IRFB4110 Originály a falsifikáty

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od střídač_N »

Jozef51 píše:.... to co som napisal su nezarucene tipy. .....
Nejsem naiva, mám dost zkušeností s Číňany ať z nákupů, tak osobní. Jsou to pěkní vychcánci, bohužel i chytří. Nic to nemění na skutečnosti, že parametry dle dat jsou za ty ceny dobrý. Nakoupit, změřit co jde, a třídit. Dám jim 110V, 10A a změřím odpor. Případně to za těchto podmínek trošku proženu PWM v zátěži. Pokud to vydrží, je předpoklad, stejně bych měl polovodiče provozovat na 60% parametrů, že by to těch až 70V mělo dlouhodobě zvládat.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kodl69 »

já mám jako memmento vystavenej pytlík s 30ks fake IRFP4668, kterej stál tuším 50USD... Největší chyba byla to, že když to přišlo, potvrdil jsem přijetí a 14 dní neměl čas to aspoň zhruba oměřit (Rdson při 10A a jestli vydrží aspoň 120V se zkratovaný GS) a pak to přišlo, Rdson 20 miliohm, na napětí vydržely, mají poměrně malou kapacitu Cgs takže to asi bude podstatně menší čip... Někde by se to použít dalo, ale takovejch mosfetů mám přehršel. 80V mosfety mi strach na 60V měnič(nabitý baterky + minimální rezerva) nedovolí použít, dokud není doladěnej RC člen, ta na můstku běžně skáčou špičky přes 100V. To blokování svitkem je na mé desce taky, mám nějaký 2uF/200V X2 Epcos, a u těch ani nedokážu změřit ESR, takže tady asi budou správně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od pezizka »

Asi mne moc nepochválíte, ale proč se na takové nákupy nevykašlete? To opravdu stojí za to? To těch tranzistorů používáte taková kvanta, že se oplatí riskovat nákup čehosi? Potom to měříte a pokud to základní parametry splní tak doufáte že bude vše OK? Co jsem jen tak narychlo našel tak na ALI cca 0,5USD TME 2,5USD. Jo, je to 5x tolik, ale zítra to mám a dokonce vím co to je..... Nevím, ale to málo co potřebuji radši vezmu ze zaručeného zdroje a je klid.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od Jozef51 »

Ak naozaj stojite o odpoved tak
1. zvedavost. A jej ukojenie nestoji vela a nikomu neublizuje.
2. robim dost novych prototypov. Nuz a je pre mna psychicky prijatelnejsie menit po chybe tranzistor za 5Kc za tranzistor za 5Kc ako tranzistor za 70Kc nahradzovat tranzistorom za 70Kc. A pripadne niekolkokrat to opakovat... Najma ked to financujem z vlastneho vrecka.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od youda »

Popravdě, já jsem také přemýšlel nad tím, proč takto riskovat. To co píše Jozef, mi smysl dává - pokud jsem elektroamatér, neustále něco testuji a jsem také schopen si tranzistory proměřit, pak asi trochu risku nevadí.

Pokud bych si ale opravoval měnič za 50 tisíc, tak do něj bez váhání nakoupím celou sadu originálních tranzistorů za pár tisícovek. Jen abych měl větší jistotu, že při opravě neodpálím drivery nebo CPU.

Což mne přivádí k jiné otázce - jsou vůbec tranzistory v Axpertech, InfiniSolarech a PowerJackách opravdu originální, nebo už to z výroby chodí osazeno fejkama? :shock:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kybos »

V Tchajwanském střídači (MPP Solar) jsem našel nejspíš originály ale se zcela minimální rezervou. Mají třeba Uds 75V pro střídač se vstupním napětím do 60V (IRF3808). Stačilo menší zaváhání nabíječe od stejného dodavatele a střídač už dvakrát prohořel. Podobný střídač s americkým nabíječem funguje už pátým rokem bez zaváhání. Asijští výrobci nenechávají součástkám žádné rezervy (třeba filtry v tomto střídači jsou osazené na napětí 63V: 3V rezerva).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od youda »

A nedávalo by tedy smysl některé tyhle krabice hned po nákupu otevřít, vyměnit FETy za lepší řadu a stejně tak elektrolytické kondezátory? Takový tuning ale Mercedes AMG ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
FRSO
Příspěvky: 2277
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od FRSO »

pezizka píše:Asi mne moc nepochválíte, ale proč se na takové nákupy nevykašlete? To opravdu stojí za to? To těch tranzistorů používáte taková kvanta, že se oplatí riskovat nákup čehosi? Potom to měříte a pokud to základní parametry splní tak doufáte že bude vše OK? Co jsem jen tak narychlo našel tak na ALI cca 0,5USD TME 2,5USD. Jo, je to 5x tolik, ale zítra to mám a dokonce vím co to je..... Nevím, ale to málo co potřebuji radši vezmu ze zaručeného zdroje a je klid.
Zdravím, taky moc nechápu proč kupovat nějaké levné fetty, pokud chci zaručit spolehlivost měniče, dávat na PJ fetty na 100V když je to měnič na provozní napětí 48-60V je špatné. Victron dává fetty na 100V do měničů pro 24V verze. :)
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od pezizka »

Jozef51 píše:Ak naozaj stojite o odpoved tak
Ale jo, stojím i o jiné pohledy. Já toho dnes už moc neudělám, na to abych navrhl něco vlastního mám čím dál tím míň ale přesto chyby dělám pořád :lol: Ale proto že je toho málo až skoro nic, tak radši zaručenou součástku jak potom zápasit jestli to byla chyba moje či hardvéru :uh: Při mojí spotřebě ani nemá cenu uvažovat o smysluplnosti nákupu na Ali. Ale ať už je nakoupené množství jakékoliv jistě každého "potěší" nákup něčeho co ke k ....... To si ale musí každý přebrat sám. Každopádně ač to asi osobně nikdy nevyužiji, tak jsem čekal víc reakcí typu kup u toho či toho, tam kupuješ kvalitu za super cenu. Bohužel vidím, že je to spíš naopak, asi těch "fejků" je strašně moc. Každopádně přeji všem korektní nákup :yes:
youda píše:A nedávalo by tedy smysl některé tyhle krabice hned po nákupu otevřít, vyměnit FETy za lepší řadu a stejně tak elektrolytické kondezátory? Takový tuning ale Mercedes AMG ;)
Je otázka jestli by potom nebylo lepší koupit hotový prověřený výrobek než se s tuningem probojovat na jeho cenu. A za cenu ztráty jakékoliv záruky atd. Jinak jsem taky občas nezdravě zvědavý s přerostlým sebevědomím, že to přece vylepším..... No, párkrát se mi to povedlo, možná, ale jistě pár věcí letělo do ::phocos-cx:: bo se to jaksi nepovedlo :wall:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kybos »

youda píše:A nedávalo by tedy smysl některé tyhle krabice hned po nákupu otevřít, vyměnit FETy za lepší řadu a stejně tak elektrolytické kondezátory? Takový tuning ale Mercedes AMG ;)
U nového kusu by mi bylo líto jej rozhrabávat. Je zde přece jen spousta otázek a výrobce to klientovi nepustí s kompletní servisní dokumentací a spousta "znalostí stroje" je založena pouze na domněnkách a hypotézách, které je někdy problém ověřit. A to je slabá karta na přestavbu. To, co se před pěti lety dalo koupit za 55 kKč se dnes prodává za 90 kKč. Ale mám tu teď dvě takové mrtvoly většího kalibru (8kW), kde už nebude tak drahé si trochu zariskovat.
Zatím jsem ale nevymyslel postup oživení. Problém spočívá v tom, že filtry a výkonové FETy výstupního můstku jsou na jedné desce. Ve filtrech je tolik energie, že pokud se otevřou z jakéhokoliv důvodu byť na velmi krátkou dobu (stačí zákmit budiče) dvě poloviny můstku proti sobě, stačí to bohatě na explozi pouzder a ani CA CV zdroj to nezachrání a nastane dominový efekt s patřičným ohňostrojem. Minule jsem po třetí výměně 48 kusů IRF4110 ztratil trpělivost. Kupovat je značkové s DPH, dopravou a clem, přišla by jedna iterace na 5000. Za jedno prsknutí. Ale pořád mne to trochu láká jako jedna z nepokořených met.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od JonasPP »

kybos píše: Ale mám tu teď dvě takové mrtvoly většího kalibru (8kW), kde už nebude tak drahé si trochu zariskovat.
Zatím jsem ale nevymyslel postup oživení. Problém spočívá v tom, že filtry a výkonové FETy výstupního můstku jsou na jedné desce. Ve filtrech je tolik energie, že pokud se otevřou z jakéhokoliv důvodu byť na velmi krátkou dobu (stačí zákmit budiče) dvě poloviny můstku proti sobě, stačí to bohatě na explozi pouzder a ani CA CV zdroj to nezachrání a nastane dominový efekt s patřičným ohňostrojem. Minule jsem po třetí výměně 48 kusů IRF4110 ztratil trpělivost. Kupovat je značkové s DPH, dopravou a clem, přišla by jedna iterace na 5000. Za jedno prsknutí. Ale pořád mne to trochu láká jako jedna z nepokořených met.
Ja som pre istotu daval kondre vonka a nechal isť iba laboratorny zdroj na minimum a až po hotovom teste som ich vložil nazat. Ale pri 48v som to pri prvom teste nechal pozapajane a tak keď boli foliove kondre pri budičoch poškodene,tak sa uzavretie fet oneskorilo a bolo počuť len ťuk a už to bolo v skrate,čo zas nezvladol zdroj a strielalo to v ňom. Inak Ja mam v 6KW PJ 20 fet. 8KW ma ich koľko.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kybos »

Mám na stole PIP8048LC a ten má 48 kusů IRF3808. Ale to je strojovna, která když funguje, je schopná dodávat 8kW trvale na rozdíl od PowerJacka. viz: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 8LC#p45436
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Kybos píše :
Ale mám tu teď dvě takové mrtvoly většího kalibru (8kW), kde už nebude tak drahé si trochu zariskovat.
Zatím jsem ale nevymyslel postup oživení..................
Konec textu Kybos.
Já bych zvolil na oživení tento postup. Předpokládám, že se jedná o LF měnič.
Preventivně bych vyměnil elyty v gatedriveru pro 48tranzistorů . I když je to na jedné desce
musí se udělat určité rozpojení ve výkonové DC části.
Nejprve bych odpojil DC napájení 48V do H můstku. Také LF transformátor by byl odpojený.
Ale DC napájení řídící jednotky by bych nechal zachované-
Potom bych osciloskopem kontroloval průběh napětí na Ug u každého ze 48 tranzistorů.
Zajímala by mně vzestupná a sestupná hrana průběhu. Zjistil bych jestli je strmost hran
do 100nS ? Dobrá strmost vzestupných hran do 100ns dává odpověd, že buzení 48 fetů je korektní.
Pokud jsou tam někde zákmity, je to ve stavu, že fety nebudou bouchat, ale problém uvidíte a můžete
vysledovat co je příčinou nežádoucích zákmitů.
Pokud není požadovaná strmost, ale spíše průběh jako obloučky, gatedriver nestačí nabijet kapacitu Ug.
Máte 48ks fetů z jedné výrobní serie ?
Nutno ale podotknout, že všech 48ks fetů musí být z jedné výrobní serie.
Dále zkontrolovat DT. Většina měničů má soft start.
Pak bych připojil DC napájení 48V do H můstku s odpojeným LF transformátorem.Zdroj s proudovým omezením
nebo napájet DC 48V přes přiměřeně malou žárovku.
A zjistit spotřebu H můstku naprázdno. Pokud je vše v pořádku zapojit LF transformátor.
Někdy je tam více LF transformátorů, ale asi zapojených na jeden H můstek.
Opět zjistit příkon naprázdno a potom postupně zvyšovat zátěž.
Když už se zvyšuje zátěž tak samozřejmě žárovka vyřazena a zvětší se proudové
omezení napájecího zdroje. Průběžně také zjištovat infra teploměrem
teplotu pouzder tranzistorů.
Pokud se jedná o HF měnič, postup je obdobný.
Tedy měřit průběhy Ug s tím, že H můstek je bez napájení a pak obdobné
následné kroky jako u LF měniče..
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kybos »

kyocera píše: Já bych zvolil na oživení tento postup. Předpokládám, že se jedná o LF měnič.
Je trochu problém kontrolovat průběhy napětí na spínačích, jelikož je na to měnič příliš chytrý a jeho spuštění začíná diagnostickou fází. Nemám k dispozici servisní dokumentaci a nevím, co všechno se v této fázi kontroluje. Pokud kontrola nedopadne pozitivně, měnič se nerozběhne. Nezbývá než udělat hypotetické předpoklady, co všechno by se mohlo kontrolovat, než měnič spustí první puls do můstku. Zatím jsem udělal jen jedno zjištění, že pokud je vše rozpojeno, pulsy se nespustí. Ze znalosti vlastností funkčního měniče (výstupní napětí je poměrně tvrdé, téměř bez vlivu na kolísání napětí baterie a zátěže) předpokládám, že bude v měniči nějaká zpětnovazební smyčka na řízení výstupního napětí. Dále předpokládám, že se v úvodní testovací fázi bude tato zpětnovazební smyčka nějakým způsobem kontrolovat, aby se při její případné poruše nepřekročilo nastavené výstupní napětí (je možno nastavit 220V nebo 230V). Možná mají ve výrobě nějakou jinou řídicí jednotku na testování koncových stupňů, která se chová jinak než běžná provozní řídicí jednotka. Střídač je typu LF a skládá se z pěti relativně samostatných funkčních bloků. Jsou to:
1. Výkonový stupeň s napájecím zdrojem a řízením DC chlazení
2. Výkonový transformátor
3. Řídicí procesor s generátorem budících pulsů
4. Obvody ochran a měření výstupního výkonu + řízení AC chlazení + synchronizace s distribuční sítí a průchozí relé
5. Nadřazený uživatelský interface (lokální nebo vzdálený) pro řízení střídače, nastavení jeho parametrů a zobrazení uživatelských hodnot
Kromě těchto bloků jsou zde další relativně nezávislé bloky jako solární nabíječ, blok pro startér elektrocentrály, bloky pojistek DC, jištění AC a inteligentní interface pro SMPT komunikaci.
Předpokládám, že řídicí jednotka střídače po povelu ke startu z nadřazeného uživatelského interface kontroluje minimálně přítomnost hlavních bloků a jejich propojení. Pravděpodobně z tohoto důvodu není příliš ochotná produkovat pulsy do výkonové desky, která není zapojená ke zbytku systému.
V minulém kole oživovacích pokusů jsem se ji snažil obelstít tak, že jsem použil trafo s výkonem jen 0,25kW a osadil jsem jen 4 FETy jednoho kanálu střídače. Osazení nižšího počtu spínacích tranzistorů zřejmě změnilo poměry v obvodech buzení a tak i tento oživovací pokus skončil devastací osazených FETů dříve než jsem stihnul cokoliv změřit.

V minulém kole jsem kapituloval a poslal řídicí jednotku a jednotku ochran ke kontrole výrobci a koupil jsem novou jednotku dvoukanálového koncového stupně. Jediné, co se mi podařilo svépomocí opravit byly pojistkové bloky (16x20A tavná pojistka).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kyocera
Příspěvky: 1221
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
měřil jsem LF měnič, který se během 2 sec bez napětí DC 48V na na H můstku vypínal.
Také měl zpětnovazební smyčku na stabilizaci napětí.
Ale ten čas 2 sec na jeden tranzistor stačily. Takže to byly opakované starty, než se
průběhy na Ug u všech tranzistorů změřily.
Ale jak je provázáno hodně bloků tak se to komplikuje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od Jozef51 »

kybos, ked som precital Vase a vlastne aj nielen Vase skusenosti s menicmi, tak som dospel ku nazoru, ze vlastne vacsina inteligencie menicov pracuje na tom - aby sa nedali uzivatelom opravit. A az v druhom slede maju za ulohu zabranit kopirovaniu zapojenia a v tretom - pomoct obsluhe. A posledne peripetie s menicmi Jonass+PJ ma iba utvrdili v tom, ze bud niekto spravi otvorenu konstrukciu dobreho menica alebo treba kupit nieco za 10000Kc/kW pokial mozno s neobmedzenou zarukou (no dobre, aspon 5 rokov...).
Ale mam dotaz. Pisete - V minulém kole jsem kapituloval a poslal řídicí jednotku a jednotku ochran ke kontrole výrobci a koupil jsem novou jednotku dvoukanálového koncového stupně.
Ako dopadla tato kontrola? Co bolo jej vysledkom?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kybos »

Oficiálně se vrátily desky s konstatováním, že byly bez chyb (byla to záruční záležitost). Při podrobném prohlédnutí a srovnání s fotografiemi desek před odesláním a po návratu jsem na desce ochran našel stopy po výměně dvou čipů, které byly měněny ručně. Na řídicí jednotce byl ručně propájen pouze jeden konektor, jiných změn jsem si nevšimnul. Po smontování dílů, které se vrátily z kontroly a nového koncového stupně se střídač napoprvé rozběhnul.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od Jozef51 »

Daju sa identifikovat obvody ktore boli menene? Ake tranzistory Ste osadil do vykonovej casti menica? A kolko.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

nove prirastky tranzistorov HY....

Příspěvek od Jozef51 »

pre kodl69, nasiel som nove typy tranzistorov HY.... a to HY5208, 5608 a 5212. Prve dva su asi lepsie varianty HY4008. Cinania vylepsili technologie a na cipoch maju viac dobrych tranzistorov. HY5212 je tranzistor 125V/300A/2.9mOhmu. Takze asi zaujimave a aj cenove. Obchod z ktoreho som nakupil dobre je
https://www.aliexpress.com/store/group/ ... h_sort&g=y
Vypada to tak, ze beru priamo z danej fabriky. kodlovi to nemusim pisat ale moj dobry nakup nie je zarukou uspechu Vasich pripadnych nakupou. Ste v Cine a platia cinske pravidla. A tie sa menia velmi rychle - na rozdiel od Europy aj ku lepsiemu.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: IRFB4110 Originály a falsifikáty

Příspěvek od kodl69 »

Zajímavý. Ty HY5212 nikde nemůžu najít, ostatně ani datasheety od ostatních...
Budu dělat jeden LF měnič na 24V, tak by se ty 80V fety hodily, možná by stačily i 4008.
ještě bych poprosil o trochu detailní fotky, na ali už jsem našel něco, co vypadá podezřele na první pohled...
Našel jsem datasheet HY5012, (asi u tebe překlep na 5212) ve srovnání s IRFP4568 (4468, je to někde mezi nima) je to +- podobnej tranzistor, tak to možná taky zkusím.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.