Dumiho ostruvek

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od kodl69 »

Samostatný uzemnění se dělaly před 40-ti a více lety, odpovídalo to tehdejšímu vybavení domácností elektronikou a její odolnosti...
Každýmu doporučuju si prohlídnout zblízka nějakej stožár mobilního operátora. Jistě nemá dvě oddělený uzemnění, stojí obvykle na vrcholku kopce a zásah bleskem je tam zcela běžná věc, co nemá vliv na funkci, maximálně shodí jistič na přívodu, nic víc se obvykle nestane. Ale je tam vidět, jak je důkladně pospojovaný všechno se vším a jakejma průřezama drátu.
samozřejmě, když budu mít chatičku s jednou žárovkou a jednou zásucvkou na rádio/varnou konvici, nebudu se nějakou ochranou proti přepětí zabývat. Ale když už bude na chatičce anténa, v chatičce televize, plynovej kotel, tak už je to o tom, že se to musí vyřešit komplexně, ne jenom něco, to dycky dopadne špatně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od ota »

Při přímém zásahu bleskem není otázkou co za spotřebiče odejde.
Ty jsou v tom okamžiku v podstatě odepsané. Jejich zničeni se řeší pojištěním.
Málokdo má doma několikastupňovou přepěťovou ochranu a pospojeni 70mm2 Cu.
Pospojeni se dělá aby ti chata neshořela.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Marcus81 »

Ja sa nejdem s tebou hadat, pred 40-timi rokmi pochybujem ze by sa to robilo ale budis. Ja len hovorim, co je teroria a co prax. Keby som to nevidel, neuverim ale logiku to ma,ked sa trochu nad tym zamyslis. Nevravim ze uzemnenia maju byt blizko seba, ale potencial sa voci zemi rychlo vyrovna tak ci tak a je blbost aby som mal bleskozvod nasmerovany rovno do RD. Castokrat ani prepatovky nepomozu, tolko by si ich musel mat kaskadovo ze az...
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Marcus81 »

ota píše:Při přímém zásahu bleskem není otázkou co za spotřebiče odejde.
Ty jsou v tom okamžiku v podstatě odepsané. Jejich zničeni se řeší pojištěním.
Málokdo má doma několikastupňovou přepěťovou ochranu a pospojeni 70mm2 Cu.
Pospojeni se dělá aby ti chata neshořela.
Mne niekolko krat do domu zasiahol blesk, len tak v zemi zaprastalo, nemam ziadne pospojovanie, mam spravene dodatocne zemnenie do RD bez prepatovky mimo uzemnenia bleskozvodu a som zatial v pohode.
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od kodl69 »

Asi jsi věřící. V Benešově u Boskovic měl kostel zcela nevyhovující hromosvod, ze šesti svodů byl funkční jeden, ale blesk zapálil přízemní domek cca 50m daleko...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Reputace: 4
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Marcus81 »

Ja som, to je pravda :-D ale tak mam ho aj v dobrej kondicii, je to pre mna dolezita vec na dome a navyse som na ulici najvyssi. Tento rok som robil rekonstrukciu strechy, tak som musel povodny bleskozvod demontovat a co cert nechcel, prislo burkove obdobie a ja som mal bleskozvod stale z demontovany a stalo sa to, ze prisla burka a nastastie suseda 12m odomna bleskozvod ma a udrelo jej don, ja som bol vonku prave, ale ta rana a ten praskot ma tak vylakal, ze na druhy den som ho hned dopojil naspat...Nebolo mi vsetko jedno, mozno v tom bola aj ta moja viera :-D
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Koukam se to tu pekne rozjelo:), diky za komenty. Rad bych k tomu jeste neco dodal.

Jeslti to dobre chapu tak uzemneni panelu se resi z nasledujich duvodu:

1] ochrana pred nebezpecnym dotykem, kdyby se vlivem poruchy dostalo na ram panelu napeti. - Tady predpokladam, bohate postaci spojit ramy panelu zelenozlutym vodicem a privest do hlavniho domovniho rozvadece na PE svorku. Rekneme kabelem 10mm2.
2] ochrama proti prepeti pri uderu blesku, pokud mi do baraku slehne blesk, tak to ze mi odejdou panely, asi nebude moje hlavni starost, navic jak tu nekdo psal tak to se resi pojistkou, kdyz slehne, stejne umre vsechno. O co jde me, je to, aby mi pri uderu blesku neshorel barak. Taaakze, pokud dam panely dostatecne daleko od hromosvodu a budou v jeho ochranem uhlu 120°, tak by se asi nemelo nic stat ne? (uzemneni viz bod 1)

Prepetove ochrany na baraku nemam zadne a nemam v planu je montovat.

Zjednodusim tedy otazka:
Kdyz chci aby to nikoho nezabilo a neshorel mi barak pri zasahu bleskem, staci kdyz prpojim panely 10mm2 na PE svorku v hlavnim rozvadeci domu a dam panely dostatecne daleko od hromosvodu?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od kodl69 »

ten propoj má být minimálně z CY16mm2. A to, že nedáš přepěťovky je ta polovina řešení, nevím proč je problém dát do rozvaděče něco co stojí cca 3kKč když hromosvod a uzemnění vyjdou na násobně víc peněz.
k panelům stačí tohle, nejlépe hned pod střechu, spolu s jištěním jednotlivých stringů: http://shop.mypower.cz/svodic-prepeti-c ... 0-130-2560
a do rozvaděče stačí tohle: https://www.elektrohartman.cz/svodic-pr ... 619-125-ka
celekm 4500Kč. Nechápu, proč se tomu pořád tak bráníš. Pokud by tohle zachránilo jenom řídící desku z plynovýho kotle, tak je to zaplacený. A nemusí jít o přímej zásah, indukovaný přepětí na síti je mnohem častejší jev, než si myslíš. A na první pohled se nic neděje, ale ničí se tím izolace v přístrojích, čímž se jim snižuje životnost, jako by nestačily kurvítka...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Ja se nicemu nebranim, ja sem se jenom ptal, jestli je dostatecna ochrana tim uzemnenim panely proti:

1] nekoho to zabije
2] shori barak.
3] neresim jestli pri zasahu blesku neco odejde nebo ne, resim pouze body 1 a 2.

Porad sem nedostal odpoved.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od kodl69 »

1.) při zásahu bleskem bez přepěťovky hrozí úraz el. proudem. ani to nemusí být přímý zásah, stačí indukované napětí od blízkého úuderu, a z napětí 40V může být 40kV na přívodu od panelů, pokud to není uzemněno (rozumněj přes přepěťovky)
2.) díky rozdílu napětí mezi vodičem PE a pracovními vodiči v rádu kV může dojít k proražení izolace a zahoření spotřebiče, i některé části izolace vodičů - můžu dát nějaký fotky, pokud by byl zájem. Barák sice neshořel, ale jenom díky tomu, že v té předsíni nic nebylo, krom dlažby a omítek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od sitra »

dumi píše:Koukam se to tu pekne rozjelo:), diky za komenty. Rad bych k tomu jeste neco dodal.

Jeslti to dobre chapu tak uzemneni panelu se resi z nasledujich duvodu:

1] ochrana pred nebezpecnym dotykem, kdyby se vlivem poruchy dostalo na ram panelu napeti. - Tady predpokladam, bohate postaci spojit ramy panelu zelenozlutym vodicem a privest do hlavniho domovniho rozvadece na PE svorku. Rekneme kabelem 10mm2.
2] ochrama proti prepeti pri uderu blesku, pokud mi do baraku slehne blesk, tak to ze mi odejdou panely, asi nebude moje hlavni starost, navic jak tu nekdo psal tak to se resi pojistkou, kdyz slehne, stejne umre vsechno. O co jde me, je to, aby mi pri uderu blesku neshorel barak. Taaakze, pokud dam panely dostatecne daleko od hromosvodu a budou v jeho ochranem uhlu 120°, tak by se asi nemelo nic stat ne? (uzemneni viz bod 1)

Prepetove ochrany na baraku nemam zadne a nemam v planu je montovat.

Zjednodusim tedy otazka:
Kdyz chci aby to nikoho nezabilo a neshorel mi barak pri zasahu bleskem, staci kdyz prpojim panely 10mm2 na PE svorku v hlavnim rozvadeci domu a dam panely dostatecne daleko od hromosvodu?
1)
ne na PE svorku, ale na MET svorku, která je propojení minimálně s 50mm2 FeZn vodičem k uzemňovací soustavě. Odkud se připojují na stejný potenciál další věci. Na delší psaní...
2) pokud Ti do baráku šlehne blesk tak vezme sebou vše co není v " dostatečné vzdálenosti, kde vznikne "jiskření" atd... 120°není tak docela pravda. Úhel se mění s LPS třídou...

Takže ono to není zase tak jednoduché. Přepěťovka za 3tis bez dalších kroků je možná tak placebo na Vaše nervy :D :D
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od sitra »

dumi píše:Ja se nicemu nebranim, ja sem se jenom ptal, jestli je dostatecna ochrana tim uzemnenim panely proti:

1] nekoho to zabije
2] shori barak.
3] neresim jestli pri zasahu blesku neco odejde nebo ne, resim pouze body 1 a 2.

Porad sem nedostal odpoved.
Ani jí nedostaneš.
Bez projektu, programu kde se zadají údaje domu a zařazení do LPS není možná odpověď. Venkovní ochrana před bleskem se spojená s vnitřní ochranou. To co tady čtu je nedostatečné... Je třeba si promyslet míru rizika co chci v případě blesku a přepětí obětovat. Doslova. Ochrana na více stupních je otázkou tisíců a taky desetitisíců....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Lui »

Ahoj.


Nechcem ťa nejako zastrašovať,ale vidím v Tvojom systéme jednu dosť nebezpečnú možnosť "menšej" havarie :(

na tie nožové poistky velice lahko može neopatrnou manipuláciou spadnúť z tej steny hociktorý z tých klúčov a a tých robustných kovových vecí...snád nikomu netřeba vysvetlovať,aký skrat tam dokáže čo všetko posposobovať :(
a ak by náhodou spadol ten uťahovák na gola sadu.....tak tá by mohla v pohode "trafiť" aj priamo kontakty na baterke na zemi :(
Nepíšem to v zlom...ale jedného kamaráda som presne na niečo podobné raz upozorňoval,a čo čert nechcel,aj mu spadol traz klúč presne velmi podobne priamo na baterku :(
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Diky za komenty, mozna sem to cele blbe dokazal popsat.

Zde je planovany nakres:
417e441ea1572b7c91dab0e717b51fe5.jpg
Panely budou tedy pod hromosvodem cca 50cm mozna vic, podle toho jak to vyjde vzdalenosti. Hromosvod je od jimace rovnou sveden na druhe strane strechy do zeme. Odpor meren revizakem, je v poradku.

Tato strecha je nizsi nez strecha domu na ktere jsou 2 jimace + pospojena antena (vse vyssi o cca 70cm nez jimac na garazi nad panely).

Jak o tedy mate vy a jak to udelat spravne? Uz se v tom trosku motam.

Diky moc.


EDIT:
o riziku padu veci na pojisky baterie vim, vse je v procesu stavby, takze je pocitano s ochranou baterii i pojistek, :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od kodl69 »

chybí ti svod hromosvodu tady v předu, vedle garážových vrat, a pedpokládám, že i vlevo od vchodu, co je na fotce. Revizák ti samozřejmě taky řekl, že při změně střechy, umístění zaříázení na střechu příp jiných úpravách objektu je potřeba hromosvod udělat podle platné normy (od roku 2006!!!) což tohle asi nebude. Při té příležitosti bych předělal i ten anténní stožár, nejlépe má tam být oddálený jímač a stožár vnitřkem připojen k pospojování CY 16mm2.
Dostatečná vzdálenost se počítá podle vzorce, co už jsem několikrát postoval, je tam odkaz na online výpočet. Ale 2 svody na takovejhle objekt je beznadějně málo, to vychází tak na LPS IV což jsou objekty bez el instalace a bez trvalýhop pobytu osob a bez možnosti vzniku větších ztrát...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Chces rici, ze svody maji byt na obe strany domu? kolaudace je z roku 98 tusim +- dva roky.

o ne uplne vhodnem reseni anteny vim. Premyslum ze ji bud zkratim nebo uplne uriznu. Stejne ji nikdo nepouziva.

No jestli kvuli FVE budu muset jeste predelavat hromksvod.tak.na to kaslu a radsi to prodam :-)

Uz to zacina bejt moc komplikovany.

Revizak o nutne zmene nic nerikal. jeste sem se ho ptal jestli ty panely vadi. mozna zkusim jinyho.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem žádnej hromosvod před pořízením FV neměl. Ale je potřeba to brát z druhé strany, je to investice do baráku, a těm se stejně tak jako tak nevyhneš. Mým barák kolaudovanej 95 a když bych měl vypsat, co všecko už jsem vyměnil nebo předělal, tak mi povolená dýlka příspěvku nebude stačit.
Je samozřejmě možnej další přístup, v domě 50 let bydlet, a ti další to pak vezmou z gruntu, pomalu jako by stavěli novej barák...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

s investicema problem nmam o dum se starame. Preci jen za 50 let v nem.jeste budu bydlet, tak nechci aby mi padal na hlavu. :-)

Chces mi rixt ze soucasny hromosvod je k nicemu? Ze dva svody jsoi jako bu hromosvod nebyl? Vyhoret samozrejmne nechci, ale.jestli to tenkrat bylo lpodle norem tak bych to bral.jako OK. Preci jen bourky jsou porad stejny :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Dneska prvni test. Vypadla DS. Nebejt toho ze prestal.jit net ani bych si toho nevsiml. :-)

A nez sem.slozil homemade centralu ze ji vyzkousim tak to zapli zrovna.ve chvili kdy sem.ji nesl ven :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od youda »

Vida :) Jak dlouho by to asi vydrželo jen na baterku a panely?

PS: Já testoval centrálu včera, ale to jen proto že byla první středa v měsíci, kdy se testují sirény (a já testuju agregát). Byl to neuvěřitelnej randál, smrad a za pár minut horko jako v kotelně. Zlatý panely!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek