Staré olovo-rekonvalescence.

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Odpovědět
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od Janma »

Zdravím všechny.
Mám dotaz jak zahránit staré trakční baterie kapacita cca 700Ah,2V.

Sehnal jsem je za cenu olova.
Baterie byli suché absolutně bez vody.Napětí kolem 1,1V. Vyzkoušel jsem 6 baterií dolit destilkou- napětí se zvedlo na 1,3V. Dal nabíjet nabíječkou na auto-5A.Jak se zvedlo napětí -připojil panely ragl. a nabíjel vyššímy proudy. Měření hustoty dopadlo špatně -plovák se ani nezvedl. Nicméně teď drží napětí na 12v.


Druhou sadu jsem dolil koupenym namíchaným elektrolytem.
Napeti před 1,06 ÷1,1V. Po dolití napětí stouplo na 1,6V.(do každé padly 3 litry )
A zase na zacatku nabíjel auto nabíječkou, pak po zvýšení napětí připojil regl.
Po dodání 191Ah (2,56kWh) má baterie 12,2V.
Elektrolyt má zatím hustotu cca 1,1 max 1,15.
Jak dále postupovat? Asi dál nabíjet úděl equalizaci .
Případně pak zakoupit a připojit desulfator?
Děkuji všem za rady.
Mam celkem 24 ks- na 48V systém.
Jan.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od Janma »

Stav desek před .
Přílohy
2018-08-05 21.12.32.jpg
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Reputace: 64
Bydliště: Chebsko

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od KubisKV »

Zdravim,
Zhruba pred pul rokem jsem resil podobny problem. Diky Volente,Rotenkiwi a Ota za trpelitost a cenne rady zatim na baterkach funguju.
co si pamatuju, tak jsem baterky nabijel 30V (24V pack) dost dlouho, dolil jsem je jen destilkou a cekal na zazrak. Ten se konal po cca dvou mesicich nabijeni, premlouvani, dolivani a mereni. Desulfator jsem si postavil a pouzil jen kratce. Dulezity je, aby se zacala zvedat hustota. Pokud budes potrebovat nejak pomoct, posli sz. desulfatory mam pouze na 24V.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od volente »

Janma píše:Stav desek před .
Tak to je tragédie, můžeš zkusit všechny dostupné rady a triky, ale jak to dopadne ví jen bůh.
Ono záleží na tom jestli jde o odpar, nebo ten elyt někdo vylil. Podle toho co píšeš o druhé sadě
bych to viděl spíš na vylití. Jak psal kubaKV, bude to trvat dlouho a kapacita nejistá. Nebo podstoupit riziko zkratu desek a články komplet vylít, vypláchnout a znovu nalít elektrolytem.
Popřípadě kůra H2O2, peroxid vodíku aplikovat do zatopených článků, existuje na to i český patent, zkus pohledat.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od Janma »

Vylité nebyli, byli zakopané metr hluboko a obložené 10cm polystyrenem.

Baterie dříve používali ve FVE. Nikdo nedělal údržbu(nový majitel nemovitosti) a z baterek se voda vypařila. Před tím kvůli nizkému napětí je předpokládám odpojil Mppt regulátor XW Xantrex 60-150.Pak takhle stály odhaduji cca 2 roky.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od ota »

700Ah článek s odhadem 5 deskami je velmi robustní a snese resustitační pokusy které by každou gelovku zničily.
Postupoval bych takto:
1. dolít destilku
2. v žádném případě kyselinu protože sírany jsou v deskách. Uložily se tam jak klesala kapacita.
3. připojit zdroj 100A (minimálně) a nabíjet až budou vařit - vývin H2 a O2. Větrání a EX prostředí nutné!!!
4. až budou články vařit, změřit kapacitu
5. nechat je den vařit a dolávat destilku a opět změřit kapacitu.
5. po dalším dnu vaření změřit kapacitu
6. podle kapacity - pokud bude alespoň 50% použít,
7. pokud nebude mít 50%, dát baterce poslední šanci, povařit ještě 2 dny a podle výsledku buď použít nebo do sběru.

Desulfátor v na fóru publikované konstrukci je podle mých zkušeností s mrtvou baterkou jen takové lechtání bez valného výsledku.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od gupa »

Já jsem s úspěchem měl tento postup.
1. Vybít po článku přes nerez plechový pásek 0,05% cap článku na 0V a držet na nule minimálně 3 dny
2. Otevřít a vytáhnout z obalu elektrody, opatrně, vše neustále mít pod demivodou kvůli případnému vzplanutí, to by ale nemělo být pokud byl splněn bod 1
3. oddělit - od +, Opláchnout elektrodovou hmotu od sulfátu, očistit separátory, případně opravit pájení olovem části, sestavit upevnit do přípravku a zasunout zpět do obalu a svařit obal do původní podoby postupem známým při sváření plastů, nalít nový elektrolyt, předbít a nabíjet podle doporučení výrobce. Přebíjení je v podstatě asi na 50% nabíjecího proudu.
4. Veškerou oplachovanou vodu, starý elektrolyt, rozpadlé části elektrod, špatné články atp. se odevzdávají na sběrné místa k tomu určených.
5. Dodržovat ochranu a hygienu při práci s olovem, olovo je těžký jedovatý kov, způsobuje nevratné poškození buněk, způsobuje pomatení mysli, nemoc mozku až smrt.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od Janma »

Pouštím do nich proud z panelů, max dají cca 30-37A. Mam ještě SS zdroj ten dá 40A. Tak jej asi pripojim. Nebo rozšířím panely na 1000Wp to by dalo určitě 60A.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Reputace: 11
Bydliště: Znojmo

Re: Staré olovo-rekonvalescence.

Příspěvek od Janma »

Pujcil jsem si zdroj na nabíjení. Po nabíjení hustota stoupla na 1,15 až 1,20. Nabíjí 60 A, 15V. Článký bublají dostatečně. Dolito jen destilkou. Budou k něčemu? Ještě jsem nepripojil žádnou zátěž.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek