1,65kW 48V solární hračka na chatě

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od tomas »

6 panelů 275W směrem na západ.
Hybridní měnič GoodWe 3648D-ES https://www.solidpower.cz/goodwe-3648d-es-p59/?cid=193
Akumulátor LiFePo4, 3,027kWh, 48V Winston, bez komunikace s měničem a s GSM modemem a monitoringem na úrovni jednotlivých článků na internetu.

Ostrov bez přípojky k distribuční síti. Na hybridní měnič lze v budoucnu připojit síť nebo generátor.
+ hybridní měnič má dva MPPT takže na druhou východní stranu střechy lze přidat dalších 6 panelů za cenu panelů
+ hybridní měnič má vysokou účinnost aktuální spotřebovaná energie neproudí přes akumulátor 48V ale jde z panelů přes střídač přímo do spotřebičů.
+ hybridní měnič je tichý s pasivních chlazením, ani nebzučí a nepíská. Není nic slyšet.
+ kvalitní monitorig už v měniči
+ rychlá jednoduchá a levná montáž
+ lze použít libovolné akumulátory i bez komunikace (pozor, nelze jednoduše nastavit hodnotu na kterou může vybíjet)
+ tento měnič má softstart. Při přetížení vypne a po chvíli se plynule rozběhne (pozvolna roztočí motor který ho přetížil)
+ umí pracovat i bez akumulátoru, ale to jsem netestoval, i když akumulátor se při nabití tuším vlastním BMS odpojuje, takže to asi funguje a nevadí mu to.
- akumulaci má na 48V a energie proudící touto trasou přes akumulátor má větší ztráty
- softstart nefunguje pouze na baterku, musí být i další zdroj energie. Tedy v noci a bez připojení k síti nebo generátoru při přetížení měniče se už do východu slunce měnič nespustí a zůstane vypnutý až do rána i když se všechny spotřebiče odpojí.
- v měniči nelze jednoduše nastavit hodnota napětí kdy se má odpojit od vybitého akumulátoru, To si musí řešit akumulátor pokud nekomunikuje s měničem svou vlastní BMS sám. Prodejce měniče mi tvrdit že on tuto hodnotu napětí může dálkově přes internet upravit, ale přístup k tomu nikomu nesmí dát :cry: . V tomto případě si to řeší akumulátor sám, takže mne to netrápí. Max. hodnota napětí na kterou má nabíjet nastavit lze.

Noční spotřeba měniče se zapnutou WiFi a monitoringem je kolem 44W.
V datovém listě mají uvedenou standby spotřebu <8W, ale standby asi není aktivován. To budu muset ještě zjistit jak to funguje. Zatím nebylo potřeba, protože energie je dostatek.

Tato 48V solární hračka napájí chatku. V ceně byla elektroinstalace osvětlení i zásuvky vše na standardních 230Vac i hromosvod a uzemnění. Dále se doinstalovali 4 sloupy se zásuvkami a s 8 kusy 50W LED refektory pro osvětlení okolních pastvin s ovcemi. Čerpadlo a rozvod vody. V chatce je TV, elektrický přímotop, zabezpečovačka, kamerový systém.
chata.JPG
montaz.JPG
menic_aku.JPG
FVE.JPG
rozvadec_odkryty.JPG
rozvadec.JPG
aku.JPG
Možná by na to šlo získat dotaci se zelená úsporám tuším 35 tisíc Kč pro systémy bez připojení do DS, ale tato chatka není asi zapsána v katastru a investor to nechtěl řešit.
Na levnější Axperty nelze získat dotaci, protože nesplňují minimální 95% účinnost. Navíc ta vysoká vlastní spotřeba a hluk a ventilátory, to by se v té chatce nedalo vydržet. Takže to byl důvod pro GoodWe.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od kodl69 »

kolik ten měnič stojí? pro někoho by to mohlo být jednoduchý řešení, podobně jako Akspert VM . Ten oled displejík z aliexpresu k arduinu z aškaredým sklíčkem ve mě extra velkej dojem solidního výrobku nevyvolává...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od tomas »

Tento měnič stojí i s montáží daleko méně než třeba regulátor Midnite Classic s měničem Victron Phoenix 48V 3000VA dohromady.
OLED je z akumulátoru, má internetový monitoring, takže se na něj stejně nikdo nedívá. Původní velký displej byl nahrazen za OLED aby se snížila vlastní spotřeba akumulátoru a vydržel tam i přes zimu.
Později podrobnosti.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pěkný systém ;) ALL-IN-ONE v jedný škatuli . Cena ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od ikovlabs »

Tak menic pekny ale cca 50000
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od rottenkiwi »

Páči sa mi to, len nechápem tú ochranu voči prepetiu.
Vidím tam ochranu napojenú priamo na ekvipot., čo chráni panely
a II. Citel, čo chráni buď 48 V DC alebo 240 V AC, to z tej foto nevidno.

A potom je veĺmi blízko ekvipot. svorkovnice, nuláková, ktorá je dokonca
spojená neizolovaným vodičom s tou uzemnenou.

Ja mám nulákovú osobitne a pripojenú na 4. N pol, 3 + 1 zvodiča.

Ako to má byť správne ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

50 litrů ? :shock: Sem si tipoval max 30 :roll: . Holt jedno jablko + jedna hruška = 1kg ovoce .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od mopadzi »

tomas píše:OLED je z akumulátoru, má internetový monitoring, takže se na něj stejně nikdo nedívá. Původní velký displej byl nahrazen za OLED aby se snížila vlastní spotřeba akumulátoru a vydržel tam i přes zimu.
Později podrobnosti.
co to je za BMS?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od youda »

Enstore.cz
Na článkách jsou "balanční moduly" a k tomu řídící "modul M", s bistabilními relé. Oled display, výstup UART 3.3V, logování provozních údajů na webserver přes GSM modul (volitelně RJ-45). Je to podobnej box jako mám v laboratoři já.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od tomas »

Přesně tak youda :-)
Zatím do nabíjí každý den na 100%.
výpis po hodině z monitoringu aku
výpis po hodině z monitoringu aku
napětí je v mV
proud mA
výkon se musí dělit 100 a potom je ve W
náboj mAh
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od tomas »

abrams píše:Zdravím ,

pěkný systém ;) ALL-IN-ONE v jedný škatuli . Cena ?

Elektronům zdar *sun*
Aktuálně bez dopravy, hromosvodu a uzemnění (pokud je stávající) a bez elektroinstalace (svítidla a zásuvky) a bez akumulátoru by to s panely CanadianSolar CS3K-300P 300W poly a tedy 1,8kW bylo za cca 95 tisíc Kč bez DPH. cca 53 tisíc za 1kW instalovaný. Což se nejeví moc dobře, protože ten instalovaný výkon je tam malý. V plný výbavě cca 12 panelů na východ a 12 panelů na západ a tedy 7,2kW a s výkonnější měničem GoodWe 5048D-ES by to bylo nějakých 160 tisíc Kč a tedy 22 tisíc za 1kW což už je jak klasické On-Grid elektrárny.
Akumulátor dle dohody, ceny jsou asi všem známé - vysoké :(
DPH podle toho jestli je to na rodinný dům 15% nebo zbytek 21%.

Jsou nějaké novější a levnější měniče GoodWe EM ale to nemám zatím nastudované. Tak nevím jestli by splnili třeba podmínky pro případnou dotaci.

Axpert podmínky dotace nesplňuje, navíc jeho spotřeba 55W naprázdno, pískání hluk ventilátoru atd.., komunikace mizerná, i když teď je nějaká nová WiFi karta i do InfiniSolaru s ukládáním dat na nějaký server na internetu. A pracovat bez akumulátoru by byla asi pro Axpert smrt.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od tomas »

Malá ruční uhlová bruska bez pozvolné regulace otáček (rozběhu) tento měnič přetíží a vypne se. Po chvíli to ale tuto brusku rozběhne přes softstrat. Asynchronní čerpadlo ve studni tuším 1,5kW běží bez problémů.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od kodl69 »

Když pominu to monitorování přes web, a dva MPPT vstupy tak co je na tomhle jinýho než na AKSPERT VM II popis třeba tady: https://www.ecoprodukt.cz/e/73669?utm_c ... ce=heureka ? Já vidím prakticky jenom víc než dvojnásobnou cenu.
Známej poptává něco, co by se dalo skloubit s jeho FV ohřevem vody, jenom jsme zatím neřešili prioritu, jestli ohřát vodu nebo vyrábět elektriku, barák je připojený k DS, jinak by byla priorita jasná...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od FRSO »

tomas píše:Malá ruční uhlová bruska bez pozvolné regulace otáček (rozběhu) tento měnič přetíží a vypne se. Po chvíli to ale tuto brusku rozběhne přes softstrat. Asynchronní čerpadlo ve studni tuším 1,5kW běží bez problémů.
To má jaký výkon ten měnič, že to nerozběhne malou karbovku, to VIctron 800VA dá úplně v pohodě úhlovou brusku 850W bez výpadku při rozběhu a při broušení mezi odběrem 800-1100W kratkodobě taky nevypl.
To je LF, nebo HF technologie toho měniče ?
Tak jsem vyčetl, že je bez transformátoru, tím asi myslí HF zřejmě.
Naposledy upravil(a) FRSO dne čtv říj 11, 2018 8:35 pm, celkem upraveno 1 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od mobilik »

Axpert tiež. Je smutné že 3kW menič nedá posr*u brusku....
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od youda »

Tenhle typ (GoodWe 3648D-ES) má AC výkon 3.6kVA, vstupy na 4.6kVA panelů a zvládne přetížení 1.5x po dobu 10s.

Podle mne to chování není tím, že by brusku neutáhnul, ale rozpozná vysoké zatížení induktivní zátěží a naschvál použije tu svou soft-start funkci. Výrobce to tam určitě dal z nějakého důvodu a klidně je možné že v další verzi firmwaru se ta citlivost na rozběhy motorů může snížit. Dokonce je taky možný, že už teď je tam skryté zaškrtávátko, kterým se dá volit jestli se má měnič trápit až do svého maxima, nebo provádět soft-starty.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:Když pominu to monitorování přes web, a dva MPPT vstupy tak co je na tomhle jinýho než na AKSPERT VM II popis třeba tady: https://www.ecoprodukt.cz/e/73669?utm_c ... ce=heureka ? Já vidím prakticky jenom víc než dvojnásobnou cenu.
Známej poptává něco, co by se dalo skloubit s jeho FV ohřevem vody, jenom jsme zatím neřešili prioritu, jestli ohřát vodu nebo vyrábět elektriku, barák je připojený k DS, jinak by byla priorita jasná...
- GoodWe je skutečnej hybrid, umí přisosávat, běžet v ostrovu i limitovat přetoky.
- Další peníze navíc se platí za to bezvětrákový provedení.
- GoodWe se dá instalovat i ven na verandu, jelikož má rozumný IP krytí, zatímco Axpert nebo Infini nemají vodu rádi.

Poslední vlastnost se celkem běžně používá v zahraničí. V ČR to moc nejde, jelikož tady se strašně krade.

Já třeba, když naložím mým Infini až po okraj, tak se jejich ventilátory roztočí tak strašně, že to začne trhat pavučiny ze zdi a z druhé strany to střílí očesaný pavouky. Dát něco takovýho do této chatky, tak z toho randálu budou mít ovečky trauma a majitel taky. Kdybych měl takovou super zašívárnu s ovcema já, tak tam budu chtít hlavně KLID.

Vsadím se, že právě bezvětrákový provoz a možnost pozdějšího přepnutí na hybrid byl jedním z důvodů, proč se zde použil dražší měnič.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od kodl69 »

Netušíte někdo, jestli je napětí panelů galvanicky oddělený od napětí na výstupu? zajímalo by mě, jestli je možný jak u tohohle, případně u Aksperta VM II (VM III) připojit - pól panelů na zem?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od tomas »

GoodWe je beztransformátorový a není oddělený DC solární obvod od AC sítě.
Axpert VM II bude asi stejný.
Tuším že jsem levnější Axpert VM II nemohl použít hlavně z toho důvodu, že v té době ještě nebyl na trhu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1,65kW 48V solární hračka na chatě

Příspěvek od kodl69 »

Takže zase nic, ostatně existuje vůbec nějakej MPPT regulátor s galvanickým oddělením? Já ty plovoucí systémy jaksi nemusím...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek