840Wp Kokonín

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od jahodovák »

Pokud vás zajímá názor někoho kdo bioplynku doma provozuje,zkuste firmu unego kdysi dávno ji nabízel ale protože nebyl zájem,přestal.Ale doma ji provozuje byl jsem se na ní i podívat,je to ale před dlouhou dobou,na netu ta firma stále je,jen nabízí jiné věci,možná by stálo majitele kontaktovat a poradit se.Plynojem byl plovoucí zvon,který vlastní váhou vytvářel tlak a podle jeho vynoření věděl,kolik plynu má k dispozici,hezký večer.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Já jsem s tím pánem mluvil, byl velmi vstřícný, ale zas tak nic nového jsem se nedozvěděl.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

marko250 píše:Pokračoval bych tady : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=116

Pořád neumím pochopit jak se zbaví usazenin a té neplynující kejdy.Jak to dostanou tou trubkou č.4 ven z celé plochy dna IBC kontajneru.Navíc je trubka č.4 otevřená dole,díra v polovině výšky hladiny,otevřený T-kus venku?Pak se mě nelíbí rozmixovávání pomocí drtiče a vlévání přez tu 120mm trubku s ůkosem dole v kontajneru.To jako budeš sekat zahradu a mixovat trávu na kaši s vodou ještě v drtiči?Když tam nasypeš tedy 5 košů ze sekačky co se stane s vnitřním objemem?
Tohle vypadá funkčně lépe a dá se to i postavit,či svařit z plastu:
biogas.jpg
Mě se líbí tělo v zemi s vhozem a tlačením pod hladinu s tím,že bych dno udělal s větším spádem na druhý konec od vhozu cca.300mm výškový rozdíl a v tom vypouštěcí ventil na kal.Na dně by byl posun,takový promíchávač z něčeho co odolá prostředí a byl by jen ruční přez převod do vhozu.Celé dno by bylo vyhřívané fototermikou,ale ještě nemám jistotu,že by to vyhřívání nezpůsobovalo tvrdnutí usazenin na dně(vrstvení).V tom případě bych vyhříval stěny okolo.Celé by to byla uzavřená nádoba se servisním víkem pro člověka,samozřejmě zateplená komplet a v zemi.Objem 2-2.5 kubíku a provoz si představuji naplním posekanou trávou s vodou+baktérie a následně během roku doplňuji veškerým bioodpadem z domu.Po dosažení tvorby bioplynu jen občasné odpouštění kalu po doplnění novým odpadem a při každém vhazování promíchání klikou roštem na dně.Pokud by rošt začal vykazovat tuhnutí,tak vypuštění a pakárna se zbylým obsahem+čištění.
Z nádoby by tedy šel ven jen hrubý bioplyn hadicí do vodní lázně,pevný filtr,traktorová duše(paraelně i více dle výroby),znova vodní filtr proti zášlehu a následně do sporáku,který se musí přetryskovat.
Největší obavy mám se zanesení nádoby a nutnosti drtit třeba i ohryzek jabka,šlupka banán,meloun atd.To bude degradovat energetickou náročnost,nutnost drtiče i na tvrdší věci jako větvičky keřů(1.7kw),el. energie a času.No a v zimě se to zastaví a nutnost zase přejít na jiný zdroj,s tím zase tryskování atd.
Já mám drtič koupený a plánuji to živit hlavně z odpadu z kuchyně. Trávy je škoda, tu dávám králíkům a stejně není moc vhodná. Já se toho usazování ani plavání moc nebojím, vývod uprostřed byl zvolen experimentálně a tak tomu věřím. Větvičky bych do toho určitě nedával. Na bioplyn se prodávají extrémně levné "nafukovací matrace".
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od jahodovák »

Až si vzpomenu najdu někde knížku o bioplynkách,vyšla i u nás jen jsem ji někam uklidil a nemohu si vzpomenout kam,tam se o tom dost píše ale pokud si pamatuji rozklad probíhá cca 60 dní takže se rozloží i dost velké věci,takže drtit to asi moc netřeba a kalu zas až tak moc nezůstane,jen ten obsah musí být větší,bylo tam psáno že rozkladem 1 kila trávy se získá 0,45 m 3 metanu,takže té hmoty je potřeba dost,pokud je potřeba více plynu.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

kodl69 píše:netušil jsem, že to není utajovaná informace :lol:
Mám ale takovej dojem, že se ve vyvíječi musí udržovat dost vysoká teplota, snad 40°C, u velkejch bioplynek na to jde odpadní teplo, tady teda solární ohřev? Proč se ten praotec čech nezastavil až někde u středozemního moře...
To odkalení taky nechápu, a bez míchání to usazování asi bude problém.
Tohle co píšete není úplně přesné. Dají se využít i psychrofilní baktérie, které pracují při nižších teplotách (běžně jsou v rybnících i jezerech daleko na severu), ale těm pak musíte přes léto udržovat chládek :).
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

Jestli se dívám správně, tak letošní leden zatím bez DS?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

To by bylo krásné, bohužel 10.1. jsme dobíjeli. Snad tuto zimu naposledy.
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

drama píše:To by bylo krásné, bohužel 10.1. jsme dobíjeli. Snad tuto zimu naposledy.
Kdyz koukam na dnesek, tak uz verim, ze dobijet nebude treba :) To je leden jak duben.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Před pár dny jsem rozšířil naši FV elektrárnu. Původní střešní FV funguje už skoro deset let naprosto spolehlivě a původní cíl minimalistického ostrovního systému byl plně naplněn. Za tu dobu jsem ovšem dospěl k názoru, že i tři až sedm dobíjení baterií za zimu je neakceptovatelné. Původně jsem chtěl použít TEG, ale otopný systém je rovněž minimalistický, takže to nebyla ta správná cesta. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou, částečně nezávislou FVE. Použil jsem 7 FV panelů AEG 450Wp a regulátor Morningstar Tristar MPPT-600, který je připojen na původní 24V bateriové pole. Systém je tak do značné míry redundantní a s výjimkou zimy může fungovat jen jedna část. I přes dnešní mlhu a ranní sněžení jsme dnes vyrobili přes 1kWh, což je pro naši sedmičlennou rodinu zcela dostatečné. Graf dnešní výroby:
fv-energie.png
A zde regulátor:
107_4631.JPG
a panely:
107_4639.JPG
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Ještě doplním zajímavost k regulátoru Morningstar Tristar MPPT 600V. Vyčítání probíhá stejně jako u Morningstar Tristar MPPT 60 přes TCP Modbus, ale nově nejsou data ukládána v UInt16, ale v mírně netradičním Float16 formátu, tj. 16 bitové plovoucí čárce tzv. half-precision float. Protože tento formát není implementován v collectd démonu, který používám k vyčítání, data vyčítám jako UInt16 (16-bitový unsigned integer). Hledal jsem nějaký jednoduchý způsob, jak UInt16 převést na Float16 a nakonec mi přišlo jako nejlepší použít awk (resp. jeho implementaci gawk). Zde je jednoduchý, mírně didaktický AWK skript, který převede vstupní data v UInt16 na Float16:

Kód: Vybrat vše

#!/usr/bin/gawk -f
function uint16tof16 (uint)
{
# https://en.linkfang.org/wiki/IEEE_754-2008_half_precision
# Šířka (b) 	Báze 	Exponent (b) 	Mantisa (b) 	
#	16 	2 	5 		10+1	
znamenko=-2*rshift(uint, 15)+1
# exponent ma bias 15 
exponent=and(rshift(uint, 10),31)-15
mantisa=and(uint,1023)+1024
return znamenko*mantisa*(2^exponent)/1024
}

{
	printf "%1.2f", uint16tof16($1)
}

Skript lze lehce rozšířit tak, aby pracoval i s CSV soubory.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od kodl69 »

tristar mppt 600 - je u tohoto regulátoru galvanicky oddělený vstup a napětí baterie? případně jak je zajištěna bezpečnost na straně panelů, kde je jistě víc než 120V DC?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Vstup a výstup je samozřejmě bezpečně oddělen a to nejen elektronicky, ale i mechanickými zábranami v rozvaděči. Jak je to s galvanickým oddělením nuly teď nevím, myslím, že je to v manuálu popsáno, já jsem to neřešil, mě vše plave. Zajímavostí je, že jsou tam i ochrany proti vedlejším výbojům blesku. A kdo chce mít úplnou jistotu, tak si může koupit verzi s proudovým chráničem, který předpokládám funguje na bateriové straně.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Po pěti týdnech provozu v nejhorší části roku je již patrné, že rozšíření FVE zásadně pomohlo a ačkoliv byly dny, kdy jsme se museli uskromnit, tak dobíjení z DS nebylo potřeba a my jsme dosáhli 100% nezávislosti. Jediná věc, kterou bude třeba ještě doladit je hodnota RTS, protože rozdíl mezi TS-MPPT-60 a TS-MPPT-600 činí 3 stupně (výměna sond nepomáhá).
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

Co je vlastně ta zubatice dneska na grafu baterie?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

To je jen taková vytěžovací nouzovka - halogenové topidlo spínané nad 28 V. Nemohu totiž zatím plně využít PWM regulaci, protože TS-MPPT-600 jede na nižší cílové napětí. To vyřeším seriově vloženým odporem k RTS, ale ještě jsem se k tomu nedostal...
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

Proc ta garaz vlastne dneska vyrobila tak malo? Je necim zastinena?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Ne, ne, jen byla jen nevyužitá. Chtěl jsem zkusit, zda má vytěžování s větší hysterezí nějaký vliv na baterie, protože po ránu napětí bateriíí nějak moc klesá a zatím nevím proč.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Tak dnes pomocí odporu 3k3 a potenciometru 1k2 nastavena teplota baterií na TS MPPT 600 o 0,2 stupně nižší než na TS MPPT 60. Tak uvidíme, jak zase začne pracovat ukládání přebytků. Už chybí jen to slunce...
vk_1
Příspěvky: 295
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm
Reputace: 34

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od vk_1 »

Ahoj, povedlo se tuto zimu udržet ostrov?
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: 840Wp Kokonín

Příspěvek od drama »

Ano, podařilo! Mám z toho velikou radost. Byly chvíle, kdy jsme se museli hodně uskromnit, protože některá období temna byla pořádně dlouhá, ale přežili jsme a ani jsme nemuseli baterie ždímat vysloveně na maximum...

Odpovědět