 400Kč. Spotřeba naprázdno je 0,5W. Tento zdroj má nastavitelný rozsah napětí od 2,8V až do 3,7V. Uváděný max. katalogový proud 20A. Zjistil jsem, že zdroj dodává plynule A nabijí 2ks seriových NiCd aku libovolně proudem až do maxima 25A. Pak se projeví analog.ochrana LRS. Pokud je proud vyšší jak 25A, tak zdroj LRS na okamžik vypne a za chvíli opět zapne."

Takže pokud tento zdroj napojím jako přelévač a nastavím 3V a druhou stranu dám na svorky baterky,tak při jakémkoli napětí nad 3V nebude pracovat,jen čekat a bude brát 0.5W.Pak příjde okamžik ,kdy napětí poklesne na nastavené 3V a začne dotovat článek 20A s účinností 84%.A můj dotaz zněl jakým způsobem přesně,jelikoš pokud v 3v spustí 20A , dojde tam i ke změně napětí,nějaký rozsah co si hlídá zdroj?Nebo dokáže přesně držet 3V a jen vyrovnávat náboj článku od 20A-0A.Dále by mě zajímalo jak si povede účinnost,kde není dodržen napěťový rozsah zdroje,kdy místo 120V je na svorkách 48V v nečinnosti/práci?Pokud takový zdroj použiji na malokapacitním článku tak tam nikdy k max. 25A dotování nedojde s ochranou zdroje,ale co na 400A článku,tam bude asi cyklovat ne?

No a pak je druhá varianta s využitím na nabíjení a balancing horní,tam jsem to srovnával s klasikou.Co jsem tedy pochopil špatně?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
můj příspěvek se týkal pouze přelévacích pump.
Někdy je lepší si sám sestavit nějaký obvod, něco změřit a něco sám vyzkoušet.Tak dostanete hodně odpovědí.
A co sám změříte, výsledek si lépe si zapamatujete.Zkuste změřit poměry a účinnost na Manda přečerpávacích pumpách
pak vybrat nějaký spínaný zdroj kolem 3,3V,20W , zapojit ho jako přečerpávací pumpu , změřit
co Vás zajímá a udělat srovnání.Dostanete víc odpovědí, než jaké kladete. Stručně na Váš dotaz. Bude to fungovat.
Když Vám nestačí moje vyjádření, mohlo by Vám pomoci přečíst si příspěvek od Kybose. A úplně nejlepší je
si sám všechno změřit a vyzkoušet a srovnat.
Mám po ránu málo času a tak dále přepisuji věty .
Tak tedy ještě jednou . Můj včerejší ranní příspěvek se týká jen a jen přečerpávacích pump.
Vůbec neřeším zapojení vstupní strany spínaného zdroje na FV panel místo regulátoru
jak Vy Marko 250 uhýbáte od tématu a nemůžete přelévací pumpu mezi články srovnávat s regulátorem co
do účinnosti. Učinnost jedné přelévací pumpy můžete srovnávat s účinností druhé přelévací pumpy.
Můj včerejší ranní příspěvek v návaznosti na příspěvek Abrams zde
viewtopic.php?t=4517&p=81584#p81570
a také na příspěvek Youdy , který nabízí finanční pobídku na vývoj přelévací
pumpy, kterou dělá kodl 69.
V ranním příspěvku upozorňuji, že existuje několik desítek potencionálních hotových
přečerpávacích pump k využití i když jsou to ve skutečnosti jen nastavitelné spínací zdroje.
Proč tedy dělat vývoj přečerpávacích pump , když se nabízí možnost vyzkoušet něco
hotového ?
No a dále Marko 250 Vaše přelévací pumpy od Mandy z číny také mají srovnatelnou účinnost jako spínané zdroje.
A také mají ztráty.
Možná mají pumpy od Mandy velmi malý proud výstupní proud a kdo má chut vyzkoušt něco jiného , možná i levnějšího jako přelévací pumpy od Mandy z číny , možná výkonějšího jako pumpy od Mandy ,popsal jsem v příspěvku
stř pro 05, 2018 2:56 pm i princip srovnávání napětí na spodní hranici pomocí spínaného zdroje zapojeného
jako přelévací pumpa nastavené napětí na spodní hranici napětí LIFE článku.
Pro betowen : Nejde Vám jeden spínací zdroj na 48V ? Nevadí v nabídce je jich kolem stovky nastavitelných
kolem napětí 3,3V. A jestli potřebujete o 0,1V víc , tak si nastavte potřebné parametry ve vyhledávači zdrojů
u TME. A poslal jsem Kodl 69 dotaz,. které zdroje mu na 48V chodily dobře. Snad se kodl 69
nebude zlobit, když uvedu citaci jeho odpovědi do SZ :
v podstatě všechny, od 5W do 120W, záleží jenom na topologii, musí to být flyback. Na první pohled se pozná tak, že má na štítku napětí 85-240V AC, a nemá žádnej přepínač 110/220V, jako mají starý ATX, tj prakticky všechny zapoudřený adaptéry, spínaný zdroje z ali za 6USD: https://www.aliexpress.com/item/Power-S ... 4419994d7b
a pod. většina jede, akorát mají na 50V pomalejší start (5-7s), protože se dlouho nabíjí startovací kondenzátor, u těch bez krytu to řeším přidáním dalších dvou odporů 560k paralelně k těm původním, pak to funguje na 230V i na 48V DC. Nabíječky od telefonu, NB a kde co prostě strčím do zásuvky kde mám 48V DC (obvykle to pod 52V nejde) a 90% jich jede. Na 90V z panelů jede snad všecko. tohle je třeba celkem úlet, https://www.aliexpress.com/item/AC-DC-1 ... ff1723086c je to i v 5V verzi, optimálka pro napájení arduina přímo z panelů...

Zdroje na 50V nedají jmenovitej výkon, odhadem tak 1/2 až 2/3, jak už jsem psal, protože proudový omezení je odvozený od snímacího odporu v Source fetu na primáru trafa. Navíc taky řídící obvod prostě nedokáže nastavit střídu víc než 80%, což je na druhou stranu vlastně dobře, jinak by to bylo samodestruktivní zapojení...
Konec citace kodl 69
A na závěr uvádím, že jsem dnes v noci vyzkoušel napájení spínaného zdroje 15W a 25W na 48V .
Oba šly dobře na 48V jen pro úplnost uvádím, že byly na jiné výstupní napětí , než 3,3V.
Ale v mém modelovém příkladu jsem uváděl zdroj 7A s výkonem kolem 20W a nastavitelným napětím kolem 3,3V.
Takže kdo má LIFE a chce vyzkoušet možná i něco levnějšího jako přelévací pumpy od Mandy z číny má
možnost nějaký spínací zdroj vyzkoušet v zapojení jako přelévací pumpa.
Komu se tato myšlenka spínaného zdroje s nastavitelným výstupním napětím
kolem 3,3V zapojeného jako přelévací pumpa pro LIFE nelíbí, tak to nebude ani zkoušet a zvolí jiné řešení.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od rva »

marko250 píše:Takže pokud tento zdroj napojím jako přelévač a nastavím 3V a druhou stranu dám na svorky baterky,tak při jakémkoli napětí nad 3V nebude pracovat,jen čekat a bude brát 0.5W.Pak příjde okamžik ,kdy napětí poklesne na nastavené 3V a začne dotovat článek 20A s účinností 84%.
A co na výstup zdroje zapojit nějaký odpor? Nebude to tak strmě spínat ale od určité velikosti napětí na článku bude proud úměrný rozdílu napětí zdroje a baterky
Pro 0.025 Ohm je při 20A napěťový úbytek 0.5V, takže by stačil asi ještě menší odpor - možná jenom propojovacích vodičů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kodl69 »

Já vidím problém ve dvou věcech: pokud bude výstup zdroje trvale připojen k článku, a nebude mít napětí na vstupu, bude z něj odebírat cca 10-20mA . Je to o zvážení, jestli mi to vadí nebo ne. Zdroje bych zapínal nějakým signálem z BMS, sice celkem 8W pro 16s systém není moc, ale mít to zapnutý trvale... Ale asi je to jedno z řešení. Já dycky hledal izolovaný DC DC 48/3.3V a ty jsou drahý jako potvora. Malý nezapouzdřený zdroje z ali fungujou celkem dobře, provozuju jich na 48V několik různejch. To, co se vyvinulo z diskuze ale není top balancing, ale bootom balancing, ale proč ne. Já osobně jsem to nikdy tak daleko nenechal dojít, kromě kapacitního testu aku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od marko250 »

Přelévačky od Mandy otestoval a změřil pezizka tady v jejich tématu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 7&start=80

Ten spodní balancing taky nemusím a pokud je stav nějakého článku tak trystní,je lépe pořešit ten.Ty pumpy od Mandy to taky honí nahoru dolů,ale jak bylo psáno a změřeno, tak jen malými proudy díky malému rozdílu napětí mezi články,což pro trochu rozhozené články není nic zásadního,stačí je srovnat přez noc a nesežerou pomalu nic.U life je navíc problém s tím napětím a potenciálem v nich,pod 3.1V a nad 3.4V to lítá strmě a mezi tím člověk neví podle napětí ,na čem vlastně je.

Jak by se třeba dalo odpojovat a zapínat těch 16ks zdrojů na spodní balancing,když už je tam někdo naroubuje?Mě příjde spotřeba 0.5W na prázdno u té 20A verze dost,na to že pak bude pracovat 30min jednou za den v přechodných dnech,nebo 40x za rok možná.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: Možné řešení pro LIFE, bez pasiv.bal. aktiv pumpy jinak

Příspěvek od kvako1 »

A nešlo by použít na to rovnou třeba nabíječku s balancerem ?
Třeba ten polaron Pro ? nebo podobnou co umí do 16S, je tam na to okno jenom na balancing, mam dojem že to u balancovaní nedobijí, jenom to balancuje.
https://www.graupner.de/media/pdf/a6/71 ... 192cfb.pdf
ja jej skoušel na rozhazených článcich a balancuje to celkem pěkně.
skoušel jsem to zatím jenom provizorně, ale funguje to . Musím si ještě udělat držák článku.pak to otestuju líp a cena není špatná. napajení je ale jenom 12, nebo 24V.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek