62Wp Praha

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

Tak se přidávám do party. 8-)
Fotovoltaika mě vždycky hodně zajímala, už od panýlků v kalkulačkách :)
Pár týdnů jsem sbíral teoretické zkušenosti i za pomoci toho fóra a pak jsem se rozhodl udělat vlastní ostrůvek :)

Postavil jsem si sice malý, ale funkční ostrovní systém 62W v panelákovém bytě bez balkonu
Celý postup dokumentuji v zápisníku: http://pavelrichter.net/category/projekty/fotovoltaika/

*sun*
Panely: vlastní výroba kvůli požadovaným rozměrům, 62W
http://pavelrichter.net/2012/04/maly-fo ... ba-panelu/
Regulátor: Juta CM3024Z (25A) plně nasvitelné parametry, statistiky výroby a spotřeby, ochrany před vybitím a přebíjením aku

*batt*
Akumulátor: 12V 40Ah LiFeYPO4 sestavený z článků
http://pavelrichter.net/2012/04/sestave ... -nabijeni/
http://pavelrichter.net/2012/05/balanco ... umulatoru/

:repair:
Balancování: jednoduché CBM
http://pavelrichter.net/2012/05/balanco ... umulatoru/
Monitoring&Logger: CellLog 8S s manuálním přenášením dat 1x týdně

:home:
Spotřebiče: pouze 12V sběrnice z regulátoru, jede z toho modem, router, nabíječky, lampička na pracovním stole a LED osvětlení

Spuštěno: 22.4.2012
Za měsíc květen vyrobeno přibližně 4.3kWh, vše spotřebováno.
aktuálně celkové statistiky systému: vyrobeno: 511Ah / spotřebováno: 483Ah
Fotky buď na webu nebo výběr zde :)

Ještě několik článků mám rozděláno (regulátor, CellLog a formát dat, otázky a odpovědi pro lifepo)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Věřim, že zkušenosti z tohoto projektu jednou zúročím ve svém domě. Jsem prakticky rozhodnutý, že ho chci mít soběstačný, protože to vidím jako logickou budoucnost, která dává smysl ;)
Nezávislost = Svoboda
:yes:
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od vata »

Jsem prakticky rozhodnutý, že ho chci mít soběstačný, protože to vidím jako logickou budoucnost, která dává smysl
Nezávislost = Svoboda
Amen.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 542
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Reputace: 21
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od ResHacker »

Nádhera, paráda....jak budeš řešit ochranu proti přílišnému vybití?
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od luge »

Super prácička :yes: a zápisník paráda
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

ResHacker píše:Nádhera, paráda....jak budeš řešit ochranu proti přílišnému vybití?
Díky! :)
Protože nemám velké odběry proudu, tak mám spotřebiče připojeny na příslušných svorkách regulátoru. Ten jsem nastavil na odpojení aku při napětí 11.6V (2.9V / článek).
*batt*
Samozřejmě jsem to otestoval, vysvítil jsem aku pomocí 55W autožárovky a regulátor to pěkně při nastaveném napětí odpojil.

(jsem si vědom toho, že tohle řešení jde použít opravdu jenom do proudového limitu regulátoru a při použití měniče to bude chtít něco lepšího a nezávislého)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od SJM »

Gratuluji. Jaké spotřebiče na to pojedou?
Ze snímku není zcela jasné, jak drží ten dřevěný rámeček na horní straně k oknu a jak drží v rámečku to sklo. Pokud by více foukalo ze strany odkud je to foceno, aby rámeček i s panely nespadl.

Zdraví SJM
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

SJM píše:Gratuluji. Jaké spotřebiče na to pojedou?
Ze snímku není zcela jasné, jak drží ten dřevěný rámeček na horní straně k oknu a jak drží v rámečku to sklo. Pokud by více foukalo ze strany odkud je to foceno, aby rámeček i s panely nespadl.
Zdraví SJM
Díky. Nahoře spotřebiče píšu :)
Spotřebiče: pouze 12V sběrnice z regulátoru
Jede z toho modem, wifi router, nabíječky, lampička na pracovním stole a LED osvětlení pokoje

Panely svojí vahou tlačí na rámeček a ten zase na rám okna. Nemůžu si dovolit vrtat do okna a tak je uložení volné. Nicméně skla jsou dost těžká, pod úhlem odhadem 40° a tak převržení určitě nehrozí, ani se to nehne. Dole je to zajištěno šrouby a úhlovými spojníky ;)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

Oproti kilowatovým instalacím zdejších členů je to chudý příbuzný, ale ve svých podmínkách zatím víc nevymáčknu :)
Každopádně je to báječný pocit a i úspora energie se hodí.

Například ze sítě: trvalý odběr upc modem + wifi router = 16W
a když jedou z 12V sběrnice: trvalý odběr 0.4A ~ 5.5W

takže jenom ztráta na trafech adapterů je 10W, za rok to je 87kWh (circa 430,- Kč)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od lwq »

Jeste muzes udelat ram chyceny za okno a oprenej o barak dole - tam bude mista ... :-)
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od PavelR »

Krasna prace. Me se na tom libi ty DIY panely. porad si s tou myslenkou pohravam ale zatim na to neni cas. Muzes odhadnout na kolik te prisly ty 62Wp panely? clanky sklo .... material .... ?

Mimochodem asi mame stejny jmeno ... pokud se teda ta domena jmenuje po tobe
:-)
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

PavelR píše:Krasna prace. Me se na tom libi ty DIY panely. porad si s tou myslenkou pohravam ale zatim na to neni cas. Muzes odhadnout na kolik te prisly ty 62Wp panely? clanky sklo .... material .... ?

Mimochodem asi mame stejny jmeno ... pokud se teda ta domena jmenuje po tobe
:-)
Díky :)
Náklady na panely jsem vyčíslil zde: http://pavelrichter.net/2012/04/maly-fo ... lu-a-cena/

fotovoltaické články, zdroj 62W = 999,- + 49,- doprava
krycí sklo 147x36cm (1x 4mm, 1x 3mm) = 350,-
spárovací křížky (balení 200ks) = 39,-
tmel MS Unifix = 199,-
celkem = 1636,-

Já je stavěl hlavně kvůli tomu, abych si mohl určit rozměry panelu, protože parapet je dost omezené místo.
Když jsem koukal na Schott 217Wp z místního eshopu za 5990,- ( :shock: ) tak je jasné, že ruční výrobou nic neušetříš a je to opravdu hodně pracné.

Jinak ano, doména je moje :) Tak zdravím jmenovče! :yes:
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od PavelR »

toxic_cz píše:
PavelR píše:Krasna prace. Me se na tom libi ty DIY panely. porad si s tou myslenkou pohravam ale zatim na to neni cas. Muzes odhadnout na kolik te prisly ty 62Wp panely? clanky sklo .... material .... ?

Mimochodem asi mame stejny jmeno ... pokud se teda ta domena jmenuje po tobe
:-)
Díky :)
Náklady na panely jsem vyčíslil zde: http://pavelrichter.net/2012/04/maly-fo ... lu-a-cena/

fotovoltaické články, zdroj 62W = 999,- + 49,- doprava
krycí sklo 147x36cm (1x 4mm, 1x 3mm) = 350,-
spárovací křížky (balení 200ks) = 39,-
tmel MS Unifix = 199,-
celkem = 1636,-

Já je stavěl hlavně kvůli tomu, abych si mohl určit rozměry panelu, protože parapet je dost omezené místo.
Když jsem koukal na Schott 217Wp z místního eshopu za 5990,- ( :shock: ) tak je jasné, že ruční výrobou nic neušetříš a je to opravdu hodně pracné.

Jinak ano, doména je moje :) Tak zdravím jmenovče! :yes:
i s prijmenim :-)
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

dnes slavím první milník - 10kWh :)

Solární regulátor - vyrobeno 10kWh (773Ah*13,2V = 10204Wh)
Obrázek
(přepočet je nepřesný, protože se napětí mění, ale střední hodnota je 13,2)

*batt*

pro mnohé z vás je to kapka v moři, ale přesto mam radost
ze sítě jsem ušetřil určitě 3x tolik, protože svítím ledkama místo žárovek a netopím u elektroniky trafama

:yes: *sun*
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od vata »

Zdravím a gratuluji, tak to je, člověk tyhle věci musí slavit :)
Není lepší motivace pro navýšení zdroje (další panely), ta představa, jak tam ta numera budou lítat...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od JiříK »

Gratuluji. Já začínal s 5W panelem... To bych se ale hranice 10kWh nedočkal...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od Toul »

Gratuluji a ať svítí:-)
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od SJM »

Gratuluji, že Vám to funguje jak jste chtěl. Jak držely panely v posledních bouřkách, neulétly?
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

Díky všem :)
SJM píše:Gratuluji, že Vám to funguje jak jste chtěl. Jak držely panely v posledních bouřkách, neulétly?
Díky, nene, žádné škody :)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

Statistika po půl roce

Aktuálně celkové statistiky systému: vyrobeno: 1588Ah/ spotřebováno: 1560Ah
Po přepočtu ~ 20.9kWh *sun* ;)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: 62Wp Praha

Příspěvek od toxic_cz »

Tak statistika po roce provozu

::fv:: Můj homemade panel má 62Wp

*sun* Slunce za rok na mém FV systému nasvítilo celkem: 2001Ah, což je ~ 2001*13.2 = 26.4 kWh

Obrázek

Ať žije Slunce! *sun* ::fv:: *sun*
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek