jaký regulátor v systému s mikroměničem - dotaz

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
kedul
Příspěvky: 1
Registrován: stř lis 07, 2018 7:29 pm
Reputace: 0

jaký regulátor v systému s mikroměničem - dotaz

Příspěvek od kedul »

Koupil jsem si solární panel CanadianSolar Poly 280Wp 60 cells a měnič GridFree Micro AC Invertor DC-AC 248W, 230V CE, EVT248 a až po koupi wattmetru jsem zjistil (teoreticky mi to v pohodě vycházelo :-), že budu mít trochu problém s minimální spotřebou abych systém mohl připojit k síti a nedocházelo k přetokům nebo abych nepřišel o velkou část toho mála energie z panelu (měnič chci odpojovat pomocí hlídacího relé), asi nejjednodušší řešení by bylo dokoupit regulátor a baterii(e), akorát aby to i ekonomicky dávalo trochu smysl, tak by to nemohl být 36V MPPT regulátor (+ 3 baterky), který mi byl doporučen, že jediný by s tímto panelem fungoval, nevíte v čem by byl problém kdybych použil jiný (levnější) regulátor (a jaký) ? nebo nemáte někdo zkušenosti nebo nápad jak vyřešit tuto situaci a jak a kam (levně) přesměrovat (ukládat) přebytečnou energii v tomto malém množství? sice jsem si to nekoupil pro zisk, ale nechtěl bych to mít jen "pro okrasu" nebo zapínat další spotřebiče jen aby energie nepřišla "nazmar"....
díky za každou (po)radu
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: jaký regulátor v systému s mikroměničem - dotaz

Příspěvek od marko250 »

Jaký byl původní záměr?

1.pověsit na měnič zařízení,které odpovídá jeho výrobě v maximu a časovač ON/OFF kdy je schopen panel vyrábět,samozřejmě při tmě to půjde jen z DS
2.složit chytrý řízení za pomoci sledování proudu do celkové spotřeby a při spotřebě menší,než v tu chvíli dává mikroměnič připínat postupně nějakou zátěž,co se smysluplně využije energii

Jinými slovy, tou jednoduchostí sis skomplikoval život.Pokud je stálá spotřeba nad 280W do domu ,tak nic řešit nemusíš a pokud chceš skladovat, tak samostatné zařízení co pojede na 280W.Nebo mikroměnič prodat a pořídit regl s baterkou a jiný měnič,popřípadě okruh na DC(osvětlení,noťas,nabíječky,routr).Nebo vynechat regl a dát to na odpovědnou baterku přímo a pak DC spotřeba z ní.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: jaký regulátor v systému s mikroměničem - dotaz

Příspěvek od rva »

Ekonomicky to smysl nebude dávat nikdy. Gridfree má význam, když je stálý odběr v jedné fázi vyšší, než max. možná výroba z panelů. Jinak jsou potřeba další investice. Například gridfree s limiterem - obdoba https://www.i4wifi.cz/Mikroinvertory-Gr ... 5-90V.html, který omezuje výkon dle okamžité spotřeby. Je potřeba vybrat vhodný typ (napětí na vstupu, max. požadovaný výkon).
Ale i pak pokles spotřeby elektřiny z DS bude malý a spousta elektřiny zůstane nevyužito na střeše.
Pokud to má být znát na platbě dodavateli, tak musí být drahé baterie, aby se měly přebytky kam ukládat a odkud brát v noci, nebo když přejde mrak.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: jaký regulátor v systému s mikroměničem - dotaz

Příspěvek od redcrown »

A co k tomu dát Greenbono s jakoukoli spirálou? Ideálně bojler a v případě náhrátého bojleru termostatem přepnout na balast. To zase není taková finanční sebevražda... Navíc to jde použít pro budoucí rozšíření FVE...tzn. jsou to v podstatě fixní náklady daného konceptu.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek