Zapojeni Axperta -> modra nula

Měniče Axpert
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od dumi »

Ahoj solarnici,
mam mozna pro Vas zkusene hloupy dotaz, ale razim, ze je lepsi se dvakrat hloupe zeptat nez neco podelat :)

Resim zapojeni axperta. Vse je jasny, krom jedny veci.

Axpert je pripojen na DS skrze klasickou domovni zasuvku (prozatim, jakmile koupim kabel bude pripojen samostatne jistenym kabelem). Takze cesta od hodin je jasna Hlavni jistic -> Domovni rozvadec -> jistic zasuvkovyho okruhu -> axpert. chci nektere okruhy domu pripojit pres axperta (momentalne svetla a zasuvky v podkrovi). Vystup z axperta mam priveden kabelem CYLY 3x2,5 zpet do domovniho rozvadece odkud je napajen. Faze je jasna, na jistice danych okruhu privedu fazi z axperta misto soucasne faze ktera vede z rozvadece. Otaka je co s N a PE vodici. PE je skrze axpert normalne pruchozi. takze predpokladam, ze pripojit jeh vystupni vodic zpet v rozvadeci je jedno nebo ta "smycka" kterou tim vyrobim neco pokazi?

Nejvetsi starost mi dela N vodic, ten samozrejmne pruchozi neni, ale pri bypassu jo. Normalne bych vsechny N vodice zateze odpojil od rozvadece a rpipoji ciste na axpert, ale v rozvadeci je malo mista a byla by to strasna rychta, navic nevim ktere to jsou (N vodice nejsou oznaceny). Bude vadit kdyz N vodic z axpertu spojin normalne s N mustkem rozvadece DS?

Uplne se mi to nezda, proto se ptam zkusenejsich, jak to mate vy?

Diky
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od NOPARasito »

Ja mam z DS pripojeno do Axperta L/N/PE a z Axperta L/N/PE a jediny co mam spolecny je PE.(Mam to i pres Ficka, tusim by to delalo neplechu ;-) !!!!!!!)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od youda »

V soustavě TN-S je ve skutečnosti PE a N propojeno. Většinou je to spojený někde u vstupu do baráku (jinak by fíčka právě nefungovaly).

Pokud chceš mít IN a OUT měniče opravdu oddělený, pak je potřeba, ani nikde za měničem už PE a N propojeno nebylo. Pokud máš v baráku víc než jeden rozvaděč, je celkem velká pravděpodobnost, že to v některém z nich propojeno je. Schválně si to proměř multimetrem. Dále je potřeba odpojit N vodiče všech okruhů od společné N sběrnice a přepínat je mezi dvěma oddělenými N sběrnicemi úplně stejným způsobem, jako když přepínáš fáze:
1) N-DS
2) N-OUT měniče

Elektrikářsky správně je to prostě nepropojovat.

Nicméně prakticky to většina lidí stejně propojené má, ať už vědomky nebo aniž by o tom věděli (přes PE vodič).
Co se týče konkrétně Axperta většina modelů by to měla vydržet, ale existuje pár typů a starších výrobních řad, u kterých při propojení N-in a N-out dojde k destrukci napájecího DC obvodu.
Podobně je to s InfiniSolarem od stejného výrobce - některé modely to mají vyřešeno a nevadí jim to, u jiných to způsobí chyby a následně destrukci. Něco málo viz zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ti+#p73030

Pokud máš svůj Axpert od p.Kolaříka z ostrovních elektráren, určitě ti dokáže říct jestli je v něm už nová verze DC desky, nebo ta stará se kterou to propojit nesmíš.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od rva »

Já mám od hodin přiveden k elektrárně pětivodič 1-5, kde 1-3 přivádím na vstupy dvou Axpertů
1-N,
2-PE
3-L1 z DS
a zpátky k hodinám jdou výstupy z Axpertů
4-L1'
5-L1"
Výstupy N z Axpertů jsou tedy propojeny s N na jejich vstupu. A elektroinstalaci mám jednak starou, bez fíček a někde už s chráničem. S jejich použitím nevidím problém, pokud budou fíčka za Axpertem. Možná by byl problém s fíčkem 30mA mezi hodinami a Axpertem?
Jo a než jsem u Axpertů N propojil, tak jsem si změřil, jaké je mezi nimi za provozu napětí (0V). Dříve jsem začínal s 24 V verzí Axpertu a tam jsem neměl čas a odvahu to propojit, protože jsem přešel na 48 V.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od lzahradil »

Já mám 3 axperty a mám to jak píšeš že by to pro tebe bylo nejsnazší.
PE na společné svorkovnici, N na společné svorkovnici a L do axperta a výstup na spotřebu.
Problém to nedělá žádný.
S 1-0-2 přepínačem když chci bypassovat axperta pak přepínám jen fázi.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od youda »

Rva, ve tvém setupu budou fíčka samozřejmě fungovat, kamkoliv je zapojíš.

Problém s fíčky bývá jen tehdy, když se z nepropojí N-in a N-out. Za měničem tím vznikne izolovaná síť TT. V takové síti se musí ochrana před nebezpečným dotykem řešit jinak než proudovým chráničem.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od dumi »

DIky za komenty,

PE je v pohode,u hlavnich hodin je to klasicky rozdeleny a jak je zvykem uz se nesmi spojovat s N. to zachovam.Pak mi doslo ze tim ze spojim prichozi i odchozi PE do axperta v rozvadeci jen udelam dva vodice paralelne. coz by vadit nemelo.

Co se tyce N rad bych to mel oddelene, ale obavam se ze najit v rozvadeci ony spravne vodice bude problem.

Axperta mam z druhe ruky od zdejsiho clena jedna se o MKS 24-3000.

Zkusim promerit ri jeho chodu potencial mezi inN-outN a inL-outL, inN-outL, inL-outN, pokud nemerim nic, muze byt bezpecne nuly spojit?

Pro bypass rezim je to predpokladam jedno protoze se to primo propoji s DS.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od youda »

Pokud tam nic nenaměříš, tak je to OK. Je ale třeba měřit v režimu kdy jedeš z panelů a baterky. V bypassu je to propojené natvrdo přes relé.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od dumi »

Takze mezi inN a outN je cca 60 voltu
Zajimavy je ze mezi oitN a PE je taky 60. Takze asi radeji nespojovat. Co?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od youda »

dumi píše: Zajimavy je ze mezi oitN a PE je taky 60. Takze asi radeji nespojovat. Co?
Dumi, to není "zajímavý" - to je tím, že N a PE jsou propojeny v tom domovním rozvaděči a PE-in a PE-out jsou zase propojený v měniči. Jediné, co skutečně visí v luftě a nikde není propojeno je N-out.

Tipnul bych že máš ten typ Axperta se starou deskou. Napiš p. Kolaříkovi (http://www.ostrovni-elektrarny.cz), jestli by neměl na prodej ten nový typ desky do tvého Axperta:
Palča píše:.... potenciál mezi N vstupním a N výstupním je nenulový, jinými slovy, měnič nemá L a N vstupní galvanicky propojené na stejném potenciálu s výstupem, ale jsou oddělené vnitřní elektronikou.
Výsledkem je rozdíl až 90V mezi N-in a N-out a za většiny okolností také mezi L-in a L-out.
Potenciál mezi L-out a PE tak může dosáhnout až 320V AC reálně !
Tyto měniče tak nesmí propojit mezi sebou nuláky ani výstupní nulák uzemnit na PE. Měnič musí rozdělit soustavu TN-S na dvě nezávislé sítě, u nichž výstupní je ve skutečnosti TT (izolovaná).......
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od lzahradil »

Já tam měl i víc. Řešilo se to tu hodně zda propojit nebo ne. Nakonec jsem propojil a jede to již několik let.
2 axperty mám nové a jeden starý ještě s chladičem nahoře. PIP2424MFA Plus
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od JonasPP »

Pohoda,Ja mam 3 vodiče do axperta napojene a axpert zopar desiatok metrov od rozvadzača. 1 vodič uzemnenie mam spojene do hromady z nulakom,teda preslučkovane, druhy vodič je vstup faza do axperta a treti je odchozia faza z axperta.

Odoslané z IRON_2 pomocou Tapatalku
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od rva »

dumi píše:Takze mezi inN a outN je cca 60 voltu
Zajimavy je ze mezi oitN a PE je taky 60. Takze asi radeji nespojovat. Co?
Já bych neházel flintu do žita a cvičně propojil inN a outN nějakým odporem (tak 20 kOhm) a změřil napětí na něm. Pokud bych naměřil tak 10V, odvážil bych se to propojit. Třeba je těch 60V jen nějaká nestabilita.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od dumi »

Ja to zatim.nutne propinit nepotrebuju. Vcera jsem.usoudil ze vzhledem k Wp a aktualne pouzitym bateriim si natahnu samostanej kabel pres pudu do pracovny na napajeni pc a routeru. To bude prozatim.stacit a pozdeji tohle vyspekuluju.
Ted uz mam info az se do toho pustim diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od NOPARasito »

Možná mám špatný názor, ale dle mě je vždy lepší dodržet dimenzovani kabelu a tím i co privedu, tak odejde takže L(DS) N(DS) - in a L(Axpert) N(Axpert) out vše zvlášť kabelem a zem může být společná, ta je víceméně bezpečnostní.
Vše zapojeno jinak je řešení pro ty co chtějí zapojovat provizorně do starých rozvodu nebo ušetřit kabel. Pokud je tažené z rozvaděče v krku lepší protáhnout místo cyky3 =>cyky5. Mě to třeba vyšlo :-) protáhnout.
Např. :3xL každou zvlášť kabelem 2,5mm2 vůči 1_N v 2,5mm2 je neco jako z DS. :(.
U zapojení 3 Fazoveho spotřebiče je to putna, ale spotřebiče na 230V?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od dumi »

Nechci setrit kabel. Spatne si me.pochopil privod i pdvod kabelem.zvlast. ale u spotrebicu nedokazu zatim najit N vodice. Jsou v rozvadeci napojeny na spolecnej mustek a nejsou popsany a je jich tam hodne.

Proto sem se ptal ze bych je nemusel hledat. Takhle budu muset jeden po druhy odpojit a zjistit co nejde :-) abych nasel.ty spravny ktery chci prepojit na axperta.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od NOPARasito »

N kdyz zmeris vuci zemi tak by tam nemelo nic jit, to se snad merakem nebo vadaskou da vyzkouset ;+)
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od dumi »

rva píše:
dumi píše:Takze mezi inN a outN je cca 60 voltu
Zajimavy je ze mezi oitN a PE je taky 60. Takze asi radeji nespojovat. Co?
Já bych neházel flintu do žita a cvičně propojil inN a outN nějakým odporem (tak 20 kOhm) a změřil napětí na něm. Pokud bych naměřil tak 10V, odvážil bych se to propojit. Třeba je těch 60V jen nějaká nestabilita.

Tak jsem se dneska odvazil to spojit pres odpor 4k7, ze 100V "naprazdno" bylo razem 16. 2x4k7 paralelne znamenlo 7V, 4x4k7 cca 3V. Coz je cca 1kOhm.

Premyslim jestli jit jeste niz a zkusit 560Ohmu a pak dal. podle toho co sem zmeril, to vypada ze je to hodne mekkej zdroj. Proud sem zadnej nenameril. Zkousel sem to klestakem. Jeste zkusim vyhrabat nekde primej merak na AC proud.

Jaky na to mate nazor? Slo by to propojit?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od tomas »

To je furt dokola. Všechny nuláky klasické TNC-S sítě (uzemněné středy zdrojů) mají na celém světě v normálním provozním stavu stejný potenciál (při zanedbání odporu vodičů atd..) a to i když jsou na jiných kontinentech a nevede mezi nimi kabel, protože je nulák spojen se zemí. Takže pokud tam máte v normálním provozním stavu proti zemi nebo jinému nuláku napětí (mimo nějakého rušení a úbytku atd..) tak to není nulák a nemůžete ho značit modrou barvou. Takže buď ten nulák vytvořte (nestačí dát vodiči modrou barvu a říct toto je nulák) nebo to bude druhý fázový vodič sítě IT.
Komplikují to ale různě chybě navržené a nepovedené měniče které nejsou dělané pro síť TNC-S a nemají skutečný nulák. To je potom problém. Na takovém měniči by mělo být uvedeno že je pouze pro síť IT. Jsou to například některé automobilové měniče které nemají správně oddělený výstup od vstupu, nebo ty starší Axperty to prý měli také. Takovým se doporučuji vyhnout pokud neplánujete IT síť, pro TNC-S se to dle norem nedá použít. Takže těžko radit jak to zapojit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Zapojeni Axperta -> modra nula

Příspěvek od dumi »

Tomu samozrejmne rozumim, vim ze nove axperty maji nulu z DS i nulu z Menice na stejnem potencialu. u meho starsiho kousku to bohuzel je jak pisu vyse. nameril sem tam 100V, ale vzhledem k tomu ze pri zatizeni odporem napeti vyznamne klesa to muze byt je to, ze to proste plave ve vzduchu. :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek