Ostrovní elektrárna jako investice

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od mypower.cz »

mobilik píše:Kiwi, nie v zlom, ale už vidím ako si z energiou ľahko vykopes 200m hlbokú studňu, teraz nenarazam na zdravotný stav. :wink:
Na to nestačí len energia...
Na druhou stranu, kdyz si energii natezi krypto o dostatecne hodnote, tak nasledne luskne prstem a ma na zahrade bandu maniku, co mu kopou 200m studnu a on se z lehatka diva jak jsou kluci na tom jakoby s hloubkou.

No proste tim chci rict, ze hodnota je strasne relativni. Treba v prosinci 2017 by za jeden podelany prodany BTC (v te dobe 1BTC = 19000E) bylo pul mega (v CZK), za coz by mohla byt i 400m hluboka studna :)) pri cene 1000CZK/1m + desatky jako dan z prijmu nenazranemu statu.

Chapes, 1 BTC... 400m studna. Typek v roce 2010 koupil za 10000BTC 2 pizzy. O 8 let pozdeji... pffff..

"hodnota" :))
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od rottenkiwi »

A ako sa robia 12 km vrty ? Bez energie ? No keď mám trochu nápadov, ako sa dostať
cez štrk a íl, tak asi najťažšie to bude cez nejakú tvrdú horninu.

Keď to dokážu Rusi na youtube, prečo by som to nedokázal ja ?
Keď to dokázal moj pradedo, tak prečo nie ja ?
Keď robili vrty v rodisku mojho otca a zistili, že hnedé uhlie
sa ťažiť nedá, tak tam zostal prameň 1200 l/min/25 *C.

Takže keď mám energiu a nápady, tak vykopem aj studňu.

Keď mám len nápady, ale nemám energiu, tak nič z toho.

Btw. je to len príklad, lebo zatiaĺ u nás, stačí vykopať 3.5 m jamu a máš ju plnú vody.

Na druhý rok, ak dožijem a dajú mi dochodok, chcem robiť dva zásobníky, jeden
40000 l a druhý 18000 l a uvidím, ako sa mi ich podarí v lete nahriať a či mi
poslúžia na vyhrievanie izby aspoň do polovice novembra.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od dracekvo »

rottenkiwi: pokud máš dva roky do důchodu, tak chápu, že máš jiné priority a v té době už bych se taky připravoval pomalu na důchod třeba právě tím zlepšováním FVE.
Ale jak já co má do důchodu daleko si mám uschovat finance na tu dobu? Když dneska něco koupím na FVE, tak mi to těžko vydrží takovou dobu, abych to mohl v důchodu používat.
Já potřebuji nějak uchovat současnou hodnotu vkladu. Mě nic lepšího nenapadlo.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od rva »

rottenkiwi píše:chcem robiť dva zásobníky, jeden
40000 l a druhý 18000 l a uvidím, ako sa mi ich podarí v lete nahriať a či mi
poslúžia na vyhrievanie izby aspoň do polovice novembra.
U velkého zásobníku začne vadit, že má velkou plochu, kterou utíká přes izolaci teplo. Aby nepřišlo nazmar, musela by být nádrž v obytné vyhřívané části domu, kde by bohužel hřála i tehdy, když by bylo potřeba chladit. U těch 40 000 l vody 80 st.C teplé zaizolované 20 cm polystyrénem utíká povrchem teplo 840 W a do vychladnutí na 30 st.C je v nádrži 2 300 kWh.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od jahodovák »

U takhle velkých nádrží nevadí silnější izolace a pokud se provede z levných surovin,mám na mysli piliny,místo 10 cm polystyrému stačí 20 cm.Nebo lze použít i bobře slisované balíky slámy,používají se i k izolaci staveb,tam ale sílu neznám,myslím,že někde na netu to bude.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od marko250 »

Začnu čísly,na ostrovní bydleníčko s dvěma důchodci,typicky do 80m2 obytné plochy jsem spočetl překlenovací nádrž s vodou ohřátou na 80-90°C fototermikou a objemem 150m3.Pokud by se podařilo v slunném období této teploty dosáhnout,pak by dům neměl problém celoročního vykrytí tepla a TUV,bez jiného zdroje v ČR.
1.Problém číslo jedna: velikost a proveditelnost.Jedná se o lodní kontajner,vnitřní rozměr 2.35x2.7x12m,ten musí být zakopán a obložen izolačním materiálem a následně vnitřně hydroizolován(dlouhý proces umrtvení vody 76m3 od kyslíku).Obrovský výkop včetně izolací.A to celé 2x.
2.Problém číslo dvě:z vnějšího prostředí nesmí dojít k zavodnění izolace.Takže vytvořit vrstvu odolnou proti vodě a tlaku země na izolaci.Tohle pokládám za největší problém.
3.Problém číslo tři:velká plocha=velký únik tepla.Řešení krom izolace i kompletní pokrytí stěn kontajneru za první vrstvu izolace(nástřik PUR150-200mm) podlahovka+stěnové(kapilární rohože,ale nevěřím že se neucpou) a využití pro TUV,která je potřeba denně,jen taková částečná rekuperace,ať to nejde vše do země kolem.Popřípadě i rekuperace na výstup zpátečky do fototermiky(podle rozdílu teplot).
4.problém číslo čtyři:dům postavený na takové nádrži je nutné ještě jednou aktivně odizolovat pro letní provoz,v zimě naopak otočit tepelné ztráty z vrchu kontajneru do domu.
Pak je tady spousta komplikovaných jevů,jako nevhodný tvar a vrstvení vody,výměníky a jejich řízení,servis při poruše atd.
Rači přepanelovat,myslím že přez 60% účinnost by to nešlo provozovat a investice nebude taky malá.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od youda »

Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce.

Například:
- 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie
- zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní)
- topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse)

Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet.

PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od ikovlabs »

Takze result :mozna to bude fungovat ale urcite to bude stat xxxxxxx penez.Teplo potrebuji v zime - tedy uvazovat o 10kW v kuse 14 dni je utopie...
Nebo postavit dům kolem zasobniku a ten natapet dle moznosti FVE/kotlem na drevo- to uz ostane někdo realizoval - tusim to bylo 12m2 a kolem schodiste.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jako většina investic se investorovi vyplatí především za podmínky fungujícího sociálně-ekonomického systému . Sesere-li se sociálně-ekonomický systém , né jako při "krizi" 2008 , nýbrž jako ve 30-tých letech , Ppi dnešním přemnožení + přebujelým imagináriím by reálné dopady na společnost a společenský systém byly nepředstavitelné .
Jedinci věřící vzdušným zámkům , do nich investující , při kolapsu nebudou mít v rukou nic .
Jedinci investující či utrácející (co je Vám milejší) do ::pv:: *batt* :wood: budou tyto reélné věci mít i po kolapsu .
Zásadní potíž je , ti jež nebudou mít nic se vrhnou na ty jež něco v rukou mít budou ... ::pv:: *batt* = :hell: .

K btc a podobným záležitostem - díky jejich imaginárnosti skončí při kolapsu v první vlně . Kovové kolečka s obrázky a papírky s obrázky si nějakou hodnotu dokáží zachovat díky skutečné existenci i ze setrvačnosti . BTC se daří díky strachu z důvěry v hodnoty v mýdlové bublině . Až praskne , což je otázkou času , bude následovat nebývalý sešup .
Jen slepý blázen buduje další schod ze schodu na kterém stál před dvěma kroky = couvne-li , šlápne do prázdnoty ::facepalm:: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od střídač_N »

Dovolím si trošku okrajově k tématu, ale pro ucelenější pohled je třeba znát i okolitní vztahy.

Mám dvě známe jenž jedna si těsně před revolucí vzala nějako půjčku na bydlení s garantovaným úrokem a byla to tehdy nepředstavitelná částka 200000,-Kč Splátka byla asi 250,-Kč měsíčně. Po revoluci šla inflace a hlavně mzdy nahoru a splátka se stala nepodstatnou v jejím ekonomickém toku.
Druhá si těsně pře povinností mít nějakou "spoluúčast" vzala hypotéku na celou částku, tedy 5Mil, s tím, že úroky jsou pohyblivé a to vše na 30 roků, tedy po celý její aktivní život bude muset měsíčně poslat 20000,-Kč.

Krize v roce 2008 začala ve své podstatě krachem hypotečních fondů jež dávaly hypotéku na vlastní bydlení i těm, co na to v žádném případě neměli. Přirozeně, že začali při komplikacích s příjmem nesplácet a tím se problém přesunul dál. Nakonec se lavina vylila na celý svět v různé míře.

A jsme střihem v roce 2018, kdy ČNB začala regulovat "laciné" hypotéky. I tak se najdou důvěřivci, že si na onu "spoluúčast" opět půjčí, ale ne u nějaké lacinější úrokové bance, ale u pochybných poskytovatelů půjček.

Myslíte si, že to budou lidé schopni splácet po celý svůj aktivní život bez výkyvů. Ony hypotéky, nebo spíš jejich splátky jsou nastaveny na současný vcelku obstojný ekonomický výkon. Bude trvalý bez výkyvů.
Prodejci, nebo spíš výrobci aut začali pociťovat sníženou poptávku. Zatím se prodejci uklidňují, že to "doženou" do konce roku. Možná že jo, ale doženou to i v příštím roce?

Většina krizí začíná u velkých peněz. Ty jsou spojeny vždy s bydlením a auty. Regulace ČNB a nadbytek aut zcela zřetelně ukazuje, že se něco chystá. Nechci být pesimista, ony problémy se dotknou všech, ale připravit se na to, že do roka a do dne nastanou ekonomické problémy je nanejvýš vhodné.

No a teď vlastně přichází trošičku toho pozitiva. FVE je takovou sice jen malou, ale jistou záchrannou brzdou proti růstu všeho.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od kybos »

youda píše:Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce.

Například:
- 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie
- zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní)
- topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse)

Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet.

PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme.
Myslel jsi něco takového:
malá nádrž
malá nádrž
nebo takového:
velká nádrž
velká nádrž

Je to zde off topic a měli bychom to spíš probrat tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... omu#p78443
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od youda »

ikovlabs píše:Takze result :mozna to bude fungovat ale urcite to bude stat xxxxxxx penez.Teplo potrebuji v zime - tedy uvazovat o 10kW v kuse 14 dni je utopie...
Nebo postavit dům kolem zasobniku a ten natapet dle moznosti FVE/kotlem na drevo- to uz ostane někdo realizoval - tusim to bylo 12m2 a kolem schodiste.
No, určitě to bude stát méně peněz, než vybudování té nádrže na 150m3, která se bude nahřívat celé léto. Viz pár postů výše. Co říkám já je, že nádrž 150m3 je opravdu nesmysl.

Ovšem 10 či 20m3 se udělat dá, obzvláště pokud na to člověk bude při stavbě myslet. Nádrž okolo schodiště je výborný nápad! Například já teď mám v suterénu jednu nevyužitou místnost 25m2 s výškou cca 3m. Tedy cca 75m3 prostoru, do kterého bych po zateplení takovou dvacítku nádrž plus izolaci dát mohl a ještě by mi tam spousta místa zbyla. Bohužel, nemám vodní topení :wall:

Výkon 10kW x 6h denně (60kWh) se v českých podmínkách udělat dá také, i v zimě bez přímého slunce. Mě se zatím ukazuje, že 20kWp panelů mi z ambientního světla dává výkon cca 3400W tedy cca 16%. Že jde o ambientní světlo lze poznat z toho, že východní i západní směr má úplně stejné výkony.

Včera, když u nás bylo fakt hnusně, to takto jelo od 10:30 do 15:00 (=4.5h) Tedy cca 15kWh vyrobeno jen z ambientního světla pomocí 20kWp pole. Něco málo to pak ještě vyrobilo před a po.

Kdybych tedy stavěl nový barák, zapracoval bych na nádrži a na louku nasázel třeba 200 panelů. Při ceně 3kkč/panel je to cca 600 tis Kč. Za 1M by taková FVE šla postavit určitě. To asi není úplně pro každého, ale určitě jsou lidé, kteří mají prostředky i dostatečně silný důvod k tomu se takto zainvestovat.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od youda »

Ještě na doplnění, jelikož se jedná o akumulaci tepelné energie, šlo by zde s výhodou použít TČ do vody. V takovém případě by na výrobu 60kWh tepla stačilo 20kWP + TČ s COP 3.

Pro malý domek pro dva důchodce TČ do vody nedává moc smysl kvůli ceně, životnosti a nákladům na servis. Tam je lepší přímotop do vody + TČ do Vzduchu typ "klimoška".

Do velkého RD s několika patry by však 20kWp + TČ do vody + vodní podlahové topení smysl dávalo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od youda »

kybos píše:
youda píše:Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce.

Například:
- 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie
- zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní)
- topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse)

Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet.

PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme.
Myslel jsi něco takového:
Malá nádrž P5300100.JPG
nebo takového:
Velká nádrž-P8030035.JPG

Je to zde off topic a měli bychom to spíš probrat tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... omu#p78443
Máš pravdu, odpovím sem: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 404#p78495
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od dracekvo »

Vzduchovou klimošku mám doma předělanou na vodu. Chladil sem si s tim přes léto vodu v nádrži u prstruhů :)
Není k tomu nic extra potřeba. Stačí koupit měděnou trubku a pak si sehnat někoho, kdo to naplní chladivem. A samotná klima stála pár korun. Sehnal sem jí od člověka co mu zdechla vnitřní jednotka.
Takže udělat si vlastní TČ vzduch voda může bejt záležitost klidně pod 5 tis.

Jen by mě zajímalo, kolik je schopná taková klimoška udělat maximum °C v režimu topení. To jsem nikdy nezkoušel a teď jí mám bez chladiva, tak ani nevyzkouším.
Ale 1m2 vody v IBC pouze obaleným igelitem + dalších 0,5m3 ve filtrech z plastu uchladila v pohodě na 17°C i v největších vedrech.
Příkon asi 700W.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne sob říj 20, 2018 8:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od youda »

A mohla by pstruhům i topit?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od dracekvo »

Mohla. Řeší se to přivedením napětí do jednoho ventilu. Pak se to tam nějak otočí a začně topit.
Samozřejmě je to stará klima bez invertoru. Jen vyp/zap.
Chlazení rybám vlastně byl jeden z inpulzů, proč sem rozšiřoval elektrárnu :)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od youda »

Bezva! No prosím - kdybych se ve škole líp učil, tak jsem mohl být chlaďař a už jsem takhle mohl za pár šupů vytápět celou tu moji zříceninu!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od dracekvo »

Ale asi její účinnost nebude moc extra oproti pravému TČ. A v chladných vlhkých dnech by to taky chtělo pořešit odmrazování lamel.
Tj. jednou za čas obrátit proces a nechat odtát led z venkovního výměníku. Ale určitě by se to v domácích podmínkách nechalo vše zbastlit.

Jak tak nad tím přemejšlím, netuším proč mi doma leží a už dávnojí nějak nevyužívám ... Třeba k náhřevu boileru.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna jako investice

Příspěvek od ota »

Je dobré podívat se na některé starší články s odstupem 4 let:
Zrovna dnes přišla manželka a hudrá: z ČEZu přišel doplatek 5000 Kč za eletriku!
Podíval jsem se na monitoring a odpovídám: pokud bychom neměli elektrárnu tak by ten doplatek byl 35 000 Kč!

Doba uplácení investice se zkracuje.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek