Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Počasí

Příspěvek od dracekvo »

Dyť to byla sranda ;)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

dracekvo píše:Dyť to byla sranda ;)
Naprosto nic nenamitam :)) jen jsem chtel dodat ze ani ponechani si tech penez, ani porizeni DS by me v nasledne dobe nijak moc nezachranilo. Navic by nevznikl mypower.cz :mrgreen:
kodl69
Příspěvky: 7378
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

to Josef 51 - dneska se běžně dělá topení z pozinku, lisovaný spoje, cenovky celkem rozumný, svařovat železo plynem už skoro nikdo neumí a navíc je to skoro nezaplatitelný. Udělat samotížku v mědi by bylo podobný jako přívode k 6kW el. sporáku na 12V...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Počasí

Příspěvek od dracekvo »

Tady to je právě krásný příklad, kdyse investice do FVE může zaplatit velice rychle.
V tomto případě hned při nákupu :)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Počasí

Příspěvek od kybos »

Dnes je u nás přímo ideální počasí pro příznivce obnovitelných zdrojů. Slunce pálí a při tom panelům není horko, protože je svěží vítr chladí a větrníky točí na plný výkon. Tak by to mohlo zůstat celou zimu a vůbec bych se nezlobil. 3,44 kWh/kWp za den je na konec října v údolíčku, kde svítí od deseti do tří hodin, docela příjemný výkon.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

kybos píše:Dnes je u nás přímo ideální počasí pro příznivce obnovitelných zdrojů. Slunce pálí a při tom panelům není horko, protože je svěží vítr chladí a větrníky točí na plný výkon. Tak by to mohlo zůstat celou zimu a vůbec bych se nezlobil. 3,44 kWh/kWp za den je na konec října v údolíčku, kde svítí od deseti do tří hodin, docela příjemný výkon.
3,44 kWh/kWp jen z FVE nebo po zapocitani i z vetru? Respektive kolik to cini oddelene? Alebrz kolik dnes v tomhle fucaku s ohledem na jeho kWp udelal vetrnik? Da se u vetrniku vlastne hovorit o kWp? Asi ano, ze? V momente kdyz zname spickovy vykon VTE za ktery uz nejde a brzdi.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

Ja mel.dnes tky uspech. Poprve sem se dostal na Wp regulatoru. Zabrzil.se ma 620 W a zacal zvedat napeti.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Počasí

Příspěvek od kybos »

mypower.cz píše: 3,44 kWh/kWp jen z FVE nebo po zapocitani i z vetru? Respektive kolik to cini oddelene? Alebrz kolik dnes v tomhle fucaku s ohledem na jeho kWp udelal vetrnik? Da se u vetrniku vlastne hovorit o kWp? Asi ano, ze? V momente kdyz zname spickovy vykon VTE za ktery uz nejde a brzdi.
Tohle číslo je jen z FVE. Vítr to je jiná instalace (cca 1km vzduchem z údolíčka na kopec).
U větrníku se obvykle udává jmenovitý výkon při 10m/s (jen u slušných dodavatelů, ti méně slušní jej udávají třeba při 12m/s, což je asi o 72% více nebo dokonce při 15m/s což je o 330% více). Co se týče nějaké výtěžnosti, tak na dobře větrném místě v našich zeměpisných polohách lze uvažovat o přibližně 14% jmenovitého výkonu. Jmenovitý výkon mého stroje je 750W.
Výkonové omezení se provádí pro zamezení destrukce rotoru a u slušnějších konstrukcí bývá několikastupňové. Já mám na svém větrníku třístupňové omezení. První stupeň zajišťuje paralelní regulátor, druhý stupeň zajišťuje sklápění osy rotace ze směru větru a třetí stupeň (když selže elektronika) je manuální vypinač na stožáru, který zkratuje výstup alternátoru. Ještě je tu jedna metoda, která zajišťuje pokles výkonu při extrémně vysokých rychlostech větru a to je odtržení proudnic od povrchu listu vrtule. Složitější stroje mají pak ještě navíc natáčení listů vrtule a mechanickou brzdu před alternátorem. Maximální výkon, který se mi podařilo dostat z mého stroje byl něco málo přes jeden kilowatt. Během dneška zafungovaly první dva stupně a to paralelní regulátor a sklápění osy rotace vrtule ze směru větru. Pokud by byl zájem a byla by možnost do zdejší diskuse umístit video, tak mám pár takových okamžiků z dneška natočených.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Počasí

Příspěvek od marko250 »

Davaj to na trubku a odkaz sem pane :-),doufám,žes byl blízko stožáru,ať si ten rachot pošetilí uvědomí :-) :-).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: Počasí

Příspěvek od KUTIL »

U větrníku se obvykle udává jmenovitý výkon při 10m/s (jen u slušných dodavatelů, ti méně slušní jej udávají ...

Podľa EN 61400 sa menovitý výkon udáva pri 11 m/s
Aký máš priemer vrtule?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Počasí

Příspěvek od kybos »

Tady je pár odpovědí na všetečné otázky:https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4457#p79792
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

No musim sa ozvať,lebo som si spravil prepočet šetrenia a investicie.
Zhruba šetrenie za posledny rok:
El. 234€
Plyn 75€

Investicia bola zhruba 1960€.
Investoval som postupne a v čase keď bolo viac financii. Solarko je aj môj sen od kedy som dostal do ruk kalkulačku de bolo čudo,čo dodavalo kalkulačke energiu. Momentalne som mal 2 havarie na solarku,teda dajaky škrt nastal,ale ešte potrebujem dať do hromady 1KWp a navrat investicii stupne.

Ešte ma čaka investicia do paru komponentov a baterie,tak čisla sa pomenia,no nie teraz.

Ak to zhrniem za 2,5 roka som 2000€ zaplatil a za to obdobie sa Mi vratilo okolo 550€,tak navratnosť je možna a splnenie sna,aj keď za pomoci ostatnych a hlavne bazaru je na nezaplatenie. Použity odpad,čo som zohnal a použil do diela stal 0€,tak toto dosť šetri,ale čo pre dakoho odpad,pre ineho užitok.

Zhrnutie navratnosti je aj pri najlepšej snahe okolo 8-10r,ale lepšie ako sa dade ožierať,alebo za cigaretle utracať.
:yes:
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Počasí

Příspěvek od střídač_N »

kybos píše:....Střídači, není to tak dávno, kdy jsi tvrdil, že tarif D25d je pro průměrnou spotřebu nevýhodný...
Jsem již ve věku, kdy vím, že sobě lhát je k ničemu, tudíž jsem, ač bezesporu nerad, schopen připustit svůj omyl.

V minulosti jsme se o výhodnost tarifů přeli a já musel uznat, že tvé přesné výpočty vskutku i při roční spotřebě kolem 1MWh i s tarifem D25d přináší výhodu asi od 0,6MWh.

Pokud uvádím, že "Nejlepší FVE je tarif D25d", pak jistě z podstaty nesourodosti významů to nemůže být pravda. Expresivní výrazy používám k tomu, aby se přece jen trošku k tématu rozvinula diskuse.

Dotaz na který jsem reagoval zněl "A má to dobíjení během NT cenu?". O tomto problému zde již bylo tolik nadiskutováno, že mi to přišlo tak, no, .... nešťasné, že jsem použil bez nějakého hlubokomyslna ono přirovnání.

Tak ještě jednou.
Pokud je cena vysokého tarifu asi 5kč za 1kWh, cena nízkého tarifu kolem 2,-Kč za 1kWh a cena uložené energie v baterkách taky asi kolem 2Kč za 1kWh, máme nějakou účinnost nabíjení, baterky a následně i střídače, pak mi i vcelku nízký intelekt říká, abych se na takovou činnost vy..... no vybodl.

Můžeme dokonce donekonečna diskutovat jak to dopadne budu li mít starší akumulaci. On totiž ten výsledek musí být obdobný, až stejný. Jen se změní poměry využitelnosti. Ono totiž cena uležené energie v laciné baterce bude opět kolem 2kč za1kWh, neb úměrně s cenou klesla i životnost.

Aby to neznělo opět tak ultimativně, je to jistě na zvážení každého jak se s problémem nejlépe popere ve svůj prospěch.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Počasí

Příspěvek od brumlaj »

mypower.cz píše:......... mi jako ukazka zavislosti na cetralizaci staci manyry mistni Brnenske teplarny, ktera zapina topeni kdy uzna za vhodne. Zatahnu tedy na vikend topeni z duvodu uspor a po vikendu kdyz clovek vecer prijede, tak otevre kohoutek od topeni a ono nic. Kuwa co toto ma znamenat? Strategie teplarny, kterou v tom vidim ja je ze mam mit zapnute topeni cely vikend (nekdy treba i 14 dnu) kdyz na byte nejsem a plytvat jako prase abych kdyz prijedu, mel vytopeno. ........
Již jsem to zde několikrát zmiňoval. Ono je to tak, že panelák je postaven tak, že to je jeden celek. Je navržen na vytápění celku. Nikoli na individuální provoz topím/netopím. Ani tepelná izolace mezi byty není, takže ten který netopí "krade" teplo sousedům (sic. není doma a je mu to šumák) nehledě na to, že správně navržená otopná tělesa v okolí "netopiče" by neměly být schopny vykrýt takovýto výpadek. Ale to je bohužel nevědomost/vypočítavost dotyčného šetřiče který využívá výhod hromadného bydlení a není ochoten se podílet na nákladech plynoucích z jednoduchosti při stavbě. Krátce řečeno bytový dům není rodinný domek, ač by to tak dle "kroutících elementů" na radiátorech mohlo vypadat. Má nějaké projektované parametry a ty musí být za provozu po celou dobu dodržovány, jinak celek nefunguje (a ani nemá fungovat). Škoda mluvit.


edit: a to nehovořím o regulaci, která by měla při snížení průtoku systémem (zatažený ventil radiátoru) snížit teplotu topného média. Takže lufťáci odjedší na víkend udělají tepelné peklo těm co nemají chalupy, protože PID regulátor holt bude snižovat teplotu topného médyja aby dosáhnul správného průtoku což se mu nepodaří až do doby než se lufťáci vrátí z víkendu. Sám čekám na první případ kdy lidi inzultují lufťáka. A máte-li nejasnosti proč takováto regulace tak vězte že pro využití tepelných zisků a zabránění přetápění. Sakra psal jsem škoda mluvit a sám se toho nedržím.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Teda posledních pár dní je u nás opravdu tragických. Obloha je zatažená od rána do večera a z 20kWp to dává tak 500W. Mám úplně chuť zalízt do postele a přejít do režimu zimního spánku...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Počasí

Příspěvek od marko250 »

U nás dva dny paráda:
JV fasáda dává teď už jen 800W
JZ střecha je na tom lépe a stoupá.
Screenshot_20181110-131832[1].png
Screenshot_20181110-132637[1].png
V tom přehledu samozřejmě není to JV pole na fasádě,dnes jede od 8:30hod a udělalo odhadem 6kWh.

Mimochodem pro který posun času jste VY ,letní,nebo zimní ?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Počasí

Příspěvek od rva »

U nás počasí taky katastrofa, i přes den se mi venku rozsvítí světla s pir senzorem, když jdu kolem.
Jinak čas mi vyhovuje ten slepičí, tedy vstávat se světlem. Nejlépe tomu vyhovuje střídání letního a zimního času.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Jsem se právě vrátil z města a tam už se taky rozvítily lampy.
Marko, ty snad žiješ na úplně jiné rovnoběžce, že ti to dnes tak krásně funguje :D
U mne 4.7kWh z 20kWp :cry:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm
Reputace: 14

Re: Počasí

Příspěvek od peater »

No, já si dneska taky nemůžu stěžovat. Z 5kWp bylo 9.46kWh. Teď čtu, že už má trochu přituhnout, taky mrholení a určitě inverze :cry:
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Počasí

Příspěvek od marko250 »

:lol: :lol: :lol: :lol: 13.6kWh udělala ta střecha a 6kWh ta fasáda :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:
A musím pochválit starou, ta to už celkem sleduje a huntuje měnič dle osvitu *sun* .Dnes tu udělala čtyři pračky,dvě myčky,šest závinů,jeden plech na dortu,vyžehlila tou 3kW sukou :? Celé to tu uklidila za běhu TV,uvařila oběd a ještě mě ráno probudila manželskou povinností :mrgreen: :mrgreen:
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek