Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od volente »

Můj názor je že systém musí být sladěn. Velikost pole musí korenspondovat s velikostí baterie a obojí se spotřebou.
Potom bude systém sladěn na střední hodnotu užívání. Což je účel. Od dubna do října plně funkční. Snažit se pokrýt zimu, plně bez ztráty komfortu, je ekonomická sebevražda. A když jsme u baterií Li, tak vlastně jejich plné nabití není nutné.
Klidně v době temna trvá týden než sluníčko dobije baterie k napětí pro přechod na autonomní režim, u mně 27,5V..
Ostatní řešení, jako třeba Youdova laboratoř považuji za extrémismus bez účelu. Opodstatněné by snad bylo toto řešení v případě nějakých podnikatelských aktivit v objektu, s vyšší denní spotřebou.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rva »

Sladěný systém je takový, aby baterie stačily pokrýt dobu temna, teda 20 hodin. Měnič takový, aby nebylo třeba podstatně měnit zvyklosti domácnosti. A panelů tolik, aby už od února byla soběstačnost. Pokud mám panelů méně, tak pak třeba několik měsíců koukám smutně na baterky a měnič, které zahálejí, zabírají místo a stárnou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od vla »

Já naopak zjišťuji, že pro mě sladěný systém znamení mí přebaterkováno, protože baterky mám prakticky zadarmo, (cena dárků a materiál na pájení), čím víc baterek (tím míň se o ně musím zajímat, protože v běžném provozu se nestíhají nabít ani vybít na krajní limity), v současnosti mám odhadem 8-9 Kw baterek, kdo ví nezkoumám a doplňuji další. Tím mám vyřešeno balancování a přebíjení, protože panely pokud není ideální počasí nestíhají. Panelů mám cca 1,5 KWp, což se zdá být málo, ale panelák víc nedovolí, neb ještě dalších 1,5 KWp jede jen na bojler. Takže mám pocit, že optimálně sladěné systémy budou spíše o tom, co autor dokáže levně zaopatřit, zpravidla to asi budou panely, ale může to být i jinak. :)
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od youda »

Kluci, jasně že by každej chtěl mít 100 ks panelů a 100kWh baterek. Jenom to nějak lidi nechtějí přiznat.

Krásně to bylo vidět na tom "sociálním experimentu", který zařídil Kyocera, LTO baterie zdarma: nejdřív se to rozjelo pomalu a u konce už se každý druhý hlásil o 50 nebo 100kWh LTO :lol:

Já baterky zadarmo nemám, ale to nevadí, přišetřím a pořídím si sám :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... sladěný systém je stav systému s kterým je strůjce spokojen , funguje dle jeho představ i požadavků a náročností obsluhy přesně dle strůjcovy představy . Je zcela lhostejno kolik ::pv:: kolik *batt* jaký měnič . Každý to vidíme , cítíme a děláme odlišně :yes: .

Opět žádám diskutující brát ohled na správné používání jednotek ... určitě nejen mě vadí Kw/h , Kw a podobné krpy ::facepalm:: .
kWh (kiloWatthodina) patří ku kapacitě *batt* , výtěžek z ::pv:: nebo spotřebě spotřebičů .
kW (kiloWatt) se udává okamžitý výkon třeba ::pv:: nebo měniče či příkon měniče a příkon spotřebičů .
Ještě připomínám význam dodržování malých a VELKÝCH znaků - například kW je složenina z k což je zkratka 1.000-násobku základní jednotky a W což je sí jednotka energie .

Omlouvám se za OT .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od střídač_N »

abrams píše:.....Opět žádám diskutující brát ohled na správné používání jednotek ...
Abramsi, nebuďme tak úzkoprsí. Kdo význam jednotek chápe, vytuší z kontextu o co jde, kdo význam nechápe, je mu vcelku stejně asi?? jedno jak jsou ta písmenka poskládána.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
střídač_N píše:
abrams píše:.....Opět žádám diskutující brát ohled na správné používání jednotek ...
Abramsi, nebuďme tak úzkoprsí. Kdo význam jednotek chápe, vytuší z kontextu o co jde, kdo význam nechápe, je mu vcelku stejně asi?? jedno jak jsou ta písmenka poskládána.
sorry Střídači že si cením psaní jednotek na úrovni , na úrovni základní školy :sm1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od kodl69 »

Já bych si dovolil ještě připomenout ČSN 33 050, což je mezinárodní elektrotechnický slovník. Dost často se tím dá předejít fatálnímu omylu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Matess »

Matess píše:nevim co mas za modelarskou nabijecku... jestli nejakou cinu tak se nediv ty to nemeri ale pocitaji podle plotu. Mam imax b6 z aliexpressu a vim o cem mluvim... verit se tomu neda. Na presne mereni tu mam graupner a abych jen blbe nekecal tak vezmu LG ABHE21865 a zkusim ji nabit a potom ji udelam cyklus proudem 3A a pokud to vyjde blbe zkusim to zpresnit 0,5A... jdu na to.

jo jeste jedna vec... baterku po nabiti nechavam 5 minut v klidu. To nekdy dela hodne...
tak mam vysledky a nedava to smysl :-D

meril jsem proudem 3A.
Baterka byla ve stavu kolem 60%
nabil jsem ji proudem 4A a pockal. Potom proudem 3A a pockal.
(4A aby to bylo rychleji a 3A aby byl stejny cutoff)
dotlacil jsem tam cca 800mAh coz neni v tuto chvilku podstatne.
graupner se nepokousi z toho vyrazit maximum ale vypina v momente kdy spodni napeti je dosazeno pri nastavenem proudu.
Mam tedy 3A discharge a 3V.
baterie vydala 2289mAh a po odpojeni se ustalila na 3,271V
potom jsem spustil nabijeni 4.2V konec 3A
dostal jsem tam 2244mAh a po odpojeni se ustalila na 4,184V

vsiml jsem si ze jsem tam dostal mene nez kolik jsem z ni vytahl.. tak jsem zkousel jeste 2x spustit nabijeni a dostal jsem tam +13 a + 19mAh. Stale je to ale mene nez kolik jsem z ni dostal.

Tak jsem si rikal ze baterce mozna klesla kapacita a spustil jsem dalsi vybijeni 3A do 3V
dostal jsem z ni 2330mAh a po odpojeni se ustalila na 3,347V.

Ted ji zkousim jeste nabit.... nicmene nekde tu bude asi drobny problem v mereni neb mi baterka stale dava vic energie nez do ni dam ja...
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Já bych se ohradil proti výroku Youdy, že se jednalo
O Kyocerův sociální experiment LTO baterie zdarma.
Sociální experiment je předem nastavená nějaká situace, kde se cílově
V nějaké oblasti zkoumá chování jedinců.
Tady se jednalo o reálnou situaci založenou na víře, že veřejně uvedená
Informace zavedené prosperující firmy v USA je forma veřejného příslibu.
Mohl bych dotyčné firmě napsat jen , že chci kontejner použitých LTO pro
Druhé lidi. A nikoho jiného o tom neinformovat. Pak bych ale mohl v dotyčné
Firmě vzbudit podezření, že to chci jen sám pro sebe. Proto jsem uvedl v žádosti
Do USA odkaz na mypower , kde se o použitých LTO diskutuje a je zřemé, že
Použité LTO jsou pro desítky členů fora.
Jak už jsem uvedl, výše, cílem sociálního experimentu je jen zkoumat
Chování jedinců na předem nastavenou situaci v nějaké oblasti.
Mým cílem ale bylo dopravit a rozdělit použité LTO podle požadavku zájemců ale úplně
hlavní cíl mého zájmu bylo aby tímto krokem došlo ke snížení použitých
aku ve velkém rozsahu. / Tato myšlenka je i v mém obrázku. /
Mělo by to dopad na všechny prodejce použitých aku ve snížení ceny .
Pokud Youda používá slovní spojení Kyocerův sociální experiment LTO baterie zdarma,
Mohlo by to navozovat dojem, že to nebylo myšleno z mé strany vážně a upřimně
A to se mně dotklo.
Proto odmítám aby někdo moji bývalou opravdovou snahu nazýval sociálním experimentem.
To, že firma v USA během několika dní změnila vzhled a obsah svých stránek a ani mně
Neodpověděla ,mně zaskočilo ,ale rozhodně si nezasloužím, aby můj opravdový
úmysl ve prospěch všech byl překrucován a nahrazován jiným slovním
spojením ,které je zavádějící obsahově jinam , jen jako pouhý sociální experiment
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Matessi - mý modelářský nabíječky Turnigy reaktor 20A a 30A maj stejný nešvar , nabijou méně než vybijou :sm1: 102% Ah účinnost je blbost :lol: . Menší hodnotu považuji za pravdivější ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rottenkiwi »

Podľa tohoto slajdu z prezentácie vidno, že ploché články generujú menej tepla ako cylindre.
Je to tak ?
Přílohy
lion_13092018.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

Matess:z toho si nic nedělej, je možný že i v Labaku na tom nebudou dobře, pokud měří 97%. Mají lepší účinnost jako trafo a to se za mého mládí říkalo nejúčinnější stroj 95%. I o motorech od Tesly se říká že mají v optimálních otáčkách účinnost až k 95%. Ale teorie je vzdálena na hony od praxe. Na to jsem si v životě sakra zvykl.
Např. : spočítat odpor pro svitivou led pomocí ohmova zákona a problém je na světě :-).
Osobne:kdybych věřil na všechny ty teoreticky nesmysly, nikdy bych do fotovoltaiky nešel, natož do ukládání do baterie.
Takže všem přeji více skeptických úvah, které způsobují bádání a tím i vývoj v oblasti technickeho pokroku ::mute::
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od střídač_N »

rottenkiwi píše:.... ploché články generujú menej tepla ako cylindre. Je to tak ?
Pokud budeme uvažovat stejnou technologii a stejný "obsah", tedy kapacitu jednou uzavřené ve válci a jednou v hranolu, při stejné výšce, pak je vývin tepla jenž se vyloučí při nabíjení a vybíjení naprosto stejný, až totožný. Je skutečností, že hranol bude mít větší ochlazovací plochu, tudíž se bude taky i lépe ochlazovat. Na slajdu, a předpokládám, že je to nějaký americký zdroj, píší naprosté voloviny.

Nutno dodat, že hranol bude mít sice větší ochlazovací plochu, ale taky i větší váhu. Proto se nepřemýšlí nad blbostma a dělají se nejlépe kruhové věci. Holt Amarika firts! No a ten poměr nevýhod je, jak lehce dovodíme poměr pí/4 v tom lepším čtvercovém případě. Při nekruhu je ten poměr větší, potažmo horší v poměru stran obdélníka. Bude se však vskutku lépe chladit. Nejlépe se bude chladit když delší strana obdélníka bude mít nekonečnou délku. Přirozeně atky i s nekonečnou váhou. Kokoti američtí.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Matess »

ale v momente kdy se tech hranolu da na sebe vic, tak je ochlazovaci plocha o dost mensi nez u 18650...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od rottenkiwi »

Tento maník má 2 x 42S battery pack, 210 kW, 1200 A.
https://www.youtube.com/watch?v=vdKDOfXBRMM
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od NOPARasito »

To by byla volba motorku LS218 pro me nebo pro zenu Hyundai Kona se stejnym vykonem jako ta motorka. Co by to asi vyhralo???????
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od trud »

Ja som sa tým zaoberal...a vychádzala mi účinnosť (18650) cez 93-95%.. Nabíjané cca 0,5C vybíjané tiež 0,5C možno pri menších prúdoch bude účinnosť nižšia.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
Dusan61
Příspěvky: 290
Registrován: úte kvě 22, 2018 6:38 am
Reputace: 107
Lokalita: Zvolen
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 13
Bydliště: ZV

Re: Stavba 1kWh batérie z lion článkov 18650.

Příspěvek od Dusan61 »

Časom si chcem aj ja poskladať batériu z článkov 18650, tak som si na skúšku objednal dve batérie 18650, plus nabíjačku ktorá vie tieto batérie aj otestovať.

Tu prikladám moje meranie týchto dvoch batérii 18650:

Pri tomto teste nabíjačka batérie najskôr vybila na 2,8 V a potom ich začala nabíjať prúdom 700 mA na 4,2 V, nameraná dodaná kapacita bola 2743 mAh a 2747 mAh.
Nabíjanie.jpg
Pri tomto teste nabíjačka batérie najskôr nabila na 4,2 V a potom ich začala vybíjať prúdom 500 mA na 2.8 V, odobratá kapacita bola 2850 mAh a 2806 mAh.
Vybíjanie.jpg
Panel 270 Wp ZV
Panely 2220 Wp, Regulátor EPEVER-150VDC/80A, Meniče Dom/Victron 5000 VA/24V, Bojler/Epever 2000 VA/24V, Akumulátor Li-ion 18650 56P/8S + Li-ion 50Ah 3P/8S + Li-ion 150Ah 8S = 31,6V/440Ah
LK3 monitoring
Grafy: Panel 2220 Wp Napätie na akum. Energia v akum. Denný výkon/spotreba
DC/DC menič

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek