Nevhodny menic?

Nezařaditelné
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od Matess »

tohle uz je pekny zacatek... jakmile zjistis co vsechno na toho axperta jde povesit, tak uz budes koukat po nejakych levnejsich panelech... :)
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od dumi »

Panel stal asi 3300. Cenove tp bylo za novy co sem.koukal docela prijatelne.

Koukal jsem tady na ty Jinko solar nebo co to tu nekdo prodava, ale nenaael jsem jak.jsou na tom s ochranou proti PID. Tak sem.se jich bal.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od kodl69 »

já začínal se šesti, a hned na 48V, protože mi bylo jasný, že 6kW sporák na 24V je blbost.
Ostatně zrovna domyla myčka a ženská dovařuje rakytníkovou marmeládu. To by s autobaterkama jistě neprošlo.
Onehdy jsem skládal 10P4S 18650 2.5Ah z vercajku, a to by bylo jistě lepší řešení než autobaterka, složit 10P7S
což by bylo opravdickejch 25Ah s možností špičkovýho odběru hodně přes 100A prakticky bez poklesu napětí.
3kW na 24V je nějakejch 120A, to si autobaterka nenechá líbit dýl než pár minut.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od dumi »

Nez sezenu poradny trakcni olovo z tramvaje budou autobaterky jako nouze. Nepocitam se spotrebou 2kW. Pro zacatek na.to dam svetla a pocitac :-)

I kdyz je prwvda ze nesnasim led doma a proto mam vsude halogenovy zarovky. Jen lustr v obejvaku je 300W. To moc so filosofie FVE s bat nezapada. Aspon uvidim.co to.udela :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od JonasPP »

Prepačte za nič neriešiaci koment,ale komentare v tonto vlakne Mi znova prehravaju stare dobre časi keď som použival olovo z auta spojene z de jakym olovom čo sa dalo zohnať a napajal iba noťas + drobne LED svetielka,lebo nič ine to nepotiahlo. Ale nik iny to nemal a ani o tom nepočul,len v škole sa o tom učilo,že vraj to dade existuje. :D hlavne,že ten predraženy panel,čo som z nim začal ostal do teraz u mňa a hadam ešte dlho ostane.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od vla »

I kdyz je prwvda ze nesnasim led doma ..... a to má nějaký reálný důvod? Barvu světla si vybereš stejnou jako mají běžné žárovky a že by od nich dle názvu byla zima se bát nemusíš :lol:
Nemám rád tenhle stát.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od dumi »

Jo ma. Halogen.je proste halogen. Spektrum nejblize ohni. Led ma.modrou. hodne mi to vadi. A i tepla led je proste s c poroznani s halogenem neprijemna a nehezka. Je to subjektivni, nekomu se to muze libit. Takze jsem halogenovej coz chapu ze s baterkama neni idealni ale.zajima me.to jak to bude slapat.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od NOPARasito »

A co filament LED????
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od kodl69 »

Světla nejlíp přímo na DC, bez měniče.
doporučuju ohledně světla, spektra a podání barev, měření spektra podomácku, něco samostudia na internetu. Levný čínský led prostě nemají dobrý podání barev, stejně jako zářivky, protože nejsou prostě plnospektrální. Ale dají se koupit LED s CRI>95, což je srovnatelný s tím halogenem. A kupodivu CRI nemá příliš velkou souvislost s teplotou bílé. Tohle asi netřeba řešit někde na chodbě, ale nad stůl jsem si takový LED od Osramu dal. V týdnu jsem montoval u známé G9 20W halogenky k zrcadlu do koupelny, a takovej generátor tmy s příkonem 40W jsem zas dlouho neviděl. Snad horší účinnost než klasická žárovka.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od dumi »

Bodovky jaou k nicemu. Beru klasicky halogenky do E27.

Problem vsech ledek je modry spwktrum. Nemuzu pak spat. Stejne jako kdyz cucim pred spanim do pocitace nebo nobilu :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od vla »

Pokud jsi schopný dostavit se na Prahu 6, věnuji ti běžnou led E 27 asi 2800 °K , to by v tom byl hrom, abysme tě nepřesvědčili. *sun*
Nemám rád tenhle stát.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od DanoP »

dumi píše:Jo ma. Halogen.je proste halogen. Spektrum nejblize ohni. Led ma.modrou. hodne mi to vadi. A i tepla led je proste s c poroznani s halogenem neprijemna a nehezka. Je to subjektivni, nekomu se to muze libit. Takze jsem halogenovej coz chapu ze s baterkama neni idealni ale.zajima me.to jak to bude slapat.
Tiez som s tym mal problem az som nahodou zohnal ledky s paticou G9 vysokym CRI a tepla biela. Vo svietidle som na skusku skombinoval povodne halogenky a hned vedla ledky a zisitil som, ze bez prilozenia ruky (teplo) som nevedel zistit kde je led a kde halogenka. V tom momente isli halogenky prec. Najlepsie je vyberat si LEDky podla svetla. Niektore s vysokym CRI sa mi zdali ze svietia do zelena.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od dumi »

diky. Nerikam ze led vubec nepouzivam. Jako technologie se mi libi. Ale svitim halogenem. Doma ji mam jen asi na dvou mistech pro radost, kde vim ze mi to nevadi.

Kazda led ma uz z principu funkce modrou slozku spektra (neni to o tom ze sviti do modra, i teple bila ji ma). Hodne jsem.to zkoumal. Vyzadal.jsem si i datasheety od vyrobcu se spektrem. A i ty ledky co maj zluty pasky a vypadaj jak zarovka modrou maji a ne zanedbatelnou. Na modrou telo reaguje produkci hormonu ktery telu rika ze je den a nema spat. Pokud s ni svitis pred spanim hladina hormonu (nevim jestli nizka nebo vysoka) zajisti ze si telo mysli ze je den a nemuzes usnout. Coz je.muj problem. Stejne veci zpusobuje displej tabletu nebo mobilu. Proto na mobilech a pocitacich mam nainstalovany RedShift. To hodne snizuje vliv. Alespon u me. Toto vnimani je hodne individualni. obecne nespim moc dobre a modra z ledek mi to komplikuje jeste vic. :-) ale technologie je to zajimava, jen by se mela pouzivat s rozmyslem. Bohuzel dneska je to moderni a i pres prokazany vliv na vnitrni zdravi organismu to spolecnost moc neresi.

navic toho zas tak moc nenasvitime :-) a bude to zajimavy sledovat.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od kodl69 »

Asi v zimě chodíš spát po 17- té hodině...
A co tohle, to ti není dost dobrý?: https://oled-tech.de/files/8/lcw%20cq7p.cc.pdf strana 11, podotýkám, že je to relativní, korigovaný podle citlivosti oka, a té modro fialové tam zas takovej přebytek není. A to je tuším záležitost z roku 2013, od 2015 je mám doma.
P.S. Takhle pažravý monitory jsem kdysi měl taky, třeba 24" Iiyama, teď mám 27" s naměřenou spotřebou 30W. Je potřeba to občas obměnit a starý krámy rozdat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od dumi »

te modre je tam na muj vkus prave dost :)

Hoodne jsem to zkoumal, protoze sem ledky chtel, ale bohuzel zadne bez modre zatim nejsou. proto u me vyhrava halogen. :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu sú nejaké bez blue spektra.
https://www.soraa.com/soraahome/radiant
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od youda »

Modrá složka v umělém světle je samozřejmě zlo. Já na to až tak citlivý nejsem, navíc mám takovou tu, dnes celkem častou, psychickou poruchu: před spaním musím zkontrolovat mobil, tudíž si tu modrou naperu přímo do očí.

Hodně dlouho jsem všude používal halogenky patice E27, 135W. Měl jsem jich doma namontovaných asi 30ks. Ono když do jednoho lustru nacpete 3 žárovky, tak to pak naskakuje rychle. Svítilo to nádherně. Fakt krásný příjemný světlo, který se všude rozlilo. Ty žárovky taky docela hřály, takže stačilo nechat pár hodin rozsvíceno a teplota v baráku se zvedla o 2 stupně :D

Pak jsem ale začal sledovat spotřebu a začalo mi trochu vadit, že úplně běžně byl odběr do světel 1kW či víc. Takže jsem všechny halogenky v baráku vymontoval, a postupně je nahradil ledkama.
- LED E27 1500lm teplá bílá se mi osvědčila na chodby, suterén atd.
- LED GU10 stojí úplně za houby. Piští, při přímém pohledu vypaluje oči a přitom je to světlo jak pro mouchy. Bohužel, mám jich mraky.
- LED E27 filament je super do stolní lampičky. Tu mám tak, že stínítko zcela kryje žárovku, lampička je nízko nad stolem a všechno světlo se tak vlastně odráží od desky stolu. Spotřeba 00 nic a má to nádherný žlutý světlo, který je v noci úplnej balzám pro oči. Modrou to snad vůbec nemá, nebo se nějak vyruší tím odrazem. Dřív jsem ve stolní lampičce měl klasiký vlákno a občas jsem si pod ní hřál ruce. Teď jsem se párkrát přistihl jak to zkouším i pod tou filament LED a divím se proč je to úplně studený :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od kodl69 »

ten konec--- dost dobrý.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Nevhodny menic?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

bílé LED diody jsou v drtivé většině modré diody potažené luminoforem , obdobně jako je tomu u zářivek . Zpočátku výroby bílých LED byly používány UV diody potažené stejným luminoforem jako je používán v zářivkách - elektrický výboj v zářivce generuje pouze UV (ultrafialové) záření jež luminofor (bílý práškový povlak) přemění na červenou + zelenou + modrou = bílá barva světla . V dnešní době se výchozí UV LED čipy skoro nepoužívají především z důvodu dražšího luminoforu . Modré LED čipy jsou výrobně levnější a jejich úprava na bílé světlo je taktéž levnější . Jednoduší cesta je monoluminofor jež z části modrého světla udělá žluté , po smíchání s modrým vznikne bílé světlo = většina studených bílých čipů . Teplé bílé barvy světla je docíleno komlexnějším luminoforem jež upraví část modrého světla na červené .
Úplná eliminace modré složky světla z LED není možná , jednak je to výchozí generovaná barva a zadruhé bez modré by bílá nebyla bílá .

Osobně dává přednost světelným zdrojům Nikoly Tesly :yes: .
Pár zářivkových úsporek se najde a na pár vhodných místech zkouším LED filament "žárovky" ;) . Avšak nejen já tíhnu k celkově příjemnějším Teslovkám :mrgreen: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek