Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od kodl69 »

tohle je sice pěkný, 2.8V je hodně hluboký vybití, ale o baterce víc vypoví vybíjení cca 1C, tam se prokáže, v jaké je kondici, u baterek do vercajku je potřeba testovat vybíjení aspoň 5C, takže 2Ah 18650 10A. A zároveň to dlouho netrvá. I "placky" z tabletu jsem testoval proudem 1C, napřed paralelně spojený nabil na 4.2V , potom jsem jich spojil sériově 48ks, zapojil modelářský voltmetry a jako zátěž 1.5kW přímotop na 230V přes modelářskej měřák kapacity. Když na některým článku pokleslo napětí a voltmetr začal pískat, tak jsem ho odpojil a dal místo něj propojku. Takhle jsem vyházel ty s menší kapacitou než jmenovitou a těch cca 35 co vydržely do jmenovité kapacity jsem prohlásil za dobrý. Ale dělat baterku z malejch článků už nechci, je to pakárna.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Dusan61
Příspěvky: 290
Registrován: úte kvě 22, 2018 6:38 am
Reputace: 107
Lokalita: Zvolen
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 13
Bydliště: ZV

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Dusan61 »

kodl69 píše:tohle je sice pěkný, 2.8V je hodně hluboký vybití, ale o baterce víc vypoví vybíjení cca 1C, tam se prokáže, v jaké je kondici, u baterek do vercajku je potřeba testovat vybíjení aspoň 5C, takže 2Ah 18650 10A. A zároveň to dlouho netrvá. I "placky" z tabletu jsem testoval proudem 1C, napřed paralelně spojený nabil na 4.2V , potom jsem jich spojil sériově 48ks, zapojil modelářský voltmetry a jako zátěž 1.5kW přímotop na 230V přes modelářskej měřák kapacity. Když na některým článku pokleslo napětí a voltmetr začal pískat, tak jsem ho odpojil a dal místo něj propojku. Takhle jsem vyházel ty s menší kapacitou než jmenovitou a těch cca 35 co vydržely do jmenovité kapacity jsem prohlásil za dobrý. Ale dělat baterku z malejch článků už nechci, je to pakárna.
Ďakujem za radu ako roztriediť batérie 18650.
Viem, že to bude babračka poskladať batériu s týchto malých článkov, ale cenovo ma to vyjde asi najlacnejšie. Teraz som za batériu nedal nič, ale časom určite doslúži tak si chcem postupne poskladať batériu s týchto článkov.
Postupne si budem objednávať po 10 kusov, cena je do 22 eur. Batériu chcem poskladať 4S a 30P, čiže budem potrebovať 120 kusov. Postupne to objednám na 12 krát, čo bude zhruba 260 eur. Batéria bude mať zhruba 78 Ah, to pre moju potrebu zatiaľ postačí a keď budem potrebovať viac, tak k nej pridám. A ak v nej časom pár článkov doslúži, budú sa dať bez problému vymeniť.
Panel 270 Wp ZV
Panely 2220 Wp, Regulátor EPEVER-150VDC/80A, Meniče Dom/Victron 5000 VA/24V, Bojler/Epever 2000 VA/24V, Akumulátor Li-ion 18650 56P/8S + Li-ion 50Ah 3P/8S + Li-ion 150Ah 8S = 31,6V/440Ah
LK3 monitoring
Grafy: Panel 2220 Wp Napätie na akum. Energia v akum. Denný výkon/spotreba
DC/DC menič
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vla »

Tak jsem si byl pro další várku použitých 18650 a jen tak cvičně se rozhodl, že je na místě podrobím zkratu, abych potvrdil, či vyvrátil zdejší názory na vznik požáru atd. Udělal jsem 5 pokusů vždy jiná sada aku. Výsledek byl ten, že spojovací plíšky se rozžhavily do červena a poté opět zchladly, protože zřejmě zafungovala vnitřní ochrana článků. Nemohu potvrdit žádné výbuchy článků, žádné šířící se požáry, ani žádné jiné postupné neplechy. Prostě pásky se rozžhavili a zase zchladly vše to mohlo trvat tak 5 vteřin, spíš míň. Jestli byly baterky dále použitelné jsem nezkoumal, nebyl důvod.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

Dusan61: muzes mrknout i na toto a jemu podobne videa i kdyz neumis anglicky https://youtu.be/6GpvOvw5oEc
Pokud jde o imax B6 tak v opakovatelnosti mereni je na vice jak 95%, ale mozna ma rozdil mezi nabitim a vybitim v mereni kapacity, ale dle me je to naprosto irelevantni udaj.
Jelikoz na Aliexpressu je sehnatelnej mezi 300-400kc, ale muzes si koupit i merak za 10tisice a ve vysledku udela stejnou sluzbu.
Hlavne se neboj jit vlastni cestou => cest k stejnemu vysledku je mnoho(i ja zatim sel vlastni cestou skladani baterii bez kopirovani, jen inspirace, ale vysledek neni podle zadneho vzoru )
Uživatelský avatar
Dusan61
Příspěvky: 290
Registrován: úte kvě 22, 2018 6:38 am
Reputace: 107
Lokalita: Zvolen
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 13
Bydliště: ZV

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Dusan61 »

NOPARasito : ďakujem, ja som sa pokúšal zohnať požité batérie 18650, ale nezohnal som nič. V PC servisoch a predajniach nič a pár inzerátov som našiel, ale chcú za 1 kus 1 až 2 eura, tak to si radšej kúpim za 2,2 eura nové, no hľadať budem aj ďalej. Nabíjačku na 18650 už mám LiitoKala – 500, ak tak časom môžem kúpiť niečo lepšie.
Panel 270 Wp ZV
Panely 2220 Wp, Regulátor EPEVER-150VDC/80A, Meniče Dom/Victron 5000 VA/24V, Bojler/Epever 2000 VA/24V, Akumulátor Li-ion 18650 56P/8S + Li-ion 50Ah 3P/8S + Li-ion 150Ah 8S = 31,6V/440Ah
LK3 monitoring
Grafy: Panel 2220 Wp Napätie na akum. Energia v akum. Denný výkon/spotreba
DC/DC menič
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

Pokud ti nabíječka bude fungovat s opakovatelnosti není dle mne potřeba shánět něco jiného, jde jen o změření Napeti/Proud/Čas. Na přesnosti na 100% u meraku nezáleží, jen baterie měř stejným merakem. (to mám odzkoušené a mě to funguje) Ja zatím skládal že 150ks pouzitych baterií jinak vše z článku nových a i u těch je kapacita +/-5%.
Zatim jsem na kapacitě něco málo přes 10kW/h.
Pomalu, skládám další packy po cca. 2kW/h.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vla »

A když už jsem se dal do těch pokusů, vzal jsem včera ještě včera pár baterek, pospojoval kolem jedné, aby byla hezky uprostřed a té prostřední jsem zkratem propálil plášť, vznikl tam asi jak psal kolega jakýsi chemický oheň, článek se silně ohřál a uvnitř byl vidět jakoby bílý žár, zřejmě tam probíhala jakási chemická reakce. Hodil jsem to pod balkon a ráno sebral. Poškozený byl jen ten článek s dírou v plášti, ostatním, přestože byly všechny propojeny se nestalo nic, jen snad trošku očouzené u té dírky a v doteku s poškozenou baterkou mírně poškozený plastový obal článků, ale řekl bych až bezvýznamně. Kdysi dávno se mi totéž stalo při pájení většího počtu článků a dopadlo to prakticky stejně.Poškozený článek na vyhození, ostatní přežily.
Nemám rád tenhle stát.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
není třeba takovým pokusem zpochybňovat hořlavost li-ion. Ostatně
josse udělal zkušenost s požárem 3200ks li-ion doma osobně. A bylo to pro
něho takové trauma , že se odhodlal napsat o tom na foru až po 3 měsících od katastrofy.
A požár , zničené prostředí FV , poškozené měniče, včetně zničených 3200ks li-ion
bylo na pohled tak drastické , že raději ani fotky nikdy nezveřejnil.
Zde píše o požáru a zničení 3200ks li-ion Josse
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p76094

Pak také Tomas uvedl odkaz, kdy článeky li -ion v nabiječce li-ion vybuchly tak
neštastně, že obsluze přivodil smrt a nepomohl ani odvoz do nemocnice.
Více zde
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 332#p76422
Požárů s li-ion je možné dohledat více. Ale nikdo nikomu nebrání aby si svobodně
provozoval doma např.2000ks li-ion a měl radost, že zatím
mu nic doma neshořelo .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

Jsem rad, ze jsou lide odvazni a baterie, i kdyz s mirou bezpecnosti, pouzivaji. Jelikoz z takovych backor by mel automobilovy a ostatni energeticky prumysl jen radost ;-)
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Matess »

možná je to hloupý dotaz ale co články naskládat do krabice (plastové vany) a zalít minerálním olejem?

Co psal Josse jsem cetl. Musel to byt masakr a asi bych to nechtel zazit. Jen si ted nevybavuji zda mel pojistky, nebo tenke dratky ke kazdemu clanku...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

V autech probiraji specialni chladici gel, ktery v pripade nehody ma i hasici schopnost ;-)
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vla »

Udělal jsem dva poměrně drastické pokusy a dopadly jak dopadly, zajímá mě to i proto, že jich mám asi 2500 v provozu a vyrábím další. Docela by mě zajímalo, jestli kolega ví přesně co a proč se stalo, nebo jen myslí co se asi stalo. I proto jsem to dělal, zvolil jsem podmínky havárie a vím, že toto k nějaké katastrofě v mém případě nevedlo. Rohodně to není univerzální ale třeba to i jemu pomůže ve zjišťování, kde asi mohla být chyba. Možná při větším počtu pokusů to bude jinak, ale já to prostě udělal v tomto počtu a rozhodně nechci zpochybňovat problém, který u kolegy nastal. Naopak bych uvítal, kdyby o tom zveřejnil naprosto všechny podrobnosti, které má, jen to může posunout problém na nějakou další úroveň řešení či ochrany.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rottenkiwi »

NA youtube je kopa videí, kde 18650 horí, ale nič sa nedeje, nepohybuje sa.
Ale je tiež kopa videí, kde horí, a keď z nej začne unikať plyn, tak sa mení na horúci
projektil, z ktorého odkvapkáva niečo tekuté a lieta to po izbe.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Matess »

jen si rikam jestli je olej dobry napad... hori mineralni olej? :)

tak si odpovim... hori az pri 168 stupnich celsia... to by asi na chlazeni mohlo stacit.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od JiříK »

Matess píše:jen si rikam jestli je olej dobry napad... hori mineralni olej? :)

tak si odpovim... hori az pri 168 stupnich celsia... to by asi na chlazeni mohlo stacit.
Právě že hoří. To není dobrý nápad. A jak se rozhoří, je zle! To už jen tak neuhasíš.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od střídač_N »

Skoro se mi zdá, že zapomínáme na stará dobrá přísloví: přilévat olej do ohně!!!! No a jako bonus to pak hasit vodou. Soudím, že by pak FVE lehla popelem definitivně.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Matess »

transformatory jsou bezne chlazene olejem... Olej bude pri normalnim provozu studeny a pokud se nejaky clanek dostane do zkratu tak tam nebude tolik energie aby to ten olej ohralo o vice jak par stupnu.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od pezizka »

K tomu aby ten olej hořel je taky třeba kyslík. Pokud není přítomen plamen se prostě konat nebude.. Otázkou je jestli při chemické destrukci článku tento nevzniká. A že není schopen jeden článek zvýšit teplotu pokud je obklopený olejem na 300°C ? No to bych byl opatrnější. V článku je dost energie uložené a kdoví kolik potenciální chemické aby pokud by byla tato uvolněna během jednotek sekund tak olej nestačí přirozenou cirkulací odvést teplo pryč. Dá se jen domýšlet jaký vliv to bude mít na okolní články. Použiji srovnání s bleskem. Na něm je "nejzajímavější" rychlost vydání veškeré a to nevelké energie. Každopádně si nedokážu představit, že by mne v pelechu navštívil pěkně nasra*ý 18650 nejlépe ve dvě v noci. Nechci domýšlet jak by to vypadalo pokud by ho následovalo další 3 tisíce kolegů... Asi by bylo nejen pížo daleko barevnější :lol: Pokud bych měl toto řešit tak jako první bych stavěl články v přiměřeně velkých blocích a tyto zapouzdřil do ocelové krabice jež by neměla problém mechanicky odolat eventuálnímu průšvihu a zasypat křemičitým pískem jako tavnou pojistku. Jistě by se to chtělo řádně zamyslet nad konstrukcí. Řízený odvod eventuálních "spalin" se nabízí. A pokud možno naplnit inertním plynem s nějakým udržováním lehkého přetlaku. Ten olej by šel asi taky použít za účelem vytěsnění kyslíku.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Matess »

plně nabitý článek má cca 10Wh. Nějaké teplo se předá vedlejším článkům, nějaké teplo půjde ven přes mínus terminál. Pokud se 10Wh dostane ven během 5s bude to výkon 7200W. Tento výkon znamená že se 0,5 litru vody ohřeje za 5s ze 20 na 37 stupnu. Počítám, že minerální olej na tom bude stejně... Pokud by tam byl litr oleje nebude to ani 30 stupňů.

Chápu že pokud článek půjde do zkratu, tak do tepla krom jeho vlastní energie půjde i energie z ostatních paralelně propojených, ale na druhou stranu nečekám že by to bylo nějaké znatelné množství před přepálením pojistky...

Co jsem nečekal, že litr minerálního (čti ropného) oleje stojí přes 100kč... to vyjde o hodně levněji tam dát běžný slunečnicový :-D
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vla »

Jen takový dotaz, začíná mi to tady připomínat bulvár, nicméně vy, kteří přesně popisujete co je skoro nevyhnutelné už jste vyházeli své baterky a vrátili se k DS?
Nemám rád tenhle stát.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek