Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

jahodovák píše:Pokud bych meměl měnič tak bych použil jeden trik,co navrhoval na netu jeden človíček,nakoupil velká toroidní trafa s vhodným poměrem a snížil si napětí na 220 v a psal že od té chvíle mu vydrží spotřebiče o mnoho déle.Pokud vím tak by šlo i vhodně dimenzovaným trafem vyřešit i tu situaci s votovoltaikou,trafo funguje obousměrně...
Trafo nezmění napětí v předávacím místě (elektroměru, tam ho distributor nedovolí dát). Ještě jednodušší než kupovat ztrátové a neustále vrčící trafo by bylo zrušit nebo přenastavit regulační funkce adekvátně na napětí v daném místě sítě. Ty regulační limity by neměli být definované pevnou hodnotu, ale nějakým násobkem 24 hodinového průměrného napětí v daném místě. To by distributory od těchto prasáren odradilo. Zároveň by to řešilo i požadované nouzové stavy sítě na které se distributoři vymlouvají a které touto regulací chtějí řešit.
Nebo by měly být pro distributory menší tolerance napětí než jsou regulační funkce u výrobců, které jak tvrdí budou vyžívány jen v nouzových situacích. Začíná to vypadat že na některých místech je distribuční síť trvale v nouzi.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od dracekvo »

A nebo se schovat za měnič a síť používat pouze k dobíjení :)
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od střídač_N »

dracekvo píše:A nebo se schovat za měnič a síť používat pouze k dobíjení
I když takovéto chování popírá veškeré dobré úmysly, nakonec tak učiníme všichni. Stát plus monopolní účastnící mají dostatek možností a následného nezájmu, že jakákoli energetická součinnost bude nemožná. Dobře jim tak, pakáži jedné!!!
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kybos »

xmasin píše: Bohužel rozumné trafo není zrovna levná sranda a navíc vznikne problém s uzemněním.
Na snížení napětí o 10% stačí autotrafo s výkonem 10% bez problému s uzemněním.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

xmasin píše:Na jednom domě mám instalovaný elektroměr s Modbus komunikací a pravidelně si z něj vyčítám různé parametry a následně je ukládám do databáze pro pozdější zpracování. Zajímavé je kolísání frekvence (zatím +- 0,1 Hz), ale výrazně horší je kolísání napětí, kdy rozdíl mezi minimálním a maximálním napětím je i 10V na každé fázi a to jsem cca 300m od trafostanice 22/0,4 kV. Obvyklé napětí v síti mám mezi 238 a 241V.

Jestli dobře chápu princip podpory sítě, tak se v této lokalitě mohu na hybrid/ongrid FVE s klidem zapomenout, protože bych v podstatě zdarma (resp. za své vlastní peníze) stabilizoval ČEZ Distribuci síť v dané oblasti.

Takže je trochu vyprudím viz vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=11&t=4477
a pak jim napíšu, že připojit nechci :D

Zajímavá je taky úprava Přílohy 4 PPDS všech distribučních společností, která bude pravděpodobně platit od roku 2019. Tam jsou schované taky pěkné kulišárny. https://www.eru.cz/cs/-/navrh-implement ... e-dne-14-1
Vím o místech ve městě (žádná samota u lesa několik km od trafa) kde je rozdíl napětí mezi fázemi i přes 60V (měřeno přímo na AlFe lanech na sloupu), tedy na jedné fázi přepětí a na jiné podpětí a různě se to mezi fázemi mění. Největší skoky to dělá když v okolních rodinných domech spíná a rozpíná HDO.

Frekvence je ještě v pohodě, sice to teď stále trochu prasí Kosovo a Srbsko:
http://oenergetice.cz/prenos-elektriny/ ... e-vyresen/
ale ty limity frekvence pro FVE mají tak velký rozsah že to by musel už opravdu hrozit velký kolaps sítě aby se tam frekvence dostala. Nebo by běžela nějaká část sítě s elektrárnou v ostrovu. A do menších frekvenčních regulačních rozsahů naopak solárníky nepustí, protože by tak někteří vyvolení přišli o kšeft s regulační energií pro regulaci frekvence kde se točí miliardy a ti tam rozhodně nechtějí nikoho kdo by to dělal zadarmo a lezl jim do kšeftu a komu by nemohli konkurovat. Tento trh si ČEPS (stát) hlídá pro vyvolené.
Ovšem pro regulaci napětí v místech distribuční sítě trh neexistuje, tak to dostali některé vybrané zdroje povinně a toho distributoři začínají (zne)užívat pro jejich znevýhodnění.

Jo můžete jim potom napsat že jste si dlouhodobě vyhodnocoval (měřil jejich kvalitu práce) průměrné napětí v distribuční síti a to je vyšší než 241,5V a elektrárna by jim tak zdarma dodávala více regulačního výkonu než by pokrývala vaši spotřebu činného výkonu. A že by tak znehodnotili vaši investici. A proto raději budete investovat do zdroje který nebude pracovat paralelně s distribuční sítí a z distribuční sítě budete realizovat jen případný nouzový odběr energie.
Pošlete to jako kopii ERÚ, SEI i MPO a možná se začnou ledy hýbat.

Aktualizace 26.1.2019
Není to přesně tak jak jsem napsal výše. Funkce Q(u) nijak neomezuje činný výkon v případě že má střídač výkonovou rezervu a nepracuje na 100%. Více zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 601#p84601
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

kybos píše:
xmasin píše: Bohužel rozumné trafo není zrovna levná sranda a navíc vznikne problém s uzemněním.
Na snížení napětí o 10% stačí autotrafo s výkonem 10% bez problému s uzemněním.
Bavíme se o legálních On-Grid a hybridních zdrojích kde má distributor 4-Q elektroměr s dálkovým přenosem dat. A v případě že uvidí že je v síti více jak 241,5V a elektrárna sále dodává do sítě plný činný výkon, tak vyšle komando (NTZ) a odmontují elektroměr pro nedodržení smlouvy. Trafo v tomto případě nic neřeší, je to úplně stejné jako přenastavení těch napěťových hodnot ve střídači.
Transformátor by musel být před elektroměrem ve směru od distribuční sítě.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od JonasPP »

Hmm,jak tak pozeram,tak moja predstava asi nebude uskutočnitelna na stavajucej el. rozvodnej sustave,lebo aj tam su odrbavači.
Ale tomas,keď som spravne pochopil,tak maš,alebo monitoruješ dajake elektrarne,že vieš čo sa deje v sustave a ako dokažu odrbavači pretlačiť svoju energiu nad ineho dodavatela??
Sakriš,ak je to tak a mame tu viac dodavatelov,najlepšie z vodnych elektrarni tak to stoji za uvahu len tak fiktivne načrtnuť,či to ma cenu. Heh,to by bola sranda,že forum mypower bude matkou novej československej energetickej spoločnosti SolarPower s.r.o. :lol:
Ako neberte ma uplne važne,to len tak nahlas uvažujem,no ma to dačo do seba.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

Elektřina vždy teče od zdroje do spotřebiče cestou nejmenšího odporu. A přirozeně z napěťově vyššího potenciálu do napěťově menšího potenciálu. Z toho plyne že spotřebič bude brát energii vždy z po vodičích nejbližšího zdroje.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

tomas píše: Jo můžete jim potom napsat že jste si dlouhodobě vyhodnocoval (měřil jejich kvalitu práce) průměrné napětí v distribuční síti a to je vyšší než 241,5V a elektrárna by jim tak zdarma dodávala více regulačního výkonu než by pokrývala vaši spotřebu činného výkonu. A že by tak znehodnotili vaši investici. A proto raději budete investovat do zdroje který nebude pracovat paralelně s distribuční sítí a z distribuční sítě budete realizovat jen případný nouzový odběr energie.
Pošlete to jako kopii ERÚ, SEI i MPO a možná se začnou ledy hýbat.
Jak je to u mikrozdrojů s nulovým rezervovaným výkonem? Ty se na této prasárně musí podílet také nebo ne? Pokud nemohu dodávat do DS, tak bych se neměl podílet na regulaci sítě ne? Předpokládám, že 4Q elektroměr je schopný měřit i jalovou energii, ale distributor ji zatím neúčtuje.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

Chvíli, tuším v roce 2016 to platilo i pro mikrozdroje kterým zakázal distributor dodávku do sítě.
Psal jsem distributorovi i ERÚ že když distributor odmítá přenést energii a zakázal dodávku do sítě pod hrozbou sankcí nemůže zároveň požadovat dodávku regulační energie a služeb. Uznali to a u zdrojů bez povolené dodávky do sítě to od tuším dubna už potom nevyžadovali. Jak je to teď nevím, protože potom už nám nikde dodávku do sítě distributor nezakázal a pokud má být něco připojeno do sítě tak děláme prioritně standardní připojení mikrozdroje, jinak by to byla zbytečná buzerace a omezení zákazníka že nemůže poslat (prodat) přebytek jinam.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od FCC »

Obecně každý přifázovaný měnič ( v našem případ hybrid) pokud z strany sítě nemá odběr vykazuje účiník 0,2 a dolů tzn. činný výkon odebíraný ze sítě cca 70W ale jalovin je klidně 400Var. To se týká jak LF tak i FH měničů . Firmy to musí kompenzovat občané ne. Jsem zvědavý jak dlouho to vydrží. S přibývajícím počtem hybridních měničů v síti to začne distribuce pálit.

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

Nedávno jsem řešil velkou FVE v průmyslovém areálu s měřením na VN kde distributor napsal do vyjádření že účiník po zprovoznění zdroje už nebude pro celý areál fakturován a že jeho hodnotu si budou dálkově ovládat z dispečinku.
Podobně je to i u funkce Q(u) kdy si stav sítě vyžádá dodávku regulačního jalového výkonu, tak vám to distributor nemůže naúčtovat když toto chování předepisuje ve smlouvě.
Z toho tedy plyne že u zdrojů a samovýrobců s funkcí Q(u) asi nikdy nepůjde jednoduše fakturovat účiník a jalovina, protože je to závislé na napětí v síti případně i příkazů z dispečinku. Elektroměr by musel mít i napěťové tarify a jalovinu třídit do registrů dle aktuálního napětí a podle toho i rozhodnout jestli je to jalovina nevyžádaná nebo vyžádáná.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Pro zajímavost přikládám graf napětí v síti u mě za včerejšek. Těch 241,5V to líže nepříjemně často.
napeti.jpg
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

tomas píše: Podobně je to i u funkce Q(u) kdy si stav sítě vyžádá dodávku regulačního jalového výkonu, tak vám to distributor nemůže naúčtovat když toto chování předepisuje ve smlouvě.
Z toho tedy plyne že u zdrojů a samovýrobců s funkcí Q(u) asi nikdy nepůjde jednoduše fakturovat účiník a jalovina, protože je to závislé na napětí v síti případně i příkazů z dispečinku. Elektroměr by musel mít i napěťové tarify a jalovinu třídit do registrů dle aktuálního napětí a podle toho i rozhodnout jestli je to jalovina nevyžádaná nebo vyžádáná.
Myslel jsem to opačně, že za dodávku regulační energie zaplatí výrobci distributor. Pokud bych měl přebytek a nemusel bych dodávat jalovinu, tak dostanu zaplaceno od obchodníka, takhle jsem dodal něco zadarmo a to se mně nelíbí.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od FCC »

Regulaci ve VN síti si dovedu představit, ale jak to chtějí řešit v sít NNi kde nemají žádné možnosti regulace mě není jasné. Na příklad .Za trafem VN/NN v ulici bude 100 domů 70 z nich bude mít FV s baterkami a hybrid měnič. Přes den budou mít mizerný účiník a budou dodávat relativně velkém množství jaloviny. To se musí někde na trafu projevit , nebude tím postiženo zbylých 30 domů pokud by chtěli dodat plný výkon co mají nasmlouvaný ( např dobít auto ) ?

Někde jsem četl, že v norsku je daleko větší business než prodávat elektriku stabilizace frekvence v síti.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ČEZ má zájem pokračovat v zavedeném výdělečném modelu , provozovat jedoucí zdroje a zvyšovat zisky .
Uvědomělý občan přející si pokrok energetiky nesouhlasí a ještě dlouho bude nesouhlasit s chováním i vizemi molochu .
Což je základ revolty a snah o změnu jelikož si je vědom že se ji nedočká z hůry , volí schůdnější cestu , a to vlastní snahu o změnu kýženým směrem - nezávislost na dodavateli s jehož chováním není ztotožněn .
Míra a provedení protiopatření vůči revoltujícím jedincům je úměrná jejich počtu . Čím více solárníků , tím více bude moloch kopat .

Ke zvyšování napětí v síti DS - oficiálně z důvodu navýšení kapacity stávajících vedení NN , reálný efekt je ale opačný - podstatná část domácích spotřebičů je ohmického charakteru :arrow: vyšší napětí = vyšší příkon :evil: . Reálné dopady zvyšování napětí jsou vyšší spotřeba = vyšší platby = vyšší zisky a pochopitelně kratší životnost spotřebičů jež nebyly konstruovány na dnešní napětí = byznys pro prodejce spotřebičů :hell: .

U sebe si dovedu představit hlavní jistič 1x4A , leč velectěné ERU ve svých cenových rozhodnutích operuje minimálně do 1x25A včetně či do 3x10A včetně :? což znamená reálné neušetření s 1x4A .

Osobně jsem vděčný že jsem v sobě našel odvahu utratit zlatonosnou slepici před níž jsem byl nucen klaniti se hlouběji a hlouběji :fuuu: . Klid , pohoda a prudění molochu je k nezaplacení :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od tomas »

"regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v průměru o 2,2 procenta"
"Na hladině velmi vysokého a vysokého napětí podle Keborta regulované ceny elektřiny klesnou o čtyři, respektive o 2,2 procenta."
http://oenergetice.cz/elektrina/eru-cen ... k-vzroste/
Takže domácnosti budou ještě více doplácet na plýtvající továrníky.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od goodbie »

spíše mi zajímá o kolik procent,vzroste cena naší elektrické energie vyvážené do Rakouska a Němacka??se mi zdá,že asi o nic,že??
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od jahodovák »

Naopak,na hladině vysokého a velmi vysokého klesla cena,takže budem vyvážet levněji...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brin »

abrams píše:Zdravím ,

ČEZ má zájem pokračovat v zavedeném výdělečném modelu , provozovat jedoucí zdroje a zvyšovat zisky .
Uvědomělý občan přející si pokrok energetiky nesouhlasí a ještě dlouho bude nesouhlasit s chováním i vizemi molochu .
Což je základ revolty a snah o změnu jelikož si je vědom že se ji nedočká z hůry , volí schůdnější cestu , a to vlastní snahu o změnu kýženým směrem - nezávislost na dodavateli s jehož chováním není ztotožněn .
Míra a provedení protiopatření vůči revoltujícím jedincům je úměrná jejich počtu . Čím více solárníků , tím více bude moloch kopat .

Ke zvyšování napětí v síti DS - oficiálně z důvodu navýšení kapacity stávajících vedení NN , reálný efekt je ale opačný - podstatná část domácích spotřebičů je ohmického charakteru :arrow: vyšší napětí = vyšší příkon :evil: . Reálné dopady zvyšování napětí jsou vyšší spotřeba = vyšší platby = vyšší zisky a pochopitelně kratší životnost spotřebičů jež nebyly konstruovány na dnešní napětí = byznys pro prodejce spotřebičů :hell: .

U sebe si dovedu představit hlavní jistič 1x4A , leč velectěné ERU ve svých cenových rozhodnutích operuje minimálně do 1x25A včetně či do 3x10A včetně :? což znamená reálné neušetření s 1x4A .

Osobně jsem vděčný že jsem v sobě našel odvahu utratit zlatonosnou slepici před níž jsem byl nucen klaniti se hlouběji a hlouběji :fuuu: . Klid , pohoda a prudění molochu je k nezaplacení :yes: .

Elektronům zdar *sun*

Já se přiznám, že nechápu, proč ERÚ a další operují s jističi menšími než 1x25A, když je nelze aplikovat... Mě by teď v klidu stačil jistič 3x6A. Třífáz bych si chtěl ponechat kvůli některým vícefázovým spotřebičům.

Odpovědět