Konektory pro LiFePo články

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od rva »

LiFePo články jsou mezi sebou propojeny obvykle plochým terminálovým konektorem. Na články se připojují i další zařízení. Jenom namátkou - BMS, přečerpávací pumpy, paralelní spojení s dalšími sadami baterek.
Jakým způsobem toto řešíte? Dovedu si představit napojení všeho ostatního pomocí krimplovacích kabelových oček, ale třeba existuje něco vhodnějšího, optimálně kdyby se to dalo za provozu odpojovat - třeba kvůli údržbě.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od jahodovák »

Já místo jednoho šroubu použiju závitovou tyč,spojku dotáhnu maticí a na přečnívající zbytek můžeš v poklidu další maticí připevnit cokoliv,pokud uděláš tyč dostatečne dlouhou,můžeš tam přišroubovat co je třeba,jen je třeba dávat pozor při dotahování na zkrat se sousedním vývodem....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od rva »

No já myslel něco snadno odpojitelné, ideově třeba jako faston.
faston
faston
Přišroubuje se to k terminálu a má to 2,3 nebo 4 další terminály, na které se mohu kabelem s protikusem jednoduše připojit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od willcz »

Podobne provedeni s Fastonem jsem chtel udelat taky, ale nesehnal jsem nikde toho faston samce na M8 sroub.
Uvazoval jsem i o tom udelat maly plosnak na kterem by byly 4 faston, vcetne pojistek pro ty vyvody (balancer, mereni)

Nakonec jsem to ale udelal jak pise jahodovak, staveci srouby (oproti zavitovce maji nahore otvor na imbus)
staveci srouby.JPG
Pokud by ale o takovou rozbocovaci desticku byl zajem, muzu nakreslit, sam bych je mozna taky uzil.
Jen se domluvit kolik a jakych fastonu tam dat, pripadne jake pojistky.
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od rva »

Plošňák mě nenapadl. Celkem zajímavě (i cenou - 3Kč) vypadá 5x faston na GME.
5x faston
5x faston

Jištění těchto pomocných vodičů nemám žádné, snad by se nemusel každý jistit zvlášť. Odhaduji jištění paralelně připojených článků 10A (měřil jsem a u mě tam normálně tečou prudy do 2 A) a zbytek (přelévací pumpy, monitoring, ...) společnou pojistkou 2 A. A použít pouzdro na skleněné pojistky?
pouzdro na pojistky
pouzdro na pojistky
Jinak u toho jištění vidím drobný problém v tom, jak snadno poznat, že je pojistka přerušená. Pokud to bude ta u paralelně propojených článků, tak se to nedozvím.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od willcz »

Za me bych si predstavoval pouzit SMD pojistky (delaji se I paticove) a k nim paralelni dvoubarevnou ledku s odporem. Minimalne u tech pro paralelni spojeni clanku.
Ten drzak na 5 fastonu se mi celkem libi.
Jinak ja mel clanky propojene 10A axialni pojistkou a pri velke nabijecim proudu a balancovani to tu pojistku prepalilo.
takze bych rekl ze tak 16A mozna 20A. Mam ale balancer co umi 10A a starsi clanky, tak mozna proto.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od solárník »

Já jsem pro připojení 300Ah článků rozebral tuhle svorkovnici:
Obrázek
Je tam taková mosazná plotna se 4 výběžky se šroubovacími úchyty na kabely až do 15mm2. Ta plotna je tam 4x.
Do prostředka té plotny jsem vyvrtal díru na šroub pro přišroubování terminálu článku plus hlavní oko na silový vývod. No a teď mám na každém vývodu možnost rychle připojit nebo odpojit až 4 kablíky. Nemusí se to osazovat na všechny, ale jen tam, kde je to vhodné. Bohužel to nevyjde moc levně, ale ono zas člověk tolikrát LiFe nezapojuje, abych si s tím dělal hlavu.
foto.jpg
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konektory pro LiFePo články

Příspěvek od rva »

willcz píše:Za me bych si predstavoval pouzit SMD pojistky (delaji se I paticove) a k nim paralelni dvoubarevnou ledku s odporem. Minimalne u tech pro paralelni spojeni clanku.
Ty smd držáky vypadají použitelně https://www.aliexpress.com/store/produc ... 84096.html. S těmi LED nevím, jestli někdy smysluplně zasvítí. Nejnižší napětí stačí pro červenou a to je 2 V. Pokud bude přerušena pojistka, tak LED zasvítí až při rozdílu napětí mezi paralelními články přes 2 V a to už bude jeden asi po smrti. A možná bude po smrti proto, že byl po přerušení pojistky dlouhodobě přebíjen.
U mne se jeden článek 100 Ah samovolně zničil vnitřním zkratem. A těm paralelním bez pojistek se nic nestalo, protože ten zničený měl uvnitř teplem vypařenou jednu svorkovnici. Takže pokud nebude spolehlivá signalizace přerušení, asi zůstanu u paralelního propojení vodičem 0.75 mm2 bez jištění.
Zkusil jsem odhad ceny za desku:
Plošňák
Plošňák
Vycházím z minimalizace ceny - tedy jednovrstvá deska s diskrétními součástkami nahoře a vodivou vrstvou dole. Vychází to na 20 Kč za desku + součástky tak 10 Kč. Tam by asi nemohly být smd pojistky, protože by byly zespodu a kontrola by znamenala demontáž. Ve spínaných zdrojích mám někde polymerové samočinné pojistky, které jsou i v smd provedení, ale to by musel někdo doporučit, že jsou i pro tento účel vhodné.
Polymerové pojistky
Polymerové pojistky
Při vhodném návrhu předpokládám, že bych potřeboval na + terminály s rezervou 100 ks.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek