Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Odpovědět
Xmen
Příspěvky: 2
Registrován: sob lis 16, 2013 2:15 pm
Reputace: 0

Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od Xmen »

S chlapama řešíme výměnu baterek do nářadí před jarní sezónou. Práce trochu polevili a tak řešíme nářadí. Procházel jsem několik shopů a objevil jsem technologie Li-Ion, NiMH a NiCd.

Skoro nikde se k tomu nedá nic sehnat za informace a tak se chci zeptat jaká technologie je nejvýhodnější a proč? Zatim tam máme originální a ty jsou zřejmě NiCd - je to tak opracovaný, že to jde sotva přečíst a návody jsem vyhodil. Další věc co řeším je kapacita, samozřejmě nejlepší baterku s co největší kapacitou, ale ty s tou technologií NiCd mají vesměs malou kapacitu. Našel jsem tady baterii Makita 1222 s technologií NiMH ale má dvojnásobnou kapacitu, ale ta technologie neni jako originál. Mám z toho hlavu jako balón a rád bych koupil něco co opravdu vydrží vrtat dlouho a na druhou stranu bude dobrá technologie, aby to netrpělo nějakými neduhami.

Slyšel jsem že ty Li-Ion se dají nějak zablokovat a pak se musí formátovat. Jakou technologii by jste doporučili? Jaký je v tom rozdíl? :cry:
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od gupa »

Takové suché články hodně používají modeláři. Mají své nabíječky, mají asi nejsofistikovanější přístup k těmto typům článků. Asi bych hledal informace kde koupit jaké a jak nabíjet na nějakém modeléřském fóru. Tady pro ostrovy a poloostrovy jsou potřeba trochu jiné provozní proudy.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od JiříK »

NiCd: zvládá vysoké proudy, levné, velká hmotnost
NiMH: levné, větší výdrž díky vyšší kapacitě, nezvládá tak vysoké proudy jako NiCd, jsou i lehčí, velká závislost výkon-teplota (v mrazu to nejede)
Li-On: zvládá vysoké proudy, dražší, lehké, vysoká kapacita, velký výkon do úplného vybití, pak to ovšem elektronika utne, zrovna když máš vrták 15 cm v cihle:-)

Tak si vyber! Pokud s tím děláš málo tak Li.On-vydrží dlouho nabité. Pokud děláš denně, tak LiOn, nebo NiCd. Vodítkem může být i to, že třeba Hilti už vesměs používá LiOn. Takový baterkový mafl je dost papačka. A příklepovka Hilti na baterky-mmmm....
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od tomas »

V práci máme akumulátorové vrtačky (Hilti a Dewalt) a kolega má doma hezkou sbírku akumulátorového nářadí co si dovezl z USA značky Milwaukee - vrtačku, rázový utahovák, úhlovou brusku, vrtací kladivo s SDS a vysavač a dokonce i řezovou pilu jsem už viděl na akumulátor. Všude tam jsou lithiové akumulátory. Ty naše pracovní akumulátorové vrtačky mají i příklep a 3 rychlostní převodovku a pokud si někdo nedá pozor nebo to špatně drží tak to láme ruky.
Do nic jiného než Li-Ion (LiFePo4) bych nešel. Moje vrtačka už má tři roky a akumulátor pořád jako nový. NIMH nebo NiCd by tak dlouho nevydrželo, zvláště když to někdo občas nechá v zimě v autě přemrznout.
Ty vrtačky s NIMH nebo NiCd už nikdo nechce používat, je to slabé a pořád vybité.
Mám k vrtačce 2 lithiové akumulátory a ještě se mi nestalo abych jeden vybil dříve než se ten druhý nabije, lze tak pracovat bez přerušení.
Ale jeden akumulátor mi jednou zničeho nic chcípl, hodně se sám zahřál a byl s ním konec, zřejmě nějaký zkrat uvnitř akumulátor v hlídací elektronice, ale byl v záruce tak jej vyměnili.
Vrtačka vrtá na plný výkon do vybití akumulátoru, pokles výkonu s vybíjením není moc cítit a jak je akumulátor vybitý tak to vypne ochrana. Po chvíli se zpravidla akumulátor trochu obnoví a elektronika to zase odblokuje, ale vrtat už se tím moc nedá je to prostě vybité a hned to zase vypne. Dám ji na nabíječku a do cca 30 minut je zase nabitá, mezitím pracuji s druhým akumulátorem. Nikdy se mi nijak baterka nezablokovala a nikdy jsem ji neformátoval.

Abeceda baterií a akumulátorů: http://www.battex.info/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od dracekvo »

Teda s cenama nevím, sehnat samostatné články ni-cd do nářadí není nic levného. Kolikrát to stojí víc, než celá vrtačka z tesca.
Nejlepší zkušenost mám s li-ion.
Teda nevím jak to přesně je, ale ta záměna ni-cd za li-ion nebude asi až taková sranda. Je potřeba nabíječka a řídící obvod proti hlubokému vybití nejlépe s indikací, že se baterie blíží ke konci.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od pkougl »

dracekvo píše:Teda s cenama nevím, sehnat samostatné články ni-cd do nářadí není nic levného. Kolikrát to stojí víc, než celá vrtačka z tesca.
Nejlepší zkušenost mám s li-ion.
Teda nevím jak to přesně je, ale ta záměna ni-cd za li-ion nebude asi až taková sranda. Je potřeba nabíječka a řídící obvod proti hlubokému vybití nejlépe s indikací, že se baterie blíží ke konci.
Přesně tak, žádná sranda - zaměnitelné jsou Ni-Cd a Ni-Mh ale LI do toho nedáte, jednak to nemusí sedět napěťově, spešl nabíječka atd... Nakonec dojdete k tomu že lepší je si koupit nový stoj komplet s dvěmi aku Li (rozhodně doporučuji - vlastní zkušenost) za cenu dvou repasovaných aku.
Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od Pan Taum »

Jsou samozřejmě i nářadí, kde lze zaměňovat Nicd-Nimh-LiIon dle potřeby (např. některé kousky od makity, ryobi), ale na LiIon je většinou nutná speciální nabíječka. Přepokládám, že se nikdo nebude otravovat s repasí a bavíme se tady o koupi nových aku do použitého nářadí.
Kdo si jednou vyzkoušel pracovat s Lithiem, nechce už v ruce nic jiného. Já oceňuji hlavně to, že u málo používaného nářadí se nemusím ani při delším uskladnění bát, že bude baterie vybitá tak, jako s nicd/nimh. Prostě vezmu vrtačku z regálu po půl roce do ruky a šroubuji do bezvědomí.
Xmen
Příspěvky: 2
Registrován: sob lis 16, 2013 2:15 pm
Reputace: 0

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od Xmen »

Tyjo díky za rady. Asi budu hledat nějakou tu litrhiovou
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od NOPARasito »

Nic nez Li-xxx nebrat, jedine zadarmo ;-)
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od brin »

Já jsem koupil 12V Bosche s dvěma mrtvejma NiCd baterkama za 200 Kč. Rozkuchnul jsem baterky, oddělil články od elektroniky, místo šesti původních článků dal 4 kousky 3600 mAh 16850 od Panasonicu a popravdě, zatím jsem to ani přes poměrně značnou práci nemusel nabíjet. Za 200 Kč... články stály taky asi 200 Kč. A vtipné je, že ty články mají překvapivě skoro stejnou nabíjecí a vybíjecí charakteristiku, takže lze použít i původní nabíječku.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od Matess »

mám taky takového bosche... ale nezvedal jsem napeti... sel jsem na 11,1V. Je u toho bosche super ze se tam tech clanku vejde 6...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od dracekvo »

Kde si prosimtě sehnal 3600 články za 50ks?
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od kodl69 »

to brin: doufám, že ti zůstalo místo na BMS.
Já těch vrtaček předělal mrak, a obvykle místo nimh do akupaku vlezou jenom 4 nebo 5 článků (podle napětí) a BMS. Nejlepší je použít články s vyšším vybíjecím proudem, vydrží v tom vercajku dýl, než vysokookapacitní, naposled jsem měl nějaký 1.5Ah co dají 30A, ostatně i LG HE2 jsou celkem použitelný. na 4s mám vyzkoušenou tuhle BMS s balancováním: 4s bms když potřebuju vypínání na 20A, tak dám jeden ten bočníkovej odpor pryč. To je spíš ochrana motoru vrtačky, než baterek, ty NiMh články nikdy tolik nedaly.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od NOPARasito »

S touto BMS jsi spokojenej???
Ja daval do lodicky pro Lifepo4 tuto a nic moc, po cca.20 jizdach zacala vypadavat na pretizeni ;-(.
https://s.click.aliexpress.com/e/c67rJsbf
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od kodl69 »

jo, dokonce chvilku fungovala i v lodi, ale tam nakonec jsou ve 3s variantě. už jsem jich namontoval aspoň 5ks a bez zaváhání. do lodiček jsem pak dával tyhle, 3s: https://www.aliexpress.com/item/3S-40A- ... 4c4dllqT6m
a mám odzkoušený i tohle: https://www.aliexpress.com/item/5S-50A- ... 4c4dH3Zjp8
když se do poslední chvíle neví, jestli 3s, 4s nebo 5s. K motorům ještě nekteří doporučují na výstup BMS kondík low esr, aspoň 470M, kvůli rušení a špičkám, možná tohle té tvé bms vadilo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od NOPARasito »

Spíš bych řekl, že po BMS bylo prd ;-(.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od brin »

Na BMS jsem se vybodnul. Vešla by se s přehledem, ale nemá to smysl, jelikož akuvrtačku zase tolik nepoužívám. To radši ty články jednou za půl roku vyndám, přeměřím a dobiju na modelářské nabíječce.

Ty články se mi tu válely už nějaký ten rok. Kupoval jsem je kdysi v akci na aliexpresu za cenu pod 2 dolary, pak to najednou vystřelilo nahoru.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od kodl69 »

A to je to co dycky komentuju. Já investoval celý 2USD do BMS. Složení akupacku s BMS možná trvalo o deset minut dýl. A tím časový investice skončily. Bez rozmyslu nabíjím původní nabíječkou na nimh baterky, dělám s tím, dokud se to nevypne a pak to dám do nabíječky. A že bych si za půl roku vzpoměl, že mám kontrolovat nějakou baterku v akumulátorovce, tak to teda ne. Možná by mi připadalo rozumný mít vyvedenej modelářskej konektor, ale to podbití to fakt neřeší.
Po půl roce možná kontroluju, jestli jsou správně nafoukaný gumy u auta, a to používám každej den. Ale pokud tvůj čas mám menší cenu než co stojí ta BMS, tak proč ne. A co je ještě horší, když ti jeden článek "upadne" tak díky vyššímu napětí oproti původní baterce to bude pořád fungovat, ale po přepólování článku li-ion baterky při odběru je s ní jistě konec. A už jenom to rozdělat a baterku vyměnit... Já se půl roku nemůžu dokopat k vytvoření druhé baterky, protože ta první je fakt dobrá...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Technologie baterií do aku nářadí - jakou?

Příspěvek od brin »

V pohodě, já to tam možná domontuju. Spíš jsem se k tomu ještě nedokopal. Mám tady toho tak nějak moc.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek