Spor s ČEZ Distribuce (muj cez)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Spor s ČEZ Distribuce (muj cez)

Příspěvek od xmasin »

V rámci podzimního útlumu aktivit kolem stavby FVE jsem se rozhodl, že trochu poškádlím ČEZ Distribuci. Takže jsem přes jejich stránky podal žádost na připojení 1F ongrid FVE na objektu (vím, že ongrid je tady sprosté slovo, ale nechtěl jsem je zatím zatěžovat hybridem) o instalovaném výkonu 4,62 kWp a rezervovaném výkonu 3,7 kW s tím, že jsem uvedl, že FV panely budou připojeny do střídače s výkonem 3,1 kW/kVA. Předpokládal jsem, že ČEZ tuto žádost zamítne, protože instalovaný výkon je vyšší než 3,7 kW a budou požadovat 3F připojení (podle mě mohou třífázové připojení vyžadovat až od 3,7 kW rezervovaného výkonu nikoliv instalovaného). Přesně toto se stalo, takže jsem ČEZ Distribuci požádal o přehodnocení jejich požadavku, opět bez výsledně (s tím jsem také počítal). Takže jsem následně podal na ERÚ žádost o "Rozhodnutí sporu o uzavření smlouvy". Na podruhé se mně povedlo žádost formulovat správně dle požadavku správního řádu a dnes mně přišlo oznámení o zahájení správního řízení a že ČEZ Distribuce má podat své vyjádření. Jsem hodně zvědavý, jak toto dopadne. Mohlo by se mně povést prošlapat cestičku k tomu, aby ČEZ Distribuce správně vykládala připojovací podmínky výroben, kde je pro jednofázové připojení omezen dodávaný nikoliv instalovaný výkon.
Ještě přikládám text žádosti.
Dobrý den,
žádám Vás o rozhodnutí sporu o uzavření smlouvy o připojení dle § 17 odst. 7 písm. c) energetického zákona mezi Radkem Mašínem, datum narození X.X.XXX bytem .... a společností ČEZ Distribuce, IČO 24729035 se sídlem Děčín - Děčín IV-Podmokly, Teplická 874/8, PSČ 405 02. Korespondenční adresa ČEZ Distribuce, a. s., Guldenerova 2577/19, PLZEŇ, PSČ 326 00.

Dne 24.9.2018 jsem podal žádost o připojení mikrozdroje standardním způsobem k distribuční soustavě společnosti ČEZ Distribuce pro odběrné místo (specifikace OM). V žádosti jsem požadoval připojení FVE v odběrném místě s instalovaným výkonem 4,62 kWp a rezervovaným výkonem 3,7 kVA jednofázovým připojením viz příloha. Společnost ČEZ Distribuce žádost přijala, ale požaduje třífázové připojení mikrozdroje a odvolává se na platné PPDS společnosti konkrétně přílohu 4. V odůvodnění požadavku na třífázové připojení mikrozdroje argumentuje platnými PPDS, podle kterých, dle jejich výkladu PPDS, je připojení mikrozdroje (FVE) k distribuční soustavě o instalovaném výkonu 4,62 kWp možné pouze třífázovým připojením.

Po prostudování Přílohy 4 PPDS společnosti ČEZ Distribuce s tímto výkladem nesouhlasím.

V Příloze 4 PPDS společnosti ČEZ Distribuce je uveden výpočet výkonu výrobny jako součet výkonu všech instalovaných FV panelů (Příloha 4 PPDS strana 8):

Instalovaný výkon výrobny elektřiny
"Součet jmenovitých výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů."

V této části Přílohy 4 PPDS se nic nepíše o omezení připojení výrobny k DS.

Omezení možnosti připojení výrobny je definováno až na straně 10 Přílohy 4 PPDS:
"U výroben připojovaných do sítí nn je při jednofázovém připojení omezen jejich výkon v jednom přípojném bodě na 3,7 kVA/fázi, přičemž nesymetrie u fázových vodičů nesmí za normálního provozního stavu překročit 3,7 kVA."

Tuto větu chápu tak, že výkon dodávaný výrobnou do distribuční soustavy při jednofázovém připojení nesmí překročit 3,7kVA na fázi. Takže pokud technickými prostředky zajistím dodržení tohoto limitu mohu jednofázovým připojením připojit výrobnu, která má instalovaný výkon vyšší než uvedený limit. V mém případě FVE o instalovaném výkonu 4,62 kWp.

V žádosti jsem požadoval rezervovaný výkon 3,7 kVA a uvedl jsem typ FV střídače, který má maximální výkon 3,1 kVA (Fronius Galvo 3.1-1). Uvedením konkrétního typu střídače s maximálním výkonem nižším než je limit pro připojení jednofázovým připojením považuji za dostatečně prokázané, že limit pro jednofázové připojení je dodržen.
Vzhledem k tomu, že se liší můj výklad PPDS od výkladu společnosti provozující DS, žádám Vás o rozhodnutí sporu o uzavření smlouvy o připojení, kde bude jasně určeno, zda moje žádost a technické řešení mikrozdroje (FVE) splnilo podmínku pro připojení jednofázovým připojením.

Pokud shledáte můj výklad Přílohy 4 PPDS společnosti ČEZ Distribuce správným, navrhuji úpravu smlouvy o připojení viz příloha takto:
V Příloze č. 1 smlouvy 18_SOP_XXXXXXXXX v sekci „Podmínky připojení“ bude nahrazena věta: „Vzhledem k velikosti instalovanému výkonu musí být výrobna připojena přes 3f střídač“ větou „Výrobna bude připojena přes 1f střídač.“
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brin »

Dobrá práce. Já asi budu žádat o povolení hybrida. Nevíte někdo, jak to je s tím? Co je třeba dokládat?
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Žádost je v podstatě stejná jako pro ongrid FVE, jen se uvede, že FVE má baterky včetně kapacity a chtějí informaci, jestli je střídač schopen ostrovního provozu. Přílohy jsou jinak stejné, v podstatě jsem k žádosti dokládal akorát jednopólové schéma zapojení a pro sichr katastrální mapu s vyznačením objektu, kde bude FVE umístěna.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brin »

Ok, to jsem tedy zvědavý, co z toho bude. Radši bych nežádal, ale kvůli pojistce baráku asi nebude zbytí.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

S pojistkou to nemá nic společného. Na pojistku je potřeba revize a jinak nic. Tohle je o povolení přetoků do distribuční soustavy, buď jako mikrozdroj (pak musí být přetok 0Wh) nebo jako standardní FVE, kde je přetok povolený do rezervovaného výkonu.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Tak dnes mně přišlo z ERÚ rozhodnutí sporu a vyhrál provozovatel DS. Bohužel ERÚ potvrdil, že jednofázově je možné připojit FVE pouze do 3,7 kWp bez ohledu na orientaci FV panelů. Takže jdu cestou Axpert King a výrobnu mít nebudu.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Tak že jsi to nerozlozil do dvou axpertu na dvě fáze
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

To se mně nevyplatí, protože mám orientaci FV polí východ/západ a musel bych je složitě rozkládat. Takže to vidím na jeden Axpert King. Rozkládat do více fází nepotrřenuju, spíš to udělám tak, že trochu popřepojuju elektriku abych všechny trvalé běžící spotřebiče měl na fázi, kde je FVE.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

Xmasin,

chápu že jsi chtěl ČEZ trochu poškádlit a požádal o něco, u čeho jsi věděl, že se jim do toho nebude chtít.

Nerozumím ale tomu, proč chceš místo toho přejít na off-grid s AC-DC-AC konverzí, tedy Axpert King. Proč raději nepožádáš znovu, tentokrát o rezervaci 1f výkonu 3kW? Na přetoky by ti to přece bohatě stačilo a pak by sis tam mohl připojit cokoliv by jsi chtěl. Nebo ne?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Kontroluje někdo kolik je opravdu nakonec instalovány výkon? Dodat pár panelů po dokončení aby o tom nevěděli by neměl být problém popřípadě jsi měl pár panelů dát na nabíjecí regulátor jen do baterek a mohli ti políbit prdel
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

youda píše:Xmasin,
chápu že jsi chtěl ČEZ trochu poškádlit a požádal o něco, u čeho jsi věděl, že se jim do toho nebude chtít.
Nerozumím ale tomu, proč chceš místo toho přejít na off-grid s AC-DC-AC konverzí, tedy Axpert King. Proč raději nepožádáš znovu, tentokrát o rezervaci 1f výkonu 3kW? Na přetoky by ti to přece bohatě stačilo a pak by sis tam mohl připojit cokoliv by jsi chtěl. Nebo ne?
Pokud bych splnil limit instalace 3,7kWp s orientací výhod/západ, tak budu z panelů dostávat max. 2,1 kW, proto jsem chtěl 4,6 kWp a jednofázově, mám spočítáno, že z 4,6 kWp budu mít 3 kW.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

diablo007 píše:Kontroluje někdo kolik je opravdu nakonec instalovány výkon? Dodat pár panelů po dokončení aby o tom nevěděli by neměl být problém popřípadě jsi měl pár panelů dát na nabíjecí regulátor jen do baterek a mohli ti políbit prdel
Podle PPDS mají právo kontroly kdykoliv a při připojení dalších panelů je nutné nové posuzovací kolečko. A nechce se mně s nima hádat co je na ongrid a co do baterií.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

ERÚ jsou prolhaní šmejdi co překrucují pravidla které distributorům schvalují. Nikde v PPDS není žádné omezení instalovaného výkonu na jednu fázi. Je tam pouze omezení výkonu na jednu fázi v přípojném bodě, tedy v předávacím místě kde je elektroměr. Podle PPDS lze tedy mít nainstalováno i 10kW na jednu fázi s nastaveným střídačem který bude v přípojném bodě hlídat maximální přetok 3,7kW.
na straně 22:
"Výjimku tvoří jednofázové a dvoufázové výrobny do výkonu 3,7 kVA/fázi."

na straně 10:
"U výroben připojovaných do sítí nn je při jednofázovém připojení omezen jejich výkon v jednom přípojném bodě na 3,7 kVA/fázi, přičemž nesymetrie u fázových vodičů nesmí za normálního provozního stavu překročit 3,7 kVA."

Žádné omezení instalovaného výkonu v jedné fázi v PPDS tedy neexistuje.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

Jinak technici distributora na střechu nemohou lézt. A nikdo tedy neví jaké mají panely skutečný výkon.
Ale nenechal bych to tak už z principu, že lžou a neprávem se úřad který si říká nezávislý zastal podvodníka.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Proč hádat máš jasně dané zapojení co jde do baterek a co pres střídač a pokud splnujes podmínku tak ti můžou prdel polibit. A jestli jejich technik při kontrole nepozná rozdíl co je kam zapojeno je jejich problém. Když už jsi je chtěl trápit měl jsi to dotáhnout do konce škoda kapitulovat když to technicky jde obejít tu jejich podmínku. King má víc jak jeden mmpt?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

Já bych podal novou žádost: jednoduchý ongrid s několika panely. Pak bych na to nechal udělat také revizi, jelikož ta bude potřeba v dalším kroku. Stejně jsi zamlčel ten hybrid, tak už to máš fuk, jestli zamlčíš i dalších 100m2 panelů ;)

No a po vyřízení formalit, revizi a spuštění už ti do baráku nikdo nepoleze, aby zjišťoval jestli tam máš skutečně ongrida, nebo jsi po pár měsích zapojil 50kW bestii i s baterkou z Tesly.

A už vůbec bych se tím netrápil, pokud nechceš EE prodávat, ale jde ti opravdu jen o možnost mixovat DS+PV a mít legalizované přetoky, které budeš stejně hlídat limiterem.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

Já bych nijak neustupoval a dotáhl to do konce (i s odškodněním) a odvolal se na to že je v PPDS je jasně uvedený fázový výkon v přípojném bodě a instalovaný není nijak omezen. A fázový výkon není instalovaný výkon, je to tam jasně napsáno. Pokud vynechají "3,7 kVA/fázi v přípojném bodě" jak je uvedeno v PPDS, tak to jejich vyjádření dostává jiný význam a je nepravdivé. A takové překrucování je v právním státě nepřípustné a od kontrolního úřadu který si říká nezávislý dost šokující.
A že jste v dobré víře postavil elektrárnu v souladu s PPDS které schválil ERÚ a trváte na připojení a pohrozil bych jim ušlou výrobou energie kterou jste musel koupit z distribuční sítě a znehodnocenou investicí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Když by dával jen kombinovaný měnič který nemá přetoky musí taky někde hlásit že instaluje panely?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

diablo007 píše:Když by dával jen kombinovaný měnič který nemá přetoky musí taky někde hlásit že instaluje panely?
Ano. Dokonce i záložní zdroj který nepracuje paralelně se sítí v našem případě tedy i Off-Grid (dle ČEZké legislativy jsou Off-Grid zdroje pouze ty kde není distribuční sít ani možnost přepnutí na tuto síť, ale to už se to mnohokrát řešilo). Mimochodem záložní zdroje tam jsou mezi spotřebiči se zpětnými vlivy na síť. Tak je to v energetickém zákoně.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Ano že se to musí hlásit?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek