sériová komunikace micrologu

Diskuze k opensource loggeru MyPower MicroLog
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

sériová komunikace micrologu

Příspěvek od kodl69 »

Uvažuji o použití micrologu pro ovládání mé FV, ale potřeboval bych zpracovávat sériová data z balancérů - mám 2 sady aku, balancery posílají na 16s baterii vždy 64byte dat, napětí jednotlivých článků, proudy balancerů - bylo by možné nějak toto do micrologu připojit a potom zaznamenaná data vizualizovat, příp. použít k ovládání periferií? Příp. připojit regulátor midnite (modbus, rs 232) a z tohoto vyčítat data?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: sériová komunikace micrologu

Příspěvek od svango »

FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: sériová komunikace micrologu

Příspěvek od kodl69 »

Tak jako jak to připojit hw nemám problém, ani s galvanickým oddělením, ale řekni mi, kam načtu 16 hodnot napětí a 16 hodnot proudu, navíc datagram je tak dlouhej, že nevleze do vstupního bufferu UART na arduinu, a když ho zvětším, tak zas chybí místo v paměti... Navíc už je to 3 roky starý, o použití micrologu vůbec neuvažuju, všechno ostatní mi řeší midnite.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: sériová komunikace micrologu

Příspěvek od youda »

Ahoj Kodl69,

když už tady vyplavalo to historické vlákno, tak bych se chtěl zeptat - jakým způsobem si nakonec vyřešil to načítání dat z balancerů?
Pokud bys to pořád chtěl načítat do Arduina a zatím to nemáš, tak většinou se to dělá cca takto:
- buffer nastavíš malý, klidně jen 50 bytů
- po příchodu každého znaku do bufferu kontroluješ, jestli se jedná o separátor hodnot. Například FF, 00 nebo čárka
- jakmile narazíš na separátor, zpracuješ obsah bufferu (přesuneš do proměnné) a vyprázdníš jej
Touto technikou lze zpracovávat libovolně dlouhou zprávu (datagram), za předpokladu že jednotlivé hodnoty ve zprávě jsou odděleny nějakým znakem - separátorem.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: sériová komunikace micrologu

Příspěvek od mypower.cz »

Presne totez co pise youda jsem chtel napsat dnes odpoledne, ale nebyl jsem u netu :)) youda me predbehl. Presne tak. Me badani pri tehdejsim aktivnejsim vyvoji micrologu me privedla take na zpracovavani vetsich dat za behu tak jak prichazeji. Microlog takhle zpracovava HTTP requesty. Vicmene je to stavovy automat.

http://microlog.mypower.cz/source
treba funkce

Kód: Vybrat vše

word WebServer_c(char * lbuf,char c,word xmode, byte * datastruct, unsigned long * xparam)
Dodatecne omluva za trilete zpozdeni kodlovi, to me uplne uniklo tohle tema teda :))

Mam uz i novou verzi kde zpracovavam i HTTP POST, ctu a parsuju Cookies z HTTP Headeru a podobne. Ulozit cely request do ram a az pak zpracovat by bylo samozrejme nekdy neresitelne. Obzvlast kdyz POSTnu treba soubor se zalohou konfigurace, ktera se uklada do EPROM. Soucasne verze tohle jeste neumi a nemam plne dokoncenou novou, proto neni jeste vydano.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: sériová komunikace micrologu

Příspěvek od rottenkiwi »

To mi nejako nejde do hlavy. Ako spracujem 64 bytov, ak mám 16-znakový buffer
a CRC mám až na konci ? Resp. ako zakomponujem kontrolný kód už do tých 16 znakov ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: sériová komunikace micrologu

Příspěvek od mypower.cz »

rottenkiwi píše:To mi nejako nejde do hlavy. Ako spracujem 64 bytov, ak mám 16-znakový buffer
a CRC mám až na konci ? Resp. ako zakomponujem kontrolný kód už do tých 16 znakov ?
Zpracovavam uplne normalne opet za behu jako by CRC predem byl OK a prubezne si pocitam taky CRC. Pokud CRC na zaver nesedi, pak cely vysledek zahodim :?:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek