Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od diablo007 »

jaky je zasadni rozdil mezi temi menici cumel sem na to jak tele na nove vrata ale vicemene oboji ma podobne funkce. ani u jednoho nejsou pretoky oboji umi jet ze solaru a i ze site kdyztak mne opravte mne uz z toho procitani pukne hlava
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od youda »

Ahoj,
jmenná konvence se mezi různými eshopy i výrobci liší, ale většinou je to chápáno takto:

Solární měnič aka On-Grid
Obsahuje solární regulátor a střídač. Pokud svítí, tahá z panelů vždy jejich maximální výkon a ten cpe do distribuční sítě. Pokud část výkonu rovnou odebereš, máš tuto energii zdarma. Pokud potřebuješ více energie než měnič dokáže vyrobit, docucává se tato přímo ze sítě. V noci nefunguje, nemá akumulátory. Bez DS nevyrábí, ikdyž svítí. Vždy pracuje synchronně s DS.

Kombinovaný měnič
Obsahuje solární regulátor, střídač, nabíječ akumulátoru. Většinou umí přepínat mezi různými režimy provozu. Typicky neumí docucávat ze sítě. V případě přetížení však umí zátěž kompletně přepnout na síť a panely v takovou chvíli používá jen k dobíjení baterek. Díky konstrukci u něj nehrozí přetok do DS. Může pracovat synchronně s DS, ale k jeho provozu to ve skutečnosti není vůbec nutné. Pokud svítí, dokáže vyrábět i bez DS.

Hybridní měnič
Obsahuje solární regulátor, střídač, nabíječ akumulátoru. Většinou umí více režimů provozu. Umí plynule docucávat z DS výkon. V režimu docucávání je potřeba dát pozor na správné nastavení regulace přetoků, nejsou-li žádoucí. V hybridním režimu vždy pracuje synchronně s DS. Dokud svítí nebo jsou nabité baterie, dokáže vyrábět i bez DS.


Z hlediska ekonomické návratnosti jsou na tom nejlépe ongridy. Neposkytují však žádnou soběstačnost. Jejich provoz má praktický smysl jen pokud existuje smlouva s ČEZ/EON/PRE.

Z hlediska soběstačnosti je potřeba mít měnič Kombinovaný, případně Hybridní a k tomu baterie. Čím větší je soběstačnost, tím horší je ekonomická bilance.

Z uživatelského pohledu je ten hlavní rozdíl mezi kombinovaným a hybridním měničem ten, že kombinovaný neumí plynule docucávat, ani posílat energii do DS. Hybridní umí obojí.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od diablo007 »

kdyz budu vychazet z mistniho eshopu kde je oznaceni hybridni a kombinovany tak defakto ten hlavni rozdil je ten ze kombinovany jede bud z ftv a baterie nebo ciste z ds a hybridni to umi zaraz takze jen dokryva co nezvlada ftv? pretoky kazdopadne nechci umi to hybrid stoprocentne zajistit? jde mi primarne o to abych dokazal v pripade ze nejede ds coz se ted stava casto jelikoz v lese uz dorostli smrky aby kdyz je vychrice mohli postrhavat vedeni abych udrzel zakladni technologie v baraku a to je 2x mrazak 2x lednice a kotel zplynovaci plus obehove cerpadlo do ted to zvladal menic s funkci ups o vykonu stalych 600w a cistou sinusovkou takze ted to bud vytahnu ze zasuvky a pres regulator k bateriim poslu stavu z panelu a kdyz bude moc spatne to dokrmim pres centralu nebo ten menic s funkci ups necham jako zalohu v suplicku a nahradim to vykonejsim kouskem a tam si nejsem jist jestli kombinovany nebo hybrid
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od youda »

kombinovany jede bud z ftv a baterie nebo ciste z ds a hybridni to umi zaraz takze jen dokryva co nezvlada ftv?
Ano.

pretoky kazdopadne nechci umi to hybrid stoprocentne zajistit?
Snaží se, ale skutečně garantovat 100% eliminaci přetoků neumí.
Po instalaci se to dá vyladit, ale pokud po pár letech distributor vymění elektroměr za nějaký nový typ, najednou tam může naskočit přetok. Přetok také naskočí během poruchy komunikace mezi limiterem a střídačem. Limiter bývá buď proudový transformátor, nebo přídavný modbus elektroměr.

Podle toho co popisuješ ti úplně stačí kombinovaný měnič. Třeba levný Axpert a k tomu menší baterka. Zálohované spotřebiče dáš na zálohovaný okruh 230V, zbytek necháš přímo na DS.

Jestli to chceš mít komfortní, bez přídavného okruhu a s klidným spaním, pak je řešením hybrid+smlouva.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od diablo007 »

zalohovany okruh mi plne vyhovuje kdyz jsme u tech axpert nekdo rika axpert i temto MPP Solar PIP4048MS to je jeden vyrobek jen to alibaba ma pod jinym nazvem a i nas to jako axpert i nalezite zdrazi nebo jak to je
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od youda »

Ano, všechny tyto krabice vyrábí jako OEM firma Voltronic. HW je však identický a stejný je i firmware. Rozdíl je vtom, jak dobře funguje komunikace se zákazníkem, záruční opravy, technická podpora.

Stejný výrobek lze koupit pod názvem Axpert, MPP PIP, Mecer, Giant... je jich milion.

Budeš-li kupovat v ČR, pak dává smysl pořídit Axpert, neboť reklamace za tebe bude řešit prodejce.
Budeš-li kupovat v zahraničí, pak nejlepší reputaci a jednání se zákazníkem má firma MPP.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od NOPARasito »

PIP4048MS/MSD/MST coz je 1MPPT/2MPPT/3MPPT, u nas jen do duo(2 vstupy) na ebay je i verze MST(3 vstupy).
Na deskach uvnitr napsano vsude Axpert.
Ja kupoval prvni z ebay, dalsi 2 ks za 80% cenu na ebay, primo u vyrobce na taiwanu( sklad deutschland) probehla i reklamace po roce používání ( po zvazeni situace moje chyba, doprava vysla s vypalnym na 50Eur, priste to bude jen tech cca. 100kc za rizeni - po druhe se nespalim)
S MPPSolar vyrobky naprosta spokojenost. Dokud budou vyrabet produkty pomerem cena/vykon/vydrz/servis, proc ne!!!!
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od diablo007 »

Jelikož já umím i český blbě tak pro mne moc komunikace s taiwanem nebude ale na bazosu někdo prodává za 14t údajně 5 měsíců jete https://dum.bazos.cz/inzerat/95845841/3 ... u-12kW.php tak sem.si říkal že by to možná nebylo úplně od věci jeden pořídit ale asi ta cena bude jako za nový co
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od NOPARasito »

Musis zvazit jestli ti bude stačit 3000W(60A/do 145Voc) vstup MPPT, resp. U novych 4000W(80A/145Voc).
Ja nam 2kusy PIP4048MST 3x3000W, 1ks PIP4048MS 1X4000W vstup a zacatkem roku budou vstupy obsazene ;-(.
Jinak vystup 4kW trvale/10kW spickove sedi ;-).
Ja kupoval pred rokem 1ks 4048MS vcetne 2paralel kitu za 664Eur i s dopravou.(na cesky v te dobe cca 16.200) tak to zvaz. Davaji rok zaruku od MPP, i kdyz ja to reklamoval po 1 roku a 2 mesicich a probehlo to.
Ps.:580Eur holej regulator bez paralel kitu.
Google translator je mocna carodejka ;-). Jen ja to prozenu pro jistotu, ale stejne 40% vet koriguji na pravou miru. (Pokud jim jde o kseft, tak ti rozumet budou - to ze jsou Asiati a nemaji od narozeni vylecenou zloutenku na myšlení nic nezmeni) :lol:
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od diablo007 »

No pokud jde o výkon panelů tak je plán do nějakých 2kwp já su oproti tobě troskar. Popravdě trošku spekulují i nad tím udělat vyloženě ostrov pro ten záložní okruh a jít jen do regulátoru a obyčejného měniče se sinusem. Jako baterie asi budu mít olovo co se vyřazuje z kamionu když odejde jedná vyhazují se obě a ta druhý bývá ok takže bych možná i radši šel jen do 12v aby když kterákoliv baterka klekne neohrozila zbytek jelikož baterky budou za půl darma tak nad tím přemýšlím akorát u 12v regulátory mívají menší výkon to je hold daň za malé napeti
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od NOPARasito »

Mě 12V systém nevadí, ale ty proudy ano!!!! Jako záloha dobrý, jako vytěsňovanč DS nikoliv.
Ale na začátek je Axpert dobrá volba v poměru cena/výkon.
Dobré je vědět cíl, kam až to chceš hnát.
Já to mám jasné.=> without DS
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od diablo007 »

Úplně nahradit ds v plánu nemám ale pokud ds z jakéhokoliv důvodu nepojede tak chci mít zajištěny základní věci pro preziti
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od NOPARasito »

Radsi min. 24V system ;-(.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od willcz »

muj poznatek ohled hybridu je takovy, ze dokazu bez problemu provozovat komplet elektricky dum s jednim 3.5kW menicem. Od jara v podstate jede v rezimu ostrov a jen v pripade vetsi spotreby se prifazuje sit a jede jako hybrid.
S kombinovanym menicem by to bylo o rad slozitejsi, bud by casto pripinal na sit, nebo bych musel koupit dva.

Je ale vzdy potreba posoudit pozadavky mista instalace a vybrat spravne reseni.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od Marcus81 »

tak to ta obdivujem ze 3,5kW menicom dokazez prevadzkovat cely dom...mne nestaci 5kW menic a preto zvazujem kupit este jednen. Co vsetko prevadzkujes v komplet elektrifikovanom dome a ako to moze zvladat 3,5kW menic vsetko???
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od kvako1 »

takže u axperta není možný přetok ?
nevím proč , ale myslel jsem si že pokud měnič pracuje s DS v jakem koliv režimu , tak je možný přetok do DS
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od kybos »

willcz píše:muj poznatek ohled hybridu je takovy, ze dokazu bez problemu provozovat komplet elektricky dum s jednim 3.5kW menicem. Od jara v podstate jede v rezimu ostrov a jen v pripade vetsi spotreby se prifazuje sit a jede jako hybrid.
Také mi nestačí 6kW střídač na to aby utáhnul celý dům. Zajímalo by mne u kterých spotřebičů zvládá 3,5kW střídač souběh. Zajímalo by mne také jaký je praktický poměr energie dodané do domácnosti z DS k energii dodané z FVE.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od rva »

kvako1 píše:takže u axperta není možný přetok ?
nevím proč , ale myslel jsem si že pokud měnič pracuje s DS v jakem koliv režimu , tak je možný přetok do DS
Když je DS k dispozici, tak Axpert jí využívá na to, aby s ní byl ve fázi, ale jeho výstup s ní není propojen. Dělá to tak proto, aby v případě přepínání na DS, popřípadě výpadku DS spotřebiče nic nepoznaly.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od kodl69 »

mě teda 6kW reálnejch stačí, ta paní, co se mnou bydlí se s tím naučila žít. Ono ani 3.5kW není málo, a ty špičky můžou být poměrně krátký, tj. moc celkovou spotřebu neovlivní. Ale víc je víc, jsem rád, že mě osud podstrčil PJ8000 a ne plánovanej PJ6000...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Rozdil mezi hybridnim a kombinovanym menicem

Příspěvek od Marcus81 »

ale pocitam, ze mas bezne spotrebice ako "pracka, umyvacka, zehlicka, el.truba, indukcna doska, el. boiler atd..." a pouzivas to urcitom casovom plane a nie naraz. Moja pani tiez sa to snazi ako tak dodrzovat, ale ked pride "k lamaniu chleba" a ked pride sobota, "HD - hospodarsky den", 5x po sebe pracka, 1x umyvacka a popri tom sa zacne varit, el. podlahovka, dostane menič riadne na frak a to nevravim o baterkach ked je temne obdobie, tie su vycucane zachvilu :-(
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek