Lázeňska kamna na druhou

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Odpovědět
Wesley
Příspěvky: 26
Registrován: pát dub 28, 2017 12:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Lázeňska kamna na druhou

Příspěvek od Wesley »

Ahoj moudří a zkušení. Mam 65 litrove lazenaky a rad bych je co nejjednoduseji propojil s dalsi 100 litrovou nadobou(puvodne lazenaky), aby kdyz topim, tak mel vic teple vody na akumulaci. Kamna vubec nepouzivam na koupani, jen jako zdroj tepla a akumulace. Nemam na ne ani napojeny vodni rad, jen je rucne napustim a pak se v nich voda celou timu ohriva a vydava teplo. Mate s tim nekdo zkusenost? Dekuji
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Lázeňska kamna na druhou

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim, pokud jsem to spravne pochopil, pak v roce 2014 jsem resil neco podobneho. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1666
Vysledek za pomoci kolegy abramse: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p27256
Funguje dodnes naprosto luxusne.

Vyhody:

Muzu topit elektrikou 1500W 60L
nebo
Muzu topit elektrikou 1000W 80L
nebo
Muzu topit drevem 80L s moznosti prepusteni do 60L bojleru obehovkou.

Fuguje asi takto. :))
Wesley
Příspěvky: 26
Registrován: pát dub 28, 2017 12:00 am
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Lázeňska kamna na druhou

Příspěvek od Wesley »

Parada, krasna prace, ale ja chci jen propojit dve nadoby, bez elektriny, co nejjednoduseji, bez tlaku..s tim asi zkusenosti nejsou?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Lázeňska kamna na druhou

Příspěvek od youda »

Wesley píše:Parada, krasna prace, ale ja chci jen propojit dve nadoby, bez elektriny, co nejjednoduseji, bez tlaku..s tim asi zkusenosti nejsou?
Co to zapojit takhle?
400px-Nuclear_power_plant-pressurized_water_reactor-PWR.png
400px-Nuclear_power_plant-pressurized_water_reactor-PWR.png (57.89 KiB) Zobrazeno 1041 x
Kdyby to nechodilo, tak dalsi moznost je propojit nadoby dvouma trubkama. Jednou nahore, druhou dole. Ikdyz se bude ohrivat jen jedna nadoba, tak jak v ni bude tepla voda stoupat nahoru, vytlaci se spodni trubkou studena voda z druhe nadoby. Takze postupne se ohreje cely objem vody. Cim tlustsi trubky, tim lepsi. Je to vlastne stejny princip jako kotel+radiator v systemu "samotiz".

V systemu nesmi byt vzduch.
Na spodni,studenou trubku patri pretlakovy ventil.
Na horni, horkou trubku patri dva ventily - jeden na napousteni a druhy na odvzdusneni behem napoustemi.

Je to easy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Lázeňska kamna na druhou

Příspěvek od gupa »

Samotížný systém má pohyb cyklický, kvůli odporu kolen a trubek. Podstatná je výška "h" mezi horním a spodním bodem systému, která čím je výš a bez kolen a s co největší dimenzí, tím více funguje jako samotíž kvůli rozdílnýmu hydrostatickému tlaku. Teplejší voda je lehčí a má více pohybu než voda studená která má nižší viskozitu a padá dolů pod teplou. Dalším je dosažení optimálního okruhu což je o těch dimenzích trubek. Pravidlem teplého odvodu je co nejvýše a zatepleně a pravidlem tzv. vracečky -studené či ochlazené je nezatepleno a může být o cca 1/4 - 1/6 průměru oproti teplé, menší dimenze.

Pokud vím, tak problém malé výšky se může provést protažením smyčky teplého vývodu přes půdu domu zpět do sklepa a až potom rozvést výkon topidla po systému.

U čerpadel je problémem nejvzdálenější bod předávání tepla a u samotíže nejnižší bod. Proto druhou nádobu klidně co nejvýše nad ohřívanou nádobu a propojit je co nejkratší cestou. Chyba by byla je propojit vrchy, nejlépe určitě vrch kamen a spodek (tak aby se neucpával přívod kaly) druhého akumulátoru.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Lázeňska kamna na druhou

Příspěvek od rva »

Mám dva 300l boilery Dražice vedle sebe. Jen jeden je ohříván fototermikou+spirálou. Nebylo to myšleno jako samotížný systém, proto jsou propojeny dole a nahoře obyčejnými 1/4" hadicemi. Přesto u nich fungoval samotížný systém. Se silnými trubkami a odvzdušňovákem by neměl být problém.
Protože cílový stav má být jiný, doplnil jsem to oběhovým čerpadlem, které se mně tady zbytečně válelo. Kvůli legionele jednou za čas čerpadlo důkladně promíchá oba boilery, aby se všechna voda zahřála na dezinfekční teplotu. A rok mi tu čeká spirála na 48V na to, až překonám lenost a nainstaluji ji do druhého boileru jako další spotřebič na přebytky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek