Zapojeni Schottyho diody.

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Odpovědět
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od Janma »

Zdravím. Chtěl bych se zeptat jak máte zapojene diody na panelech? Mam umístěny stringy různým směrem. Koupil jsem Ixys 16A 100V. Zkosel jsem přílet ovát dratek,ale ulomil jsem si Anodu.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od střídač_N »

Janma píše:........ ulomil jsem si Anodu.
Tak se netrap a zahoď ji. Ona je i ve funkčním stavu k ničemu. Je třeba mít diodu na co nejvíc proudu

Poslední moje verze k použití diod je MBR60100 v provedení TO247.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od Janma »

Asi by to šlo,ale koupil jsem jich 10. Mohla by stačit , z panelu mi jde 9 A max. Nemáš nějaké foto zapojení?
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od rva »

Mám panely rovněž do různých směrů a žádnými diodami je neodděluji. I při zastínění je napětí skoro stejné, tak nemá cenu to řešit. Jediný problém by nastal, kdyby se některý panel (jeho část) zkratoval, pak by jím mohl téct zkratový proud z ostatních panelů a třeba i způsobit požár. Za tím účelem se snažím mít trojice stringů připojené přes ochranný prvek (u mne DC jistič), který by nadproudu zabránil. Za vyšší cenu bych mohl jistit každý string, ale vadný panel snad bezpožárně snese proud ze dvou stringů.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od youda »

Ahoj Janma,

diodu, které se při letování drátku ulomí anoda, bych si k panelům snad ani nedával. Taková vachrlatá konstrukce se určitě porouchá, když to budeš nejmíň potřebovat. Něco se vyzkratuje a výsledek bude ještě horší než bez diody.

Já mám nakoupené tyto, které jsou rovnou v provedení MC4 konektoru, takže je lze snadno zapojit, vypojit a mechanicky by měly i něco vydržet.
MC4 diode.JPG
Na ebay toho mají tuny stačí hledat "MC4 diode". V ČR jsem našel například tady: https://www.ecoprodukt.cz/solarni.panel ... .dioda.15a

Diody se zapojují jednoduše, na konec každého stringu, například takto:
MC4-Diode-D.jpg
Pokud bys chtěl přesto použít ty stávající co už máš nakoupené, tak ti napoví schéma níže. Zelenou barvu zde mají bypass diody, které jsou už od výroby v junction boxu na každém panelu. Červenou barvu mají blocking diody, to jsou ty které chceš přidat. PS: V junction boxu ve skutečnosti není jedna dioda, ale typicky 3 i více, to záleží na počtu sběrnic (BB) v daném panelu. Blocking dioda ti na každý sériový string stačí jedna.
solar3.gif
(24.2 KiB) Staženo 579 x
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od Janma »

Super, velice jednoduché řešení ty "MC4-diode".
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
unicast
Příspěvky: 1180
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od unicast »

youda píše: Já mám nakoupené tyto, které jsou rovnou v provedení MC4 konektoru, takže je lze snadno zapojit, vypojit a mechanicky by měly i něco vydržet.
MC4 diode.JPG
Na ebay toho mají tuny stačí hledat "MC4 diode". V
Ahoj youdo, tušíš, jaký mají tyhle diody úbytek napětí v otevřeném směru? 0.7 voltu jako křemíkový PN přechod, nebo jsou lepší?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od kodl69 »

Diody jsou prakticky k ničemu, je potřeba tam dát odpovídající pojistky, nic jinýho. Mám to stejně jako RVA, mám i měření stringů jednotlivě, a nikdy netekl proud "do stringu" , ani v případě kompletního zakrytí ně+kterýho stringu vrstvou sněhu. Tahle 16A dioda má při 8A úbytek napětí cca 0.5V, tj 4W na každej string. Zbytečně. Teorie diody je jasná, křemíková dioda začne vést proud při napětí cca 0.6V na přechod, pro 60čl. panel je to tím pádem 36V. Ale výkon to dává někde ke 30V, takže 6V je rezerva... Navíc napětí panelu už při minimálním osvitu, je ke 40V. Takže ty diody tam k ničemu nejsou. A v případě zkratu na některým panelu jsou potřeba pojistky, podle datasheetu výrobce panelu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od pezizka »

Já zkoušel "zatížit"amorf Schott ASI 103 napětím asi o 10V vyšším jak Umppt a ač ležel aktivní plochou na zemi a produkoval cca 2V tak "odebíral" asi 30mA.. Velmi podobně dopadly i Avancisy 125 a 110WP a taky GWL sunny poly 150Wp. A to si myslím, že za běžných okolností, při paralelním spojení stringů ani nastat nemůže.... Takže jsem přesvědčen, že ty diody jsem tam dával na houby :P
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od DanoP »

Mozem potvrdit, spojene dve polia (3S kazde) JV a JZ paralelne pri merani pri roznom osvetleni nikdy netiekol prud do druheho pola, naopak aj pri zatieneni prispieval zatieneny string malym prudom do celkoveho vykonu. Kazde pole ma vlastne istenie.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojeni Schottyho diody.

Příspěvek od ota »

Zapojení oddělovacích diod je relikt který se zde papouškuje ale má smysl u pouze dlouhých stringů ongridových instalací 1000V kde brání rozladění MPPT bodu.
U "ostrovů" kde neřešíme ztráty několika % výkonu se jedná jen o další kurvítko, přídavnou ztrátu a výdaj navíc.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek