paralel olovo jištění

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
matheo
Příspěvky: 4
Registrován: stř črc 18, 2018 5:00 pm
Reputace: 0

paralel olovo jištění

Příspěvek od matheo »

zdar borci rád bych se dozvědel zda je nutno dat mezi jednotlive aku v paralelnim spojeni poistky,na hausbotu mam 4 x180 Pb a mam to bez poistek ..jedna Agu 60 A je na vystupu.Kámoš byl na navstevě a říkal ze tam mam dat mezi baterky jeste poistky tak sem ted z toho jelen.poradí mi někdo? dik
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: paralel olovo

Příspěvek od kodl69 »

Pokud dojde ke zkratu článku v některé baterce, tak ty pojistky mají význam, a taky při servisu - když chceš dát některou baterku pryč, tak aspoň nemáš oba dráty pod napětím...
60A pojistka na 12V? to je elektrika jenom na svícení? dyť to je sotva 1kW max. výkonu...
60A pojistky bych klidně dal na každou baterku. V provedení PN000 s plastovým držáčkem, a na jedné z nich skladovat "žehličku" a je to.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: paralel olovo

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja tam mám v každom odpojovači 63 A poistku.
Za 4 r. čo sú baterky u mňa, 6 x 12 V paralelne, to ide OK.
fv_1.jpg
Na to je z druhej strany cez 3 x 125 A pripojený MeanWell.
odpinac_600A.jpg
A ešte je na to zbernicu zavesený Victron cez 160 A poistku.
istenie_victron.jpg
Z reglov na zbernicu ide 6 x 40 A.
regulatory_21052018.jpg
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne sob črc 21, 2018 9:44 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
matheo
Příspěvky: 4
Registrován: stř črc 18, 2018 5:00 pm
Reputace: 0

Re: paralel olovo

Příspěvek od matheo »

jeste se mi povaluji v garazi agu v tom pouzdře valcovem tak je tam přidám diky moc za radu
Přílohy
Screenshot_20180721-213507_Samsung Internet.jpg
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: paralel olovo

Příspěvek od vla »

Pojistky tam dle mě nutné nejsou, možná zvýší jakýsi pocit bezpečí. Když už je tam chceš, aby měly smysl měly by mít správnou hodnotu. Spíš by měly být jištěny jednotlivé větve rozvodu a to hodnotami, které odpovídají spotřebě konkrétních větví (světla, zásuvky atd). Kolega argumentuje kdyby se s nějakou baterkou něco stalo ochrání se ostatní, to je pravda, ale olověná baterka pojde zcela vyjímečně, většinou pojdou stářím. To co kolega popisuje bývá zpravidla u starých baterek, které už je třeba stejně vyměnit. Mě zrovna pošel článek v autobaterii, ovšem měla za sebou 11 let provozu.
Nemám rád tenhle stát.
matheo
Příspěvky: 4
Registrován: stř črc 18, 2018 5:00 pm
Reputace: 0

Re: paralel olovo

Příspěvek od matheo »

jo tohle jsem si myslel i ja proto jsem istil jen vystup z aku 60 ti Amperovou poistkou,kable mam 6mm a spotřebice nemaji vĕtsi přikon kdyz je zečtu 50 A a nikdy nezapinam vsechny ...neni třeba..a na jisteni baterek mezi sebou hm to asi podla chuti kdo chce kdo nechce ale kdyz uz je mam tak to tam dam dik za odpověd

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek