Axpert a externi nabijeni baterie

Nezařaditelné
Odpovědět
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Axpert a externi nabijeni baterie

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

k elektrarne kterou ted stavim me napadlo doplnit dobijeni homemade "centralou". :)

Z rozborky auta tu mam krasnej alternator 140A, dale z rozborky sekacky tu mam benzinovy motor o vykony cca 2 kone.

Co udela Axpert MKS kdyz bych pripojit nabijeni z alternatoru primo na baterii za behu axperta (DS odpojena), ::pv:: by normlane davali.

Predpokladam, ze pokud bude axpert dobijet z ::pv:: a ja pripojim externi zdroj napeti na baterie nestane se mu nic, za predpokladu, ze neprekrocim napeti ktere pouziva axpert pro dobijeni.

Pripadne si dovedu predstavit dobijet baterie pri vypnutem a odpojenem menici.

Jediny problem je, ze altik je na 12V a baterky jsou dve v serii na 24V.
Napadlo me pripojit na remen altiky dva, a pripojit na kazdou baterii jeden.

Pripadne uz trosku neefektivni cesta, pripojit altik na jednu 12V baterii a tu pripojit na menic na 230V a na ten pripojit axpert misto k DS :)

Asi by bylo lepsi koupit centralu, ale proc vyhazovat penize za neco co se da slozit a uzit si u toho spoustu srandy? :yes:


Resil tohle nekdo nekdy?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Axpert a externi nabijeni baterie

Příspěvek od josse »

Chce to si pohlídat dostatečnou kapacitu baterek jinak není čeho se bát. Měl jsem dobíjení v nízkém tarifu 3f nabíječkou. Axpert měl nastaveno nejvyšší napětí, pouze z PV 57.4 V, první 20A nabíječka 56V, druhá 20A nabíječka 54V. Když bylo dost v Baterkách nabíječky nenabijeli. Měl jsem LiIon a budu je mít zas, u jiných baterek je třeba řídit nabíjení dle SOC...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert a externi nabijeni baterie

Příspěvek od rva »

Z benzínové elektrocentrály vychází odhadem 1 kWh tak na 12,-Kč. Z nějaké samodomo z alternátoru a benzínového motoru to bude horší. Pokud je k dispozici DS, nebo dokonce v nízkém tarifu, tak elektrocentrála vypadá ekonomicky bledě.
Jinak Axpertu je jedno, co dalšího řádí na baterii.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert a externi nabijeni baterie

Příspěvek od dumi »

je mi jasny, ze ekonomicky to nebude ani nahodou. Urcite to nechci pouzivat jako primarni zdroj. Topim pomoci TC, takze nizkej tarif je opravdu levnej, ale DS na dobijeni pouzivat nechci, jen solar.

Ta "centrala" mela bejt pro pripad ze nepujde DS (uz se to pakrat stalo.. bourka, snih, pomalany vedeni a treba celej den vypadek) a nebude v baterkach. Delam z domova a k praci potrebuju PC, takze kdyz vypadne na pul dne proud je to pro me ted problem. s FVE to bde lepsi, ale taky to nevydrzi vecne. Naposledy jsem to resil pripojenou UPS k nastartovanymu autu :)

Coz rozhodne ekonomicky neni a autu taky neprospiva.

A primarni duvod proc to chci delat, je ze proste muzu :-) ale to urcite znate tenhle pocit :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert a externi nabijeni baterie

Příspěvek od dumi »

V praxi to bude celkej k nicemu a pouzije se to treba jednou do roka, mozna ani to ne, ale ten pocit kdyz se to rozbehne a zacnbe to fungovat je k nezaplaceni :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert a externi nabijeni baterie

Příspěvek od kodl69 »

jednodušší je připojit PC přímo na DC, Aksperta vypnout a baterky ti vydrží dva dny i bez slunka, teda pokud nemáš herní PC nebo těžbu bitcoinu. Mám to podobně, částečně pracuju z domu a moje PC i s monitorem včetně DC/DC se s jistotou vejde do 50W příkonu Jak dlouho by to vydrželo jenom z baterek, když by v nich byly "jenom" 3kWh? 60 hodin. U NB (i 17") by ta spotřeba byla klidně poloviční a výdrž o to delší, nehledě k tomu, že mám jeden zdroj pro monitor a druhej pro PC, což jsou další ztráty. Ale kdo si hraje, nezlobí :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Axpert a externi nabijeni baterie

Příspěvek od dumi »

Pc mam cca 150W s.monitorama.v klidu a cca 350W pri tezbe :-)

Pripojovat na DC nechci. Zbytecna komplikace. To mi za tu usporu nestoji. :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek