Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Neboj Střídači, nakonec tu zahálející střechu určitě zužitkuji. Jen to prostě bude chvilku trvat, než se k tomu postupně dopracuji. A to se mi právě na fóru líbí, že i takový Jouda jako jsem já, dokáže s vaší pomocí nakonec něco vybudovat :)

Topným kabelům by trapéz opravdu nevadil, dokonce by asi přežily i 300V DC. Nevím ale, co by na trapéz říkaly ty centrálně řízené termostaty. Termostaty mají relé s vypínáním v nule, tak do nich snad ani nechci pouštět nic jiného než sinus. DC pak, bohužel, nepřipadá v úvahu vůbec.

Máš na mysli nějaký konkrétní nápad s tím trapézem?
Jako, že bych třeba pořídil separátní měnič, který by měl dedikované vlastní FV stringy a dodával proměnný AC výkon přesně podle MPP bodu těch samostatných stringů? To by fungovalo, ale nesměly by tam být ty termostaty...
Jak jsi to tedy myslel, prosím?

Mimochodem, časem jsem postupně dospěl k přesvědčení, že v případě ostrovní FVE je pro vytápění mnohem vhodnější vodní podlahové topení, než topné kabely. To proto, že spirály v akumulační nádrži se dají natápět klidně DC, přičemž ventily vodního podlahovky je možné i nadále centrálně regulovat.
Já udělal v minulosti tu chybu, že jsem do podlahy dal topné kabely, takže musím topit takovou energií, která nejen že generuje potřebné teplo, ale její forma musí také vyhovovat regulačním prvkům. Jsem blbec a u třetího baráku tu chybu už nesmím zopakovat!

PS: Vůbec nejlepší je doplnit to ostrovní topení také menším TČ vzduch-vzduch, aby se energie násobila. A pro případ nejhorší zimy a kastrofy mít vedle akumulační nádrže ještě kamna s vodním výměníkem. Já už takové vodní topení s posilou pomocí fosilních paliv měl, a to v baráku s pořadovým číslem jedna. Jenomže tomu pořád prskaly přetlakové ventily, natápělo se to dva dny a věčně byla kosa. Proto se mi vodní topení znechutilo. Teď už vím, že chyba nebyla v tom systému jako takovém, ale jen v té konkrétní instalaci, do které jsem nevidel ani jsem jí nerozumněl.

Bohužel, zkušenost je nepřenositelná. Teď tedy zkusím nějak uregulovat to co mám a příště budu chytřejší ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

NOPARasito píše:A ja ti chtel napsat ze momentalne nevyuziji vice jak 50kw/h za den, jelikoz nemam pekne grafy tak jen elektromer, a jelikoz vstup z DS po poslednim orkanu mam vyplej tam mam jistotu ze je to jen z FV. A to mam cca 3-4 pracky denne, spiraly v radiatorech 2x1kw, 600w infrapanel 8-19hod, mycka 1x denne a to je cca.50kw/h. Jen tak dal ;-).
Ps.:doma jiz mam klimatizaci LG s koeficientem na topeni 1:5 tak jen se dokopat dopojit a muj dum bude s krbovkama i bez plynu ;-). A energetici nebudou mit co zrat ;-(
NoParasito, pokud ji nechceš připojovat, tak já si tu klimu rád odvezu, muhehe :lol:

Mimochodem, na tvém příkladu se krásně potvrdilo, že to není o tom jak silný má kdo auto, ale jak dobře umí řídit. A ty jseš prostě lepší řidič než já, takže smekám a jsem zahanben ::cry2::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

V klidu, ucenej z nebe nespadl a ve skole te praxi nenauci (aspon me nee).
V tydnu to bude horsi, nebude nikdo doma a spotreba padne nekde k 15kW ;-(.
Cekam na spotrebic v podobe el. vozu. Pokud bude obousmerny budu mit vyhrano a pujdu na instalaci pristavku. Cca.dalsich 10kWp. Aspon zasponzoruju vyrobce hardware ;-))))))))))))).
Ps.: tepelne cerpadlo jsem zavrhl z duvodu => umi jen topit. Klimatizace i chladit. Nevyhoda je, ze se neda ukladat do akumulacni nadrze.=> u me vyreseno uvolnovanim solarni energie ze dreva oxidaci v krbovych kamnech.(nekdo tomu rika i horeni ;-( )
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Kdes prisel.na to ze tepelny cerpadlo jen topi? :-) asi mam nakej zazracnej stroj doma :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Umi chladit a jak ho pres vodu dopojis???? Jednoduse!
Jj jde i do akumulacky, ale pres radiatory budes s ucinnosti bidne kvuli roseni a do rekuperace dopojovat!!!!
To radsi klimatizaci za 15.000. To tvoje zazracne tepelne cerpadlo se taky s instalaci vejde do 15.000????
Radsi 3xklimatizaci jak tepelne cerpadlo!!!!
Po dopojeni zesilovace, jak jsem tu jiz prezentoval si muzes tepelne cerpadlo dat do depozitu i s reklamnima predmetama. To uz mam za sebou napr.:IVT, NIBE a spol.
Koupi jen silenec, kterej nevi co s penezma. Pomer cena/vykon -5!!!!
Na tepelne cerpadlo jsem mel kladny nazor cca.pul roku, po par debat se znamym a overeni po instalacich, jsou to vyhozene penize pokud nekoupis vystupnim vykonem i s kompletni instalaci do 60.000. Jinak je to k nicemu i kdyz mas FV velikosti Youdy.
Omluvam se Youdovi, ze jsem se mu zase naboural do vlakna ;-(((. Ale jelikoz me energeticke veci tak hrozne zajimaji, ze si to nemohu odpustit ;-(((.
Jedna se jen o muj subjektivni nazor, nebrat prosim jako smerodatne informace ::mute::
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned zář 30, 2018 3:44 pm, celkem upraveno 1 x.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Nemyslel sem.to zle ani utocne. Podle tveho tonu kpukam ze sem.to blbe npsal. Omlouvam se, chyba na me strane

Zrovna nibe a ivt je asi to nejdrazsi co muzes koipit.
Do radiatoru se samozrejmne chladit nevyplati, ale i to sem delal a pritom sem.ho ofuloval ventilatorem. Funguje to, jen.vykon je mensi :-)

Do podlahovky to problem neni. A pokud chces plnohodnotne chlazeni instalujes fancoil nebo misto radiatoru konvektor s ventilatorem.

Sam chladim do podlahovky a fancoilu.

Tc samo za 15 000 nekoupis, ale pokud nekdo planuje nove topeni ma to smysl. Jinak ivt a nibe casto delaji zeme voda, coz v nasich podminkach neni smysluplne. Vzduch voda je plne dostacujici a ma.podstatne.lepsi pomer cena/vykon.

Ale.to uz sme lehce OT.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Nejsem podrazden, jen chci co nejvice poradit popripade odradit. Je to instalace od instalace, ale dle zkusenosti radsi 3x jednotku treba s 1:3-5 koeficientem za 12.000 jak jednu jednotku za 100.000 se kterou mam vykon danej. U kimatizace po par upravach zlepsim i tepelnej i chladici vykon.
Ps.: jsem rad za kazdou debatu, jelikoz to vede k poznani a informacim k nezaplaceni :handshake2:
Ps1.: podlahovkou super chladit, jenze ja jsem jeste sprazen s vyrobou vody tj.kondenzatu.(ve starem dome 100let super vec)
Ps2.: pokud budes postizen jako ja, budes sbirat i kondenzat z lednicky :wall:
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned zář 30, 2018 3:52 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ahoj kluci, pravdu máte oba.
I ta klimatizace je ve skutečnosti tepelným čerpadlem - chlazení odčerpává teplo z domu a fouká ho ven. Stejně tak je tepelným čerpadlem i každá lednička. Princip všech těchto strojů je úplně stejnej - expanze plynu na jedné straně a komprese na druhé.

V našich končinách se výraz "Tepelné čerpadlo" vžil pro označení stroje pracujícícho v režimu země-voda nebo vzduch-voda. Stroj vzduch-vzduch se u nás většinou označuje jako "Klimatizace", ale ve finále je to prašť jako uhoď. Z toho co se prodává dnes umí téměř všechny typy topit i chladit. Buď chladný vzduch foukají, nebo chladí trubkama v podlaze či ve stěnách.

Výhodou zařazení vody do systému je možnost akumulace, rozvedení po místnostech a možnost nezávislého řízení každé místnosti zvlášť. Systém je ale komplikovaný a nákladný.

Výhodou systému vzduch-vzduch je rychlost reakce a velmi nízká cena, takže v jedné domácnosti lze nasadit jednotek více. Případně použít multi-split, aby barák z venku nevypadal jak drůbežárna, kde je u každého okna na fasádě ještě bedna s větrákem :D

Já osobně půjdu do něčeho malého vzduch-vzduch. Tedy až mi na to vedoucí stravovacího provozu uvolní fondy. :dontknow:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

A taková teplomilná místnost jako záchod a koupelna se tím Vzduch-Vzduchem vytopí jak,bude tam taky?To bych doma potřeboval multisplit s devíti jednotkama vnitřníma a ve sklepě tím pádem kolem nuly,nebo další tři.A čím to budu živit prosinec až únor,FVE určitě ne?JO jo všichni se stěhujeme do barabizen,místo toho aby jsme postavili soběstačné bydlení pro danou osádku.A pak tady plkáme a plkáme :-) :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Marko,
moje podlahovka na WC má příkon 190W, koupelna 530W. Nežere to skoro nic a přitom jsou to dvě nejteplejší místnosti v barabizně. Zrovna kvůli nim bych tedy nebrečel a dráty v betonu tam klidně nechal. Obzvláště, když můžu termostatům říct, že v koupelně mají topit ráno a večer (hygiena), zatímco na WC ať raději topí furt a hlavně v noci (prostata).

Když se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, že obrovský prostor v typickém česko-slovenském postarším baráku zabírají chodby a schodiště. Všude je to samý roh a výklenek. A tyhle naše labyrinty se jednou klimou opravdu moc dobře vyhřát nedají. Pokud bych stavěl barák dnes, udělám ho tak, aby byl co nejméně členitý a celý šel vytopit dvěma až třemi vnitřními jednotkami. Když se mi časem jedna jednotka posere, pořád budou topit dvě další. Když se ovšem pokaká systém země-voda nebo vzduch-voda, tak musím zatopit v kamnech nebo v krbu. Dřív jsem kroutil hlavou nad tím, když někdo říkal, že kombinace nízko-energetického RD a TČ vzduch/země-voda nedává ekonomický smysl. Dnes už to chápu.

Mimochodem, schody už bych do baráku taky nechtěl. Jednou stejně všichni skončíme o berlích či na vozíku, takže schody budeme ve stáří proklínat.

A být bohatší, tak bych v novém baráku asi udělal rozvod vzduchu v podhledech, použil kanálovou klimatizaci s možností bypassu pro horkovzduch od krbu.

Abys mne správně pochopil, systém vzduch/země-voda vůbec nezavrhuji. Naopak, tak jak jsem již nastínil v předchozím postu, pro kombinaci FVE se starým barákem pokládám ohřev s akumulací do vody za vůbec nejlepší řešení.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

U zeme voda je to opravdu ekonomicky nesmysl. Vzduch voda vychazi v pohode. Vsechno je to jen o konkretnim dimenzovani.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Achjo, zapomněl jsem sledovat budíky, takže až dnes jsem zjistil, že od doby co jsem zprovoznil měření, tedy dva a půl měsíce, jsem Slunci ukradl lehce nad 1MWh a tuto spotřeboval v AC. Snad mu to nebude chybět:
dva a pul mesice.PNG
Po dopočtení všech daní a fixních plateb mne 1kWh z DS stojí cca 3 Kč, takže na první pohled by se zdálo, že jsem ušetřil úžasné 3 tisíce korun. Ovšem pětistovku za jistič musím platit ať beru nebo ne, takže musím od úspory odečíst 3 x 500 Kč. Skutečná úspora za dva a půl měsíce je tedy jen 1500 Kč :lol:

Až rozchodím tu podlahovku, jistič půjde z baráku :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tak jsem dnes večer přemýšlel, jaký bydlení bych si měl pořídit na důchod.
Mám rád sluníčko, teplo, stejky, lososa, víno, ovoce a mladý holky. Nerad sekám zahradu, nerad chodím na úřady a snažím se držet stranou od lidí.

...takže nejlepší pro mne bude asi jeden z techdle dvou bejváků:
Hanse 675.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=5D3AC3imX6g
https://www.youtube.com/watch?v=6Q_2-PV7m_Q

Jsou tam teda jedny schody, proti kterým jsem se do budoucna zařekl, ale v tomto případě bych snad mohl udělat vyjímku
::rolleyes::

Teď už jen zbývají 2 věci:
1) Přišetřit
2) Vyměnit vedoucí stravovacího provozu za mladší model. Asi tak rok výroby 1995-2000, to by myslím šlo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

Takže už jsi se stal milionářem(1MWh) -gratulace.
Já jsem vyřešil platbu za jistič 3x25A na 19Kč/měsíc.
Na moře bych nešel nikdy a vedoucí kuchyně jsem těžce převychovával přez 20 let,začínat znovu by mě už nebavilo :-) , i tak ještě někdy zlobí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

čím novější model, tím rychlej se opotřebuje a musí se vyměnit, ty nejnovější už ani neplní ty základní fuknce (vedoucí stravování) , mám dost kamarádů, co už zkoušeli upgrade i třikrát, a s pořád horšími výsledky, a jednoho, co momentálně provozuje downgrade na v.0.9 (čti má babu starší než je sám) a chválí si to, prej je rád, že ho aspoň o moc nepřežije.
Já to mám s hl. jističem podobně, holt ta pofidérní záloha topení elektrikou... Chci to aspoň o 100Kč shodit, ale nějak to pořád odkládám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

Co jsem slyšel tak modely 1995-2000 mají nyní velmi vysoké nároky na mazání. :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

Ikdyž debata lehce odbíhá, dovolím si přispět.
Mám několik známých co upgradovali na model z jihovýchodní Asie a jsou docela spokojení. Pravda, nejsou našinci- Norsko, Německo, Kalifornie.
Osobně bych něco podobného nedal ale : Proti gustu žádný disputát...

Na moři mám obvykle mořskou nemoc.
Je mi skoro egál kde bydlím.
Na kulisách nezáleží. Stejně to všechno pomine.
Chci mít okolo sebe přátele a kamarády.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Chlapi,
já mám zkušenosti s modelem 93. Jenomže jsem ho právě mazal moc a staral se o něj jako v bavlnce. Tím pádem se mi vůbec nezaběhl. To je asi ta moje výchova z dob komunismu - nezanedbat pravidelnou údržbu a dopřát motoru jen to nejlepší. Nedávno jsem se pokusil nasadit škrtící klapku, ale efekt to mělo spíš negativní: model 93 pak musel jet na týdenní servisní pobyt přímo k výrobci (čti: "stěhuju se k mamince").

Oto,
jihovýchodní asie, to je určitě otázka do pranice! Sushi mám rád, svíčkovou nepotřebuji, takže jestli to má všechny ostatní funkce zpracované v maximální kvalitě, tak bych se asi nechal přemluvit.
Co se týče toho "hausbótu", tak kamarády bych v Karibiku určitě kdykoliv rád uvítal, i volná kajuta by se našla ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kybos »

youda píše:Achjo, zapomněl jsem sledovat budíky, takže až dnes jsem zjistil, že od doby co jsem zprovoznil měření, tedy dva a půl měsíce, jsem Slunci ukradl lehce nad 1MWh a tuto spotřeboval v AC.
To je tím, že nevyužíváš plně potenciál své instalace. Vyrobil (a spotřeboval) jsem přes jednu MWh za srpen se svými chabými 7,5 kWp.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano Kybosi, je to presne jak rikas.
Graficky je ta moje nespotrebovana kazdodenni rezerva vykonu videt zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 380#p78323

Az budu mit par dni volna, dopisu ten SW algoritmus pro rizeni vsech Z-WAVE termostatu, abych mohl co nejvic te rezervy poslat do podlahoveho topeni. Protoze podlahovku nemuzu krmit fazovym vytezovacem ani SSR se spinanim v nule, nebudu schopen nikdy vyuzit veskery dostupny vykon, s tim se musim smirit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek