Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Diskuze na téma regulátorů TriStar Morningstar
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od ota »

No mě rok po reklamaci odešel i ten reklamovaný takže mám rozbité dva.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od FRSO »

ota píše:No mě rok po reklamaci odešel i ten reklamovaný takže mám rozbité dva.
A nedávají to toho nějaké to curvítko, když to tak náhle více lidem odumře ? Je to divné že se to tak ve velkém počtu děje.
Jakou na to dávají záruku ? Asi ne 5 let. Docela drahá hračka.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od FRSO »

ota píše:Mohu darovat vadný Tristar na pokusy. Vlastně dva.
Ale proč vlastně řešíte opravu když se dá jednoduše reklamovat.
Morningstar drží 5 let. Vyzkoušeno.
Ahoj Oto, bych se přes zimu na nich vyhrál, víc asi pokazit nepůjdou, tak na mě mysli.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

ota píše:Mohu darovat vadný Tristar na pokusy. Vlastně dva.
Ale proč vlastně řešíte opravu když se dá jednoduše reklamovat.
Morningstar drží 5 let. Vyzkoušeno.
Nemohu jeden kus reklamovat dvakrát. První reklamace byla úspěšná. Dostal jsem nový Tristar a vadný kus nechtěli zpět. Něco přes rok jsem jej provozoval s mimotolerantními parametry a teď se jej pokouším opravit. O vadné kusy bych měl zájem, pokud nejsou sežehnuté bleskem a je možné, že alespoň část je ještě funkční.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od fukuši »

Mám 6 let tento kousek 21MWh dodal vždy funguje jak má jen ten web sem tam zamrzne ale na funkci nemá vliv.To epsolar ten si dělal co chtěl.Tak snad tam žádné kurvítko není.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od Jozef51 »

kybos, dufam, ze ked nas bude na Tristar viac, tak sa i moj spaleny kusok pohne. U mna je spalena cela vykonova cast menica A - tranzistory a ich driver tak, ze boli mechanicky poskodene puzdra. Ale zacat sa musi u zdrojov. Tam nefunguje minimalne prvy. Takze treba identifikovat integrovane obvody (vybrusene oznacenie) a pokracovat dalej.
Ak je to mozne u Vas vy som skontroloval namerane hodnoty z merania napatia multimetrom. Ak bude procesor davat aspon jeden udaj z merania spravne je dost pravdepodobne, ze AD prevodnik procesora pracuje spravne. A chyba je obvodoch pred procesorom. Z tych tabuliek ktore Ste uviedol na zaciatku sa zda, ze by to tak mohlo byt. Ako napisal, myslim, solarnik treba najst filtraciu analogoveho signalu pred procesorom. Problem moze byt aj to, ze procesor TI moze pouzivat pre analogove signaly multiplexer na cipe procesora. A tych filtracii tam moze byt potom viac. Podobne moze byt viac ampermetrov (myslim, ze Vy uvadzate, ze kazdy z troch kanalov ma nezavisle meranie prudu. Ja som sa az tam nedostal). Ak je to tak, procesor scita signaly z tychto ampermetrov a na zaklade vysledku reguluje MPPT obvody. A jeden vadny udaj znici vsetko.
Pri testoch si je treba uvedomit, ze Tristar ma tri synchronne menice ktore naozaj dokazu pumpovat energiu obojsmerne. To znamena aj z akumulatora do panelov - ak tomu napriklad nebrania diody. A ak je napr aspon jedna z diod vadna tak tento pretok moze fungovat a rozhadzat celu regulaciu.
Kludne by som Vam dal na experimenty Tristara ktory je u mna (tiez je darovany od jedneho clena MyP). Ale bojim sa, ze je tam vadneho prilis vela a nema to vyznam.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

Jozef51: Myslím, že ten můj kus ještě není úplně na odpis. Vzhledem k tomu, že funguje měření VOC a na výkonové části také není žádna vada, lze vyřadit nefunkční MPPT a nastavit napětí na panelech jako 75% VOC (tak jak to mají fake MPPT čínské měniče) a měnič bude fungovat jen o něco málo mimo optimální pracovní bod.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

Vypadá to, (nechci to zakřiknout) že jsem pokročil v opravě Tristaru.
Musel jsem nasadit těžký kalibr metod zpětného inženýrství a určil jsem hypotézu, jak by mohlo měření vstupního proudu fungovat. Vzhledem ke skutečnosti, že cívky všech tří sekcí jsou přes odporové snímače připojeny jedním koncem k výstupní svorce, je nasnadě že by bylo možno za určitých předpokladů měřit vstupní proud stejným bočníkem jako výstupní. Jeden z předpokladů je, že druhý konec cívek je střídavě přepínán mezi panely a zem a ten druhý je ten, že je použito integrační měření vzorku napětí z bočníku. Vstupní proud lze v této konfiguraci změřit takovým způsobem, že se započítá integrál vzorku napětí z bočníku pouze za dobu, kdy je druhý konec cívky připojen k panelům a výstupní proud jako integrál za celou dobu periody měniče. Pokud je tato hypotéza pravdivá, slouží jedna sada bočníků na měření obou proudů a chyba měření vstupního proudu se tedy musí hledat v obvodu těchto senzorů.
Vzhledem k mému již opotřebenému zraku jsem si vzal na pomoc malý mikroskop a prohlédl jsem podrobně viditelné spoje mezi bočníky a řídicí jednotkou.
Podezřelá oblast
Podezřelá oblast
Objevila se jedna z možných příčin chyby. Poblíž pájecího bodu pro ruční pájení A, který slouží pro připojení indukčnosti jsem nalezl neopláchnuté zbytky tavidla, které zasahovaly až k odporu R15, který je zapojen mezi bočníkem a převodníkem. Zbytky tavidla mohou být podle typu poměrně agresivní činidla a pokud se z plošného spoje důsledně neodstraní, mohou po určité době začít dělat divy. Odstranil jsem tedy nejdříve mechanicky a následně i chemicky zbytky tavidla a Tristar jsem opětovně smontoval.
Dnes jsem pokusně spustil jeho provoz a na první pohled to vypadá, že dřívější chyby měření proudu se nevyskytují, dokonce začalo opět fungovat MPPT a měnič celý den vzorně pracoval a odváděl očekávaný výkon jako nový.
Nechci jásat předčasně, uvidíme za pár dnů, jak si povede.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od Jozef51 »

Gratulujem. Ku uvahe aj oprave. Samozrejme to nemusi byt koniec trablov ale... moze. Prepoj modernym tavidlom je dost pekna zaludnost. Uz chapem dlhe oplachy dosiek izopropanolom. Inak viest signal senzorov okolo tychto bodov ABC je asi dost odvazne...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od solárník »

kybos píše:...
Zajímavá teorie. Škoda, že jsem si to nepřečetl dřív, dokud svítilo. Vzhledem k tomu, že jsem bočníky měnil za jinou hodnotu, pak bych to mohl lehce prokázat tím, že by mi nesouhlasil nejen výstupní proud, reportovaný Tristarem (což samozřejmě nesouhlasí, abych oklamal 60A limit, proto jsem to dělal) ale musel by nesouhlasit i vstupní proud, což mohu zjistit lehce, protože mám před Tristarem i za Tristarem nezávislé proudové senzory.
Pokud na to zítra vzpomenu, tak to omrknu a budeme vědět.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

2Solárník:Vyměňoval jsi oba snímací odpory na každém kanálu?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

2solárník:
Nemáš náhodou k dispozici foto úpravy a novou hodnotu bočníků?
Použil jsi nějaké tepelně vodivé spojení bočníků s chladičem?
Bočníky pro snímání proudu
Bočníky pro snímání proudu
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

solárník píše: Ničeho se nebojte. Nahlásíte do Morningstaru své seriové číslo a pošlete popis chyby. Možná si ještě vyžádají nějaké informace. Buď vám poradí, jak chybu odstranit, nebo bez reptání okamžitě posílají nový kus. Většinou ani nechtějí ten starý poslat zpět. Tedy s tím bych si starosti rozhodně nedělal. Co jsem slyšel od postižených, je to nejbezproblémovější reklamace, se kterou se setkali.
Vata už má svůj Tristar od roku 2011(nemýlím-li se), je tedy evidentně po pětileté záruce.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od vata »

Tak to si pamatujete lépe než já :)
Mám dva kousky, kterým nic není a společně dokončují svoji šestou MWh. Ale časem jistě budou chtít nakrmit, proto jsem se ptala, jestli nemáte někdo nějaký tip. Do Ameriky na pozáruční servis, až to na ně příjde, je určitě posílat nebudu. Měnit je pak za nějaké ty přechytralé bedny vše v jednom je tedy taky určitě nechci...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od solárník »

2kybos: Už je to dlouho, tak jsem ti to šel do sklepa vyfotit.

Chlazení jsem nepoužil, jak je z fota vidět. Místo toho jsem odejmul:
a) přední panel se 4 šroubky
b) horní panel (vrchní deska shora Tristaru)
Místo předního panelu jsem namontoval 12cm PC ventilátor s termospínačem, který zapíná při 30°C na povrchu chladiče. Tedy se dá říci, že větrák fouká přímo na bočník a profukuje celým výkonovým chladičem vzhůru a ven vystupuje vzniknuvší dírou po horním deklu. Takto to provozuji 2 roky bez viditelných změn, naopak udržení teploty do 35°C patrně značně prospívá elektrolytům v regulátoru (jako zlaté pravidlo se používá, že každých 10°C teploty elytu dolů prodlužuje životnost na dvojnásobek(!)).

Bohužel už si nepamatuji hodnotu původních originálních rezistorů a nemám možnost se podívat na bočník z boku. Tedy si nevybavuji, jestli nových 6 bočníkových rezistorů na fotografii je tam o samotě, nebo jsou napájeny paralelně k původním (které by musely být pod nimi, ale něco mi říká, že jsem původní vypájel). Pokud očistíš chladící pryž, dej vědět, jakou hodnotu mají originální rezistory. Moje (jak je vidět z fotografie) mají každý 0,003 Ohmu. Poslední možnost je, že nové rezistory jsou pod vyfotografovanými, už si to fakt nepamatuju a dokumentaci jsem bohužel tenkrát asi neudělal, považoval jsem to za vyřízené a ostatní lidi za menší blázny, kteří nebudou chtít riskovat.
bocnik.jpg
Po uvedené úpravě dosahuje stabilní výstupní proud dlouhodobého limitu 90A a lze uvedeným větrákem při maximálním výkonu uchladit na krásných (teď v zimě při okolní teplotě 19°C) 35°C. Viz žlutá křivka na následujícím grafu:
teplota.png
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

vata píše:Tak to si pamatujete lépe než já :)
Mám dva kousky, kterým nic není a společně dokončují svoji šestou MWh. Ale časem jistě budou chtít nakrmit, proto jsem se ptala, jestli nemáte někdo nějaký tip. Do Ameriky na pozáruční servis, až to na ně příjde, je určitě posílat nebudu. Měnit je pak za nějaké ty přechytralé bedny vše v jednom je tedy taky určitě nechci...
Paměť mám mizernou, ale stačilo kouknout na fórum https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... t=40#p3779 a bylo jasno.
Co se týče oprav, tak si myslím, že to v Americe ani neopravují (jelikož nechtějí vadné kusy zasílat zpět). Předpokládám, že výrobní cena nového kusu bude nižší než mzda kvalifikovaného opraváře, který by musel lokalizovat závadu a vyměnit patřičné díly. Zvolený výrobní postup ovšem komplikuje výměnu některých dílů, jelikož jsou součástky pájeny po obou stranách a navíc v několika fázích. Bohudík jsou vynechány konektory, které po zaoxidování bývají častou příčinou sporadických závad, které se občas velmi obtížně lokalizují. U pozáručního Tristaru jsem už raději preventivně prostříkl DIP switch kontoxem, protože už se mi jednou stalo, že se nenačetl správně. Kdyby selhával častěji, nebyl by asi problém jej natvrdo zadrátovat. Filtrační kondenzátory vypadají kvalitně a zjevně nejsou navrženy tak, aby vytekly hnedle po záruce. Chybu, kterou jsem na desce našel nezpůsobil asi technolog ale nejspíš nějaký všehoschopný finanční manager ve fázi cutcost (osekání ceny) kdy pro něj byla operace třetího oplachu příliš drahá a tak ji nechal z výrobního procesu vypustit (když to do záruky vydrží) pro zvýšení zisku. Nejstarší kus má u mne naběháno přes 15 MWh a fukuši už stihl dokonce protlačit 21 MWh za 6 let, tak si myslím, že pokud jej neodpálíme vlastní chybou, můžeme mít ještě pěkných pár odsloužených let před sebou.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

solárník píše: Pokud očistíš chladící pryž, dej vědět, jakou hodnotu mají originální rezistory. Moje (jak je vidět z fotografie) mají každý 0,003 Ohmu.
Už visí na zdi a nechce se mi jej znovu demontovat (až kdyby znovu selhal). Nenepadlo mne, že by mohly být pásky taky označené a tak jsem gumu nečistil. Při orientačním měření jsem naměřil něco kolem 2 miliohmů. Ale u tak malých odporů v zapájeném stavu může být dost velká chyba měření. Vycházelo by to zhruba na 4 miliohmy jeden pásek. To odpovídá cca 120 mV na limitní napětí. U tvých 3 miliohmových pásků to vypadá na ztrátu 6W na pásek při 90A a to se mi zdá bez kontaktního chlazení docela dost na daný rozměr.
Jestli to budu muset ještě jednou rozebrat (doufám, že ne), tak tu gumu očistím.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od solárník »

To je nějak blbě vypočteno. Každá ze 3 výstupních větví má 30A. Oba odpory jsou paralelně v každé větvi. Tedy jeden v ideálním případě převede jen 15A.
P=I^2*R
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kybos »

Předpokládal jsem, že ty větve mají různé indukčnosti a že běží vždy jen jediná. Myslíš (nebo víš), že jsou indukčnosti stejné a všechny větve na plný výkon pracují paralelně? Pak by to vycházelo na 40 až 45 mV na limitní napětí pro maximální proud.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tristar MPPT60A po 10MWh ve finále

Příspěvek od kodl69 »

U všech výkonnějších regulátorů je vícefázový step down měnič, už třeba kvůli pulsování zatížení panelů, a nebo na výstupu. takže ano, jedou prakticky paralelně, i když v časovým multiplexu. Midnite je dvoufázový, makeskyblue 3 fázový. Běžná kaskáda napájení procesoru na MB je 6-ti fázová a těch 100A dá taky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek