FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

ota píše: Toto je velmi správný návrh.............
Ne oto, není.
Baterka nepozná, zdali je proud veden do ní, nebo oklikou do bojleru. Dokonce ani nepozná, zdali jde něco do střídače a odtud do bojleru. Nepozná, zdali jsou dvě baterky paralelně, dokonce nepozná, zdali je paralelně s ní spojen jakýkoli jiný zdroj.

Pokud je přebytek výkonu, toto je základní předpoklad, pak to na životnost baterky nemá žádný vliv.
Je otázka účinnosti a i v tomto případě se dá vcelku dobře odvodit, minimálně logickou cestou, že účinnost bude větší.
Nic nepřijde na zmar.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

ota píše:
kodl69 píše:doporučuju ... , energii pro boiler brát přímo z panelů, a přes jednoduchý střídač ala padre nebo oplocký krmit boiler, nebudou se tím zatěžovat baterky ani regulátor ani střídač,....
Toto je velmi správný návrh, argument na podporu tohoto řešení je i finanční
...
1. Akumulátor neudělá nabíjecí/vybíjecí cyklus pro ohřátí bojleru
Já takové řešení nedoporučuji z těchto důvodů:
1.) Ekonomika: Je nutno pořídit další zařízení (střídač nebo Oplocký), které je nutno zaplatit a udržovat.
2.) Provozní: Akumulátor při provozu vytěžovače nedělá nabíjecí/vybíjecí cyklus pro ohřátí boileru. Pouze se zpomalí nabíjení akumulátoru, což je v jeho prospěch.
3.) Koncepce řízení systému: Priority nabíjení akumulátoru a boileru lze spojitě nastavovat. Při dodržení podmínky, že výkon střídače je vyšší než výkon fotovoltaického pole je zaručeno, že činností vytěžovače nedojde k přetížení střídače. Střídač je v provozu optimálně využíván. Čím méně techniky se k provozu systému využívá, tím vyšší je šance na spolehlivý provoz. Komplikované systémy se těžko udržují, nastavují a náročněji opravují.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Na domě který kupujeme je střešní krytina alukryt (šablony z eloxovaného hliníkového plechu). Jakým způsobem se na takovouto střechu se sklonem 45° pridelavaji držáky na panely ? Vzdálenost krovů je cca 90 cm., z trámů o rozměrech 10 (12) x 14cm. Děkuji za rady a odpovědi.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od mobilik »

Kombivruty. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

Kombivrut je nejlepší zašroubovat v místě křížení kontralatě a trámu nejlépe do středu kontralatě, tak aby těsnění z EDPM bylo možno přitisknout ke krytině (alukryt není dostatečně pevný na to, aby bez podpory kontralatě odolal tlaku EDPM bez deformace) aby dobře těsnil. Dále je nutno si vybrat pro zavrtání kombivrutu plochou rovnou část hliníkové šablony. Takže většinou takových vhodných míst na střeše moc není a je vhodné zvolit silnější kombivruty, aby udržely panely i při větší rozteči. Já jsem zvolil 12*300 a je to tak akorát na hraně, jelikož někde vyšly rozteče i 2m.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Šablony z alukrytu jsou podbite prkny tl. 2,5cm.

Všiml jsem si, že na domě není hromosvod. Dům je na konci řady, v podstatě vystrčený na horním začátku svahu. Jeho rozměry jsou 7,8 x 10,4m. Delší strana je do štítu, který je vysoký odhadem cca 10 metrů. Přemýšlím nad tím, jestli by nestálo za to s FVE udělat ještě hromosvod. Můžete mi prosím poradit jak to skloubit dohromady.
Edit. Zhruba v polovině střechy jsou dva komíny. Jeden v hřebeni střechy, druhý asi metr pod ním.
Děkuji za rady a odpovědi.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od volente »

Doporučuji řádně prostudovat předpisy pro hromosvody, s tím spojené problémy s FVE a potom se rozhodnout. Vlastně je to úkol pro projektanta hromosvodů a montáž firmou co bude ručit za správné provedení, včetně revizní zprávy. Aby ten hromosvod nestál víc než FVE?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

Pokud je krytina hliníková, nelze dodržet vzdálenost s a proto musí být konstrukce FVE řádně propojena se zemnící soustavou. Pro dané rozměry nemovitosti vychází minimálně tři svody (lépe čtyři v rozích nemovitosti) propojené zemnícím páskem po jejím obvodu.
U komínů je třeba dbát na dosah stínu vzhledem k umístění panelů. Pokud je na štítu atika, pak je třeba dodržet i vhodnou vzdálenost panelů od ní vzhledem k možnému stínu. I malé zastínění jednoho panelu může způsobit vyřazení celého stringu z provozu. Proto je vhodné brát v úvahu i navrhovanou pozici jímačů.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Objednával jsem regl. Ten samý co má Abrams (můj první nákup přes ebay, když proběhne v pořádku objednam zbývající dva). Výrobce je mpp solar. Všiml jsem si, že vyrábí i měniče. Jejich 5kW typ mi parametry značně připomíná Axperta. Máte s ním někdo zkušenosti, případně jak je to s dostupností náhradních dílů a se servisem? O tomto měniči uvažuji proto, že je za rozumnou cenu a byl by od stejného výrobce jako jsou regly.
Druhou možností měniče je victron phoenix 5000VA.
Děkuji za odpovědi a přeji krásný den.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od volente »

Axpert a Mpp solar jedno jest.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Objednaný regl mi má dorazit ve středu. Dopravce je psaný DHL.
Nemám v tom jasno, jestli mi ho přiveze DHL, nebo Česká pošta? Můžete mi prosím někdo napsat jak to je?
Děkuji za odpovědi a přeji hezký den.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

česká pošta doručuje jen balíky převzaté od německé pošty či jiné národní pošty . DHL je soukromý mezinárodní přepravce jenž zásilku převezme , přepraví a následně i doručí adresátovi v cílové zemi . Někdy ji doručuje smluvní partner PPL nebo tak nějak . Česká pošta se toho neúčastní :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od mobilik »

Urcite ti to pride priaho cez DHL, budu Ta kontaktovat. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

pokud to není z EU a zachytí to celnice, tak DHL je nejstrašnějěí možný řešení, za vyřízení si berou 500Kč, čímž se krámek za 110USD prodražil o další 1150Kč - pošta chce za vyřízení 120Kč...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od xmasin »

Mám stejnou zkušenost, pokud si nechávám něco posílat ze země mimo EU tak nikdy přes DHL.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Regl jsem objednal z Německa. Odkaz mi dal Abrams, za což mu děkuji.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Díval jsem se na internet, kde jsem našel odkazy na měniče. Líbí se mi onen 5kW mpp solar (Axpert). Jelikož však s objednáváním přes ebay teprve začínám se chci zeptat jak poznám, že je daný výrobek dodaný z EU. Slyšel jsem že se na trhu vyskytují podvodné čínské eshopy které se tváří jako že jsou z EU a člověk pak musí platit clo a DPH. Případně budu rád za odkazy na měniče. Může to být jak Axpert, mpp solar, tak i Victron.
Děkuji za odpovědi, rady a odkazy.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

no , už sem se setkal s podvodnou nabídkou na ébaji . Před pár měsíci sem si vyhlídnul kus žeprej "item location: Czech Republic" , no a to pravda nebyla :? . Balík přišel v pohodě , akorát že z Německa :lol: .

Drahý věci už zásadně kupuji jen Item location: EU , což byla v mých nákupech doposud pravda :yes: . Mimo EU jen prkotiny , drobnosti do 20€ :yes: .
Poslední drahou věcí z chiny byl stávající 6kW měnič za nějž jsem na výpalným doplácel cca 4,5kKč :uh: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Ahoj,
já objednával na ebay 8kVA elektrocentrálu. Bylo psáno, že je skladem v Germánii a opravdu mi přišla z Německa. Cena oproti nákupu v ČR cca třetinová. Kdyby bylo potřeba něco doplatit, pořád by se mi to vyplatilo.

Viděl bych to tedy tak, že pokud jsou požadované Axperty/MPP solary na ebay tak levné, že se vyplatí i v případě doplatku, tak proč to nevzít. Na druhou stranu, vrtat si koleno, abych ušetřil dva tisíce, mi smysl nedává.

PS: Nevím, jak bych po ebay řešil nějakou záruční opravu po pár měsících provozu. Toto je tedy opět na zváženou, zda-li se nákup Axperta v takovém případě vyplatí. Moje centrála drží už druhým rokem, ale pravda je, že ji testuji jen jednou v mesíci. Vždycky v tu středu, co houkají sirény :) Až jednou odejde, asi ji daruji zde na mypower nějakému kutilovi co si ji dokáže opět oživit :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od ota »

Ale pozor. EU sklad může být i celní sklad na teritoriu EU, v mém případě to bylo z GB, a na vše co se z něj prodá se platí “výpalné”
Narazil jsem na to pro koupi jakési prkotiny a výpalné bylo pár stovek ale pokud by se kupovali něco dražšiho tak by to zavolalo.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět