Pivní kolektor

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 85
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm
Reputace: 0

Pivní kolektor

Příspěvek od OTi »

Takže na toto téma vítám všechny příspěvky, o teplovzdušném kolektoru teda "pivním kolektoru" co se chystám postavit z pivních plechovek. Sytém v Krátkém popisu: Posbírám pivní plechovky, asi 120 kusů na jeden kolektor, co bude mít 125cm x 250cm cca, ale se mi nevyplatí postavit jednu najednou a kedže bydlím v Praze, ale na Slovensku mám rodiče s dvěma rodinnýma domy, tak to rovnou udělám 3x. Teda člověk potřebuje 500pivních plechovek nejlepší by bylo kdyby byli z ALU a ne Fe, ale nemám na výběr. Že jak posbírat takové množství na to očekávám nápady, za to popíšu celou lacinou technologii. Podotýkám na porovnaní tady je podobný teplovzdušný kolektor:
http://www.solarenvi.cz/slunecni-kolekt ... ktor-sv30/
jenomže při koupě třech by to byla investice o 123 000,-Kč +doprava + montáž. Ale já si myslím, že i když to budu stavět v Praze s dopravou budu pod stropem 30 000kč, to je úspora 93000 při nejmenším.
Takže důvody proč stavět a nekupovat již znáte. když projedete technický popis na linku, pak bude to jasné že proč to stavět (bo ukrátí mi to topnou sezonu o 2 měsíce). Technologie :pivní plechovky třeba vyřezat, nejlepší způsob jak to udělat je s odlamovacím nožem na koberce. Uděláme škárku v hliníku a ono se pak velmi lehce trhne a netřeba vrtat a tak. plechovky se pak musejí pečlivě umýt -ale velice pečlivě- pivní pach mýt po byte, no za to bych dostal i od přítelkyni -i od mamky. takře po mytí následuje lepení (nejlépe silikon nebo gumiasfalt -60 +200) nejlaciněji v Bauhaus, tam to mají za 75,-kč , já blbec jsem to koupil za dvounásobek , ale je to jedno. Lepení, aby trubky byli rovní, udělejte v prizmatu (dvě desky do pravoúhlí ku sobě připevnit a) do toho skládat a stláčet plechovky tak silně aby se ještě nebortili. Na vytvoření krabice po webu najdete spoustu příkladu takže s tím nebudu teď zabývat. Nejlepší jsou na to vodovzdorné překlíšky. Všechny spáry se vyplní silikonem a všechny rohy se zamažou, aby to nebylo děravý. Při vytvoření sběrnice trubek vynechejte mezeru mezi ně zhruba 4cm, nejenom že vám to zvětší výkon a setrvačnost, ale i sníží potřebné množství plechovek. Samozřejmě třeba to ztmavit ze vnitř , a spodní prkno izolovat (já použiji skelní vatu) a dát na to odrazovou vrstvu (alobal z kuchyně). Sklo bude polykarbonát.
Poháněcí jednotka, teda zdroj energie je 5W solární panel na to postavené MPPT: http://www.voltscommissar.net/minimax/minimax.htm
Ale bacha pánové v zapojení je chybička FET třeba pootočit aby to fungovalo namísto BUK60 můžete IRLZ44n do 50w, nebo já tam dal jenom IRLZ24n. Namísto rychlé diody tam klidně dejte Shotky a půjde to. Jako ventilátor příslušný 120mm 1600 nebo 2400 ot/min to je jedno. Aby to běželo jenom když je dostatečně teplo pak jeden termostat do kolektoru který vypadá asi takhle:
[img]C:\Documents%20and%20Settings\gilanyio\Plocha\elektronikus%20termosztát.bmp[/img]
A aby jsme systém omezily i ze strany pohodlí, z pokoje to bude řídit pokojový termostat PT10. Tým pádem náklady na provoz jsme snížily na cenu dvou tužkových baterek ročně, ale pro koho se to zdá moc, pak může vytvořit baterie z pivní plechovky, tím že vhodí doň trocha popele a postaví do středu měděnou elektrodu a naplní to vodou. Hodně zdaru vám všem a nezapomeňte, že očekávám nápady jak posbírat potřebné množství plechovek.
vrb
Příspěvky: 30
Registrován: pon lis 21, 2011 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od vrb »

Moc jsem nepobral jak to chceš udělat. ty plechovky budou seskládané jako roura za sklem takže skleníkovým efektem se tam zvýší teplota a tím poženeš vzduch? nebo je rozpůlíš a chceš je použít jako parabolické odražeče slunce na nějakou menší trubku ve středu?

tři technické poznámky:
práce s tolika plechovkama bude něco strašného, do toho lepidlo a dlaší blbiny, hrůza. proč nepoužít plechovou okapovou rouru např http://tuzemsko.zahrada-naradi.cz/svod- ... 76410.html ?? jedna strana by se očadila propanbutanovým hořákem nastaveným na žlutý plamen a práce by šla velice rychle od ruky. na panel 125x300cm (3,5kw) by stála roura 3600Kč.
navíc se dělají na okapy standardizované kolena na záhyby a dobře se to napojuje.

Když nebude panel vakuovaný na velice silné vakuum, tak se roura bude ochlazovat venkovním vzduchem přes sklo a moc ohřívat to nebude. To je důvod proč je to tolik drahé, musí to být vakuované a proto dobře utěsněné a tlak je 1kg/cm2, takže i náročné na pevnost konstrukce.

proč skládat rouru, když by šlo udělat dvě plechové tabule po krajích slepené s vnitřní dutinou třeba 2cm a tu horní načernit. tím by se dal taky prohánět vzduch a ohřívat. http://www.profidach.cz/cenik/okapy/sag_pl.pdf pak by 2x tabule z pozinku 2000*1000mm stála 600Kč na 4kw by stačilo 1200Kč plus sklo a skelná vata.

BTW, piš radši slovensky ty pokusy o Češtinu vypadají hrozně.

Já se předloni pokoušel o něco podobného. Zatím mám doma kýbl zrcátek 5x5cm a vyztuženou polystyrenovou desku 1x2m. ještě jsem nenašel čas to seskládat.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 85
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od OTi »

Je to velice jednoduchý, plechovky jsou polepeny a vytvoří absorbér s tmavým povrchem, a proto plechovky bo je to z hliníku a ne jenom z hliníku ale z hliníku s 0,1mm sílou steny, aby se snížil co néjníže tepelný odpor (tak tenký plech z hliníku se težko opracuje o 2,5m-vé délce). 'Tvůj materiál je přehnaně drahý hlavně když rátám s ohyby(nemám v úmyslu te urazit jenom budme objektívní). No beru dál tvé nápady, áno kdyby mně šlo o to abych s tím vytápěl celou zimu, pak áno, ale ja chci skrátit topnou sezónu a na to mně to bohatě stačí, neni tam vákuum a proto tam stačejí tenké vrstvy hliníku, ale z hora tam neni sklo, ale polykarbonát, což docela slušně izoluje, ja mám na tom princípu solarbojler, ale vono funguje jenom v léte (od května po začátek října), lebo v noci se to prochladí a ma velikou setrvačnost, ale vzduchový systém může fungovat lépe, totiž jenom vtedy protápí dom, když má nadbytečné teplo (proto je to pohánané s FV panelem a je budován dovnitř termostat který na teplo otvýrá). Promin za češtinu, ale jsem maďar, takže se ti omlouvám a doufám že mně pochopíš. Cenník za měd je z roku 2004 už asi neni aktualný. Jsi spomenul zrcadlový systém, áno je to vynikajíci nápa,d ale v mém příklade alobal slouží jako izolace -odrazová zábrana. Mám v plánu ten zrcadlový systém ale zatím na to nemám dostatek času, to potřebuje montáž na míste užití kvůli objemu materiálů a tolik dovolené nemám. Děkují za velice konštruktívní otázky.
vrb
Příspěvky: 30
Registrován: pon lis 21, 2011 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od vrb »

Doproučuju ještě zvážit systém černění. polepy a nátěry jsou sice černé ve viditelném spektru, ale mají značnou odrazivost. Saze jsou černé ve všech spektrech slunečního záření a jsou matné, takže odrazivost je minimální. navíc celkem dobře tepelně vodivé ve srovnání s nátěry a polepy.

Ty plechovky jsou dobrý materiál, jen to bude velice pracné. tepelnou vodivost s tloušťkou plechu není na místě řešit. Je pravda že tepelná setrvačnost takto tenkého plechu bude minimální a tím se ohřeje i za střídavé oblačnosti.

Bude to jedna průběžná ohýbaná roura nebo několik trubek na koncích spojených paralelně?

Na čem a jak budou plechovky držet? zvaž použití polystyrenu místo skelné vaty, fungoval by jako tepelná izolace a zároveň jako konstrukční nosný materiál. Když proudící vzduch bude jen v plechovkách a nepřijde do styku s vnitřkem panelu tak nehrozí ani kontaminace bytu výpary z plastu nebo keramickými vlákny z minerální vaty, takže je to jedno.

Na Maďara píšeš velice dobře, to je OK, myslel jsem že jsi Slovák.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od rimi »

Zacal jsem stavet podle rad tu:
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?f=54&t=1802
(nevim, jestli se neprihlasenym zobrazuji obrazky, myslim, ze ne)

drevo + preklizkove prepazky, rozmer 2 x 1m, nacernil matnou cernou, ted jen vymyslim vyusteni.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 85
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od OTi »

vrb píše:Doproučuju ještě zvážit systém černění. polepy a nátěry jsou sice černé ve viditelném spektru, ale mají značnou odrazivost. Saze jsou černé ve všech spektrech slunečního záření a jsou matné, takže odrazivost je minimální. navíc celkem dobře tepelně vodivé ve srovnání s nátěry a polepy.

Ty plechovky jsou dobrý materiál, jen to bude velice pracné. tepelnou vodivost s tloušťkou plechu není na místě řešit. Je pravda že tepelná setrvačnost takto tenkého plechu bude minimální a tím se ohřeje i za střídavé oblačnosti.

Bude to jedna průběžná ohýbaná roura nebo několik trubek na koncích spojených paralelně?

Na čem a jak budou plechovky držet? zvaž použití polystyrenu místo skelné vaty, fungoval by jako tepelná izolace a zároveň jako konstrukční nosný materiál. Když proudící vzduch bude jen v plechovkách a nepřijde do styku s vnitřkem panelu tak nehrozí ani kontaminace bytu výpary z plastu nebo keramickými vlákny z minerální vaty, takže je to jedno.

Na Maďara píšeš velice dobře, to je OK, myslel jsem že jsi Slovák.
Síce to budou paralelní trubky a lepení bude řešeno silikonem a hliníkovým pásem, ťežko si to představuji jak nanesu sazu v rovnomerném a estetické podobě (v tom by jsi mi mohl poradit?), a súhlasím že saze by byli idealní v celém spektru záření, ale musí to být pěkné. Jsem dakde čet že se používá Rabsorb 5 - barva pro absorbci tepla, ale nikde jsem nečet žeby to bylo lepší než saze cenu zase má hodně vysokou. Polystyren asi nevydrží letní extrémy teplot, když vnitřek může dosáhnout i 200°C.
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 85
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od OTi »

rimi píše:Zacal jsem stavet podle rad tu:
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?f=54&t=1802
(nevim, jestli se neprihlasenym zobrazuji obrazky, myslim, ze ne)

drevo + preklizkove prepazky, rozmer 2 x 1m, nacernil matnou cernou, ted jen vymyslim vyusteni.
Jsem videl tam dvě zajímavé věci, jedna byla koncepce od solarventi, druhá byla vakuová trubice.
Solarventi by mně vyšlo 123 000,- +odvoz +montáž, a dle mého názoru to má jednu velikú nevýhodu, když člověk již vyměnil okná na plastové, pak ventilátor se pere se stojacím vzduchem a když vhání vzduch z venku dovnitř pak ohřívá velmi chladný vzduch, já namísto toho chci odebírat jenom nadbyteční tepelný výkon nad 30°C, takže když zasvítí slunce na kolektor bude tam 45°c pak z pokoje budú odebírat 19°c a pumpovat spárky 40°C- to je jenom ppříkla, kým Solarventi ohřívá 9°C nebo 1°C na 30°C.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od rimi »

bral bych to jako ventilaci, ve foru u pramene to nekdo ma tak, ze spina protilehly ventilator nekde v koupelne ci kde a vyvetra tim vlastne vsude.

primo na stankach solarventi v referencich nejaci duchodci pisou, ze po vymene za plastova okna jim zacalo vse plesnivet a ted diky vetrani zase prestalo,
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od rimi »

OTi píše:ťežko si to představuji jak nanesu sazu v rovnomerném a estetické podobě (v tom by jsi mi mohl poradit?), a súhlasím že saze by byli idealní v celém spektru záření, ale musí to být pěkné.
V teto knizce
http://www.knihynainternetu.cz/antikvar ... stemy.html
bez nejakych podrobnosti zminuji v tabulce Absorbcnich schopnosti barev barvu na bazi "saze + vodni sklo"
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 85
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od OTi »

rimi- díky, určite si to pěčlive prostuduji
vrb
Příspěvky: 30
Registrován: pon lis 21, 2011 7:47 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od vrb »

Jak jsem psal, nenatírat. Koupit ten velkej hořák na Propan-Butan v železářství. nastavit žlutý plamen a složené plechovky zamnotnované v panelu rychlými pohyby plamene jemně očadit jako svíčkou, až to bude celé černé.
Doporučuju nejdřív vyzkoušet postup a grif na plechovce bokem, aby se přehnanou teplotou plamene nezbořila stěna plechovky. Je potřeba přejíždět tam a zpátky aby se plechovky stihly chladit.

BTW, 200 °C bych chtěl vidět. to fakt nedosáhneš. maximum je tak 100. Termodynamickým výpočtem můžeš spočítat že při 105 °C z 1m2 uniká 900w.
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od jirka »

to je zajímavé, ale při rozměrech panelu si nedokážu pomoc, jak může toto vůbec přitápět. Možná spíš temperovat. Má někdo praktické zkušenosti? Na chatě budu jednou dělat střechu a uvažuji, že bych na jižní straně udělal cosi jako dvojitou střechu, tj. budu dávat plechovou lisovanou krytinu a pod tím budou po celé ploše dřevodesky. Ve vzniklém prostoru by vznikal horký vzduch, jímž bych mohl nuceně na pár dní v zimě přitápět podkroví.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od rimi »

jirka píše:Má někdo praktické zkušenosti?
Na vysezminenem foru maji tri (nebo kolik) lidi popsane zkusenosti
jirka píše: Ve vzniklém prostoru by vznikal horký vzduch, jímž bych mohl nuceně na pár dní v zimě přitápět podkroví.
Bude to pod sklem?
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od lwq »

Myslim, ze Trombeho stena bude daleko zajimavejsi reseni nez tohle pokusne bastleni a vyhazovani casu oknem ... Ale kdo chce kam ... :yes:
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od rimi »

lwq píše:bude daleko zajimavejsi reseni nez tohle pokusne bastleni a vyhazovani casu oknem ... Ale kdo chce kam ... :yes:
Nekde jsem videl:
TvoriTjeziT
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od lwq »

rimi píše:
lwq píše:bude daleko zajimavejsi reseni nez tohle pokusne bastleni a vyhazovani casu oknem ... Ale kdo chce kam ... :yes:
Nekde jsem videl:
TvoriTjeziT

Ano ano, ale nic se nesmi prece prehanet, ne ? To bys rovnou mohl vynechat napriklad e-maily a pouzivat postovni holuby ... :yes:
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od jirka »

na to forum jsem včera předběžně koukal, nyní počtu. Zajímavé. Je ale fakt, že ty dodatečné úpravy/kolektory/ dávají vzhledu baráků na frak. Ta Trombeho stěna vypadá kulturněj a určitě se dá i dostavit. Máme starý domeček a tam se mi to moc dávat nechce. U té střechy žadné sklo, čistě meziprostor pod krytinou. Účinnost nahradí plocha 4 krát 14 metrů. Dodatečné stavební /osb desky/náklady do 10, jen vymyslet optimální trativzduch. Půdu bych vytápěl horkovzduchem z kamen.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od rimi »

jirka píše: U té střechy žadné sklo, čistě meziprostor pod krytinou.
No nevim, osobne bych chtel, aby to topilo, i kdyz bude chladno.
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od jirka »

Ale pak je to o nákladech a žádný z těchto kolektorů ti to nevytopí. Zaráží mě ale, že je tady jeden prodejce, výrobce těchto kolektorů, navíc nesmyslně drahý. Tohle by mohl bouchat za pár kaček každý výrobce oken, jen jiné profily. Ale poznatky z toho fora jsou zajímavé.
jirka
Příspěvky: 38
Registrován: stř říj 05, 2011 4:31 pm
Reputace: 0

Re: Pivní kolektor

Příspěvek od jirka »

začínám uvažovat i o spodku baráku. Kdysi před rekonstrukcí byly původně skrz objekt větrací průduchy do každé místnosti. Dva bych obnovil, udělal ze dřeva 2 rámy na zeď napevno, vystlal sundavacím očerněným http://www.mirelon.com/cs/pasypet.php , použil z toho fora výbornej nápad tj.panelákové okna, ovšem asi pouze jednotabule z důvodu manipulace. Šroubovací, s kolíkama na zajištění. Na léto bych to celé mimo rámu sundaval. Dřevo má výborné isolační schopností, nejlevněší, zpracovatelné, vzhled. Možnost experimentu, tj. neznám optimální tlouštku kolektoru, příčky, ale můžu vložit dodatečný rám. Okno bude zdarma, ještě poděkují. Jen by mě zajímala něčí praxe. Tím myslím venku deset stupňů, slunečno, soused již topí týden a je blázen. Spoléhám s daty na tebe, rimi

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek