Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Slíbené foto aktuálního stavu a zapojení vodičů:
aktualni stav.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

To ten box stoji 100 tisic a nemaji udelany ani drzak na display a navic vidim ze baterky nejsou k sobe stazene.

Jak je vlastne zapojeny ten tranzistor. vidim ze je jako preklenuti toho rele.
tzn rele rozepne a tranzistor ma snizovat proud? to prece nemuzou myslet vazne.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:Slíbené foto aktuálního stavu
willcz píše:To ten box stoji 100 tisic
Nechce se mi pročítat celou laboratoř, ale, ta baterka je vskutku profi zakoupená za nějaké velké peníze?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Zapojeni tranzistoru jsem nestudoval, ale ano, je to pripojeno paralelne k rele "nabijeni". Kdyz nad tim premyslim, u nabijeni asi problem neni - v posledni fazi tece do aku proud tak 1-3A pri napeti 56V, takze pokud vyskoci napeti na clancich a BMS rozepne rele, tak ten tranzistor to musi v pohode zvladnout. Proto taky asi nepotrebuje chladic.

Horsi bude, kdyz hned pote dojde k vybijeni - pokud nestihne sepnout rele tak pres FET a modre kabely muze valit 200A. Klicova je tedy rychlost vyhodnoceni smeru proudu a sepnuti rele.

K rele "vybijeni" nic paralelniho pripojeno neni. To odpina uz natvrdo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

střídač_N píše: Nechce se mi pročítat celou laboratoř, ale, ta baterka je vskutku profi zakoupená za nějaké velké peníze?
Odpoved je zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 220#p76955

Kdyz vezmu cenu samotnych clanku, pripoctu naklady na balancery, BMS, vyrobu obalu, provoz web monitoringu a zaruku, tak jsem s cenou spokojen. Nekdo jiny by treba vyrobil vse sam, ale podle mne jsou boxy z enstore dobra koupe. Narozdil treba od PylonTech, kde je osizeno uplne vsechno, vcetne pripojovacich kabelu.

Co se tyce stahovani clanku, osobne bych je mel take radeji stazene. Existuje pry ale i druhy nazor - clanek se nenafukuje sam od sebe, ale proto ze je namahan a vznika v nem nadmerny tlak. Idealni je tedy stahovat, ale navic clanky provozovat tak, aby se vubec nenafukovaly.

V boxech z enstore je urcite prostor pro vylepseni, otazkou je o kolik pripadna vylepseni zvednou cenu a jestli maji i praktickou hodnotu pro zakazniky. Napriklad ja bych asi priste ozelel ten nabijeci FET, pro mne vyznam nema.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Trochu postouram. Kdyby stal box 100tis tak bych do něj šel taky, ale cena je jinde
http://eskutr.cz/cs/autonomni-bateriove ... nston.html.
Lifepo4 jsou dražší než li-ion. Ale pravda je, že pokud by byli materiálově na 110tis tak si mohli s BMS pohrát, třeba tato je vcelku namakana.https://www.bel-shop.eu/cz-detail-1310- ... 0-mnv.html
Jelikož s tímto vývojářem dokážeš dotáhnout produkt k dokonalosti.
Kdybych skládal takový pack tak bych asi obětoval i do 10% ceny baterií (cca. 1kw/10.000Kč)
To jen z mého pohledu, neboť baterie si skládám sám a času to sežere dost.
Ale samozřejmě Youdo a baterie je taková jaká je, protože konkurence spí :-((
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No tak ja porad doufam, ze kodl a rottenkiwi uspesne dokonci vyvoj te ultimatni BMS.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:V boxech z enstore je urcite prostor pro vylepseni......
U firmy Enstore s. r. o. jsem si udělal velikánský černý puntík s vykřičníky a mnoha otazníky.

Stránky bezobsažný, zavádějící "Společnost ENSTORE s r.o. se zabývá vývojem, výrobou a aplikacemi nezávislých energetických systémů malého i velkého rozsahu."

Založena 24.11.2016, nepodávající povinné doklady na obchodní soud.

Odhaduji, že to byl jejich jediný pokus, neb sami o sobě píší
"Bateriové boxy Enstore slouží pro efektivní řízené ukládání elektrické energie do nejmodernějších LiFePo baterií. Boxy jsou využitelné jak v průmyslu a ve firemním prostředí, tak i v domácím prostředí a v rodinných domech. Sofistikovaná elektronika v bateriových boxech Enstore řídí nabíjení a vybíjení a díky tomu dosahuje téměř neomezené životnosti baterií."

Probůh, kam ta FVE kráčí?
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od střídač_N »

Ještě mi to nedalo a začetl jsem se dál do nabízených presentací:
ENSTORE.png
s doprovodným textem "Díky tomu je výdrž baterií v záložních systémech ENSTORE až 20 let bez nežádoucích efektů jakými jsou paměťový efekt, nebo postupné snižování kapacity baterií."
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

IMG_20180911_172404_209.JPG
Lepsi udelat doma a vis co ocekavat ;-).
Par zkusebnich modelu mam za sebou ;-).
I kamosum do lodicek na ryby ;-)
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ahoj, jeste mi to nedalo a chci se vyjadrit, k nazoru co tu padl, abych te Youdo trochu opravnene branil pred nazory, ohledne smazeni nebo poddimenzovani baterie, jelikoz za cca.1mesic kdyz mi vyjde dobre slunicko budu prat do baterie 10kw/h teoretickejch 16kwp praktickejch 13kwp, tusim, nejde zatim zmerit presna hodnota solarniho pole, a dle mne je to nepodstatne.
A ted k veci, na fotce je dobijeni li-ion baterie, nastaveno 4,2V/5A,
IMG_20180911_172950.jpg
a ejhle po dosazeni 4,2V a dulezite je dodani kapacity baterii se automaticky baterii proud snizuje a neni to dano balancerem, ale jen chemii baterie, ve ktere se srovnava napeti(hladina)a tudiz tece pres prehradu mensi proud.
A toto probiha i u nabijeni Lifepo4, ke smule ale nemam foto kdyz dojde k predani kapacity(naboje) tak nemusi byt napeti konecne na 3,65V ale klidne i 3,4V. Nejde o napeti jde hlavne o srovnani naboje!!!!
Tak me prosim jiz nepoucujte o bateriich lifepo4 a li-ion.
Ohledne olova mozna budete na tom lepe, ale na to se jiz vice jak 2 roky snazim zapomenout.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

Jsem lehce mimo tema. Ale nemas pravdu ve vice bodech.
Nabijecka se v ruznych fazich chova ruzne.
Na zacatku v Bulk je v rezium CC, tzn tlaci proud omezeny jen energii z panelu a limitem nastavenym v regulatoru.
V fazi Absorb je rezim CV+CC, tzn drzi napeti absorbce a proud je dany tim kolik clanky odebiraji (a zaroven jak je opet nastaveno omezeni regulatoru)
Ve fazi Float je to podobne jako Absorb, jen je napeti snizeno.
Proud ve tvem pripade klesne protoze baterie ma stejne napeti jako dava nabijecka, nic vic.
Life clanek samotny ma prubeh naboje podle napeti, ale je ta krivka hodne plocha a az na konci je ostra.
tzn neni mozne aby pri 3.4V mel 100% SOC.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Prúd sa znižuje, len ked máme presný CV zdroj, ale ak máme CC zdroj, tak ak nastavíme
0.2 A, tak napatie nám pojde u Lion na 4.2, 4.3, 4.6, 5.0, atď.

U LiFe zase, 3.5, 3.6, 3.8, 4.0, atď.

Keď nabíjame LiX správne, tak sa nenafukujú, neprehrievajú, nemenia sa katióny Li+ na metalické Li.

Takže, ak nemám baterky stiahnuté a zlyhá mi BMS, tak už len zbežnou vizuálnou kontrolou
zistím, že niečo nie je OK, ak mám baterky ako bochníky chleba po vykysnutí.

Ono aj regle, ktoré sú určené pre Pb, nie sú CC- CV, lebo CV sa mení s nastavenou tepll. komp.
Až regle, ktoré umožňujú vypnúť tep. komp., a majú nezávislý sense vodič a sú naozaj presne
nakalibrované, až tie nedovolia, aby napatie a tým aj prúd išli hore.

O zbytok sa už musí postarať výborne vybalancovný battery pack, alebo kvalitný palič/prelievač,
ktorý nezlyhá, a nebude odpájať hore baterku, ale radšej vypne nabíjanie a dokončí prelievanie/pálenie.

Dole asi treba odpojit BMS, záťaž, odoslať email/sms, resp. zapnút červenú či pípatko,
a prepnúť BMS do stavu s odberom v uA.

Ale tu zase, ak máme dobrý BMS, ktorý rozpozná, že 1. článok je na najnižšej požadovanej SOC,
tak si treba to napatie poznačiť, pomerať koľko je vtedy na svorkách meniča a ak menič podporuje
dynamické odpojenie, tak to nastaviť a menič sa buď odpojí od packu, resp. prepne na DS a/alebo
spustí nabíjanie do východu Slnka, resp. do požadovanej úrovne SOC resp. úr. napatia.

A kto má CAN, RS485, RS232 a menič aj BMS to umožňujú, tak tam sa dá odkomunikovať všetko,
čo zákazník od BMS + meniča chce.

No a kto má ešte DC odberty, tak to si musí poriešiť buď dostatčnou rezervnou SOC,
resp. prepnutím DC na DS.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne úte zář 11, 2018 6:10 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

IMG_20180911_172439_059.JPG
Ok, tak si myslete co chcete, jen doufam, ze vase informace budou nekomu ku prospechu, na nabijecku popr regulator se vyprdni, zkus si nekdy dobijet baterii laboratornim zdrojem, na kterem si nastavis koncove napeti a omezis si proud dle uvazeni a kapacity baterie. Pak mudruj neco ohledne nabijecek. Zajimalo by me kolik takovych testu mas za sebou.
Lepsi lidem na foru osvetlit problem jednoduse, a mohou si jej jednoduse testem vyzkouset, nez placat.(neco podobneho jak se z prominutim sere hromada radoby automobilek do Tesly. A konkurencni BMS a dokonce i pytlikove baterie, ktere maji problem i v mobilnich telefonech nemaji na technologii Tesly sanci)=>cylindricke clanky 18650 a 21700 furt budou lepsi kvuli chlazeni nez pytliky v Nissan Leafu a podobnych imitacich.=>muj nazor.(proto jsem skladal uloziste z lifepo4 26650 kvuli vykonu/chlazeni/bezpecnosti)

Jak jsem jiz rekl, k modelarske nabijecce jsem se dostal kvuli automatizaci mereni a skladani kapacit clanku do packu, predtim jsem nabijel laboratornim zdrojem.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Asi jste na stredni elektrotechnicke nedavali pozor, resp. jako ja, ale s tim rozdilem, ze ja se vyptaval jen na to co me zajimalo ;-), a to se na stredni neprobiralo ;-(((. Jen co ucitele z praxe pustili.
P.s.: moc se bablate v srepetickach, a zaklad fungovani Vam trochu unika, ale hlavne ze mate grafiky a logovani na netu ;-(. Tato cesta je mi na mile vzdalena. Budu se opakovat, autonomni bezudrzbovy vykonny a hlavne sobestacny system, to je muj cil a jeste k tomu aby v tom i nekdo krome me mel bez dokumentace jasno.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne úte zář 11, 2018 6:19 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja každý 2. deň nabíjam 4S, 8S, 5S a 10S, 18650 už asi 2 roky a robím to ručne
obyčajným DC-DC step-up, resp. step-down za 3 €.

A robím to buď tak, že udržujem potenciometrom prúd od 0.7 do 0.3 A, na konci
nabíjania 0.15 A, alebo tam perem pár sec. 1.5 až 0.75 A a pár sec. prestávka,
tak sa síce ničia baterky, ale dajú sa nabiť podstatne rýchlejšie.

Pri kapacitne vyrovnanom packu skončím niekde na 4.19 až 4.21 V.
Horšie je to ak je 10S zo značne nevyrovnaných článkov / lebo iné nemám /,
tak tam už treba páliť, lebo jeden či dva majú 3.95 ale niektoré už 4.07.

Čo sa týka toho BMS s AtTiny85, ja čakám len na 4 funkčné prototypy, aby som začal
robiť SOFT pre balancér + kominikačný protokol + HTML stánku, príp. Android apk.

Žiaľ, ja nemám kodlove vedomosti a skúsenosti s elektrotechniky, i keď sa denno denne vzdelávam,
nemám žiadne peniaze na vlastný vývoj HW, ale mám zas schopnosť pretaviť vaše pripomienky
do binárky v Mega či ESP8266 a mám kopu času od 18:00 do 02:00, kedy ako tak možem pracovať.
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne úte zář 11, 2018 6:21 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Rottenkiwi:rucne? Kdyz je na aliexpressu tolik balanceru. Nechapu ;-((((
Minimalne meric kapacity pomoci U/I ;-)
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne úte zář 11, 2018 6:22 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Keby si jedol mesiac chleba s nutelou, tak by si chápal.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Chleba s Nutelou je luxus. Já ho jím občas s kečupem, případně si dávám chlebovou pochoutku: Vezmeš dva tlustý plátky chleba a mezi ně vložís jeden tenkej :(
Naposledy upravil(a) youda dne úte zář 11, 2018 6:24 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Nutelu nemam rad a kodl69 je borec ;-).
Jinak ja v noci spim (od 24) , protoze si nemohi dovolit u CNC chybovat.
A ty se taky vymyslely na presnost a produkci a aby lidem ulehcili praci, neco jako BMS s balancery ;-D))).
Hlavne nechci, aby vyznelo, ze jsem vsude byl, vsechno znam, rad se bavim o tom co by dokazalo nekomu pomoci jit vlastni cestou a poucit se z chyb, resp. dostat ty nejlepsi informace, aby nevyhazoval cas a prostredky na to co jiz nekdo pred nim vyresil :handshake:
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne úte zář 11, 2018 6:38 pm, celkem upraveno 4 x.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek