Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od kodl69 »

A jako proč, když to tak používám? úprava byla celkem jednoduchá, 1.) kontakt v midnite, který zapíná regulátor pro boiler při dosažení 80% SOC (možná dám už 70% na příští sezónu)
2.) drobná úrava SW v regulátoru boileru, a to tak, aby výkon nepřekročil 1000W (mám takový těleso v boileru, tak aby to na ně nebylo moc, ale klidně to můžou být 2kW...) a druhá, aby MPPT při poklesu napětí pod 80V snížil střídu (lepší by bylo 85V, ale nechce se mi do toho vrtat).
To je celá věda. HW úprava je jenom dioda na vstupu regulátoru boileru (a dioda před midnite, ale to je konstrukční nedostatek midnite, šlo by zpátky napětí z akumulátoru) jinak midnite kvůli kondenzátorům nesprávně hledal MPPT bod. Ostatně je k tomu koment i na papíře přibaleným k midnite.
Pokud je regulátor v akci a svítí slunko zplna, do boileru jde 1kW a další 2 kW do midnite, MPPT napětí je někde k 90V a nic se neděje. Pokud je slunka málo, dojde k tomu, že do boileru jde jenom to, co midnite nechce - sice to není optimální řešení, panely jedou pár voltů pod MPPT bodem, ale když je odběr z aku, midnite stáhne napětí někam na 78V-79V a bere si, co potřebuje. Regulátor boileru stáhne střídu na 0 a nebere nic. Ale boiler je stejně za chvilku nahřátý a termostat vypne těleso a stejně elektrika zůstane na střeše.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:A jako proč, když to tak používám? úprava byla celkem jednoduchá, 1.) kontakt v midnite, který zapíná regulátor pro boiler při dosažení 80% SOC (možná dám už 70% na příští sezónu)
2.) drobná úrava SW v regulátoru boileru, a to tak, aby výkon nepřekročil 1000W (mám takový těleso v boileru, tak aby to na ně nebylo moc, ale klidně to můžou být 2kW...) a druhá, aby MPPT při poklesu napětí pod 80V snížil střídu (lepší by bylo 85V, ale nechce se mi do toho vrtat).
To je celá věda. HW úprava je jenom dioda na vstupu regulátoru boileru (a dioda před midnite, ale to je konstrukční nedostatek midnite, šlo by zpátky napětí z akumulátoru) jinak midnite kvůli kondenzátorům nesprávně hledal MPPT bod. Ostatně je k tomu koment i na papíře přibaleným k midnite.
Pokud je regulátor v akci a svítí slunko zplna, do boileru jde 1kW a další 2 kW do midnite, MPPT napětí je někde k 90V a nic se neděje. Pokud je slunka málo, dojde k tomu, že do boileru jde jenom to, co midnite nechce - sice to není optimální řešení, panely jedou pár voltů pod MPPT bodem, ale když je odběr z aku, midnite stáhne napětí někam na 78V-79V a bere si, co potřebuje. Regulátor boileru stáhne střídu na 0 a nebere nic. Ale boiler je stejně za chvilku nahřátý a termostat vypne těleso a stejně elektrika zůstane na střeše.
Šlo by tohle řešení použít i pro Axperta King? Budu mít zapojeny panely na 90V a přemýšlím jak elegantně vyřešit vytěžování do bojleru a nechce se mně tahat 2kW přes Kinga.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od kodl69 »

proč by nešlo, akorát nějak musíš zajistit zapínání střídače pro boiler, jestli má king kontakt kterej sepne při určitým SOC tak není co řešit. A je teda potřeba drobná úprava programu ve střídači, aby zmenšil střídu, pokud je napětí pod 80V. Sice to není úplně technicky dokonalý, ale je to funkční. Hlavně v létě je jaksi elektriky nazbyt.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od diablo007 »

King má relé které jde definovat na dané napětí. Nebo kup napěťově relé externě taky řešení
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Spíš jde o typ baterek, s lifepo4 se podle napětí nedohodneš, ale s olovem i s li-ion by to podle mě mělo stačit. A T.N. ti klidně ten řádek do programu dopíše, stejně jako si sám osadíš jiný mosfety třeba IRF4668, protože na 90V budeš potřebovat větší proud, mě teda stačí 1kW těleso, takže tohle jsem nemusel řešit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:proč by nešlo, akorát nějak musíš zajistit zapínání střídače pro boiler, jestli má king kontakt kterej sepne při určitým SOC tak není co řešit. A je teda potřeba drobná úprava programu ve střídači, aby zmenšil střídu, pokud je napětí pod 80V. Sice to není úplně technicky dokonalý, ale je to funkční. Hlavně v létě je jaksi elektriky nazbyt.
King má kontakt, kromě toho mám BMV-700, který má kontakt také, takže v tom nevidím problém.
Baterky jsou Liion SDI 60Ah v zapojení 15s3p. Chtěl bych 2 kW těleso takže musím spočítat jaký proud do něj půjde a podle toho dimenzovat tranzistory a kabeláž.
Ještě si pohrávám s myšlenkou jestli nejít do HV stringů, přeci jen tahat cca 3,5 kW výkonu při 90V na 30m je trochu problém. Ideálně bych to viděl na 6 panelů v sérii s napětím kolem 250VDC. Existuje nějaký HV nabíječ na 48V, který snese panely, které mají mít uzemněný mínusový pól?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Nevím o něm. počty jsou kupecky jednoduchý, 2kW při 90V je 2000/90=22.222A. Takže nic zvláštního. když tam dáš 6mm2 mědi , tak jenom kvůli úbytku napětí... já mám od panelů cca 10m, CY 16mm2 to celkem v pohodě zvládá, když to jede naplno, je mi úbytek celkem jedno, a když jenom trochu, tak tam skoro žádnej není. Jo a nezapomeň na diody, jinak se mppt regulátory ovlivňují, midnite to má i v manuálu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:Nevím o něm. počty jsou kupecky jednoduchý, 2kW při 90V je 2000/90=22.222A. Takže nic zvláštního. když tam dáš 6mm2 mědi , tak jenom kvůli úbytku napětí... já mám od panelů cca 10m, CY 16mm2 to celkem v pohodě zvládá, když to jede naplno, je mi úbytek celkem jedno, a když jenom trochu, tak tam skoro žádnej není. Jo a nezapomeň na diody, jinak se mppt regulátory ovlivňují, midnite to má i v manuálu...
Vypadá to, že by to mohly zvládnout Studery VS-70 nebo VS-120.
Co se týče připojení panelů tak mně z nich poleze celkem maximálně 40A při 90V, což je cca 3,5 kW a kabel bude cca 30m, takže tam mně vychází minimálně CY 25 mm2. Lokální kabel mezi Sitonem a bojlerem problém není.
Pokud bych použil HV string, tak budu mít cca 250 - 270V a 10A a to můžu v klidu poslat 2,5 nebo 4 mm2. Kromě toho by ten HV string měl výhodu, že bych mohl použít originální těleso v bojleru a případně hloupý elektrokotel 3 kW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od kodl69 »

problém vidim v tom uzemnění - pólu, protože potom na výstupu střídače pro boiler nebude střídavý napětí symetrický proti zemi, ale bude to pulzující stejnosměrnej proud, se všema nevýhodama, co z toho plynou...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od xmasin »

Mám bojler Dražice se suchým tělesem, takže tam by to nemělo vadit, otázka je, jak by to vadilo tomu elektrokotli. Ještě mně napadla druhá věc a to udělat "druhou" zem jen pro přizemnění panelů, ale nevím, jestli by to nedělalo nejaké problémy. Pak by šlo teoreticky použít i jiné nabíječe. Případně panely neuzemňovat, ale v instalačním manuálu píšou, že je uzemnění vyžadováno.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od xmasin »

kodl69 píše:problém vidim v tom uzemnění - pólu, protože potom na výstupu střídače pro boiler nebude střídavý napětí symetrický proti zemi, ale bude to pulzující stejnosměrnej proud, se všema nevýhodama, co z toho plynou...
A jaký nevýhody z toho plynou? Hledal jsem na googlu, ale moc jsem toho nenašel.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od josse »

Nefungují běžné přístroje do rozvaděče, založené na magnetickém principu. Všechno se přesytí.
Namáhání izolace je úplně jiné. A vlastně dvojnásobné oproti symetrickému AC.

Teď mě další věci nenapadají. Střídavé oblouky jednou vždycky zhasnou, tyto vlastně ne, protože nikdy neprojdou nulou.

Na určité věci má vliv i tvar, sin, trojúhelník, obdélník, lichoběžník, ... Ale v praxi to nikdy nebude dvojnásobek negativ jako tomu je u uzemnění pólu před střídačem.

Modifikovaná sinusovka je vždy symetrická, takže magnetické obvody stále fungují a oblouky stále zhasínají.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od xmasin »

Hmm a jde nějak vyřešit aby se generovalo napětí v rozmězí -250VDC a 250VDC z panelů, které mají uzemněný mínusový pól? Zapojení bude 6S8P s napětím VoC 348V a Vmpp 275V.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od josse »

xmasin píše:Hmm a jde nějak vyřešit aby se generovalo napětí v rozmězí -250VDC a 250VDC z panelů, které mají uzemněný mínusový pól? Zapojení bude 6S8P s napětím VoC 348V a Vmpp 275V.
Pouze s galvanickým oddělením, tedy s transformátorem... To bych řekl, na trhu není...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Oplocký vs. Nevřela - přímé zapojení panelů k bojleru

Příspěvek od xmasin »

josse píše:Pouze s galvanickým oddělením, tedy s transformátorem... To bych řekl, na trhu není...
Hmm, tak potom mně nezbývá než zkusit jen PWM vytěžování v rozsahu 0 - Vmpp buď přes half bridge z mosfetů nebo možná přes DC SSR relé.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek