Axpert

Měniče Axpert
Zamčeno
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert

Příspěvek od lzahradil »

dumi píše:Ja teda nevim, ale muj axpert, kdyz jede v rezimu bypass tak muze normlane nabijet a menic je vypnutej
To ano. Ale z DS stale cuca vlastni spotrebu. Pokud ho vypnes vypinacem tak nezere nic. Ale taky ani nebypassuje. Ovsem regl do baterek dava
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od spacek »

No já mám Axperta na půdě , 1-0-2 přepínač v bytě v rozvaděči. Třeba dnes mám baterky téměř vybité, uvítal bych, když by šlo přes WatchPower ho přepnout do bypassu, odpojit měniče, aby nežraly a čekat na ráno, až se probudí sluníčko. Bežet večer nahoru, vypnout Axperta a ráno obráceně není moc elegantní řešení...
Úplně vybité baterky teda nejsou, chci vždycky nějakou rezervu pro případ výpadku DS.
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

Spacek,
mám takové tušení, že přesně tak jak potřebuješ, se Axpert chová sám a to ve chvíli kdy dosáhneš na "battery cut-off voltage". Když napětí AKU sleze pod tuto hodnotu, měnič se vypne, interní relé se přepne do bypassu a PV energie se použije jen k nabíjení baterky. Až se napětí AKU opět zvedne na "battery re-discharge voltage" tak se měnič opět zapne a bypass se vypne.

Ve tvém případě by tedy stačilo nastavit tyto úrovně napětí trochu výše, aby se měnič takto přepínal např už v 50% SoC a nikoliv ve 20% SoC. Software ICC takto umí spojit baterku s axpertem a axperta přepínat podle skutečného SoC, nikoliv dle napětí. Technicky to funguje tak, že ICC sleduje SoC baterky přes komunikaci s BMS a když dosáhne tebou stanovené hodnoty, tak ICC dynamicky Axpertovi nastaví hodnotu battery cut-off na tak vysoké napětí, že to vyvolá okamžitý přechod do bypassu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od spacek »

To je dobrý nápad s tím navýšením hodnoty cut-off, díky. Drobné nepohodlí je, že pokud v této situaci dojde k výpadku DS, tak jsem potmě dokud neupravím cut-off napětí na nižší. Baterky mám hloupé NiCd, takže výhody BMS, ICC a SoC zatím neužívám... :-)
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od spacek »

Když do toho koukám, není lepší zvednout hodnotu "Back to grid voltage"? Pak bych měl i tu rezervu pro případ výpadku DS. Ale to se asi nevypne měnič, že?
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

PIP5048MS:

"program 12, back to utility voltage" je napětí od kterého se mají přestat vybíjet baterky a měnič se má přepnout na DS, tedy do bypassu.

Defaultně zde bývá nastaveno 46V, což odpovídá tomu žes dal pokouřit olovu. Nastav si trochu vyšší napětí a měnič bude přepínat dříve.

"program 13, back to battery voltage" je napětí od kterého se mají znovu začít vybíjet baterky.

Zde je default 54V. Nastav si třeba hodnotu která odpovídá plné baterce. Pak se měnič na baterku přepne teprve až tato bude plná.

Předpokládám, že režim máš nastaven SBU.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od spacek »

To jsem udělal, myslím, že ty NiCd snesou i 44V. SBU mám nastaveno. Ale když Axpert přejde do bypassu, tak se přece měniče uvnitř nevypnou, nebo jo?
Mám tenhle, tam se ty položky jmenují trochu jinak:
https://www.ebay.com/itm/5000w-PV-solar ... ctupt=true
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Axpert

Příspěvek od youda »

K úplnému vypnutí měniče v bypassu asi nedojde, on je totiž stále připravený zabrat, pokud by spadla DS. Schválně si zkus DC klešťákem změřit, kolik A ti v tomto režimu Axpert bere z baterky + AC klešťákem kolik cucá z DS.

Kdybys chtěl Axperta vypnout úplně (a nechat zapnutou jen část solárního regulátoru), tak odpadne to bypassové relé. S upraveným firmwarem (jak jsem psal dříve) můžeš Axperta přes RS232 řízeně přepnout do standby, kdy žere snad jen 20W. To by se dalo zkombinovat s přepínačem sítí ze dvou sdružených stykačů - pokud by axpert chcípnul, stykačový přepínač by barák přehodil na DS. Jakmile by Axpert začal dávat 230V, stykač by opět barák přepnul na Axperta.

Na druhou stranu, zrovna nedávno jsme tu řešili, že za ty prachy je 5kW Axpert relativně dobrá krabice, s vlastní spotřebou pouhých 50W = 1.2kWh za 24h. Stačí tedy trošku doplnit baterku, a nemusíš každý večer běhat na půdu, abys ušetřil 5Kč za propálenou kilowatthodinu denně.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

Sem to ted zkousel. Axpert nabiji solarem, je v rezimu bypass, zatez odpojena. Jede na prazdno. Spotreba 1,6W z DS. Ale.je to MKS3000
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Axpert

Příspěvek od dracekvo »

S tou změnou programu 12 a 13 přes komunikační port mě to taky napadlo, že by tak mělo jít ovlivňovat to, kdy přejde na bypass.
Vy co ho máte doma. Není tam nějaké omezení? Třeba že musí být mezi tímto napětím a napětím float nějaké rozmezí? Nebo tam žádné takové ochrany nejsou a nechá si tam nastavit cokoliv?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

Prs protokol.mevim. pres displej je tam.rozsah. podle.me.je jednodussi pres protokol.prepinat rezi SBU, UTIL.

Podle potreby.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Axpert

Příspěvek od dracekvo »

Ale tím SBU, UTIL podlemě nedocílíme toho, aby se odstavil měnič a nebyla spotřeba z baterky, nebo ano?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

Kdyz das UTIL, tak to znamena, ze primarni zdroj energie je sit, tzn to jede v Bypassu, nikdy sem spotrebu z baterie v tomhle rezimu nemeril, ale proc by ten menic jel?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Axpert

Příspěvek od dracekvo »

Něco jsem někde četl, že jede, protože je připravenej převzít práci v případě výpadku sítě.
Ale pokud by si bral v tomto režimu spotřebu ze sítě a né z baterek, tak by to až takový problém nebyl.
Ale to nevím jistě, proto tahám rozumi z lidí co ho maj doma, abych věděl do čeho jdu a případně se dopředu zařídil nějak jinak přípravou zapojení :)
Já chci v zimních měsících energii v baterkách šetřit na VT. Během NT chci mít spotřebu z baterky téměř nulovou.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert

Příspěvek od dumi »

Tak beru zpet co jsem tvrdil :) Mate pravdu, sem to meril a muj Axpert v rezimu Util bez nabijeni ze site bere z baterek 0,7A. To neni zrovna malo. Ale kdyz zapnes nabijeni ze site, tak je to v pohode :)

Tak to mam ja, protoze mam blby baterky zatim. Doku sviti jedu na solar, jakmile solar odpadne prepne se mi to na DS + rovnou dobijeni baterek.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Axpert

Příspěvek od dracekvo »

To se mi právě nechce. Pro mě je zbytečné (nenekonomické) dobíjet baterky během VT.
Ještě tajně doufám, že by to šlo obejít právě tím nastavením vyššího napětí na minimálním napětí baterek (menu 12,13). Pak by se mohl invertor odstavit úplně.
Pokud to nepůjde, tak holt budu muset nastavit Util + aktivovat nějakou externí nabíječku, která akorát pokreje DC spotřebu.
Kdyby ještě někdo vyzkoušel a proměřil spotřeby při této možnosti, bylo by to super.
spacek
Příspěvky: 63
Registrován: stř říj 29, 2014 3:10 pm
Reputace: 0

Re: Axpert

Příspěvek od spacek »

Trochu odbočím - po týdnu zapojeném PIP-5048MS jsem v logu objevil chybu 2004 (Line Fail) a 2016 AC recovery. Chyby se objevují cca jednou denně vždy společně v rozmezí stejné minuty. Přitom v grafu je AC input v tu dobu stále mezi 230-236V. Navíc v uvedených dobách "výpadku" byla zátěž měniče méně než 200W.

Prokazatelně k výpadku DS nedošlo, protože ve dvou případech jsem byl doma - mám takovej starej elektronickej budík, který se i při krátkodobém výpadku vynuluje.
Už jste se tím někdo u Axperta setkal? Méně by mě trápilo, pokud je to chyba FW, více, kdyby to měla být předzvěst něčeho většího.
MPP Solar 5048MS, NiCd 13,4kWh, 2x Solyndra 200Wp (zatím)...
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Axpert

Příspěvek od DanoP »

Svojho casu som riesil ako zapnut v Axperte (PIP4048MS) nabijanie ak napatie baterie spadne pod 48V ("Low DC cut-off voltage").
Dnes som si pozeral grafy (uz dva dni je skoro tma) a zistil som, ze si sam dobije bateriu zo siete ak napatie spadne pod "Low DC cut-off voltage" (Zuby na grafe v noci a nadranom). Potesilo ma to, lebo v minulosti som to nezaznamenal. Mam firmwer ver.73.00c pre LiFe.
Nastavenia: vystupna opriorita SBU, max nabijaci prud z AC 2A (inak zo solaru 30A), charge source je nastavene na OSO (len panely).
Bateria.PNG
Nabijaci prud sice ukazuje len 1A, le je to korigovane o vlastnu spotrebu (firmware). Keby to nebolo v noci rad by som si pozrel co v tom momente ukazuje na display. Samozrejme axpert bol v bypass mode, pre nizke napatie baterie.
Graf je podla udajov vycitavanych z Axperta.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

Mas to stejne jako ja, s tim rozdilem ze me uz spina pri 50V do bypasu a dobijeni taky jen 2A ;+).
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm
Reputace: 121

Re: Axpert

Příspěvek od kvako1 »

Ahoj, jak je to prosím s měniči PIP-5048, pokud chci dat dva , tak se musí dokoupit ta karta ?
je jich víc druhu , nebo jsou stejné ? přijdou mi stejne, nějak nevim kterou..

https://www.ebay.com/sch/solar_camper/m ... 7675.l2562

K tomuto měniči

https://www.ebay.com/itm/MG-5000w-48v-S ... :rk:2:pf:0

není nějaká verze kde už je to zabudované ? to samé je u axperta , taky se to musí dokupovat ?

dik.
Naposledy upravil(a) kvako1 dne ned pro 02, 2018 7:13 am, celkem upraveno 1 x.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek