Axpert

Měniče Axpert
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Buď koupit verzi, kde už jsou karty vložené, nebo dokoupit (s nejistým výsledkem - musí být stejné verze měničů i stejné verze firmware). Je to třeba u https://www.aliexpress.com/item/3-phase ... 21025.html. A je na každém, jestli je zapojí (dle návodu) jako 3-fáze, nebo (raději) všechny paralelně na jednu fázi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

no ja to chci právě koupit najednou, jenom nevím kterou verzi aby tam ta deska byla.
Ty popisy jsou tam blbý, nechapu to, proto jsem se ptal.
Chci ale dva, ne 3, takže hledat spíš nějaký set...
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

No tak například https://www.aliexpress.com/store/produc ... 63489.html má v popise:
"IMPORTANT: This listing contains 2 units of 5048MS inverters and includes 2X parallel kits for parallel operation up to max 10kw. 220v-240v output only."
Tedy obsahuje 2X paralelní karty.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

pokud by se to kupovalo po jednom tak to pak spolu nemusí chodit ?

rva, ty máš proč dva rozdílne ? kůli ziskům z panelu nebo .... ??
Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS , Kolik ti dáva to pole 14k v zimě ? dik

jenomže to jsou všechno MS , ja chci MG 80A
ale i tak dik za napovědu
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Když jsem s FV začínal, netušil jsem, kde to skončí, tak proto při postupném dokupování různé typy a zapojení se tomu muselo přizpůsobit. A pole dává málo, při denní spotřebě 30kWh mi FV v listopadu pokryla necelých 40%.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

Oprava: blbě jsem se podival,smazana část přispěvku.

pouvažuju jestli nekoupit rovnou 3 a jeden bude ležet jako zaloha.
začina se mi to nějak vymikat, puvodně jsem chtěl jeden :mrgreen:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Chce to pouvažovat, aby to bylo vyvážené. Každý Axpert znamená extra ztráty, které v zimě mohou být vyšší, než výroba. Sice ztráty znamenají (v zimě) cenné teplo, ale teplo ze dřeva, plynu nebo uhlí je celkem levné. Pak zbývá
- silné přepanelování, aby se zvýšila výroba i za mlhy (ale musí se vymyslet, co s extra zapojenými panely když zasvítí slunce),
- nebo třeba vypínání jednoho (nebo všech měničů) v zimě,
- nebo "čerpání" levné elektřiny do baterek v době nízkého tarifu (podstatný cenový rozdíl je snad jenom při akumulační sazbě D25d).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

no tohle mi taky není jasné co s energii vlétě. už jsem to tu někde viděl, naznak problemu při přepanelovaní.
Je tu někde nějaké vlákno o tom co s energii navíc ? je problem pokud se neodebere ? klidně bych ji nechal na střeše, pokud to nebude ničemu vadit.

zatim mam předpoklad na dva axperty, jeden pojede nrmálně 24/7 a druhý jsem myslel že se bude připojovat pouze vletě, nebo při dostatku slunce jenom od cca 15 do 21 hod, vědší odběr večer, třeba čassovacím rele.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Kvako1,
pod pojmem "přepanelování" se občas skrývají dvě trochu odlišné věci.

Dejme tomu, že máš průměrnou spotřebu domu 10kWh. Při správné orientaci ti k pokrytí takové spotřeby stačí jen 5kWp panelů. Takové množství panelů dokáže během dne vyrobit násobně více, než potřebných 10kWh energie, takže je dostatek na provoz i dobití baterií. Samozřejmě na podzim a v zimě slunce svítí kratší dobu a pod špatným úhlem, proto bude výroba postupně horší a horší.

1) Můžeš tedy přepanelovat tak, že zapojíš třeba 20kWp panelů a k tomu si dáš i solární regulátory dimenzované na 20kW výkonu na vstupu. V tomto případě, tedy přepanelování oproti spotřebě, ti nehrozí žádné riziko. Pokud je energie potřeba a slunce svítí, můžeš tahat kolik potřebuješ. Pokud svítí a výkon nepotřebuješ, energie zůstane takzvaně na střeše. Jediným efektem je, že panely ze kterých neodebíráš energii se mírně zahřejí. Osobně to nepoznáš, vidět je to na termokameře.

2) Druhý způsob je přepanelování na vstupu regulátoru. Opět osadíš 20kWp panelů, ale solární regulátory pořídíš dimenzované na menší výkon, například jen 5kW. Panely se v tomto případě spojují tak, aby celkové napětí odpovídalo parametrům reglu s tím, že více identických stringů spojíš paralelně, aby se zvýšil proud. To proto, že i když je zataženo, tak napětí na panelech je +- stejné, ale proud, který panely dokážou dodávat, už výrazně klesá.
Toto zapojení je již rizikové. Například je zataženo, regulátor vyhledá MPP bod tím, že nastaví svůj vnitřní odpor a z panelů tahá třeba 20A. Najednou však vykoukne slunce a než regulátor stihne zareagovat změnit svůj vnitřní odpor, tak do jeho vstupu začne valit 100A. Někdy se regl stihne zcela odpojit od panelů, následně zvedne svůj vnitřní odpor na maximum a pokusí se znovu připojit. Jindy to regl nestihne a shoří.

Proč se lidé vůbec pouštějí do rizikového přepanelování vstupu regulátoru?
- chtějí ušetřit za další regly
- chtějí omezit vlastní spotřebu dalších reglů

Osobně druhý způsob vůbec nedoporučuju. Sice tu byly snahy o odpínání přebytečných panelů pomocí různých relé atd., ale tato varianta je prostě vhodná pouze pro nadšence a dobrodruhy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Na Axpert můžeš dát tolik panelů, které předepisuje výrobce. Pak se nikdy nestane,aby byl Axpert přetížen. Ale na druhou stranu bude ráno, večer, v zimě, za mlhy dávat (podstatně) méně, než dokáže.
Takže na své triko dáš panelů více
1. tak, aby nikdy nebyl Axpert přetížen - třeba polovinu na východ, polovinu na západ. Axpertu je to jedno, přetížen nebude a v průběhu dne bude jeho výroba vyrovnanější
2. tak, že Axpert bude někdy přetížen. Na přetížení Axpert reaguje tak, že panely odpojí a znovu připojí a zůstane na vyšším napětí, aby nebyl přetížen. Toto není moc vhodné a je lepší tomu nějak zabránit
Nezávisle na počtu panelů Axpert (a každý regulátor) dobíjí jenom tehdy, když to baterie potřebuje. Když je baterie nabitá (to Axpert pozná podle nabíjecího napětí), přestane dobíjet, energie zůstane na střeše a ničemu to nevadí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Axpert

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:.......Osobně druhý způsob vůbec nedoporučuju..
Trošku neúplný pohled.

Pokud!!!! má regulátor omezení výkonu, nejčastěji proudu na vstupu, pak je naprosto jedno kolik budu mít výkonu který jsou schopny poskytnout panely. Regulátor nepřenese vetší energii než je nastavená, ať výrobcem, či obsluhou.
Tudíž je spíš vhodné si zamyslet jaký regulátor použiji a podle toho nastavit "panelační" režim.

Osobně mám naopak s druhý způsobem velmi dobré zkušenosti. Vím že mnou použitý regulátor má omezené maximum 60A při 48V režimu a tak paneluji kde se jen trochu dá.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Ono jde o to, jak regulátor na přetížení reaguje - jestli jen odjede napětím nahoru, tak je to snad v pořádku, ale pokud panely odpojí, tak Axpert tam na to má 2x relé 70A 12V v sérii a jemu to odpojení při nadproudu nemusí dělat dobře. Aspoň u mě jeden Axpert podezřívám, že z důvodů odpojování při přetížení se toto relé stalo nespolehlivým a na stole mám náhradu, která čeká na výměnu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Střídači, ty do kategorie nadšenců patříš určitě, takže pokud používáš regulátor v rozporu s doporučením výrobce, určitě ti v tom nebudu bránit.

Nicméně, ne všechny regulátory jsou schopny rychle zaregovat. Případně to stihnout 9x a po desáté už ne. Takže pokud je vstup dimenzován na 60A a najednou tam přiteče 200A, je celkem velká šance, že dojde k zahoření ještě dříve, než stačí zaregovat jakákoliv 60A pojistka, ať už odporová či elektronická.

Já osobně jsem ochoten připustit jen takové přepanelování vstupu, které uvádí Rva. Tedy rozdělení paralelních stringů na východ-západ. A ani to není zcela bez rizika. Ovšem připojit 20kWp jižních panelů na 5kW vstup považuji za zbytečný hazard.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

už tomu rozumim, děkuji. takže pokud energii neodeberu, nic se neděje.
o ekonomiku mi nejde, jde mi o to abych pokryl výpadky a podobně.
předtim jsem to nepochopil a myslel jsem si že pokud se energie neodebere, tak se zničí regulator.
navic panely planuji na trackeru. takže přepanelování druhé varianty u mě nehrozí.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert

Příspěvek od marko250 »

Na převýši výkonu(nadproud) většina,neli všechny regulátory reagují stagnací,čili nedělají nic,dokud proud nepoklesne k snesitelnému zpracování reglem.To by v létě znamenalo,že by neustále odpojovaly panely a zahálely.Měl jsem teď den temno a baterky došly,tak se vše krom dvou reglů vyplo a shunt na Midnite vykazoval 6W spotřebu.Odpojil jsem všechny balancéry co tam mám a stále byla 6W spotřeba,takže tohle papají Midnite 150 Classic Lite(90A)+ MakeskyBlue 60A +4ks Celllogery+shunt 500A v klidovém režimu po tmě.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Axpert

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:...... používáš regulátor v rozporu s doporučením výrobce......
Nechci pochybovat o tom, že je dobré držet se rad výrobce. Pokud výrobce Axpert, sděluje, např. že má dva MPPT regulátory na něž je možné jednotlivě připojit 2x 3000kWp panelů, pak je dobré tak i učinit.

V tento okamžik přichází to, co sděluji. Zbytek přepanelování navěsit na externí regulátor a zde mám možnost právě tu, jež popisuji.
Můj regulátor nemá omezení výkonem panelů, ale proud co přenese.
K přetížení. Aby MPPT regulátor plnil svoji funkci, neobejde se bez měření proudu na vstupu. Pokud dosáhne oné omezující hodnoty, tak se hned při prvním průchodu této informace procesorem se z něj stane obyčejný napěťový regulátor.

Aby to nebylo tak jednotvárné povídání, mám i opačnou zkušenost. Z dávného minula mám i nějaký EPSOLAR MPPT regulátor dle výrobce 20A. Při jedné dávné rekonstrukci jsem, protože bylo pod mrakem, připojil k němu jinou větev panelů. Bylo mi líto nevyužit nabízenou energii. Po chvíli proudoměr začal ukazovat 30A a nakonec to skončilo u 40A, kdy se vypl na přehřátí. Přežil.

Tímto upozorněním jsem chtěl jen navodit myšlenku, že je dobré se zamýšlet nad parametry regulátorů, nic víc.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Axpert

Příspěvek od ota »

Přepanelování na zhruba 170% mám vyzkoušeno u Axperta a u Tristaru.
V obou případech se chová regulátor tak že pokud dosáhne 60A odjede z MPPT bodu nahoru čímž se sníží účinnost přenosu a proud zůstával na 60A.
Obecně se v diskusích doporučuje aby proud panelů (vstup regulátoru) nebyl vyšší než max.výstupní proud regulátoru.

Výhoda přepanelování je že i při nižším osluněni dává regulátor plný proud.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

Fakt do Axperta peres na vstup MPPT misto 3000W i 5000W????
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

No já mám na jednom 8655 Wp. Ale jsou rozhozeny tak, aby k přetížení regulátoru (téměř) nedocházelo. A budu muset vymyslet, aby v příští sezóně vůbec nedocházelo k přetížení.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Axpert

Příspěvek od ota »

NOPARasito píše:Fakt do Axperta peres na vstup MPPT misto 3000W i 5000W????
Ne, je to na 24V takže 2,5kWp
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek