Cerpadlo na zahradu

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Odpovědět
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od Roger »

Jake pouzivate na zalevani?

Pred 2 lety jsem koupil v marketu tohle na bazen, bomba prutok a papirove parametry (navic to ma 5/4 pripojku) a cena byla tusim 700-900 Kc a kdyz koukam na internet tak nic podobneho v teto cene a vykonu se snad uz ani neda sehnat... Anebo tehdy moc kecali 14500 L/h na hrdle?

Pritom prikon je pouze 430W... Nahradilo mi kalove FEKA cerpadlo 3 fazove...to uz bylo shnile durch a take uhnily saci kos, jen ten by me vysel na 1700,-

No ted bych rad neco tlakoveho (v priloze uvedena kalovka ma 8 metru vytlak), zajimavy pomer cena/vykon, jak to resite? Teda nemusi to byt nutne ostrovni, ale dobry pomer spotreby ku vykonu preferuji :-)

Ma predstava, aby mi to nakrmilo PU-K 1: min. 3 bary@78L/min :-) ale snad by se dalo primhourit oko. Na pude jsem nasel i PUK 2, ale to uz je overkill, stare tak 30 let no zatim ho tam necham http://kovoplast.cz/Stare/Zvetseniny/puk.html to bych zaleval i sousedum :-)

Kdyz je rec o tej sobestacnosti a mame ukrutne sucho... Proc to sem davam - no protoze cerpadel jsou mraky a treba nekdo z vas v tomto suchu take neco shanel? Pripadne jak resite zavlahu, pokud zrovna nemate na kopci studanku, to bych si asi vyfrezoval drazku a zavedl KG trubkou strouhu :-)
Přílohy
image.jpg
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od PavelR »

Toto cerpadlo ma jednu nevyhodu a sice 8m vytlak tedy 0,8atm na vystupu tedy napr 5m do studny a 0,3atm na povrchu. To mnozstvi vody da pouze pri 1m coz je 0,1atm viz obrazek a to jeste s poradne tlustym vedenim na vytlaku.
Neverim tomu ze to ty postrikovace utahne nema to zadny tlak.

Osobne to s vodou resim nasledovne:

stara zumpa 18m3 do ni mam stazenou vodu ze vsech strech a dvora coz je min 150m2

V ni cerpadlo alko ktere me v hornbachu stalo cca 4000,- ma 1200w je to 4stupnove cerpadlo na vystupu ma max 6300l/h a tlak max 4,5atm
Vedeni mam zakopane az na konec zahrady v 32mm PPR trubkach prubezne nad zem lezou odbocky na kterych mam ventily a rychlospojky. Takto mi to zvlada bez problemu 4klasicky postrikovace + rucni postrikovac naraz. Pak mam jeden velikej do brambor. Kdyz chci pouzivat ten tak musim neco vypnout. Tento system jsem dokoncil na jare. A ze zalivani se stala prijemna vecerni prochazka po zahrade. Jeste musim zapojit dalkove ovladani cerpadla ( vsi jiz mam jen zapojit) abych nemusel porad behat k vypinaci kdyz chci neco vypnout ci zapnout.

Pri letosnim suchu mi samozrejme dosla voda v zumpe coz jsem vyresil tak ze jsem ji dva a pul dne napoustel vodarnou ze studny. Studnu nemam moc vydatnou takze pomalinku. Vzalo to cca 3kwh ze site takze pohoda.
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od Roger »

Ja jsem to ani nezkousel do postrikovace, mam to do bazenu jak pisu, sice to ma vytlak 8 metru ale po odecteni delky potrubi (60 metru v zemi zrejme 1" nebo mozna 5/4") a vyska hubice ostrikovace od vodni hladiny az 3 metry uz jsem na 3+6= 9 metru a to by sotva teklo nebo spise vubec :-)

To co pises mam to same po zahrade rozvod akorat ze misto jimky je bazen, s odrazenou vodou bez chemie a studna co by vydatnosti stacila v kuse, ale voda ma <10 stupnu.

To co ty pises je atomat, tj. Tlakovy spinac co vypne cerpadlo kdyz zavres kohout, to jsem chtel take ale uz rovnou v cerpadle od vyrobce.

Problem je ze kdZ jsem si dal katalogove udaje PUK 1 tak mi vyslo silene drahe cerpadlo:
{
protoze to tvoje
6300l/h a tlak max 4,5atm
Je ze ma 6300l pri tlaku 0 a 4,5 atm pri prutoku 0...
}

Pocital jsem takto (uplne nejmensi parmetry od vyrobce PUK1):
Pracovni Tlak min 3 bar, s prevysenim tedy potrebuji na hrdle cerpadla 4 bar - http://kovoplast.cz/Stare/Zvetseniny/puk.html
Pri prutoku v tomto tlaku Q = 1,3L/s = 4,68 m3/h (tedy tento prutok pri tlaku 4 bar!)

Podle http://www.e-cerpadla.cz//search_flow.html mi vyslo nejlevnejsi na 9000 bez saciho kose a ponorne okolo 10000 bez te automatiky :(

http://www.e-cerpadla.cz/search_flow_re ... olerance=7 tento odkaz ukaze chrakteristiku a muj bod v grafu - dobra pomucka...

JESTE DOPLNIM
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od MareC3k »

Podobne cerpadlo ako je v 1 prispevku pouzivam aj ja, cca 500W, 6000L/h, mam ho pripojene 1" hadicou a polievam s tym travnik v tychto suchach cele dni, ale len tak, ze hadica je hodena na trave a kazdu hodinu az dve ju presuniem na ine miesto. ked som to pripojil na postrekovac tak to bola velka bieda - maly tlak, nepouzitelne. Planujem osadit niekde vyssie 1m3 nadobu, tuto plnit cerpadlom a nasledne z nadoby samospadom kvapkovo zavlazovat... ale toto este nemam vymyslene a doriesene ;)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od rob.brno »

Já mám tuhle ponorku za 7000kč:
http://obchod.remont-cerpadla.cz/domaci ... ci-vodarna

Má to v sobě automatiku, takže to šupneš do nádrže uděláš rozvod do kohoutků a je hotovo. NEbo k tomu dáš kdekoliv po cestě tlakovou nádobu 24L s vakem a filtr a používáš i na záchody.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od PavelR »

Roger píše:Ja jsem to ani nezkousel do postrikovace, mam to do bazenu jak pisu, sice to ma vytlak 8 metru ale po odecteni delky potrubi (60 metru v zemi zrejme 1" nebo mozna 5/4") a vyska hubice ostrikovace od vodni hladiny az 3 metry uz jsem na 3+6= 9 metru a to by sotva teklo nebo spise vubec :-)

To co pises mam to same po zahrade rozvod akorat ze misto jimky je bazen, s odrazenou vodou bez chemie a studna co by vydatnosti stacila v kuse, ale voda ma <10 stupnu.

To co ty pises je atomat, tj. Tlakovy spinac co vypne cerpadlo kdyz zavres kohout, to jsem chtel take ale uz rovnou v cerpadle od vyrobce.

Problem je ze kdZ jsem si dal katalogove udaje PUK 1 tak mi vyslo silene drahe cerpadlo:
{
protoze to tvoje
6300l/h a tlak max 4,5atm
Je ze ma 6300l pri tlaku 0 a 4,5 atm pri prutoku 0...
}

Pocital jsem takto (uplne nejmensi parmetry od vyrobce PUK1):
Pracovni Tlak min 3 bar, s prevysenim tedy potrebuji na hrdle cerpadla 4 bar - http://kovoplast.cz/Stare/Zvetseniny/puk.html
Pri prutoku v tomto tlaku Q = 1,3L/s = 4,68 m3/h (tedy tento prutok pri tlaku 4 bar!)

Podle http://www.e-cerpadla.cz//search_flow.html mi vyslo nejlevnejsi na 9000 bez saciho kose a ponorne okolo 10000 bez te automatiky :(

http://www.e-cerpadla.cz/search_flow_re ... olerance=7 tento odkaz ukaze chrakteristiku a muj bod v grafu - dobra pomucka...

JESTE DOPLNIM

To co ja mam automat neni je to jen cerpadlo nevim k cemu by mi byl automat. Ja to takto slozite nepocital jak ty.
Proste jsem vzal 4stupnovy cerpadlo a bylo. Samozrejme kdyz jsou zaply dva postrikovace ma to vetsi tlak ve vedeni nez kdyz jsou zaply 4. No a co... tak to necham zaply o pet minut dyl :-)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od Roger »

Ja to pocital také od oka resp tady do fora, jednak jsem se behem hodky dovedel z toho sikovneho webujak se to vlastne pocita a take me to zajimalo protoze pred 15 lety kdy ty PUKY byly v provozu mi chodil pozpátku a ted uz vim proc - maly tlak a prutok :-)

Tak zvany provozni bod, neboli prutok pri urcitem pozadovanem tlaku (ve vodovodnim radu mam 2,5 az 4,5 baru) je to, co se ma u cerpadla zkoumat a ne to strelit od oka a doufat, ze to nejak bude fungovat. To jsem udelal u te kalovky za 800,- a nastesti to slape dobre, ale kdy mam vysypat 7000, tak bych chtel, aby to slapalo. Puvodni cerpadla tam makala 15 let...

Jasne, muze se to take nakonec vysypat a za 2 roky si s tim vytapetuju, to uz je jina věc.
rob.brno píše:Já mám tuhle ponorku za 7000kč:
http://obchod.remont-cerpadla.cz/domaci ... ci-vodarna

Má to v sobě automatiku, takže to šupneš do nádrže uděláš rozvod do kohoutků a je hotovo. NEbo k tomu dáš kdekoliv po cestě tlakovou nádobu 24L s vakem a filtr a používáš i na záchody.
Jo to se mi libi. I kdyz ta cena take teda, no puvodne jsem uvazoval o rozpoctu 3000,- :-) Jsem naivni.

pri pozadovanem tlaku 4 bary na vystupu cerpadla dava pouze 1,5 oproti pozadovanym 4,7 m3/hodinu :-(

Viz vyse, ja si teda udelal jasno v coulech palcich a DN a vytlaku...

ale co mi stále neni jasne, ze to tve ma prikon? 1,2kW (oni udavaji "vykon") a
to druhe ma prikon 1,1 kW tedy mensi a přitom ma podstatne vetsi vykon cerpani:

E-DEEP 1200, ponorná domácí vodárna 1200W 7392 Kč - robovo
Obrázek

Ponorné čerpadlo JOVAL ECOLOGIC 4 E 110 M, 230 V 1100W 9509 Kč mnou vyhlednute a mimo rozpocet:
Obrázek


Z grafu je patrno, ze při shodných pozadovanych 40 metrech (4 barech)
to první dava 1,5 m3/h za 1200W
to druhé dava 5,5 m3/h za 1100W


... nechapu to, jak je takovy rozdil a nepomer vykonu ku spotrebe mozny :-D Resp. tusim - Joval ma 7 stupnu, ale stejne prikon versus odvedena prace? Vzdyt tomu edeep1200 musi stacit mensi motor nee?

Na papire pak vychazi, ze s mensi spotrebou precerpa pri stejnem vytlaku 40m skoro 4x vice vody (1,5 vs.5,m35) a to se mi nejak ekluje.

I když tomu papirovemu prikonu se asi moc verit neda, sam jsem na svém viz první post nameril jen 430 namisto deklarovanych 600W)

Jeste vypocet po kolika m3 se mi cerpadlo zaplati. Pri cene 30 Kc za kubik je to 9509/30=316 kubiku.

Jestli ze studny vytahnu na jeden zatah 10 kubiku, tak to budu muset pres leto kropit tak 20x aby se mi cerpadlo amortizovalo do 2 let zarucni doby :-) ale uz vidim jak napresrok bude mokro a ne jak letos :-)
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od PavelR »

K cerpadlu joval ecologic mam prihodu. Mam jej doma ve studni jako hlavní vodárnu. akorát na 3f 400V cca 750W
Spokojenost.
S druhym kusem tohoto cerpadla jsem se setkal kdyz jsem predelaval vodu u sestry. Koupuilo se to same, zapojil jsem ho par sekund a ficko spadlo. Cerpadlo KO. Reklamace. Poslali me v Pumpe v brne do haje ze jsem ho zapojil obracene.
Tak jsem jej demontoval a zjistil ze vyrobce do nej dal spatny stator tedy na 230V s tridratovym pripojenim (i toto se dela dle stranek vyrobce statoru). Tak jsem jim to sel omlatit o hlavu ze se mnou chteli vyjeb....t. Jako kdyby videli bubaka :-D Moc odbre to vedeli. Cerpadlo nakonec vymenily.

Jeste zvaz cerpadlo z bauhausu. Jedno takove provozuje kamos. Maji slusny sortiment co se parametru tyce a hlavne na nektere vyrobky i na nektery cerpadla davaji tu jejich 5ti letou zaruku. Menil jsem u nich 4,5roku stary kango a proslo to :-)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od Roger »

myslim ze me odeslo to v prvním postu po par minutach cerpani taky, KO, vymena, teda nejdříve zapujcili nahradni, no při tej cene...

Btw k cemu je vhodne 3f?

Do studny mam také toto ale při prikonu pouhych 0,7kW mi to prijde jako zbytecna komplikace - ne?

A bau mam bohužel z ruky a v letakach vůbec nic nemajo.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od PavelR »

Roger píše:myslim ze me odeslo to v prvním postu po par minutach cerpani taky, KO, vymena, teda nejdříve zapujcili nahradni, no při tej cene...

Btw k cemu je vhodne 3f?

Do studny mam také toto ale při prikonu pouhych 0,7kW mi to prijde jako zbytecna komplikace - ne?

A bau mam bohužel z ruky a v letakach vůbec nic nemajo.
Starej darling byl taky 3f takze vse jiz bylo zapojeno takto. takze jsem to tak nechal ono je to jedno a ze me toto nejede ze solaru me netrapi. Na tech par kubiku mesicne...

Odkud ses? ja se v bauhausu v Brne pohybuju casto tak pokud mas zajem muzu byt tva prodlouzena ruka :-)
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm
Reputace: -54

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od Roger »

No jasne drive se to tak dělalo všechno, motorovy proud, ale prave ze jsem mel uz jen se zapojovanim nového 3f kabelu praci (nastesti jsem nekde nasel červenou vadasku, která umi urcit poradi fazi :-), tak si rikam, proc bych dnes kupoval 3f motor ve výkonech okolo 1kW? Do studni mam 3f a i hůladinovy stykac na 3f ale nevidim důvod na motor na 3f.

Dokonce i sporak >10kW jsem zappojil na 1f :-) Overil jsem experimentalne, ze při soubehu všech ploten naraz po par minut se nic nedeje když utahnu :-)

MareC3k píše:Podobne cerpadlo ako je v 1 prispevku pouzivam aj ja, cca 500W, 6000L/h, mam ho pripojene 1" hadicou a polievam s tym travnik v tychto suchach cele dni, ale len tak, ze hadica je hodena na trave a kazdu hodinu az dve ju presuniem na ine miesto. ked som to pripojil na postrekovac tak to bola velka bieda - maly tlak, nepouzitelne. Planujem osadit niekde vyssie 1m3 nadobu, tuto plnit cerpadlom a nasledne z nadoby samospadom kvapkovo zavlazovat... ale toto este nemam vymyslene a doriesene ;)
1) na mem cerpadle china steinberg z 1 ppostu me prave prekvapil i velky 5/4" zavit (normalne se dava spis 1")... schvalne zkus na svém zmerit skutecny prikon, pokud nemas wattmetr anebo kdybys chtěl zmerit 3f spotrebic, tak to udelas snadno na digitalnich hodinách od Cezu, (odpojis vse ostatní a) stopnes presne usek 10 probliknuti LED a

3600 / <casovy usek 10 probliknuti LED diody [s]> = <okamzity prikon [W]>

2) s polivanim travniku: také jsem si to dřív myslel, ze takto budu zalevat stromy, ale je problém ze te vody je moc na jedno místo a protece to hluboko do země (v mem pripade bud do drenazi, které budovali po 1WW rusti zajatci anebo rovnou do studny, když je to blizko) a odplavi to ziviny od korenu do hloubky a je to tak spis na skodu, takze jsem to delal jen zcela vyjimecne a pretahovat hadici opruz :-(

3) kapkove zavlazovani je fajn, videl jsem i cosi na SOLAR za cca 2500,- psali tam ze dosah az 60 metru a vycuc snad az ze 3-4 metru a ze "to zavlazuje podle intenzity slunce"

zvazoval jsem nez se delat s kapenkovymi hadicemi a tryskami k okurkam tak ze to eventualne koupim (protože okurky v tech hicech vadly) ale nevim, zda k tomu je ta rozvodna hadice a jakou to ma zivotnost na tvrdou vodu zda se nezanaseji trysky? Ale na to pry pomahaji (docasne "zmekceni") magnety, dokonce rozpousteji stare usady...

Solarni zavlazovani by asi chtelo specialni user experience:
http://www.btgreen.cz/solarni-zavlazova ... ovani.html
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od fugas »

Zdravím ve spolek,
Nebudu zbytečně zakládat nové téma.Odporoučelo se mi čerpadlo u bazénu ,což přímo vybízí k náhradě za DC čerpadlo.Bohužel je ale trh v nabídce poněkud skoupý.Na 24VDC jsem našel pouze čerpadlo Marina ,které ale není doporučeno k trvalému provozu.DC chci ze dvou důvodů a to jednak proto ,že 220V se mi u bazénu ani trochu nelíbí už z hlediska důsledného vypínání filtrace ,když se někdo koupe.On se totiž někdo koupe v podstatě pořád a noční chod filtrace mi jednak chladí vodu a za druhé čekám ,kdy mi sousedi přeseknou hadici.No a za další mám rád věci bez měniče.Takže zkrátka sháním vhodné čerpadlo na 24 ,36 nebo i 48VDC.Nevíte prosím někdo o takovém na trvalý provoz?Vlastně mi ani hlava nebere ,proč to není standard a naopak se vše dělá na 220VAC.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od fugas »

Tak jsem přece jen něco našel.Ale byla by za to celá filtrace :mrgreen: Je to k velkým akváriím ,což v podstatě parametry můj bazén splňuje :D

http://www.premiumcorals.cz/vytlacne-ce ... 12000.html
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Cerpadlo na zahradu

Příspěvek od fugas »

Díky za tip ;)
Na Ali by se určitě našlo ,ale nemohu bohužel čekat na dodávku.Potřebuji to do konce týdne ,jinak už to nevyčistím.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek