Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Opět a znovu: a co když těch baterek bude v sérii 13 a většina z nich bude někde na 70% nabití a třeba dvě nabitý naplno? (třeba různý samovybíjení, různý kapacity....) pak dojde k destrukci těch nabitejch, protože už do nich moc elektriky nevejde, viz tvůj obrázek nabíječky. A pro kontrolu: 10*4V je 40V a na ty poslední 3 články zbývá 14.6V z celkovejch 54.6V (13x4.2V), což je 4.87V na článek!!! to stejný se děje i u lifepo4, a ještě hůř, protože ty drží 3.35V do víc než 90% SOC a pak to jde rychle nahoru. A co nespálí balancer, ničí článek, a zde musí zasáhnout obsluha, nebo ještě líp BMS.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ja mam 16S, BMS zasahne tim ze zacne odpojovat vstup. Do te doby to rovna smesnyma 50mA, ale po celou dobu, takze rozdil 30% moc nehrozi, jedine ze by skladatel poskladal spatne kapacity k sobe, ale tp je chyba konstrukce.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

jo uz to asi vidim, ale myslim ze pointa by mohla ostat. Ako spotreba tak nabijanie ide jedinym setom kablov (ty tluste)?
Podla foto sa zda, ze ak odpoji akykolvek set bistabilnych rele, tak sa kompletne odpoji bateria od Infini ?
Takze by som tipol, ze prerazila zataz cez bocnik aby si nasla cestu ku menicu (cize nepalil nabijaci prud, ale prud spotreby) po tom co sa odpojila bateria.
Pardon predpokladal som, ze spaleny suciastku vymenis, ale ked nie je potreba :D
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Zbytecny soucastku menit, stejne tady Youdu presvedcime, ze pri dalsi (doufam opet nedorozumeni) chybe BMS, bude uvazovat nad jednodussi a spolehlivejsi ;-)))))).
Proto tu probiha ta debata, aby Youdova Laborator byla bud odstrasujici pripad nebo funkcni etalon ;-).
P.s.: "pokud nemas vzor, musis se vzorem stat"(J.S.)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Nic se měnit nebude. Ten uhlík tam zůstane jako pomník mojí nekonečné blbosti :)

PS: Napadlo mne, jak velká je dioda na 100V a 200A? Lze někde jednoduše koupit?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Rottenkiwi,
to by asi šlo, i cena 50EUR je ok. Ale pro moje účely by byla nejlepší jednoduchá šroubovací dioda. Takže z nepřeberné nabídky na TME jsem našel třeba tuto: https://www.tme.eu/cz/details/d52-200r- ... 200-08-r0/

Akorát ta váha 130g a průměr 3cm... no asi to bude trochu buřtík. Cena 1000 Kč, což se taky dá.
I stím napětovým úbytkem by to pořád mělo zajistit pár minut docela silného vybíjení a poté už by mohlo opět sepnout relátko ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

youda píše: relátka jsou skutečně zapojena vždy dvě paralelně, aby zvládla protékající proud.
Sériově jsou však relé z jiného důvodu:
- relé blíže k balancerům se má odpojit pokud je problém při nabíjení
- relé blíže k řídící desce se má odpojit pokud je přetížení při vybíjení
Popravdě mi není jasné, proč jsou v tomto případě nějaká relé odpojitelná při nabíjení a některá při vybíjení. Pokud mám typický systém z komponent baterie + regulátor + měnič, tak pak je to optimální řešení, mám vlastně dvě sběrnice, jednu pro zdroje (regulátory) a jednu pro spotřebiče (měniče) a každou teče proud jenom jedním směrem a lze je nezávisle na sobě vypínat. Tak bych to chtěl mít, ale nemohu, protože nemám regulátor a měnič jako samostatné komponenty, ale mám Axpert, který je má už v sobě. A ten InfiniSolar 5KW Plus to má asi stejně jak Axpert. Tak jestli není základní problém v tom, že BMS má dvě sběrnice, na které se korektně Infisolar připojit nedá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

NOPARasito píše:Ja mam 16S, BMS zasahne tim ze zacne odpojovat vstup. Do te doby to rovna smesnyma 50mA, ale po celou dobu, takze rozdil 30% moc nehrozi, jedine ze by skladatel poskladal spatne kapacity k sobe, ale tp je chyba konstrukce.
K tomu bych měl dotaz. To opravdu balancuje články porovnáváním napětí na nich, bez ohledu na jeho velikost?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

https://youtu.be/ClGmMY0kXvQ
Ja nemám s Bluetooth diagnostikou, ale fungují vcelku podobné.
Používají se i na elektrokola atd.
To tu snad nikdo neřešil???? i Kodl69 je zná :-) cca. 8minuta videa
Ja v poslední době udělám radši pack o velikosti 2kw/h a poskládám takto pack 20kwh z 10 bloku a každý 2kw/h blok dostane takovouto BMS, jak jeden obrovský pack s jednou BMS.
Dělám to tak protože plánuji jednou za 2 roky rozebrat blok, rozebrat, v třídit a složit.
Otazka cca na 1 měsíc třídění ale to obstará automatika zkušební balancer :-) jako merak.
Ps.:drbu se s touto technologií od svých 18let a baví mě to, tak proto to tak je :-))))
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

I tak by takový balancér musel být opravdu hodně sofistikovaný, řízený nějakou umělou inteligencí. U mne v průběhu dne a normálního používaní baterie dochází k rozbalancování:
1. pokud je větší odběr. To je jistě problém rozdílného vnitřního odporu.
2. pokud je napětí na baterii pod 24V, t.j. 3,4V na článek. To je jistě záležitost rozdílné kapacity článků.
Pokud se tyto dva faktory sejdou naráz, naměřím na některé baterii rozdíl mezi články i 0,4V. Případné inteligentní balancery které by byly schopné porovnávat napětí a stále balancovet v reálném čase by baterii spíše rozbalancovaly, tak že při plném nabití by se svými 50mA nebyly schopny toto ubalancovat. Protože i když v průběhu těchto událostí naměřím takové rozdíly, tak v případě plně nabiré baterie jsou tyto rozdíly do 0,05V.
Reálné kapacity mých baterií jsou 175+175+60+54+50+40+30 = 585Ah.
Ano používám 7 různých baterií, z různých typů článků (18650 i prizmatické, vše různých kapacit a výrobců), zapojených paralelně. Strávil jsem stavbou baterií hodně času při měření, zkoumání i vlastní výrobě.
V mých bateriích se vyskytují pouze ekologicky recyklované články z různých elektronických zařízení.Přestože byly již používány a jsou dřívějšího data výroby, stále se chovají způsobně i bez elektronických berliček. Za více než 2 roky provozu jsem vyměnil pouze jeden článek z více než dvou tisíc provozovaných. I tuto chybu mi prozradilo občasné měření článků. Vzhledem ke kapacitě baterií a nastavení nabíjecího napětí (a použití vytěžovače), se nejsem schopen během dne dostat nad bezpečné napětí pro článek. Moje rezerva je 0,2V na článek. I kdyby se všechny 3 použité regulátory prorazily natvrdo na panely, moje pole by nedokázalo baterii dostat nad bezpečné napětí. Takže takto je nutné aspoň trošku sladit výkon panelů a kapacitu baterie a ne se spoléhat na elektroniku o jejíž kvalitě víme svoje.
Ale tohle je můj osobní názor který nikomu nepodsouvám, ani nevnucuji.

No to jsem se zase rozepsal. :o
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

rva píše:...Popravdě mi není jasné, proč jsou v tomto případě nějaká relé odpojitelná při nabíjení a některá při vybíjení. Pokud mám typický systém z komponent baterie + regulátor + měnič, tak pak je to optimální řešení, mám vlastně dvě sběrnice, jednu pro zdroje (regulátory) a jednu pro spotřebiče (měniče) a každou teče proud jenom jedním směrem a lze je nezávisle na sobě vypínat. Tak bych to chtěl mít, ale nemohu, protože nemám regulátor a měnič jako samostatné komponenty, ale mám Axpert, který je má už v sobě. A ten InfiniSolar 5KW Plus to má asi stejně jak Axpert. Tak jestli není základní problém v tom, že BMS má dvě sběrnice, na které se korektně Infisolar připojit nedá.
Rva,
Tak jak je ten battery box vyroben (relé sériově zasebou), je určen pro připojení k systémům typu all-in-one. Tedy právě Axpert, Infini atd. Relé vybíjení odpojuje natvrdo, protože při vybíjení nemá moc cenu snažit se omezovat vybíjecí proud. Relé nabíjení odpojuje "naměko" tedy do FETu, který poté dokáže utlumit nabíjecí proud. Pokud taková situace nastane, tak typicky v poslední fázi nabíjení, kdy je proud jen pár jednotek Ampér. V bulk fázi kdy je proud 100A by se to stát nemělo, jelikož článek který ochotně sosá 100A určitě není na horní hranici svého bezpečného napětí. Ačkoliv nejsem bateriový odborník, tak už jsem ten princip nějak pochopil :)

Kritickým místem v konstrukci bude ta nedostatečná rychlost opětovného sepnutí relé při zatížení. Nemusí jít ani o mechanické vlastnosti relé, jako spíše o to jak je vyhodnocován směr proudu a jak rychle reaguje řídící deska. Přes FET a káblíky které byly dimenzovány na jednotky Ampér nabíjecího proudu najednou teče třeba 100A vybíjecího proudu. Zde by pomohla ta výkonová 100A dioda zapojená paralelně k relé a FETu.

Pro použití se systémem separé regly + separé měniče by se relátka přepojila ideálně do "Y", kdy ve středu by byl bočník a mínus pol baterie. Na jedné větvi pak regly přes relé nabíjení, na druhé větvi měniče přes relé vybíjení. Snadné.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

No nevím, zkus si nastavit na nějakém zdroji třeba 5V a připoj na něho jeden LI článek, nevěř tomu že si začne sám omezovat proud po dosažení "svého" napětí. To je prostě Ohmův zákon, žádná věda.

Takže jsi to nepochopil.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Bacha na to, ja nerikal ze nedodrzim napeti (3,65 lifepo4, li-ion 4,2), od toho je tam ta BMS, bez BMS, i te nejednodussi provozuje baterie akorat sebevrah, max. a min. napeti musis dodrzet a to s ohmovym zakonem nema co delat. Co se tyce baterii je to vice o chemii ;-(.
Mimochodem baterie v elektrovozu take ridi elektronika, nebot je lepsi pohlidat baterii v radech 100.000 i radsi dodatecnym bazmekem za 500 jak nicim.
Mimochodem neodsuzuj cinu, vyrabi se tam momentalne snad vsechno a nektere veci jako napr telefony jsou vybavenosti a kvalitou na vyssi urovni nez si evropane mysli, takovej malej priklad je videohovory ;-). A pocet vyrabenych panelu, elektromobilu atd.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne úte zář 11, 2018 10:08 pm, celkem upraveno 1 x.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pezizka »

youda píše:Nic se měnit nebude. Ten uhlík tam zůstane jako pomník mojí nekonečné blbosti :)

PS: Napadlo mne, jak velká je dioda na 100V a 200A? Lze někde jednoduše koupit?
A co tak ČKD?
https://elektro.bazos.sk/inzerat/889223 ... istory.php
Sice velká, ale levná ;) Budu rušit samo domo svářečku s tyristorovou regulací a v jedné větvi podobné diody mám. I s chladičem. Klidně věnuji. A nebo alternátorové diody paralelně. 50A cca 120Kč. Jen s těmi 100V by mohl být problém.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

Jedn příklad z praxe. Modelářská nabíječka ti odmítene podvybitý Li článek hláškou LOW VOLTAGE. Řeším to tak že nabíječku na chvíli přepnu do režimu NiCd (NiMh) baterie. K tomu aby napětí na Li baterii dosáhlo požadovaných 2,8V je potřeba pár desítek sekund, pak to přepnu zpátky na Li baterie a v pohodě nabiju. Jen nesmíš zapomenout a raději té půl minuty u nabíječky počkat, jinak jsi bez článku. Nabíječka mu klidně nanutí 1A až do chvíle kdy skolabuje. Ni režim totiž počítá počet článků sám podle dosaženého napětí a čeká na PEAK, ten nepřichází, tak přidáme článek podle dosaženého napětí. Takže klidně 6V plným proudem. Vlastní zkušenost.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Diody se daji poskladat z treba:
https://www.gme.cz/dioda-60cpq150
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ohledne oziveni clanku neresim, paralelne pripojim nabity clanek a do 10 sekund nabijim, jinak jsem jiz psal, ze rychlonabijeni clanku se pouziva i vyssi napeti, ale je to tak sofistikovany ze sebemensi zavada a clanek hori.
Napr. Nabiji polymerky 12V a pred dosazenim 4,2 stahnou na 9 a pak 5V, pokud se neco podela a bude do toho prat 12V/1,5A to bude svistot.
Kdyz je to v telefonu ;-(((, 6000mah baterie.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne úte zář 11, 2018 10:35 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

To je jen berlička pro málo výkonné zdroje. Mám 5V 30A průmyslový spínaný zdroj, který se dá stáhnout na min. 4,12V. Dokud nedosáhne tohoto napětí tak tam pere těch svých 30A. 18650 se svlékne jak párek.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

NOPARasito píše:Bacha na to, ja nerikal ze nedodrzim napeti (3,65 lifepo4, li-ion 4,2), od toho je tam ta BMS, bez BMS, i te nejednodussi provozuje baterie akorat sebevrah,
Nejsem sebevrah, a proto nedodržuji napětí na horní hranici, ale jdu dost pod ni. Ať už z hlediska životnosti, či bezpečnosti, jsem na tom lépe než ten kdo chce maximum a spoléhá na něco tak nespolehlivého jako je elektronika 21 století. Vždyť už jen ten bezolovnatý cín je kurvítko no.1.
Já používám rozum.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek