FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od NOPARasito »

Po fabrikach ;-), jinak si nejsem jistej, jsou to jednorazovky 8kg paleta, a na sezonu mi 100ks staci ;-). Uspora cca.2,5MW v teple a jeste vytridim hrebiky do sberu ;-)).
Pravda ze uvolnuji do ovzdusi ulozenej uhlik, ale aspon s 80% ucinnosti, dle me je to dobre uskladnena slunecni energie, ale skoda ze jen ve forme ke spalovani ;-(.
Mimochodem, treba sousede misto toho, aby poridili pri rekonstrukci domu kamna na tramy a vytrhane stropni zaklopy atd., tak radsi odvezou cca.10m3 i vice v kontajnerech, ja radsi poridil kamna a 5-tým rokem pritapim. Aspon zadnej odvoz a pokud tak minimalni v podobe popela z nekterych palet co bych na zahradu nedal ;-).
Jen kvuli revizi na kamna jsem musel z 12kw jit na 8kw aby mi vyslo bez revize kvuli prikonu 10kw a vice. 8kw kamna s ucinnosti 80,8% jsou na hranici jako prase ale papir snese vsechno ;-)
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od olozx6r »

Momentálně jsem ve fázi, kdy jsem dovezl 500L bojler Dražice, který využiju jako akumulační nádrž. Bude napojený do okruhu podlahovýho topení. Nahřívat ho budou jen FV panely přes střídač a patrony. Jsem zvědav, jak se to osvědčí. Pak nahodím foto a info.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od NOPARasito »

500l akumulacku ja resil Fenix ;-). Akumulace je super vec.
https://www.google.cz/search?q=akumulac ... 6Mjf16QcoM:
Provedeni se spodnim snekem na solar ;-). Termoobal jsem poresil kamennou vatu a polystyren sarkofag ve sklepe a super. Origo izolace palka jako prase.(a na 20cm vatu+10cm polystyren se nechta ;-D)
Na podlahovku super napad, neni potreba takovej tepelnej spad. Ja jelikoz predimenzoval radiatory staci mi 45 st, ale podlahovka je na tom o poznani s 28-30st lepe. Diky tomu jsem u sel do klimatizace a zavrhl jsem tepelne cerpadlo, pro tep.cerp. je take sakra lepsi podlahovka ;-).
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od svango »

Aby sa vratilo k povodnej teme; pouzivam ako termicky tak fotovoltaicky ohrev (nie v jednom dome)
1. Termicky do 200l Drazice dvojspiraloveho vymenniku (OKC200NTRR) a cele leto je v nom nahriata voda na 60C. Staci to pre dvoch na sprchu a nejaky ten riad v kuchyni. Pre viac ludi ako su navstevy vzdy zapinam plynovy kotol, ktory ma v nadrzi svoj vymennik.
Problemy: udrzba, potrebuje to menit kvapalinu inak zasere vymennik - tazko naucna lekcia. Bezpecnostny prepustaci ventil na vrchole systemu vzdy pocas roku nieco upusti - vidim to podla nadherne cistych stresnich tasek pod ventilom (ta nemrzka je strasne svinstvo ale cisti uzasne). Ani kvalifikovana firma vam system nemusi navrhnut a zlozit spravne - ja som mal problem s unikom tepla do kolektorov na streche v zimnych mesiacoch, proste som vyhrieval strechu :uh: (chybal jednosmerny ventil, ktory by branil teplej vode vysplhat hore). Obehove cerpadlo a elektornika ma svoju spotrebu.
Vyhody: za dobu prevadzky sa system splatil niekolkonasobne. Spotreba plynu v 4 slnecnych mesiacoch je max 2.5m3 (na dvojpodlazny rodinny dom), system sa lahko odvzdusnuje.
2. Elektricky ohrev vody, kedy pcham max do 80L nadrze, ktora sa ohrieva na 65C a akonahle je na teplote tak sa prepne na 180l nadrz pred nou. Povodne som to skusal DC spiralou priamo z panelov odpojovane SSR pomocou termostatoveho signalu (zly napad), nestihal som menit SSR pricom najhorsie bolo ze, jeho prerazenie ho "trvalo zoplo". Nasledne tzv vytazovac, ale aj ten sa po necelych 3 rokoch rozhodol skoncit svoju zivotnu put a musel som kupovat dalsi do AC spiral.
Problemy: Leto; nech je to akokolvek sialene, moja mama nie je schopna vyplitvat nazhromazdene teplo. Vacsinu casu su panely len ozdobou strechy. Unik tepla cez vyhrevne telesa, za noc klesne teplota zo 65C na 38C a rano ked je chut si dat sprchu musim zhavit zo siete :wall: . Regulator; za 3 rocnu prevadzku mam druhy, je to investicia cca 6000Kc a praca s vymenou.
Vyhody: ziadne trubky cez cely barak z pivnice az na strechu, v podstate bez udrzby. Kabel sa da natiahnut aj tam kam by sa trubkami dostavalo obtiazne.

Ako pisal rva, aj ked sa to z popisu systemu nezda, dnes by som siel len do fotovoltaiky a dusil ju spiralou v nadrzi.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od NOPARasito »

Spirala se da udelat i sucha a externi, jen si clovek musi nechat udelat pouzdro na drazicke telesa a spinat hysterezi.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od vlkazajac »

"...Unik tepla cez vyhrevne telesa, za noc klesne teplota zo 65C na 38C..."

Tomu som nerozumel, ako Ti to uniká, z bojlera na teplú vodu cez plynový ohrievač ?

Čo sa stalo vyťažovaču - aký to je ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od svango »

vlkazajac píše:"...Unik tepla cez vyhrevne telesa, za noc klesne teplota zo 65C na 38C..."

Tomu som nerozumel, ako Ti to uniká, z bojlera na teplú vodu cez plynový ohrievač ?

Čo sa stalo vyťažovaču - aký to je ?
Najvacsi unik mi pride cez "topne teleso" je to kus kovu ktory pokracuje von z nadrze a v podstate jeho teplota na vonkajsej strane suhlasi s teplotou vody. Ostatok kotla je ako tak tepelne izolovany. Ked chytim kable od vytazovaca ku nadrzi, tak zacinaju byt teple skoro meter od nadrze (ked nezhavim).
Skusal som tomu zabranit domacimi pokusmi s polystyrenom, ale vysledok bezuspesny, rovnaky pokles teploty za noc. Sklennu vatu do baraku nechcem tahat, je to priamo v kupelni.

Typ surfujem, moment..
NOPARasito píše:Spirala se da udelat i sucha a externi, jen si clovek musi nechat udelat pouzdro na drazicke telesa a spinat hysterezi.
Ako to myslis, ono tie vstupy do nadrze moc menit nejde.. alebo som to mozno nepostrehol, je tam vzdy len coulova pripojka na ruru


PODSTATNA VEC CO SOM ZABUDOL:
fotovoltaikou sa voda ohrieva aj v zime, naroziel od termiky.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od kodl69 »

To svango: jakou máš plochu kolektoru v systému 1? mám 4m2 tinox, boiler stejný a teplu vodu pro 5 lidí mám od dubna do října, bez jakýhokoliv omezení. Nemrzku mám původní od r. 2003, při výměněn boileru jsem cca 1/3 doplnil, a teď tak 1l za rok - netěsnosti kulovejch kohoutů, šroubení... Jinak na to nesahám, není potřeba. Z přetlakovýho ventilu nikdy ani kapka. Odvzdušnění ruční, letos jsem zkoušel, ale nebylo co odvzdušňovat. V téhle chvíli má boiler nahoře 80°C a dole 60°C, tj 350l vody 40°C, co bych s tím asi musel dělat, abych ji dnes spotřeboval? ty automatický odvzdušňováky nejsou dobrý, hlavně nahoře u panelů. , to, co máš nahoře, je spíš odvzdušňovák než přetlak.
U kámoše jsem instaloval FV ohřev se střídačem ala Padre, výhoda je v jednodušší instalaci kabelu versus dvě trubky s izolací, nevýhoda je 4x větší plocha. Z FV panelů něco málo přijde i v zimě, ale to už je jedno, protože je voda ohřívaná z kotle na dřevo. Podle mé zkušenosti to není v prosinci a lednu průměrně ani 1kWh za den, to je v boileru sotva poznat,
A únilk tepla přes topnou spirálu?!! to je nějaká blbost, v NTRR mám TJ 6/4, a ten plast kryt je sotva vlažnej, i bez přídavné izolace, na 120l boileru DZD je těleso zespodu, a to je studený už ve chvíli, kdy se z boileru odebere 10l vody, tak ta studená zůstane dole. Boiler 120l bez odběru vody z 65°C na 40°C chládne týden, možná dýl. Nemíchá se v té nádrži studená voda s teplou, příp neohřívá to přes výměník zpátky topnej okruh v domě?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od NOPARasito »

Sorry s tou suchou spiralou, muselo by to byt do akumulacni nadoby s vice vstupy a samozrejme navic dalsi obehovka ;-(.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od svango »

kodl69 píše:To svango: jakou máš plochu kolektoru v systému 1? mám 4m2 tinox, boiler stejný a teplu vodu pro 5 lidí mám od dubna do října, bez jakýhokoliv omezení. Nemrzku mám původní od r. 2003, při výměněn boileru jsem cca 1/3 doplnil, a teď tak 1l za rok - netěsnosti kulovejch kohoutů, šroubení... Jinak na to nesahám, není potřeba. Z přetlakovýho ventilu nikdy ani kapka. Odvzdušnění ruční, letos jsem zkoušel, ale nebylo co odvzdušňovat. V téhle chvíli má boiler nahoře 80°C a dole 60°C, tj 350l vody 40°C, co bych s tím asi musel dělat, abych ji dnes spotřeboval? ty automatický odvzdušňováky nejsou dobrý, hlavně nahoře u panelů. , to, co máš nahoře, je spíš odvzdušňovák než přetlak.
U kámoše jsem instaloval FV ohřev se střídačem ala Padre, výhoda je v jednodušší instalaci kabelu versus dvě trubky s izolací, nevýhoda je 4x větší plocha. Z FV panelů něco málo přijde i v zimě, ale to už je jedno, protože je voda ohřívaná z kotle na dřevo. Podle mé zkušenosti to není v prosinci a lednu průměrně ani 1kWh za den, to je v boileru sotva poznat,
A únilk tepla přes topnou spirálu?!! to je nějaká blbost, v NTRR mám TJ 6/4, a ten plast kryt je sotva vlažnej, i bez přídavné izolace, na 120l boileru DZD je těleso zespodu, a to je studený už ve chvíli, kdy se z boileru odebere 10l vody, tak ta studená zůstane dole. Boiler 120l bez odběru vody z 65°C na 40°C chládne týden, možná dýl. Nemíchá se v té nádrži studená voda s teplou, příp neohřívá to přes výměník zpátky topnej okruh v domě?
Ako to citam tak tych much budem mat v systeme viac. Plochu neviem presne, musim vykopat z dokumentacie, pripadne skocit odmerat, ale system bol navrhnuty na 3 panely, bohuzial sa mi na nezatienenu cast strechy vosli len dva, takze hore je to poddimenzovane.
Tento rok najar som zapol system a cerpadlo bezi, trubky su teple, ale voda v boilery nestupa na teplote. Az treti servisak prisiel na to, ze v boilery je upchaty vymennik, cele vypustit, kapalina cierna ako ropa z toho tiekla.
To ze to je bez udrzby neviem, ja mam niekde v popise ze kapalinu menit kazdych 5 rokov, a to som aj ako tak dodrziaval, naposledy v 2014 a teraz 2018 koli problemu.
Na jar a na podzim mi to hreje tiez ale, 60 uz na boilery nedostanem, tak max 45C
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Migrifič
Příspěvky: 15
Registrován: stř lis 14, 2018 2:13 pm
Reputace: 1
Bydliště: Praha 8

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od Migrifič »

Zdravím pánové, provozuji téměř totožnou sestavu od roku 2010. Dva ploché panely na střeše, 200l Dražice NTRR/SOL.
Nemám problém s chladnutím vody a to jsem žádnou dodatečnou izolaci neřešil. Čerpací jednotka je doplněna o další zpětnou klapku. Elektronika dokáže řídit otáčky čerpadla, takže udrží systém v chodu i při rozdílu teplot 5st.
Od 1.5.2010 jsem na to nešáhl, na nic, kapalina čirá, bez uniku, i když tlak kles na 2 atm. dva roky po sobě jsem sledoval elektroměr VT a spotřeba klesla o 1500 kW. Od té doby je to +/- stejné.
Mám ovládání ohřevu, jak elektrické tak kotlem (horní výměník), přes spínací hodiny, které drží od 19:00 do 14:30 hod dalšího dne vše vypnuté a čeká se, co udělá slunce. Když není nahřáto na 55st. ve 14:30, hodiny spustí ohřev. Při zapnutém plynovém kotli, čerpadlo okruhu boileru, v létě el. patronu 6Kw. Víceméně ta elektrika tam ucpává tu díru. Když náhodou dochází teplá voda (stalo se už 3x) ručně se musí přepnout hodiny a do 10min voda je. V létě se to nestalo.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od kodl69 »

To svango: a co zpětná klapka, a spádování trubek, nedrží se ti v tom vzduch? Hlavně tam nesmí být automatickej odvzdušňovák na horním vývodu kolektoru. Kapalinu jsem měl víceméně čistou, akorát ve starým boileru ve výměníku bylo něco málo černoty, i filtr je celkem čistej.
A 45°C je málo? teď jsem se byl mrknout, a je tam 35°C, na tu bídu... Bude stačit na hodinu zapnout elektriku (2kW) a bude tam těch 45°, na který je to nastavený. K čemu je dobrá vyšší teplota? jenom se zvýší ztráty v potrubí a dá se tím opařit. Regulaci nemám plynulou, jenom ON/OFF, když je systém vychládlej, tak to spíná v kratších intervalech než se to rozjede. 5°C je podle mě rozumná hodnota rozdílu teplot. Ještě bych upozornil na možnost špatného umístění čidel v boileru a u kolektorů, u kolektoru je nejlepší řešení Tkus, kde na kolmé straně je vývod trubky a na protější straně proti kolektoru je přes spojku našroubovaná jímka na čidlo, který je potom prakticky až v kolektoru, a v boileru musí být čidlo na úrovni výměníku od soláru, ani níž, ani výš. Já mám ještě druhej termostat nahoře, kterým ovládám el. ohřev, tzn udržuju minimální množství teplé vody elektrikou, pokud není ze slunka nebo z krbu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Reputace: 4
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od Gook »

Kostěj píše:
Gook píše:Jak citlivý je elektroměr a do jaké spotřeby je nastaven GreenBonO? Na elektroměru s citlivostí 10000imp/kWh nějak nemohu vyladit.
Mám také 10.000imp/kWh, byl jsem se teď podívat, ze čtyř měření se pohybuji mezi 19-23 sekundami mezi impulzem, tedy lehce pod 18W. Do topnic teklo asi 50W přebytek, barák odhadem právě odebírá 200W. GreenBono mám nastaven na nulu, asi občas něco přeteče. Ale protože mi elektroměr tento přetok nasčítává do spotřeby a já jej platím, vnitřně jsem přesvědčen, že to nemůže být neoprávněná dodávka. Jaký máte příkon topného tělesa na prvním stupni?
Trošku oživím starší téma. Máte nějak zamezený přístup k elektroměru, např. aby při odečítání nebylo možné poznat, že právě dochází k přetoku? Uvažoval jsem o zamčení rozvaděče, už jen kvůli tomu, že kdokoliv může shodit hlavní jistič a vypnout elektriku do celého baráku. Elektroměr mám na plášti budovy na svém pozemku, ale vždy při odečítání stavu před vyúčtováním si odečítající osoba v klidu vejde na pozemek bez ohlášení. Mám digitální elektroměr, na kterém se při přetoku zobrazí značka trojúhelníčku nad písmenem "R".
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od dracekvo »

Dej si na plot velkou ceduli nevstupovat pozor pes. a kameru pro záznam takového jednání. Potom podat podnět na PČR pro omezování domovní svobody.
Čezák nemůže na vás pozemek vstoupit bez dovolení.
Případně si dát zámek na rozvaděč a basta.
Čezák ho může přeštipnout jen v případě nějaké vyjímečné události. Při běžných úkonech bude muset požádat o odemčení.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od KubisKV »

dracekvo píše:Dej si na plot velkou ceduli nevstupovat pozor pes. a kameru pro záznam takového jednání. Potom podat podnět na PČR pro omezování domovní svobody.
Čezák nemůže na vás pozemek vstoupit bez dovolení.
Případně si dát zámek na rozvaděč a basta.
Čezák ho může přeštipnout jen v případě nějaké vyjímečné události. Při běžných úkonech bude muset požádat o odemčení.

Elektromer je vlastnictvi CEZu, pokud je stavba starsi, kde se jeste neresilo umisteni elmeru na hranici pozemku, mel bys byt seznamen s odecitanim a stejne tak monter, nebo pracovnik CEZu by mel mit pristup k tobe na pozemek. Pracovnici si delaji poznamky, jaky je pristup, kde se nachazi elmer, jestli je tam pes atd. Jejich poznamky jsou viditelne pro ostatni pracovniky, kteri jdou treba nove na tvuj pozemek a neznaji situaci.
Zamknuti elmeru je docela blby, elmer ma byt opatren zamkem, ktery maji vsude. (Klasickej ctyrhran)

pokud budete strasit se psem a znemoznite odecet, treba se CEZ jednou nasere a vsichni co mame na pozemku elmery, je budeme prekopavat na hranici pozemku, tak jak to ted CEZ vyzaduje u novych pripojnych bodu.
Mne osobne je uplne jedno, jestli mi prijde nekdo na odecet. Pokud mi neleze po baraku, dela jen svou praci a taky vim, ze odecet se dela priblizne stejnou dobou kazdy rok, takze vyndavam paratko z krizika, aby se aspon par dni protocil :D
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od diablo007 »

KubisKV píše:
dracekvo píše:Dej si na plot velkou ceduli nevstupovat pozor pes. a kameru pro záznam takového jednání. Potom podat podnět na PČR pro omezování domovní svobody.
Čezák nemůže na vás pozemek vstoupit bez dovolení.
Případně si dát zámek na rozvaděč a basta.
Čezák ho může přeštipnout jen v případě nějaké vyjímečné události. Při běžných úkonech bude muset požádat o odemčení.

Elektromer je vlastnictvi CEZu, pokud je stavba starsi, kde se jeste neresilo umisteni elmeru na hranici pozemku, mel bys byt seznamen s odecitanim a stejne tak monter, nebo pracovnik CEZu by mel mit pristup k tobe na pozemek. Pracovnici si delaji poznamky, jaky je pristup, kde se nachazi elmer, jestli je tam pes atd. Jejich poznamky jsou viditelne pro ostatni pracovniky, kteri jdou treba nove na tvuj pozemek a neznaji situaci.
Zamknuti elmeru je docela blby, elmer ma byt opatren zamkem, ktery maji vsude. (Klasickej ctyrhran)

pokud budete strasit se psem a znemoznite odecet, treba se CEZ jednou nasere a vsichni co mame na pozemku elmery, je budeme prekopavat na hranici pozemku, tak jak to ted CEZ vyzaduje u novych pripojnych bodu.
Mne osobne je uplne jedno, jestli mi prijde nekdo na odecet. Pokud mi neleze po baraku, dela jen svou praci a taky vim, ze odecet se dela priblizne stejnou dobou kazdy rok, takze vyndavam paratko z krizika, aby se aspon par dni protocil :D
Už komando startuje auta a do hodiny je tam máš :D
Gook
Příspěvky: 39
Registrován: pon dub 24, 2017 12:08 pm
Reputace: 4
Bydliště: Plzeňský kraj

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od Gook »

KubisKV píše:
dracekvo píše:Dej si na plot velkou ceduli nevstupovat pozor pes. a kameru pro záznam takového jednání. Potom podat podnět na PČR pro omezování domovní svobody.
Čezák nemůže na vás pozemek vstoupit bez dovolení.
Případně si dát zámek na rozvaděč a basta.
Čezák ho může přeštipnout jen v případě nějaké vyjímečné události. Při běžných úkonech bude muset požádat o odemčení.

Elektromer je vlastnictvi CEZu, pokud je stavba starsi, kde se jeste neresilo umisteni elmeru na hranici pozemku, mel bys byt seznamen s odecitanim a stejne tak monter, nebo pracovnik CEZu by mel mit pristup k tobe na pozemek. Pracovnici si delaji poznamky, jaky je pristup, kde se nachazi elmer, jestli je tam pes atd. Jejich poznamky jsou viditelne pro ostatni pracovniky, kteri jdou treba nove na tvuj pozemek a neznaji situaci.
Zamknuti elmeru je docela blby, elmer ma byt opatren zamkem, ktery maji vsude. (Klasickej ctyrhran)

pokud budete strasit se psem a znemoznite odecet, treba se CEZ jednou nasere a vsichni co mame na pozemku elmery, je budeme prekopavat na hranici pozemku, tak jak to ted CEZ vyzaduje u novych pripojnych bodu.
Mne osobne je uplne jedno, jestli mi prijde nekdo na odecet. Pokud mi neleze po baraku, dela jen svou praci a taky vim, ze odecet se dela priblizne stejnou dobou kazdy rok, takze vyndavam paratko z krizika, aby se aspon par dni protocil :D
Tady nejde o to znemožnit odečet, ale o drzost pracovníků, kteří, aniž by se namáhali aspoň zazvonit a zjistit, zda je někdo doma, vejdou v pohodě na soukromý oplocený pozemek.
Představoval bych si např. vzkaz ve schránce ve stylu: Dne 1.1.2019 v době od 6 do 18 hodin bude proveden odečet stavu elektroměru.
Já buď zajistím přítomnost někoho, kdo odečet umožní a nebo nechám na viditelném místě vzkaz: Ano, vstupte na můj pozemek za účelem odečtu.
24V ostrov 760Wp, měnič REVO VP3000-24 (3kW/24V), Li-ion 78Ah 7s2p + Li-Pol 7s (cca 130Ah) + nějaké olovo (nouzovka).
Gridfree 879Wp, GreenBonO, bojler 3x600W (OKC 200, 2 termostaty).
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od KubisKV »

Nevim jestli je to drzost pracovniku, ale tak nejak jsem v tomto ohledu benevolentni. Vim, ze potrebujou udelat odecet, nebo vymenit elmer, tak proc bych u toho musel stat a hlidat je. Kdybych byl na jejich miste, byl bych asi od rana nastvanej, ze vsude zvonim, otevre mi jen duchodce, nebo zenska na matersky a zbytek co je v praci, si bude se mnou dopisovat a az pak budu moct v klidu prijet udelat ukon a odjet, takze bych mel 2x vice casu na jeden ukon.
Pokud by chteli lezt po dome a treba koukat na rozvadec, samozrejme v doprovodu, ale u elmeru mi nemaji co ukract nebo udelat. Zatim jsem rad, ze si CEZ neprotlacil tu podminku elmery na hranici pozemku i u starsich staveni. Pokud ma nekdo strach o pretoky, stejne se ukladaji do pameti a je moznost si je vycist snad i pri odectu. Pry se zaznamenava i zmagnetizovani elmeru.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od vla »

...... ale o drzost pracovníků, kteří, aniž by se namáhali aspoň zazvonit a zjistit, zda je někdo doma, vejdou v pohodě na soukromý oplocený pozemek. ..... diskuse naprosto o ničem, řešení se jmenuje zamčená vrátka.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FV: ohřev vody v AKU-rada co zvolit

Příspěvek od dracekvo »

Přesně tak, nikdo jim nechce bránit v jejich práci. Ale jde o dodržování zákonů.
Pěkně je to popsané zde.
https://www.penize.cz/spotrebitel/68234 ... -natoz-cez

Já mám třeba el. měr za zamčenejma velkejma vratama a pokud čez něco chce, tak se musí předem objednat :)
Přemýšlel jsem nad tím ho dát ven, ale vzhledem k tomu, že jste podle čezu zodpovědní i za to, když vám třeba škodolibej soused schválně poruší plombu, tak ho nechvám za vratama, když mám tu možnost.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek