Regulátor pro Li-on 24 V

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Regulátor pro Li-on 24 V

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:.....). A nějak mi ta hračka za méně než 50USD nestojí za ten výzkum......
To je převeliká škoda. Udělat několik měření by jistě mohlo dost ovlivnit zdejší komunitu k omilostnění čínský techniky
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor pro Li-on 24 V

Příspěvek od kodl69 »

škoda, že už je to u dětí v domečku, tam ty čtyři amorfy ve stromě nic moc nedají, a abych to vymontoval a měřil...
Dnes konečně jsem se dostal chvilku k balancerům, a stejně to pořád nefunguje jak bych chtěl, ještě to nějakou hodinu vezme...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jiri59
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 26, 2017 10:29 pm
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1200
Kapacita baterie [kWh]: malá

Re: Regulátor pro Li-on 24 V

Příspěvek od jiri59 »

Více měření jsem nemohl ještě udělat, regulátor mám teprve od 25.9.
kodl69 píše:
Pokud budu mít regulovaný zdroj a dost prázdný baterky, aby regulátor neomezoval výstupní proud, tak můžu hovořit o měření, kde s necejchovanejma přístrojema bude chyba měření účinnosti cca 5% (2.5%chyba měření napětí krát 2.5% chyba měření proudu) když to dobře půjde. Mít grafy z různejch dní, bez nějaké srovnávací veličiny (třeba jeden panel vedle do zátěže s konstatním napětím) je plácání do vody.
Udělat měření stabilizovaným zdrojem by bylo jistě přesné, ale ten já nemám k dispozici.
O přesnosti svého měření, co se týká hodnot, si nedělám iluze, ale jedná se poměr, kdy měřím výkon z regulátoru stále stejným datalogem (na bázi arduina). poloha panelů se nemění, kabel se nemění, jen to sluníčko a mraky se mění. Mohl bych zprůměrovat hodnoty za nějaké delší období, ale nyní se dni poměrně rychle zkracují tak to průměr ovlivní.
Spoléhal jsem na to, že využiji zapojení panelů 3s z důvodu omezení ztrát v kabelech z panelů k regulátoru. Mám to v délce 20 m kabelem pouze 4 x 4 mm2 a to dělá při paralelním zapojení panelů dost veliké ztráty.
Nechci MakeSkyBlue pomlouvat, spíše se musí k Voc 60 čl. panelů vhodně přizpůsobit napětí baterie a to při 24 V, jak se ukázalo, dost dobře nejde.
ostrov = panel 5S 250 Wp + EASUN 3500 +(4 x NiCd NKO118 nabízím za odvoz) + 2,8kWh Lion z 18650
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Regulátor pro Li-on 24 V

Příspěvek od kodl69 »

co je důležitý, tak taky měřit výkon, co jde do regulátoru - dva multimetry, nebo aspoň odzkoušenej wattmetr z ali expresu, a byly by ty výsledky trochu relevantní. Další věc je, jestli je to vlastnost regulátoru, že pravděpodobně nechává výkon na střeše, a nebo je to jenom nastavením, tj při testu regulátoru by neměly být ty baterky napětím blízko nastavenýho napětí regulátoru. Srovnávat měření jeden den oproti druhýmu je fakt k ničemu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Regulátor pro Li-on 24 V

Příspěvek od volente »

Jak jsem psal, mám stavebnici MakeSkyBlue 20A a na to zapojené 2s 250Wp, dává stejné výsledky jako 2p 250Wp zapojené na LS 2024. Tu stavebnici jsem koupil jen tak na test, a v tomto zapojení funguje jak má. Varoval jsem před připojením 3s na 24V systém. Divím se že to vůbec pustí, při větším osvitu už taky nemusí a šprajcne se i když to není stavebnice. Ale o tom se tu už psalo.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Regulátor pro Li-on 24 V

Příspěvek od vlkazajac »

Porovnávať výsledky získané deň za dňom považujem stále za nešťastné. Dá sa to vylepšiť tak, že sa použije nejaký referenčný regulátor, ktorý bude pripojený bez zmeny a nezávisle, zatiaľ čo sa budú iné panely rovnakého typu a nasmerovania pripájať v rôznej konfigurácii na skúšaný regulátor.
Úplne najlepšie je robiť súčasné paralelné porovnávacie meranie na dvoch regulátoroch, pripojených na tú istú batériu. Odpadá potreba merať presne napätie, zostáva len porovnávať prúdy z regulátora.

Zámena multimetrov ( na bočníku ) kvôli kontrole je samozrejmá rutina.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek