iSTA Breeze i-2000

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od KUTIL »

On ten list alebo celý stroj nemusí práve zmrzačiľ suseda, stačí že mu zdemoluje strechu alebo skleník. A označenie CE nestačí len natlačiť na štítok. K nemu je viazaná administratíva, najmä tzv. certification file, kde je napísané čo konkrétne je certifikované (hlavne výkonová krivka a bezpečnosť podľa EN 61400 ) a ktorá autorita to potvrdzuje. A všetko sa dá dohľadať a overiť. Lebo farebný diplom s podpisom Ching Ing Huja spravím vo Fotoskope za hodinu. Lebo ak je napísané, že ide o certifikát, ktorý potvrdzuje že ide "o turbínu vysokej kvality", bez ďalších údajov tak je istota že je to podvod.
Čo sa týka akceptácie certifikátov tak by som to nezľahčoval. Ak chceme, aby veci okolo nás fungovali musíme dodržať nejaký právny poriadok. Ak ho nebudeme akceptovať, tak sa nám to obratom vráti
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mypower.cz »

V cem se nam to asi tak muze vratit. V korupci, uplatcich a podvodech. A proto hori smatrphony od samsungu i pres vsechny certy, coz dokazuje ze cert neni vsespasny. Je to uplne stejny pricip kdy tezce hlidane odvetvi nedokazalo zamezit metanolove afere na kteru doplatilo mnoho lidi zivotem. Proste legislativa ani certifikace zabranit nehodam nedokaze. Naopak vytvari prostor pro korupci a tezky smrtelny podely. Timto to opravdu resitelne neni ac si nekdo muze myslet ze je. Neni. Stejne tak muzeme hovorit o kvalite certifikovanych ci statem schvalenych potravin, ktera je leckdy znacne tristni. Duvodem je maximalizace zisku a minimalizace nakladu. To je tak se vsim. Jistota neni nikdy a nikde. Jedine na co se clovek muze spolehnout je sam na sebe.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od vlkazajac »

To chcem vidieť, ako sa spoľahnete na seba a dáte decku cucať kúpené s....y bez akéhokoľvek glejtu alebo kontroly. Alebo kúpite holiaci strojček a dostanete šupu 230 V. Alebo alebo alebo.... Korupcia nemá s poriadkom zabezpečujúcim ochranu spotrebiteľa nič spoločné. Je to zlý zvyk, ktorý treba potierať. Že korupcia kvitne, za to môže nedostatok pesticídov v tvare hrdzavej reťaze, otlačenej 10 x na chrbte.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od mypower.cz »

vlkazajac píše:To chcem vidieť, ako sa spoľahnete na seba a dáte decku cucať kúpené s....y bez akéhokoľvek glejtu alebo kontroly. Alebo kúpite holiaci strojček a dostanete šupu 230 V. Alebo alebo alebo.... Korupcia nemá s poriadkom zabezpečujúcim ochranu spotrebiteľa nič spoločné. Je to zlý zvyk, ktorý treba potierať. Že korupcia kvitne, za to môže nedostatok pesticídov v tvare hrdzavej reťaze, otlačenej 10 x na chrbte.
Boze .. vykombinovat se da fakt cokoliv. Rikam sam na sebe. Ne druhy na me .. Chapem? Sam sobe si clovek proste ublizit nechce. Nebo chce? Nekdy i chce. Ja nevim co ma spolecneho spolehnout se na sebe a dat decku neco cucat koupene. To jsou dve zcela rozdilne veci. Boha jeho za co ... :roll:

Asi by bylo lepsi vratit se k tematu iSTA Breeze i-2000 nez byt silne offtopic a kombinovat nekombinovatelne. Diky za pochopeni.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od vlkazajac »

Ak mám žiť v hraniciach nihilizmu a civilizovaného života, radšej volím to druhé. Predsa nemôžem ignorovať, že normy, certifikáty schvalovačky, pravidlá, atď sú na mojej strane. Keď sadám do lietadla, nespolieham sa na seba ani v najmenšom, ale na kopec certifikátov, noriem a predpisov, do ktorých nevidím. A na niekoho pre mňa imaginárneho, ktorý to má pod palcom a všetko kontroluje.
Viete, koho som mal v minulej práci najradšej? "Vstukára", ktorý mi nedovolil ako nadriadenému uhnúť ani o milimeter z toho, čo je v norme. Spoľahnúť sa na seba sa dá len v omedzenom rozsahu. Skoro vôbec.
Normy a právny poriadok - bez toho by sa to zvrtlo v katastrofu.

Jasne, citam Vas dovetok. Uz dost.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

OK zpět k turbínce
Honza_H píše:Ahoj. Jám tuhle elektrárnu mám a jak se píše výše, nedosahuje 2kW ani náhodou. Normálně se pohybuju na 100-150W a jednou, při hodně silném větru, dokonce na 250W. Ale jako zdroj spekulací sousedů je to dobrý ;) .
a) Jak vysoko ji máš nad okolními překážkami a nad povrchem země? Chtělo by to od země aspoň 10m a dobrý výškový odstup i od okolních překážek. Jinak tam nebude dostatečný vítr.

b) Pokud máš dostatečnou výšku, sehnal / vyrobil bych k tomu správně dimenzované listy, bude to nebe a dudy. Bohužel neznáme charakteristiku alternátoru, který už asi nelze moc měnit/bastlit. Tedy bychom asi museli minimálně udělat správně dimenzované listy, popřípadě jim doladit rychloběžnost na alternátor, ten by se mohl alespoň hrubě změřit. V extrémních případech (kdyby byl moc rychloběžný) by se musel například snížit počet listů na 2, ale to už by vyžadovalo úpravu uchycení, velké změny přizpůsobení k alternátoru lze nadělat i změnou průměru vrtule. Když to přeženu, tak někdy stačí " upíliť " 20cm od konce listů a najednou to dává 2x tolik...

Na takovouhle krávu 100-150W to už je hodně velká bída. To mi dává o dost menší HYE400 celkem běžně při středním větru trvale a při hodně silných větrech mi nestačí 35A senzor na 13.4V LiFePO4 baterce, takže jen tuším, že je to něco přes 470W, ale kolik přesně nevím :lol: Jinak sousedka přes ulici mne zapřísahala ať ji nesundavám ze střechy , jinak prý mi bude vodit děti na hlídání. Když jí je dcera přiveze tak celé odpoledne fascinovaně čumí na vrtuli a nezlobí. Tedy sousedi jsou různí :)
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od KUTIL »

Dalo by sa zapojiť ju na 28 volt, to by otáčky išli dolu. Teda ak systém dovolí.Podľa môjho odhadu sa číňania s nejakou rýchlobežnosťou či aerodynamikou netrápili. V každom prípade by bolo treba zmerať závislosť výkonu alternátora na otáčkach, bez tejto znalosti by to bola alchýmia. Nová vrtuľa by potom mohla urobiť veľa, ale s dvomi kW sa treba dopredu rozlúčiť.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

Když koukám na tu stávající vrtuli , jak už jsem psal, ty listy jsou zoufale úzké. To nemůže opravdu dávat nic.

Na dobrý výkon by musely ty metrové (a kousek) lopatky mít v polovině okolo 26cm šířku pod 12° úhlem a na konci cca 13cm šířku pod cca 5°uhlem. Ať koukám jak koukám, na té fotce tolik centimetrů není a není. Asi si z toho zbytku materiálu v Ista Breeze vytlačili nové kávovary do kanceláře :lol:
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od Honza_H »

Ahoj. Mám ji ve výšce cca 7m a překážky jsou jen ze dvou stran. Východ a jich je cca 1 km čistej. O těch listech jsem přemýšlel, ale bojím se to přepísknout. Takhle jak to je, ten generátor v pohodě vrtuli ubrzdí. krom toho bych musel přebastlit sběrné kroužky. Je tam něco, co neodpovídá 2kW na 48V. Jinak jsem to přisuzoval i relativně vysokému napětí. Na 48V by to asi dalo víc než na 53V. Třeba se někdy dostanu k té laboraci.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
rychtar
Příspěvky: 37
Registrován: ned črc 22, 2018 3:22 pm
Reputace: 1

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od rychtar »

solárník píše:Hehe pravda, lidi moc věří těm popisům turbín a hlavně přeceňují počasí u nás.

Tahle má v datasheetu psáno 2kW při 12,5m/s. I kdyby to byla pravda (nepočítal jsem) tak tady nejde o nějaký ojedinělý náraz 12,5m/s ale o trvalejší stav, který je schopen překonat setrvačnost a roztočit vrtuli, což mimo jiné i předpokládá, že vítr nebude měnit směr a nebude mít turbulence.

Pokud se podívám do mých záznamů, pak to nastalo u mne letos jen jednou při nedávné vichřičce. Tedy má kybos pravdu (o čemž jsem ani nepochyboval).

Vtipný je údaj o maximální rychlosti větru 60 m/s. Mám pocit, že v ten moment bude každému zcela jedno, že by to turbína vydržela, protože budou vskutku létat střechy okolo :lol:

Při pohledu na obrázek se nemohu ubránit dojmu, že zas šetřili na materiálu vrtule. Podle kalkulátorů optimálních rozměrů mi listy připadají dost úzké. Ale třeba je to jen špatná matoucí fotografie. Pokud není, bude se to minimálně špatně rozbíhat.
Ahoj len podotkem. Mali sme ista breeze i500. Fungovala odhadujem asi 1 rok. Potom som si vsimol ze nedokaze brzdit a to znamena problem !
Ked som ju zhodil zo strechy mala komplet zhorene vinutie plus prepaleny slip ring.

Ked uz nedokazala brzdit bol som pri nej cely jeden den ked fukalo 60 km/h. (odmerane! . bolo to strasidelne ale vrtula prezila! Teraz lezi v pivnici zhorena.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od solárník »

60 km/h je pohoda.
60 m/s je 216 km/h. To uz by tam mozna nestal ani ten dum :)
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od NOPARasito »

Obcas, domácí Bastl dosáhne lepších výsledků.
To je fakt. ;-(((((
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od Honza_H »

Ahoj. Mám dotaz, nemáte někdo generátor z i-2000 na stole? Potřeboval bych změřit rozměr ložisek. Nebo pokud by někdo věděl ;) . Začíná se z větrníku ozývat, po dvou letech, nepříjemný zvuk a budu muset vyměnit ložiska. A ideální by bylo nové mít, než to rozeberu a sundám. Předem díky za pomoc.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od KUTIL »

Ideálne bude zložiť, rozobrať a urobiť revíziu. Možno je tam aj niečo iné. Ložiska vymeniť v každom prípade. Je možné že niekto iný tam má iné ložiská. Ale dokiaľ nemám staré v ruke nové bych nekupoval.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od dub042 »

Honza_H píše:Ahoj. Mám dotaz, nemáte někdo generátor z i-2000 na stole? Potřeboval bych změřit rozměr ložisek. Nebo pokud by někdo věděl ;) . Začíná se z větrníku ozývat, po dvou letech, nepříjemný zvuk a budu muset vyměnit ložiska. A ideální by bylo nové mít, než to rozeberu a sundám. Předem díky za pomoc.
Prosím tě a ten generátor, myslíš že byl schopen dát alespoň 1KW? Vrtuli bych si zkusil vyrobit sám v americkém stylu
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 50
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am
Reputace: 16

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od Honza_H »

Podle mne, když jsem ho už rozebraný měl by tu kW mohl ve špičce dát, ale tu vrtuli bys musel udělat alespoň 3m v průměru. Já mám originál a nejvýce jsem dostal cca 500W při bouřce. Ale pak ji odstavil regulátor na otáčky. Ono jedna věc je udělat vrtuli a dostat z generátoru kW, ale druhá věc je tu vrtuli potom v případě potřeby zastavit.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od dub042 »

Honza_H píše:Podle mne, když jsem ho už rozebraný měl by tu kW mohl ve špičce dát, ale tu vrtuli bys musel udělat alespoň 3m v průměru. Já mám originál a nejvýce jsem dostal cca 500W při bouřce. Ale pak ji odstavil regulátor na otáčky. Ono jedna věc je udělat vrtuli a dostat z generátoru kW, ale druhá věc je tu vrtuli potom v případě potřeby zastavit.
No myslím, že by hodně pomohlo udělat širší ramena a místo 3 dát jich 6, přeci jen u nás tady teď v zimě fouká skoro pořád a je škoda toho nevyužít. Hodně se i líbí ty z amerických rančů tohoto typu http://i-market.cz/830-velky-dekorativn ... 74095.html
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od kybos »

Bohužel je fyzika neúprosná a říká, že čím méně listů, tím vyšší účinnost. Vrtule s nižším počtem listů ale mají problémy s rozběhem, proto se převážně používá kompromisní volba počtu listů na hodnotě 3, kdy je ještě dostatečná účinnost ale už je přijatelný rozběhový moment.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od KUTIL »

Ista Breeze 2000 je typický čínsky šmejd, už sa o nej písalo aj tu ale nikto sa asi nepoučil. Hrubým odhadom ma rýchlobežnosť asi X=8-9, teda je to skôr už na dvojlistovú vrtuľu. Generátor dosiahne napätie na dobíjanie baterky pri asi 300-360 ot/min (hrubý odhad) ak nie pri viac. Ak by generátor od nej poháňalo "americké" viaclopatkové koleso s prehnutými plechovými lopatkami. tak by prevod na generátor musel byť asi 10:1 do rýchla. Technicky čistý nezmysel.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: iSTA Breeze i-2000

Příspěvek od PavelR »

KUTIL píše:Ista Breeze 2000 je typický čínsky šmejd, už sa o nej písalo aj tu ale nikto sa asi nepoučil. Hrubým odhadom ma rýchlobežnosť asi X=8-9, teda je to skôr už na dvojlistovú vrtuľu. Generátor dosiahne napätie na dobíjanie baterky pri asi 300-360 ot/min (hrubý odhad) ak nie pri viac. Ak by generátor od nej poháňalo "americké" viaclopatkové koleso s prehnutými plechovými lopatkami. tak by prevod na generátor musel byť asi 10:1 do rýchla. Technicky čistý nezmysel.
Vetrnikum nerozumim, mam tedy laicky dotaz. Proc je prevodovka s takto malym prevodem nesmysl? Byl jsem pracovne na velkym vetrniku a ten mel (hodnoty jsou zevrubne co si pamatuju) pri 1,8MW otacky vrtule nejakych 14-16rpm a otacky generatoru se motaly kolem 1700rpm. Coz je podstatne jinej pomer.
Pro zajimavost nevim cim to brzdi, ale vypinali jsme tomu VNko pod vykonem a celou tu rozmotanou hmotu to zastavilo za cca 5-7 sekund. To byl celkem hukot co se z teho ozyval. Bohuzel jsem nemel prilezitost vylezt nahoru ...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek