Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

Přesně!!!
V rámci zvýšení bezpečnosti si instalujeme další zařízení obsazené kurvítky a ty pak jistíme jinými které obsahují taky kurvítka.
A nemá to konce.
Proto je v jednoduchosti síla a co v instalaci není to se nepokazí.
To už se řešilo několikrát: rozbalancované LiFEPO chráněné BMS z eskůtru které se po odpojení BMS zázračně srovnaly. Viz Abramsova instalace...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

O nee, ja som prave vcera objednal z eskutru ine balancni moduly http://eskutr.cz/cs/bms-balancery/103-b ... v-17a.html nez mam, nech je tam aspon moznost ist vybijat nad 1A ked veci nepojdu podla predpokladu. Takze lepsi nekupovat? :D
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

Panove, este jedna vec, ked sme tu v tej laboratori.
Uz nejaku dobu ma trapi, ze kabelaz na BMS/cellLog pre kazdy clanok nie je chranena ziadnou poistkou (minimalne v mojom pripade). Riesite to niekto? je nejaka elegantna poistka k dispozicii? Vyssiu hodnotu nez 2A nebude potreba.
Dakujem
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

Já to jištěné nemám - kablíky jsou tak slabé, že by to případný zkrat vyřešil přepálením. Jinde používám pojistková pouzdra na kabel pro skleněné pojistky dle https://www.aliexpress.com/store/produc ... 97136.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Svango,

pokud bys nějaký plošňák vyráběl sám, tak existuje pojistka v provedení SMD, dokonce i s držákem. Tudíž lze snadno vyměnit. Stačí pohledat "SMD Fuse".

U 18650 packů jsem viděl, že jeden borec používal miniaturní pájecí pojistky v provedení DO-35 (jako malá skleněná dioda).

Jinak bych ale souhlasil s Rva - káblíky od cellLogu jsou tak tenké, že je ve vteřině musí přepálit i jediný LFP článek. To samé meřící kabely od BMS. Osobně bych pojistky bych dal jen tam, kde vede kabel cca 1mm2. Takže napájení BMS, případně konktakty spínacích relé atd.

Samozřejmě, pokud někde vede kabel tlustej jak frankfurtská klobása a nikde v cestě nemá pojistku, tak je zaděláno na problémy. :|
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pezizka »

Za mně jistit, jek :hell: kabely to je už pozdě. Kdoví do čeho se rozžhavený kabel zařeže. Na toto bych se nespoléhal. Osobně jsem použil autopojistky. Na vyšší proudy maxi, na menší normal. Pouzdro z pod šroubu tak lehko neuteče, a za ním je to již jištěné :yes:
https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

při tom přepálení, pokud nemají dráty teflonovou nebo slídovou (a nebo "zeskelňující" silikon) izolace, se roztaví izolace na tom postiženým, a i na několika dalších, kterej kříží, nebo s ním vede ve svazku. Nastane řetězová reakce...
Řešení je několik, možná někdo zná další
1.) teflon. izolace - odolná mechanicky i vysoké teplotě.
2.) pojistky
3.) vodiče v provedení zajišťujícím funkčnost i při požáru, tj. zaručení izolační schopnost do 1200°C
4.) žádný tenký dráty od baterek netahat, měření/ balancování dát přímo na svorky, a jenom jeden drát mezi balancerama.
5.) nevím, třeba někdo zná další řešení. třeba ala Volente - prostě žádný dráty ani BMS :)

to Pezizka: sice jsem to nepochopil, proč tolik drátů, ale vypadá to ďábelsky :twisted:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Teda chlapi, dnes je to nádhera: 8h ráno a ono už to dává skoro 5 kilowat:
morning power.JPG
Začínám si říkat, že ta orientace Východ-Západ nemusí být zas tak špatná, jak jsem se ze začátku bál.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

wow, vacsinu toho obrazku zabera balancovanie?
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Mít tak barák v nějaké ultimátní off-gridové lokalitě s hektarovým pozemkem, tak bych se mohl mít úplně krásne:
- kousek lesa na dřevo a lov králíků
- potok na ryby a lov žabích stehýnek
- studna na pitnou vodu
- vlastní čistička
- políčko na rajčata a okurky
- louka na krmení pro domácí zvířectvo
- na střeše panely
- v zemi zásobník na H2
Přes léto bych vyráběl elektrolýzou vodík, míchal s CO2 a v zimě tím topil. Vozítka by mohly být dvě - jedno malý na baterky, druhý větší na vodík.

No to by byl sen :home: *cloud*

EDIT: Na hranici pozemku bych mohl ještě udělat druhé FV pole, nabíjecí stanici pro elektromobily a stánek s párkama v rohlíku pro vedoucí stravovacího oddělení.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

youda píše:Mít tak barák v nějaké ultimátní off-gridové lokalitě s hektarovým pozemkem...
To prave ne, potrebujes jen chaloupku, topit drevem a nemit potrebu elektriky nebo auta :D
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Svango, to by neprošlo. Já jsem totiž strašně zhýčkanej. Tuhle jsem se přistihnul, jak jedu autem z garáže vyhodit odpadky do popelnice co je před barákem....LENOCH HROZNEJ!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
můj typ na vhodnou pojistku 15A pro BMS zde
https://www.tme.eu/cz/details/0251015.h ... ittelfuse/
Ale i tak při proudu 5,5A je změřené oteplení + 5°C nad teplotu okolí a výkonová ztráta 0,1W
při proudu 5,5A.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Tak máme 9:30 a baterka je dobitá na plných 10kWh. Zbytek dne až do večera se pojede jenom ze sluníčka :)
Tedy pokud se neudělá škaredě...
dobito.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Abych neplevelil vlákno o skládání 18650, píšu raději sem, do vlákna své laboratoře:
rva píše:Sladěný systém je takový, aby baterie stačily pokrýt dobu temna, teda 20 hodin. Měnič takový, aby nebylo třeba podstatně měnit zvyklosti domácnosti. A panelů tolik, aby už od února byla soběstačnost. Pokud mám panelů méně, tak pak třeba několik měsíců koukám smutně na baterky a měnič, které zahálejí, zabírají místo a stárnou.
Já to vidím podobně jako Rva a ke stavu cca 90% nezávislosti se chci postupně propracovat. Ekonomické to není, ale dává to člověku pocit svobody a je to velká zábava.

Což je velmi podobná situace jako například s ježděním autem: ekonomicky nejlepší je chodit pěšky, na kole, MHD a občas si najmout taxíka. Přesto, když jsem si v mládí pořídil první auto, tak jsem z něho byl úplně nadšený. Najednou jsem mohl kdykoliv jet tam, kam sem chtěl, poslouchat rádio a kochat se u toho přírodou. Nebo sbalit holku a vyrazit na výlet ve dvou. Auto byl můj osobní prostor, do kterého mi nikdo otravný nelezl. Vyjel jsem na kopec, zastavil, dal si nealko pivo, koukal po okolí a bylo mi fajn. V obchoďáku jsem při nakupování mohl uložit krabici a pak jít v klidu na kafe, nebo si koupit něco na sebe aniž bych měl plné ruce. Auto je totiž nejlepší nákupní taška.

Moje auto byla jen stará Škoda Favorit. Pokukoval jsem po těch, kteří jezdili v offroadech a moc jsem si ho taky přál, ikdyž jsem to nikdy nechtěl přiznat na plnou hubu. Tenkrát frčely Nissan Patrol, Mitsubishi Pajero a Jepp Grand Cherokee. Pak se mi v životě stala taková nepříjemná věc a já začal trochu víc přemýšlet. Změnil jsem práci, a začal jsem vydělávat 2x tolik. Za pár měsíců jsem se koupil starší Jeep, se kterým jsem si užil spoustu let zábavy. Bylo to ekonomické? Nikoliv, ale udělal jsem si radost. Ta nová, lépe placená práce, se nakonec ukázala být mnohem volnější a zábavnější, než původní otročina.

Čas, který má člověk vymezený na tomto světě, je krátký. Zkuste třeba vzít takový ten roční kalendář ve formě malé kartičky. Kolik let mi ještě zbývá? 20? Vyskládejte 20 těch kalendářů na stůl. Při pohledu z vrchu rozeznáte jednotlivé dny. A hned uvidíte, že ono jich fakt není moc:
zbytek zivota.png
Pokud má člověk nějaký sen, měl by si ho splnit dokud má tu šanci. Život je potřeba si užít a být šťastný, protože jinak vás systém jen vyždímá jako citron a odhodí.

Někomu udělá radost každoroční dovolená na Bora Bora, jinému ježdění ve sportovním autě. No a někdo si postaví předimenzovanou elektrárnu, kterou vůbec nepotřebuje :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

Ty vo.e tohle mě úplně rozsekalo. Chtěl jsem napsat něco podobného jen bych se nevyjádřil tak přesně.
Není čas ztrácet čas.
Navíc, jak člověk vymazává z telefonu první umřelé si pomíjivost uvědomuju krystalicky jasně.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Výroba z difuzního světla

Příspěvek od youda »

Jednu dobu se na fóru poměrně často řešila "výroba z difuzního světla". Tedy výroba v takový den, kdy venku sice je světlo, ale ať se po obloze koukáte jak chcete, slunce samotné prostě není vidět.

A dnes od rána tu máme přesně takové počasí, takže ideální příležitost si chování panelů omrknout. Jak to tedy vypadá?
diff compare.PNG
Pro ty, kteří nečtou moji laboratoř od začátku doplňuji, že mám celkem 4 identické stringy polykrystalů. Dva stringy míří na východ, dva jsou na západ.
strings.JPG
Pokud je venku pouze difuzní světlo, všechny stringy mají plus-mínus stejný výkon, tak jak je vidět z předchozího grafu. Docela by se chtělo říct, že v tomto případě by stejný výkon mohl mít i severní string (takový já ale naštěstí nemám). Celkový výkon vypadá takto:
diff combined.PNG
Z instalovaných 20kWp to dopoledne tahalo cca 2kW. Pak se mírně rozjasnilo a výkon začal oscilovat okolo 4-5kW. Slunce stále není vidět a všechny stringy tedy vyrábějí stejně, bez ohledu na orientaci.

Závěr:
Bude-li mimořádně hnusně (avšak bez deště a sněžení), lze z polykrystalů očekávat 20kWp/2kW = 10% nominálního výkonu.
Bude-li jen polohnus, lze očekávat 20kWp/4kW = 25% nominálního výkonu.

PS: rád bych změřil i maximální možnou denní výrobu, ale na takové měření je nutné mít nějakou ideální zátěž. Tu já nemám, tak snad příště.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

10% jsem vysledoval i ja, takze by mi mohla zima, jaks taks vyjit bez pouziti DS s temi 16kwp. Sam jsem zvedav, jak na tom budes ty Youdo pres zimu a vuci DS.
Moje orientace vuci jihu:
IMG_20180914_155156_738.JPG
Ps.: je super Youdo, ze mas logovani vykonu, k tomu se mozna taky dopracuji, ale zatim mam jen elektromer na FV a na DS. Pro me je nejdulezitejsi, ze DS stoji :yes:
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Výroba z difuzního světla

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:Jednu dobu se na fóru poměrně často řešila "výroba z difuzního světla". ........
I tyto difúzní výsledky jsou zajímavé. V současnosti i ty 2kW dávají naději na odtržení se od střiku vnější dodávky.

Blíží se zima, pošmourno, krátký den, tak to bude dobrá laboratoř zisků pro nás všechny. Pokud by ta dvacka dala alespoň 6kWh denně, je to cesta.
S napětím budu čekat na zimu.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jo chlapi, taky se těším na zimu. Trošku stažený zadek ale mám, to musím přiznat!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek