Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

Ale podle toho, jak hrbatá je charakteristika Tristaru, to vypadá že se všechny fáze neúčastní přenosu od nejnižších výkonů ale že se připojují postupně, jinak si nedokážu vysvětlit ty tři relativně oddělené úseky účinnostní charakteristiky.
Účinnost Tristaru
Účinnost Tristaru
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kodl69 »

to samozřejmě může být, ale při plným výkonu jistě jedou všechny 3 fáze. Je to celkem rozumný postup, sníží se tím vlastní režie regulátoru, není potřeba tolik energie na spínání a rozpínání mosfetů, to taky nějakej W sežere. Je taky pěkně vidět, že před sepnutím další fáze klesá účinnost vlivem ztrát na mosfetech a v cívce při větším proudu. Skoro učebnicovej případ. A opět analogie z PC, tam se taky ty fáze vypínají, ale minimum jsou tuším 2 v provozu, asi kvůli kolísání napětí.

Ještě se zamejšlím nad opravou neopravou - svody dělají ty tavidla podle mých zkušeností tehdy, když z nich zůstane bílej povlak, to reaguje hodně se vzdušnou vlhkostí, a nebo když je to zelený od měděnky, ten tvůj případ tak nevypadal. Spíš si myslím, že je někde studeňák, a jak se s tím pohlo, tak to zase funguje.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

Ona ta fotka nebyla dělaná bezprostředně po rozborce ale až po částečné mechanické očistě, aby bylo dobře vidět označení součástek. Studeňák samozřejmě vyloučit nemohu, ale na první pohled jsem žádný podezřelý spoj nezahlédnul a propájení jsem také neprováděl. Myslím, že to rozřeší další vývoj situace.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:Je taky pěkně vidět, že před sepnutím další fáze klesá účinnost vlivem ztrát na mosfetech a v cívce při větším proudu.
Podle toho, jak vysvětluješ pokles účinnosti ztrátami na cívce, by ten solárníkův hack s možností navýšení proudu o polovinu neměl nárok na solidní účinnost. Záleží na tom, jaký je tvar hysterezní smyčky materiálu toroidů a nakolik se na poklesu účinnosti podílí sycení cívky.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kodl69 »

spíš je potřeba se podívat na graf účinnosti pro jeho systémový napětí a napětí panelů, 12V systém co máš na grafech, je ta nejhorší varianta. s 50V aku a 90V na panelech ta účinnost snad bude podobná jako 12V s 16V z panelů, samozřejmě výkon bude 4x vyšší. Netvrdím, že ztráty jsou jenom na cívce, s proudem se zvyšují i ztráty na mosfetech, s napětím zase spínací/rozpínací ztráty mosfetů, ale je vidět, že ten pokles účinnosti s proudem je celkem pozvolnej, takže je to dimenzovaný "euroamericky" s rezervou a ne "čínskojaponsky" - tyhle aparáty mě začátkem 90-tých let šokovaly, že vůbec fungují...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

Je mi to jasný, charakteristiku pro 12V jsem vybral jen proto, že je na ní změna účinnosti nejlépe vidět. Ale z hlediska sycení indukčnosti je přece úpně lhostejné, zda je na ní rozkmit napětí 10V nebo 60V. O sycení rozhoduje proudový limit (60A) a ten je na všech hladinách systémového napětí stejný. Spíš si myslím, že vzrůst účinnosti směrem k vyšším systémovým napětím je způsoben lepším poměrem napětí na sepnutém spínači k výstupnímu (případně vstupnímu) napětí.
Účinnost Tristaru 48V
Účinnost Tristaru 48V
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od solárník »

2Kybos: Tvá teorie se potvrdila. Opravdu se vstupní proud měří pravděpodobně také přes bočník (leda, že by se tupě dopočítával, čemuž se mi nechce věřit). Když mi Tristar reportuje ArrayCurrent 15A, tak externí senzor na vstupu měří okolo 23A. Tedy jsi měl pravdu. Já si toho nevšiml, protože odečítám externí senzory. Měl jsem zkušenosti s analogickým hackem u několika ongrid střídačů (včetně Powerjacku), tak jsem to chtěl zkusit u Tristaru - a vyšlo to. Na co kupovat druhý Tristar, když tenhle to pobere.

Jinak k té účinnosti - je to ta největší megacívka, co jsem kdy viděl, jestli sis ji při rozebrání prohlížel, je to pořádný macek. Jak píše kodl - ta to vydrží, to není Čína :)

Pokud tedy bočníky pracují na střídačku s plným proudem (nezkoumal jsem to oscákem - ale dá se to zjistit už asi jen z typu koncových mosfetů), tak tam zase bude třetinová střída, tedy výsledný average topný výkon budou de facto 2W na jeden kus. Fouká na to přímo větrák. To nebude problém. Navíc by se to už za 2 roky ukázalo.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

Tak díky za info. Zase tomu svýmu kousku rozumím o trochu víc...
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od solárník »

Ještě mne napadlo, že jestli to opravdu pracuje na střídačku, tak jsem ty mosfet konce možná slušně přetížil. Neopsal sis typ těch mosfetů? Že bych se koukl do datasheetu, jak moc jsem jim nakopal zadky. Ale chlazené jsou dobře, takže už 2 roky drží a zpět to předělávat stejně nebudu.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od solárník »

Už to vidím v předchozích postech. Tak to mám víc štěstí, než rozumu :D Jsou tam IRFB4321.

Při dobrém chlazení mají psáno continuous drain current 85A (při 25°C, ale to není náš případ) a pulsed drain current 330A (limitovaný teplotou přechodu). V našem případě třetinové střídy odhaduji kritickou hranici okolo 250A. Tedy aktivní chlazení doporučeno. Bude to jako s tou cívkou - tohle není Čína, tyhle mosfety to ustojí i se zavřenýma očima.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od Jozef51 »

solarnik, tie IRFB4321 pracuju v synchronnom znizujucom menici dva paralerne (horny spinac) a dva paralerne (dolny spinac). Mimo nich su tam este naviac tri vykonove MOSFETy (1x IRFB4321, 2xIRF6646 pod puzdrami IRFB4321) ktorych funkcia mi nie je celkom jasna. Podozrievam dve veci.
a, rezim priame pripojenie panelov ku baterii
b, zabranenie pretoku bateria->panel.
Ale posledne je iba dost slaba pracovna teoria.
Dotaz - osadenie napajacich zdrojov Tristaru Ste nahodou neidentifikovali?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kodl69 »

Odpojování panelů tam někde jistě je, ale parametry těchhle mosfetůby na to asi nestačily. Midnite toto nemá, má na odpojení panelů relé a málem se mi to vymstilo... Někdo, tuším Marko 250 velkou zátěží přímo na panelech midnite zničil...
S katalogovými hodnotami max. proudů mosfetů bych byl podstatně opatrnější, "pulse drain current" může být reálně mnohem vyšší díky parazitním kapacitám, které se přes mosfet vybíjení, než předpokládaná hodnota. Další záludnost je střída spínání, prostě všechna energie musí projít tudy, a čím nižší je střída, tím vyšší bude proud. Takže když je na mosfetu v TO220 napsanej trvalej proud 80A, je v závorce napsaný silicon limited - ostatně pokud poteče 80A nožičkou s průřezem pod 1mm2, tak se ta nožička upálí. Ale v katalogu to vypadá dobře. Osobně když něco konstruuju, tak TO220 max 25A trvale, TO247 50A trvale, ať už je v datasheetu napsaný cokoliv mnohem optimističtější.
To, že je cívka velká, nevypovídá nic o materiálu jádra, viz výše Kybos.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od marko250 »

Jo já jsem ručně pustil zátěž před reglem z panelů(spirály v AN) a panely nebyly osvícené dostatečně.Tok šel z baterky přez regl a ten se potentoval.Opravoval jej " Martin_Fish",já jsem jen vyměnil fety a začlo to snímat napětí,ale dál jsem se nedostal,nerozumím tomu.Teď už tam mám diodu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od ixo »

Táto téma ma naviedla ešte na jednu úvahu. Čo v prípade, že mi odíde do neba aj môj tristar? Tristar MPPT 60 sa už dá zohnať čoraz menej.
Máte skúsenosti s iným regulátorom, ktorý by tiež poskytoval TCP/IP konektivitu na dolovanie dát o jeho prevádzke?
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od ota »

Pokud nebude starší než 3 roky, možnými 5 let. Nepamatuji si přesne jak dlouho drží záruku, tak napíšeš do Mornimgstaru a pošlou ti v rámci záruky jiný.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od dub042 »

No zas tak jednoduchý to není, mě se to třeba nepovedlo, reklamovat Tristar u výrobce, kolika lidem se to tady povedlo? 1?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od rottenkiwi »

Staršie EpSolary mali Ethernet ako aj regle MidNite.
No ale vyčítavať niečo cez RS232 alebo RS485 je záležitosť Mega + Eth. Shield + 3 droty.
Alebo Wemos resp. EPS8266.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od ota »

dub042 píše:No zas tak jednoduchý to není, mě se to třeba nepovedlo, reklamovat Tristar u výrobce, kolika lidem se to tady povedlo? 1?
To jsi první o kom slyším ze se mu to nepovedlo.
Napíšeš e mail, přijde odpověď se žádosti o popis solárního systému. Odpovíš s popisem, přijde ti doporučení jak by se měl regulátor porovozovat aby už neodeslal a zároveň trakovací informace ze posílají Fedexem náhradu.
Případně ještě zdvořilá žádost abys zničený kus ekologicky zlikvidoval.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od ixo »

Na mojom tristare som zaregistroval, že pri fáze float (prud cca 5 A) meria napätie správne, ale pri fáze absorption (prud aj 25 A) nameriava o 0.2 V viac. Vsimol som si to na LiFe ballanceri - clanky totiz takto nedosahuju balancne napatie. Sense konektor mam pripojeny, preto som odchylky napatia v zavislosti od prud necakal. Davalo by mi to zmysel, keby "sense" nebol pripojeny, ale takto mi to pride ako porucha.

Viaceri tu uz riesili nepresne meranie napatia Tristarom, ale nezaregistroval som, ze by sa odchylka menila v zavislosti od prudu / fazy nabijania. Nahodou nema niekto podobnu skusenost?
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od vata »

Já mám Tristary 2, oba na téže baterii, každý má jiné FV pole. Oba mají svůj U sense zapojený přes společnou malou pojistku přímo na baterii. Ten se silnějším a delším polem (120Voc) přeměřuje 100mV - 250mV v závislosti na proudu - čili asi stejně jako u Vás. Pokud jsou výkony obou srovnatelné, měřená napětí se u obou shodují. Čili ten s větším polem jde do absorpce a pak do floatu dřív, proto jsem mu nastavila trochu delší absorpční napětí. Nijak mi to nevadí. Úplně jinak by to bylo, kdyby měřil pod :)
Dohromady mají oba natočeno kolem 10MWh, a jsou to bezchybní pracanti. Po dlouhých letech se stalo nedávno, že jeden z nich přestal komunikovat a bylo potřeba jej restartovat.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek