BioLite Stove

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

BioLite Stove

Příspěvek od lwq »

Ahoj,

nahodou sem narazil na BioLite Stove ... Je to vlastne kempingovy/domovni varic co ze spaleneho tepla vyrabi pomoci TEGu proud ...

http://biolitestove.com/about/technology/

Zajimava moznost, jak si postavit neco pro dobiti baterek (byla by treba vetsi varianta), kdyz se Oskar schovava ... *cloud* *batt*
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Neni problém nakoupit TEG třeba 15W za něco přes 2000, spíš mi tahle cesta výroby elektřiny přijde dost ztrátová...jedině snad že bych třeba přes TEG ohříval vodu v bojleru...

P.S. BioLite CampStove se mi tak zalíbily že jsem si je včera hned objednal :D úžasný kamínka do přírody....
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: BioLite Stove

Příspěvek od tomas »

ResHacker píše: P.S. BioLite CampStove se mi tak zalíbily že jsem si je včera hned objednal :D úžasný kamínka do přírody....
Super, už se těšíme na recenzi :yes: ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: BioLite Stove

Příspěvek od lwq »

Kolik si platil ? :-)

Koncept kamna, TEG, ohrev TUV se mi hodne libi ... :yes:
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Zaplatil jsem online pomocí kreditky, vše funguje bez problému. Na účtě mám blokovaných cca 3600Kč (je to vč. 50USD na poštovné), dále na poště zaplatím DPH + CLO. Sakum prdum to vidim tak do 4500...drahá sranda, ale je to jako dárek, takže potěší hned 2x ;) Určitě, jakmile dorazí, udělám zde recenzičku s fotkama, zatím si na to ale počkám, nový objednávky odešlou prý až v červenci - asi je enormní zájem =)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: BioLite Stove

Příspěvek od lwq »

TO zni fajne ... Ja sem brouzdil ebay a i 200W TEGy tam jsou, tak uvidimees co vyrobim ... ;-)
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

hmm to už je sakra výkon...pokud bych nechal horký kamna, krásně by to přes dlouhé zimní noce živilo baterky...ale co ta cena?
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: BioLite Stove

Příspěvek od lwq »

ResHacker píše:hmm to už je sakra výkon...pokud bych nechal horký kamna, krásně by to přes dlouhé zimní noce živilo baterky...ale co ta cena?
No, 30 dollaru, tedy neco pres sest stovek ... Ale chce to mit dobre udelany chlazeni, aby se clanek neprehral a neposkodil, takze vytahnout "vodni" chlazeni ven ci i treba do akumulacni nadrze ...

http://www.ebay.com/itm/TEC1-12726-400W ... 256cb663d2

Pro uplnost ...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Peltierův_článek
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: BioLite Stove

Příspěvek od drama »

To budou vyhozene penize. Jedna se o TEC ne o TEG a to je veliky rozdil v tom, ze TEC nevydrzi vysoke teploty...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: BioLite Stove

Příspěvek od lwq »

drama: pravda - pri te pokrocile nocni hodine sem to jaksi prehlednul ... C nebo G ... :-D diky

... spravny odkaz ... http://www.tegpower.com/products.html
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Táákže sliboval jsem recenzičku BioLite Stove, tak tady je...
_DSC5614.JPG
Vybalení, dílenské zpracování

Nebudu zde popisovat přesně návod na použití, to si každý může nastudovat z ofiko PDF, které se dá stáhnotu na jejich stránkách. Zaměřím se hlavně na praktickou stránku věci a pokusím se nějak shrnout svůj osobní dojem z kamínek.
Za cenu po přepočtení kurzů vč. DPH a poštovného cca 4500Kč dostanete kamínka velice solidně zabalená a vše uvnitř dle popisu, na první pohled a omak je vše dílensky parádně zpracované - kamínka plechová z nerezu, výklopné nožičky jsou hliníkové a fungují parádně. Protože jdou poměrně ztuha, je možné kamínka postavit i na šikmý povrch a kamínka drží. Pokud ale budeme vařit větší množství a tím pádem bude zátěž větší, je vždy lepší najít zpevněné rovné místo nebo je třeba položit na plochý kámen.
Samotný kryt přídavného modulu je vyroben z odolného plastu, z jeho zadní strany vykukuje měděná "sonda", která přivádí teplo ohně na TEG. Z přední strany je patrný průduch vzduchu proudícího na chladič, tímto se ochlazuje TEG z jeho druhé strany a tímto efektem se získává el. energie pro pohon interního ventilátorku, nabíjení interní baterie a poté co je nabitá i dobíjení připojeného USB zařízení.

Roztopení kamínek

Rozdělat v kamínkách oheň je jednoduché. Ideální je nalámat nějaké drobné větvičky, ty uvnitř komory zapálit a chvíli počkat aby se to trochu rozhořelo, v této fázi kamínka poměrně dost kouří. Po několika vteřinách je již možné zapnout ventilátorek jedním zmačknutím tlačítka na modulu. Oheň začne trošku hučet, je dále možno přikládat silnější kousky větviček a obvykle stále kamínka kouří. Poté, co se více rozhoří je možné za průběžného přikládání zmačknout tlačítko podruhé čímž se zvýší rychlost ventilátorku. Modul si ale při spuštěném ventilátorku neustále hlídá teplotu sondy (a tím pádem dobíjení) a pokud se do určité doby nepodaří sondu dostatečně zahřát, ventilátor vypne...je to ochrana proti náhodnému spuštění aby nedošlo k úplnému vybití interní baterie - velice chytré. Ventilátor ale můžeme ihned spustit znovu a jakmile plamínky vyšlehnou ven kamínka už nekouří a hoří nádherně plynule.
V této chvíli už do nich láduju nějaké silné kousky, poté je možno vařit =) Celý tento proces rozhoření vidím tak max na 4-5 minut pokud je k dispozici suché dřevo.
_DSC5457.JPG
Vaření

Vaření s kamínkama je radost. Vlastně jsem se na to osobně těšil celý den, jak večer sednu, vybalím kamínka a začnu (a to nijak zvlášť rád nevařím). Ještě nesmíme zapomenout zasunout dobíjecí kablik USB a jedeme.
Pokud pálíme nějaké suché nejlépe tvrdé výhřevné dřevo, ventilátorek jede naplno, mají kamínka opravdu slušný výkon. A to takový, že pokud vařím třeba zelňačku z pytliku, bez průběžného míchání neni problem ji připálit - intenzita ohně je právě hodně u středu a tam vzniká problém. 2l vody není problém přivést do varu za několik minutek tak, jak jsme zvyklí u rychlovarné konvice.
Vaření všech možných pochutin je opravdu bezproblémové a rychlé. U jídel která se mohou připálit je ale třeba míchat. Pokud přivedu do varu, je vhodné zmačknutím tlačítka přepnout na nižší otáčky a vařit "na malém plameni". Dále nesmíme zapomenout průběžně přikládat - kamínka sice dohromady moc dřeva nespálí (např. oproti táboráku), ale je třeba je pravidelně plnit, jinak po chvíli zbyde jen hromádka žhavých uhliků.
Ještě doplním, že proto, aby kamínka dobíjela, je třeba aby oheň jel naplno a měděná sonda byla v plamenech, popř. obklopena žhavým, jinak nám modul dobíjení vypne (kontrolka zčervená), ventilátor však stále jede. Pokud opětovně dostatečně roztopíme, nabíjení se pustí.

Pro ukončení topení necháme dohořet, jednotka kvůli ochraně TEGu nechá ventilátor běžet, dokud sonda nezchladne. Zajímavé je, že pokud bychom ventilátor dlouhým stlačením tlačítka vypli a sonda byla stále horká, jednotka ho opět pustí a tím opět chrání TEG.
Píšu to proto, že kamínka se sice mohou zdát drahá ale jde o opravdu dotažený kousek po dílenské i elektrické stránce.

Mě osobně moc nadchla a vždy se nemůžu dočkat až je zas někde roztopím...nikdo nechápe, že jsou zcela soběstačná a ještě umí dobíjet a to vše splňují opravdu na jedničku ;)
_DSC5454.JPG
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Ještě pár fotek, co se nevešlo:
_DSC5607.JPG
_DSC5458.JPG
_DSC5601.JPG
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: BioLite Stove

Příspěvek od jose »

Moc pěkná věc! Pokud někdo opravdu často kempuje, má nad čím přemýšlet. Ve specifikaci píšou 1 litr vody jde do varu za 4,5 minuty, podle výkonu plamene. Zvládáš ty 2 litry uvařit pod 9 minut? :hell: A je reálné mít z toho po desítky minut výstup 2 W? To už by utáhlo pěkné LED osvětlení *sun* Jen nezapomnět :wood:
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Petr

Re: BioLite Stove

Příspěvek od Petr »

jose píše:To už by utáhlo pěkné LED osvětlení *sun* Jen nezapomnět :wood:
http://www.tipa.eu/cz/svitilna-led-3x-s ... a/d-86702/
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Řekl bych, že pokud jsou kamínka opravdu rozjetá tak ty 2l uvaří dříve jak za 9min, ale musím to změřit... Jojo, pokud se fest topí, tak neni problém jet třeba 2-3 hodiny a dobíjet, časem se ale pak zaplní komora popelem a musí se to vysypat.. Mě se jako palivo hodně osvědčily třeba borovicové šišky..jsou velikostí ideální a docela vydrží a hřejou taky slušně ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Ondřej

Re: BioLite Stove

Příspěvek od Ondřej »

Taky jsem po něm pokukoval, ale nakonec zůstávám spokojen se svým dřevoplyňákem, co už mám, neb jeho výhody a praktičnost převažují. Na nabíjení na cestách bych volil radší nějaký solární udělátko s akumulátorem. Nevýhody tohoto TEG vařiče jsou hmotnost, cena, jasně horší spalování než u dřevoplyňáku (smrad, špinavý nádobí), výkon pouze 2W, takže bych elektroniku musel tímto dobíjet při každým vaření nebo několik hodin v kuse = přikládání po 2 minutách, nuda, smrad, bzučení, opotřebovávání motorku, TEGu atd... :mrgreen:
A nevím, zda se dá snížit výkon na minimum, protože na 3,4kW se dělat jídlo opravdu nedá.

Woodgas Camp Stove LE
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Ok, beru tvé názory... díval jsem se na ten dřevoplyňák a nevim jestli jsem to našel dobře ale přijde mi že je to to samé jako CampStove jen to nemá ten TEG a musí se ventilátor honit z baterek...možná se pletu - toto jsem našel na youtube. Co se týče dobíjení - v praxi to fakt funguje a stačily i 2 (4) W bohatě...na kamínkách se uvařila véča a pak se topilo jentak a koukalo do ohně - za tu dobu nebyl problém nabít jeden mobil, druhý den se takto dobil jiný...jak řikám, uplně stačilo...a ne vždy je zrovna slunečno a také čas během slunce být někde na fleku a dobíjet - na to by byl klid večer kdy jsme zatápěli CampStove.
Co se týče smradu, ten je jen ze začátku, jak se to roztopí, jede to prakticky bez kouře a to je otázka pár minut, že je očouzené nádobí je uplně fuk, protože je na to prostě určené a zvenku černé zustane, vypláchne se jen od jídla...takové už prostě čundrácké kotlíky bývají, neviděl bych to jako mínus...nuda to rozhodně nebyla, aspoň pro mě ne...spíš velká radost z dobře fungující věci... Co se týče hluku, trošku slyšet to je ale zanikne to ve všudypřítomném šustění spacáků, občasném porsvu větru, štěkání psa nebo zpěvu ..opět bych neřešil, životnost motorku a TEGu(u toho TEGu nevím, tam by to snad neměl být problém když se zachová určité rozmezí pracovních teplot) to je jiná, tam nedokážu posoudit, mám kamínka příliš krátce..
Co se týče vaření vody, tam jsem jel na plný výkon, pak se většinou vařilo nějaké to jídlo a to šlo také dobře - nechal jsem už jen řeřavět uhlíky takže výkon nebyl takový a vše fungovalo bezvadně...po dovaření stačilo přihodit pár klacíků a opět se jelo na plný výkon a nabíjelo se.
Cena ano - ta je po přičtení poštovného a daně celkem vysoká, mě to ale za tu cenu stojí a koupě nelituji. Prostě kdo chce tak si najde co mu na daní věci vadí a kdo jí vlastní, ovykle jí vychvaluje jako třeba já... To nic ale nemění na tom, že ty kamínka fungují podle specifikací výrobce, což se dneska dá říct bohužel o málokteré věci, to je nutné si uvědomit a za to si určitě minimálně pochvalu zaslouží.
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Mimochodem na stránkách biolite - zde: http://www.biolitestove.com/campstove/c ... s.html#sub čerstvě přibyl náš "story" :) Moravia woods, Czech republic se mezi těmi California, Montana, Oregon a podobně vyjímá zajímavě :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Ondřej

Re: BioLite Stove

Příspěvek od Ondřej »

Dřevoplyňák při vaření pro dva lidi vydrží (2xAA) asi 20 dní, takže nemá smysl to řešit.
Ano, dobíjels mobil několik hodin:)
Kvůli solárním panýlkům přece nemusíš někde dřepět. Dáš ho nahoru na batoh a hotovo, dobíjíš i za pochodu.
Roztopení dřevoplynu mi trvá v podstatě tak půl minuty, pak dáš na něj ešus a za další minutu přepneš na plný výkon. Možná by to šlo i s tvým, ale musel bys ho naládovat větvičkama 8 mm.
Životnost TEG nebude problém, ale zjisti si schválně životnost motorku. U dřevoplyňáku je obyč čínský motorek s životností 500 hodin na 3V. Na akumulátory máš jen 2,4V a většinu času jedeš na nízký výkon, takže odhaduju životnost 1000-1500 hodin. A kdyby zdechl, tak děcka navalí svoje hračky na 3V nebo dámy svoje vibrátory a je to. :mrgreen:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: BioLite Stove

Příspěvek od mypower.cz »

Ondřej píše:Dáš ho nahoru na batoh a hotovo, dobíjíš i za pochodu.
http://shinetower.en.made-in-china.com/ ... 6039-.html

Obrázek

Odpovědět