Ostrovní energeticky soběstačný dům

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od dracekvo »

Pokud by nebyli finance až takový problém, a budovalo by se to od nuly, tak v dnešní době je nejrozumnější jít do takového řešení, kde budou 400V baterie. Potom už je klidová spotřeba téměr zanedbatelný parametr.
A cenově to vyjde nastejno. Jestli koupit 10kWh baterku na 48V nebo na 400V.
Invertory stojí taky skoro stejně.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od PetaJoule »

dracekvo píše: úte zář 18, 2018 1:51 pm Pokud by nebyli finance až takový problém, a budovalo by se to od nuly, tak v dnešní době je nejrozumnější jít do takového řešení, kde budou 400V baterie. Potom už je klidová spotřeba téměr zanedbatelný parametr.
A cenově to vyjde nastejno. Jestli koupit 10kWh baterku na 48V nebo na 400V.
Invertory stojí taky skoro stejně.
Finance u mých klientů nikdy nejsou problém ale stejně nestavím HV baterie - Victron zatím nemá produkty. :) I regulace a pravidla pro všechno nad 60V jsou jiné a s DIY neslučitelné. Občas se setkávám s HV instalací (například nyní stavíme v Norimberku hybrid kde je již Huawei + HV baterie instalace) a vidím, že to má jisté výhody - jako pro výrobce. Měnič s HV baterií jí v noci de-facto považuje za FV pole a využívá stejné elektroniky jako přes den (HV DC->AC).
Vidím v tom jistou eleganci, ale že by to bylo úplně "mypower", to si teda nemyslím. Protože taková baterie je doslova a do písmene black box a chraň ruka páně klienta, který by si jí chtěl opravit nebo byť jen otevřít.

Jinak pro můj baráček - finance ok a od nuly - jsem stejně zvolil řešení 48V (no ... 52-55) baterie. Taková malinká 114kWh baterčička...
Je tam 128 článků a kdybych je všechny dal do série 128s1p, tak mám 410V, ale pokud mi jeden z nich vypadne, je větší problém než v současné konfiguraci (4 x 16s2p), kde toho může vypadnout hromada a furt nějaká kapacita bude.

Výkon z toho dostanu stejný. Pravda, že u té paralelní na to padne víc mědi, ale myslím, že výhody pro uživatele převažují.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Diablo1st
Příspěvky: 1607
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od Diablo1st »

dracekvo píše: úte zář 18, 2018 1:51 pm A cenově to vyjde nastejno. Jestli koupit 10kWh baterku na 48V nebo na 400V.
Invertory stojí taky skoro stejně.
Fakt? To tie HV batérie tak zlacneli? Poprosím link na takú HV batériu.
DIY 14kWh sa dá zohnať za 1500€ bez krabice alebo cca. 2k€ komplet s krabicou.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
unicast
Příspěvky: 1213
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od unicast »

U takhle malých vyjde levněji 48V (protože články s větší kapacitou vycházejí na jednotku uložené energie levněji, než ty menší), ale někde zhruba od těch 120ks 120Ah článků nahoru by naopak měla vycházet levněji HV, pokud si tedy odmyslíš prvky pro zhášení 400V DC oblouku atd.
Diablo1st
Příspěvky: 1607
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Ostrovní energeticky soběstačný dům

Příspěvek od Diablo1st »

Ak dobre rátam tak je to cca. 46kWh batéria, to pre domácnosti moc nie je.
Či systém s HV batériou víde lacnejšie pri takejto kapacite dosť pochybujem, ale môžem sa mýliť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek