MPP Solar PCM60X

Diskuze o regulátorech PCM
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

MPP Solar PCM60X

Příspěvek od kybos »

Máte někdo zkušenosti s nabíječem od firmy MPP Solar typu PCM60x? http://www.mppsolar.com/v3/pcm60x/
Nasadil jsem dva kousky na jedné z instalací a mám podezření, že dělají problémy. Zatím jsem je nikdy nepřistihl při činu, ale následky bývají vážné až katastrofální. Mám podezření, že neudrží hladinu výstupního napětí při rychlých změnách osvitu. 8kW střídač připojený k měkké baterii náchylný na přepětí již podruhé kompletně vyhořel. Havárie nastala vždy při rychlých změnách osvitu. Po první opravě střídače se při rychlých změnách osvitu objevovaly na střídači hlášky o přetížení i přesto, že byl zatížen třeba jen na třetinu. Problém spočíval v tom, že se mi ta situace nedařila nasimulovat vypnutím panelů (nabíječ asi přepnul na noční režim) a k chybě docházelo vždy v nepřítomnosti obsluhy.
Nabíječe jsou nainstalované na dvou polohovatelných polích , které mají výkon lehce nad limitem nabíječe. Při výběru nabíječů jsem to konzultoval s výrobcem a ten tvrdil, že lehké přepanelování by nemělo být na škodu (byl seznámen s přesným typem, výkonem a počtem panelů) a konfiguraci nabíječů a střídače k daným panelům sám přímo doporučil.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: MPP Solar PCM60X

Příspěvek od dracekvo »

Mě podobnou věc dělal MPPT epsolar ve spojení s olověnejma baterkama které byli plně nabité.
Situaci sem si byl schopnej nasimulovat tak, že jsem si počkat na dobu equalizace tj. kdy držel 14.4V. Zapnul sem zátěž a když regulátor začal dávat své maximum, tak sem zátěž odpojil. Nebyl nabíječ schopnej na danou situaci reagovat, napětí vyskočilo na 16V a vypadnul měnič. U mě naštěstí bez ohnivejch efektů.
Nepodařilo se mi to vyřešit. Tak sem musel dobastlit zátěžovej odpor s OZ, který se připínal při 15V a vyžíral ty špičky.
Ale já to řešil v daleko menším měřítku, tak mi stačil relativně malej odpor zbastlenej ze stáreho tělesa boileru.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =80#p21767
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: MPP Solar PCM60X

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Popsané chování nabíječe potvrzuji ve spojení se starou baterií Lifepo s vysokým vnitřním odporem. Při nabité baterii docházelo při odpojení velké zátěže (2,5kW) ke zvýšení napětí cca o 1-1,5V. Regulátor napětí během několika sekund srovná na nastavenou úroveň. Vypozoroval jsem to i při prudké změně osvitu při nabité baterii. Po výměně baterie za lepší již problém nenastává.
Chápu to tak, že popsaný jev signalizuje malou kapacitu, nebo špatný stav baterie.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: MPP Solar PCM60X

Příspěvek od FRSO »

Martin P píše:Dobrý den.
Popsané chování nabíječe potvrzuji ve spojení se starou baterií Lifepo s vysokým vnitřním odporem. Při nabité baterii docházelo při odpojení velké zátěže (2,5kW) ke zvýšení napětí cca o 1-1,5V. Regulátor napětí během několika sekund srovná na nastavenou úroveň. Vypozoroval jsem to i při prudké změně osvitu při nabité baterii. Po výměně baterie za lepší již problém nenastává.
Chápu to tak, že popsaný jev signalizuje malou kapacitu, nebo špatný stav baterie.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Ano, takto se to může chovat pokud je aku plně nabitý a je malý, nebo žádný odběr, menší zvýšení dělá i MPPT Victron, ale jen o trochu a velmi krátkou dobu, což není problém pro aku.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: MPP Solar PCM60X

Příspěvek od mobilik »

A robí to aj studer. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: MPP Solar PCM60X

Příspěvek od marko250 »

12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek