Zkušenosti s FIAMMkami?

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od solárník »

Nabízejí mi hodně zalevno AGM FIAMM HIGHLITE 12FLB500. Máte někdo zkušenosti s tímhle výrobcem? Jsou jeté z UPS (tedy v podstatě jen udržované v nabitém stavu) a mají cca 70% kapacity. Někde jsem slyšel, že jsou to němci a dělají to poctivě. Alespoň 45kg na 135Ah působí bytelně.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od vlkazajac »

Mám s batériami FIAMM len 3,5 mesačnú skúsenosť, FIAMM sú poctivé AGM batérie, čo sa týka olova predovšetkým. Údaj o kapacite je pre rozhodovanie dosť iluzórny, pretože ak ich budete používať v cykloch s hlbším vybitím, odídu asi skôr, ako gélové batérie. FLM sú skutočne určené pre staničnú prevádzku.
Ich výhoda je, že dobre držia kapacitu. Ak sú výrazne lacné, doporučil by som ich použitie s miernym častým vybíjaním, snáď len o 20 %, alebo ako zálohu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od brin »

V podstatě zadarmo dostanu 4 baterie FIAMM 12SMG130. 2leté, kapacita zhruba 70 %, ten člověk, co je měl je používal naprosto otřesně a nevhodně pro olovo a byly furt vybité. Nenapadá někoho, k čemu to použít? Byly zapojené v systému na 48 V. Jedna váží asi 45 kg...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od vla »

Cena ve šrotu je pro mě něco přes 3000 kč, případně si zjisti jaké ceny jsou u vás. Pokud dáš významně méně nemůžeš tratit. Zkontroloval bych si skutečný stav a pokud budou použitelné dal bych je do elektrárny ať si jestě chvíli užijou života. Jelikož mají napětí nižší než li..., budou se vybíjet až po nich a stanou se vlastně zálohou a ani nebudou hluboce cyklovány.
Nemám rád tenhle stát.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Pokud budou baterie dobré, tak bych je též zapojil do systému. Ve svém systému to mám takto udělané a mohu potvrdit to, že olovo se začíná vybíjet až když lithium končí. Přechod probíhá okolo 51V, u mne kde mám přepnutí na DS nastaveno na 50V to znamená cyklování olova na 15 - 20%. Zbytek do 47V mi tvoří zálohu pro případný výpadek DS.
Běžné se napětí systému pohybuje okolo 53V, lithium tak vlastně drží olovo plně nabité a mám za to, že ho do jisté míry chrání proti sulfataci.
Plné *batt* přeji a jsem s z. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od brin »

Fajn, díky za info, asi to tak udělám.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od brin »

Tak u nás výkup taky za 17 Kč/kg. Takže cena 3000 Kč, i kdyby byly mrtvé, což ani náhodou nejsou. Zkusím u nich ještě udělat desulfataci, byla by škoda je nevyužít. Mají mít extrémně dlouhou životnost 12 let...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Zkušenosti s FIAMMkami?

Příspěvek od solárník »

Já mám s FIAMMkami špatnou zkušenost. Měl jsem pár starších - viz první post a (pravda, nejednal jsem s nimi v tehdejším soláru nijak vybíravě) byly i přes zapojený desulfátor po roce mrtvé. Působilo to na mne opravdu tak, že se hodí pouze do UPS na občasný záběr.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek