Přepínač sítí wifi

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od dracekvo »

No, stykač s blokací jedna věc překoná. A to střídač, který již přepínání sítí má integrovaný :)

A jak píšete souhlasím s tím, že pokud přepínám sítě, tak tam stykač bez mechanické blokace nemá co pohledávat.
Přepínače hvězda trojúhelník jsou taky mechanicky blokovaný, jinak by se jednou stalo pěkný bum :)
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Přepínač sítí wifi - oprava

Příspěvek od střídač_N »

mypower.cz píše:......A jak by jste si to hledani predstavoval......
Filipe probůh já to nemyslím jako kritiku Jsem si vědom, že systém má nějaké možnosti a nějaké nemožnosti. Možná že jen neznám vhodnější možnosti vyhledávání.
Osobně, kdybych si dal tu práci, tak to jisto jistě i najdu, neb si to pamatuji dokonce i z kontextu, leč neznalý by musel projít několik sekcí a jelikož neví že to tam někde je, tak to nemá šanci ani najít, což je tak trošku pro dotazatele WIFI omluva.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od mobilik »

Jediná možnosť je urobiť príspevok kde bude zoznam aspoň najdôležitejších tém.
Ale stým je práce a práce...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od kybos »

Jozef51 píše: Osobne budem tento problem asi riesit inak - s prodlevou 0s a bez rele-stykacov. Nabijackou 54.5V/1.2-1.8kW v case NT.
Myslím si, že je to dobré řešení a osobně jej používám v zimním období také. Třífázová nabíječka 4,8kW blokovaná signálem NT s účinností 91% mi zajišťuje hladký přechod mezi zdroji energie. Boost mám nastaven na 54,4 V a vzhledem k třífázovému čtyřmodulovému provedení mohu alespoň nahrubo rozdělit výkon spotřebovávaný z jednotlivých fází aby nedocházelo ke kolizi při souběhu s velkými spotřebiči, které bývají v době nedostatku slunečního svitu přepnuté přímo na distribuční síť.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Přepínač sítí wifi - oprava

Příspěvek od mypower.cz »

střídač_N píše:
mypower.cz píše:......A jak by jste si to hledani predstavoval......
Filipe probůh já to nemyslím jako kritiku Jsem si vědom, že systém má nějaké možnosti a nějaké nemožnosti. Možná že jen neznám vhodnější možnosti vyhledávání.
Osobně, kdybych si dal tu práci, tak to jisto jistě i najdu, neb si to pamatuji dokonce i z kontextu, leč neznalý by musel projít několik sekcí a jelikož neví že to tam někde je, tak to nemá šanci ani najít, což je tak trošku pro dotazatele WIFI omluva.
Ja jsem v podstate nijak jinak nedal dohromady ty temata o prepinani siti, nez jak pise dracekvo vyse, coz je metoda, kterou taky docela casto pouzivam, tedy: http://bfy.tw/KrDY . A mam pocit ze Vatin prispevek bude nekde v "Obvod pro přepínání UPS na ČEZ".
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od kybos »

střídač_N píše: Něčemu věřit musíme, neb nic jiného ani nemáme.

Stykače jsou na tento pohyb cvičeny a jelikož se používají desítky let s úspěchem, tak i vycvičeny. Smiřme se s tím, že stykače s blokací nic v současnosti nenahradí a pokud se chceme pustit do vymýšlení kola, směle do toho.
Já věřím víc DC couplingu, jelikož "vycvičené" stykače v historických konstrukcích výrobních strojů již několik desítek let vyměňuji. Mají jistě své výhody ale mají také konečnou životnost na kterou je potřeba brát ohled zejména pokud spínají nějakou jalovinu. K něčemu jsou také dobré. Kdyby je konstruktéři nepoužívali, neměl bych co na práci. Oproti složité elektronice se celkem snadno opravují (výměnou).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od rimi »

Vatino prepinani je popsano primo v jejim "Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata"
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od vata »

Hledá se tu opravdu blbě, o tom žádná :) Pokud by se objektům (příspěvky, obrázky, schemata, grafy) dala dát nějaká metadata a umožnit hledat i podle nich, bylo by to pohodnější.
Schema jsem našla u sebe a zde je:
PřepínačSítí.png
Připomínám, že schema vzniklo na základě diskuzí a rad daleko poučenějších lidí než jsem já. Přepínač je realizovaný u mě 1:1 vůči schematu a bez jakékoliv poruchy vesele přepíná už hezký ten pátek.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od tomas »

Nedávno jsem dělal rekonstrukci rozvodny v nemocnici kde měli dvě 22kV linky od ČEZ Distribuce a jednu 6kV linku od místního lokálního distributora a dále jako záložní generátor byla použita spalovací turbína 120kWe ze 70 let (stále funkční a spolehlivá se startem do 30s) na naftu prý z MiGu. A přepínaní mezi všemi zdroji měli na NN straně pouze s jističi 2000A s motorovými pohony bez mechanické blokace i s možným ručním pohonem. Ještě než jsme zprovoznili automatiku, tak jsme to několikrát ručně přepínali a byly to docela nervy. A ty starty turbíny byly taky úžasné až jsem z toho měl husí kůži a chtěl to domů :oops: Přitom to byl kužel cca 50cm dlouhý a cca 60cm v největším průměru. Kolega natočil video, musím ho poprosit o to a vystavím to někde na netu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od kodl69 »

Spalovací komoru z migu používají na testy turbín ve velké Bíteši, v PBS turbo. Nevypadalo to jako extra složitá technologie...
moje řešení taky přepíná už nějakej pátek, a je to z 3f na 1f měnič a zpět:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... kou#p37436 má to tu výhodu, že při stykačích se západkou stačí jenom impuls pro přepnutí, ne trvalej odběr. Ale kdybych to dělal znovu, koupím ten výše uváděnej čínskej motorovej přepínač a není co řešit.
Logika přepínání je jednoduchá - když jede měnič, přepne se na něj, a když nejede, přepne se na síť. Potom stačí přes wifi ovládat zapnutí měniče, nic víc.

To Kybos: stykač, co spíná každejch 5s po dobu 10 let je až tecnickej zázrak, že to vydrží. Ale v mým přepínači, kde ho drží aretační západka, takže ani nehřeje cívka, je předpokládaná životnost omezena životností plastů, z kterých je stykač a izolace drátů okolo, což může být srovnatelný s životností stavby...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od gupa »

Napadají jako inspirace jaký stykač pro přepínače sítí kvůli četnosti sepnutí stakače pro svářecí stroje.
Kdysi jsem objednával pro známého stykač pro Fronius 4000 VarioSynergic, stroje jsou to docela vytěžované a kupodivu bylo nutné objednat českej bílej stykač. C50.11 42V http://www.epm.cz/produkty-c50-11-42v-5 ... etail-6375 .
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od rimi »

Zajimavy prepinac (rychlost, spotreba v klidu 0) je i tu:
https://radin2015.en.made-in-china.com/ ... -ATS-.html
Maji ruzne typy, no doprava tohohle nejlevnejsiho stoji 100$ (cenz z cervna 2018), mozna kdyby nas bylo vic, ze by se postovne snizilo.
tranzistor
Příspěvky: 23
Registrován: stř lis 16, 2016 10:35 am
Reputace: 0

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od tranzistor »

Zdravím. Reagují na kritiku ohledně možného slepení kontaktu relé. Upravil jsem schéma a myslím si, že touto úpravou,
by nemělo dojít ke spojení fází sítě a měniče. S pozdravem.
Přílohy
Přepínač sítí- úprava.pdf
(597.82 KiB) Staženo 183 x
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od kodl69 »

Tohle pořád není dobrý, to blokování musí být na úrovni cívek stykačů a mechanicky. Asi si fakt kup ten přepínač od čínana, tou wifi ovládej zapínání měniče a je to hotový. to tovoje řešení je fakt na průser, a jestli nechápeš proč, tak ten průser brzo nastane. tady je celá stránka přepínačů https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... fer+Switch
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:na ty 555 u stykačů hned zapomeň. Musí být: 1.) elektrické blokování, tj cívka stykače 2 přes "klidový" (NC) kontakt stykače1 a naopak, cívka stykače 1 přes kontakt stykače 2.
2.) mechanické blokování, které znemožní i ruční spojení obou stykačů zároveň.
A nebo si kup zrovnapřepínač sítí na aliexpresu, a nemusíš nic vymejšlet. Dál jsem to nějak moc nezkoumal
Ten z aliexpress vypadá že je to nějaká nástavba na dva klasické jističe které to ovládá jedním motorem. Problém ale může nastat pokud se ta jedna ovládací páčka jističe ulomí v zapnuté poloze. Nevím jestli tam mají i toto podchycené a ovládají i mechanickou spoušť podobně jako to dělají vyrážecí cívky.
Je jistější když je to na jedné hřídeli jako u vačkového přepínače:
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 011ce0849a
Výhoda je i ta, že to má uchycení na DIN lištu a mělo by to vést do klasického modulového rozvaděče.

Potom jsem našel v katalogu ISKRA ještě dvojité 8P modulární bistabilní stykače s kontakty 4PST-NO + 4PST-NC
https://www.tme.eu/cz/Document/cfd3ed82 ... ays-EN.pdf
BI820-44, BI825-44, BI832-44, BI820-4C, BI825-4C, BI832-4C,
se kterými by možná také šel udělat rychlý přepínač sítí bez 0 polohy.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od kodl69 »

stykače, ne zrovna tyto, mě vypekly, nečekaně mají jednu chvíli sepnutý všechny kontakty, NO i NC... Takže šel měnič od boileru, hlavní jistič i pojistky před barákem... A to byl ještě ten lepší scénář, když to přepnutí neklapne.
Jinak bistabilní stykače se hodí, škoda, že mají skladem jenom jeden typ na 24V DC...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od tomas »

Taky už jsem se s tím setkal že byly chvíli propojené všechny kontakty u nějakého Siemens stykače, nebo to tahalo oblouky. A při přepínání to vyhazovalo chrániče.
Tak jsem objednal nakonec tento 4P, 100A:
https://www.aliexpress.com/item/CXS2P-1 ... 41f6hdZsfh
Měl by se vlézt do klasického modulárního rozvaděče. Za tu cenu tu nejde kupit ani přepínač na ruční pohon. A toto je automat s přepnutím do 50ms. Tak uvidím co to bude až přijde.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od kodl69 »

Za srovnatelný prachy: https://www.elima.cz/obchod/sft440-skup ... 28917.html
a někde jsem ho před pár lety kupoval i výrazně levnější.
U toho číňana by mě zajímalo, co má přednost, tj když bude napětí i na ovládacím vstupu od sítě i od měniče, kam se to vlastně přepne. Mám dojem, že pro naše potřeby se to vlastně bude muset zapojit "naopak" tj měnič zálohovaný DS...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od tomas »

Jo o tom Hageru vím, mají i jiné:
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... #msg313800
Ale je bez motoru a s motorem by byl asi stejně pomalejší. Otázka je jestli by tam vůbec šel použít motorový pohon když to má 3 polohy a na tu prostřední ty motorové pohony nejsou asi stavěné. S motorovým pohonem by to asi jen přepínalo mezi I a II na 0 by se nezastavilo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepínač sítí wifi

Příspěvek od kodl69 »

Hager mám, a jde ta páčka tak ztuha, že si nedokážu představit, jak by to šlo mechanizovat. Mám ho jako druhej přepínač na vývody pro klimatizace, kde si můžu vybrat, jestli to bude přepínaný podle měniče, tj stykačema pokud je zapnutel měnič, a nebo natvrdo na DS, což používám jaro/podzim, kdy už toho z panelů moc nejde a je potřeba trochu přitopit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek