Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Odpovědět
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pokračování debaty o nezdarech s Li-Ionkami z https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t ... 114#p76083

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od youda »

volente píše:"Začalo to v jediném článku v sadě 2P14S"
Tak to je jasné, já jsem dělal pokus se zapojením 12P a zkoušel jsem zkratovat jednotlivé články. U baterie s napětím asi 3,6V a mnou použitý drátek 0,6mm ještě 5 článků dokázalo přepálit v krátké době. V zapojení 2p by musel už být hodně tenký drátek. Takže moje doporučení pro příště minimálně 12P a máš dostatečnou jistotu. Můj nejmenší paralelní článek z 18650 je 17p a z placek 13p. Je mi líto vynaloženého úsilí i prostředků které u tebe přišli vniveč. Je to pro všechny poučení že čert nikdy nespí a jeho akce je třeba eliminovat jak to jen jde.
Hmm, dobry postreh. Takove zapojeni dava z bezpecnostniho hlediska urcite smysl. Presto si vsak stale rikam, ze je potreba nejen vybavit kazdy clanek pojistkou (dratkem), ale take by to chtelo vygenerovat upozorneni, jakmile nektera pojistka zafunguje. Jak se to ale rozpozna v sade tisicu clanku? Vzdyt tam se vypadek jednoho ci dvou clanku temer nijak neprojevi. To by asi vyzadovalo zapojit opravdu hodne BMS modulu. Nebo jak na to?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

domnívám se že je trochu rozdíl mezi úmyslným zkratem jednoho článku v paralerní sestavě a tím co potkalo Josseho . Náhlý tvrdý zkrat je myslím těžko reálný , teda krom penetrace hřebíkem . Náhlé selhání separátoru následované kontaktem anody s katodou bývá lokální až bodové . Což nemusí vést k velkému poruchovému proudu xA nebo xxA . K průseru stačí i 2A . Energie samotného článku by jej nemusela moc přehřát , ale díky energii dodávané kolegy kolem se článek může zahřát natolik až vzplane :hell: . Těžko říct jaká pojistka by byla nejvhodnější bez reálného testování :sm1: . Zjevně bude zapotřebí vymyslet a vyzkoušet nejednu metodu jak na to :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od marko250 »

Já jsem skládal pytlíky po 75P a pak až 15S a každý 75P mám samostatně v krabici z pertinaxu 6,nebo 8mm tlustého.Navíc jsem nechal origo tišťák u každé placky,který ji odpojuje.Ale jak to jednou spustí ohňostroj,věřím,že to nepůjde zastavit.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od volente »

No já opravdu nevím jestli mám ve svých 96p ještě všechny připojeny. Možná by nebylo od věci použít třeba pružný drátek s fosforbronzu a k letování použít Woodův kov. Drátek se při tvrdém zkratu přepálí a při částečném dojde k ohřevu a odteče pájka. Pružný drátek se odletuje a je to.
Ale já spíš počítám s tím že i částečný zkrat, který způsobí ohřev uvnitř článku, velmi rychle přejde ve zkrat úplný a dojde k odpojení aniž by došlo k poškození obalu a zahoření. Můžu provézt ještě pár pokusů se slabšími články kterých mám dost. I jejich zkratový proud jde hodně přes 10A. Teď jsem poměřil pár 18650 do zátěže 0,07 Ohmu, a i když jsou vybité z měření kapacity, krátkodobě do zátěže tekly proudy mezi 20 - 30A (samozřejmě spadlo napětí i pod 2V). Já opravdu vidím základní problém v tom spojení 2p, v případě 20p by se podle mně stala jediná věc a to odpojení vadného článku přepálením pojistkového drátku.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od volente »

Pytlíky jsou trošku jiná záležitost. Hořel mi na stole pytlíček 400mAh v zapojení 4p. Problém byl v tom že to byl malý článek a jenom 4p. U těch s větší kapacitou a v zapojení 10p a více už ten plusový pásek co vede z článku jen blikne stejně jako ten drátek u 18650. Elektroniku odpojuji.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2483
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od NOPARasito »

Cau borci.
Pokud resite bezpecnost, neco malo vyhledat na Youtube.
A neni problem spocitat nahrubo medeny dratek urciteho prumeru jako pojistku ;-).
https://youtu.be/UcbXUojNxWE
Cus
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
i když to bylo pro josse těžké ,napsal až v srpnu, / Nehoda proběhla v květnu / přesto bych mu chtěl
poděkovat. Jako za varování před požárem pro ostatní. Mám jen jeden malý blok 4p 5s li-ion pro vrtačku nebo
brusku a to bez jištění jednotlivých článků. Proto jsem na základě varování z požáru od josse začal i
tento malý blok skladovat nově na podlaze, na dlažbě a mimo obytný prostor.
Doposud jsem to skladoval ve dřevěné skříni v obytné místnosti.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od tomas »

Tento nezdar dopadl bohužel tragicky:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... terie.html
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od rottenkiwi »

NO ja skladujem všetky 18650 svietidlá, baterky, články, powerbanky buď von,
alebo v plechovej oeľovej skrini. To by museli mať fakt veĹkú rýchlosť, aby
opustili uzavretú plechovú skrinǔ.

Horšie je to s LiFePO 100 Ah, tie mám len na oceľových plechoch na pečenie
ako aj na hliníkovom plechu, nad tým je ten guľatý hasiaci prístroj, čo sa sám
aktivuje, ale neviem čo by sa stalo, keby články začali lietať po izbe ? :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Nezdary s Li-Ion či Li-Pol

Příspěvek od shuty »

ak sa nieco stane s 18650 tak by sa to mohlo odpojit tym tenuckym drotikom ktorym to pripajame, co sa ale bude diat s velkymy clankami o kapacite napriklad 100ah lifepo ak ich bude niekolko spojenych paralelne cez hrube medene prepojky? tam asi nejake istenie nie je, ci?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•

Odpovědět