Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3334
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Tak dnes v Právu čtu,že je jádro hotová věc,tedy dostavba bloků! Že jen nevědí kým,za kolik,kdo bude platit,ale bude to drahé.Neznají reakci z EU,nemají vyřešené úložiště,ale bude to.
A větrníky musí postavit kvůli slibu zelené EU,ikdyž vědí ,že budou fungovat jen z 30% díky slabým povětrnostním podmínkám a že to bude těžké,protože je obce stejně nechtějí.A FVE rači ne po průseru,který jejich politika přinesla(výkup).Možná ještě bioplynky,které mají zpracované.
O využití odpadu a spaloven ani slovo,přitom tohleto palivo tu je a od 2020 se už nesmí skládkovat.Svoz je zajištěn,třídění z části taky,jen postavit ty bioplynky a spalovny a krmit je.
Jsem přesvědčen,že komerční část ČEZu zalobovala za jádro,protože jim to dnes nese a pokud se to zfoukne za prachy daňových poplatníků,tak to bude splněný sen.Uhlí pojede dál a nadvýroba se zvýší na dvojnásobek dneška a vesele se bude dál prodávat do okolních států.Zisky porostou a kapsy se naplní.No paráda,jen to neřeší životko a rizika s tím spojená a vyprázdnění státní kasy do soukromých kapes.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od youda »

Tak to je hnus :wall:
(škoda, že tu není blicí smajlík)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od vla »

Já si myslím, že je to řešení zajišťující stabilitu, většina eko-energií je závislá na počasí, denní či noční době, ročním obdobím atd. Vodní stabilní zdroje rovněž nemáme, takže jistých stabilních zdrojův dlouhodobém horizontu u nás moc není. Pokud se dnes uvažuje o nových blocích jaderných elektráren je to rozhodování pro období za 20-30 let a jen bůh ví, kolik v té době bude uhlí vhodného pro velké tepelné zdroje, zatím uhelných dolů nijak moc nepřibývá, jestli vůbec nějaké. Spíše to vypadá na sice hodně pomalý, ale přeci jen útlum. Navíc spotřeba energií určitě poroste, pokud se nakonec plně rozjede výroba a prodej použitelných elektromobilů poroste spotřeba řádově. A auta nejsou rozhodně jediným potenciálním zdrojem růstu spotřeby el. energie.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

velký investiční celky se staví v první řadě kvůli vysoké ceně , navíc u atomky je zcela běžné x-násobné překročení rozpočtu = vlhký sen každého developera .
Pochopitelně že to zaplatíme my daňový poplatníci . To tak aby to platil chudák ČEZ ze své kapsy ::facepalm:: . Ostatně stejně jako u stávajících Dukovan a tunelínu .
Jaderné zdroje nemám v lásce , ale když už tak postavit rovnou 4-tou generaci a né zase zastarolou 3-tí generaci ala stávající zdroje :hell: . Mám na mysli především skutečnost problémů s """vyhořelým""" palivem . Další 3-tí generace bude produkovat stejně jako stávající reaktory 95% """odpad""" , kdežto 4-tá generace by plně fungovala na zmíněný 95% """odpad""" mnoho-násobně déle než jej budou produkovat dukovany a tunelín :yes: . Takže by se tím dal elegantně vyřešit i problém kam s trvalým úložištěm """vyhořelého""" jaderného """odpadu""" :yes: .
Vůbec se nemluví o uranu coby fosilním palivu - ano , uran je stejně jako zemní plyn , ropa a uhlí fosilním palivem . Sice má ohromný energetický potenciál , avšak všeobecné využívání ubohých 5% jej degradujeme na úroveň uhlí :uh: .

Jo , ještě k opěvované stabilitě jaderných elektráren - mimo plánovaných a neplánovaných odstávek musí snižovat výrobu zejména v letním období kvůli nedostatku chladící vody z přehrad či její vysoké teplotě :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od vla »

Nejsem bezhlavej zastánce jádra, ale taky se mi moc nelíbí náš "ekologický život" na úkor chudších či méně rozvinutých zemí. V Číně necháváne emise a u nás děláme, že šetříme, ovšem s jejich produkcí, životní prostředí. Až číňani začnou žít jako my počítám, že se náš "čistý" život bude sunout dál díky ekologické katastrofě v jiné chudší oblasti na Zemi. A jednoho dne se vše přesune k nám atd. a to až do globálního konce. Z tohodle by nám mělo být špatně.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
vla píše:Nejsem bezhlavej zastánce jádra, ale taky se mi moc nelíbí náš "ekologický život" na úkor chudších či méně rozvinutých zemí. V Číně necháváne emise a u nás děláme, že šetříme, ovšem s jejich produkcí, životní prostředí. Až číňani začnou žít jako my počítám, že se náš "čistý" život bude sunout dál díky ekologické katastrofě v jiné chudší oblasti na Zemi. A jednoho dne se vše přesune k nám atd. a to až do globálního konce. Z tohodle by nám mělo být špatně.
Veškerá lidská činnost ničí tuto nádhernou planetu , o tom žádná .
Každý pokrok vedl do neznáma s nepředpokládanými následky i důsledky . Viz lidská manuální práce nahrazená uhlím , velrybí tuk nahrazený ropnými deriváty , koňské povozy nahrazené motorovými vozy s vnitřním spalováním , hnědouhelná energetika nahrazovaná efektivnějšími a modernějšími zdroji . Rozmach OZE je nedílnou součástí pokroku vývoje celosvětové energetiky ať se to někomu líbí či nelíbí . To jak ::pv:: odvětví vypadá u nás v ČEZku je důsledkem ČEZké povahy a postoji k realitě . Kam vede 40-ti leté přešlapování na místě snad není třeba komentovat ::facepalm:: . A pouze vyčkávat až to vyřeší ti tam nahoře by také moc nepomohlo .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jo , k jádru jsem zapomněl dodat : argument zastánců jádra o zvýšení energetické nezávislosti na Rusku je hluchý a tupý jako koleno :uh: Uranové palivové tyče se dováží z Ruska ... :roll: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3446
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 520
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rva »

Zrovna nedávno Temelín obnovil zásoby http://oenergetice.cz/elektrarny-cr/tem ... -dva-roky/, takže je schopen dva roky dodávat elektřinu. A pokud to někdo zaplatí, může se palivo klidně koupit i od ameriky http://oenergetice.cz/elektrarny-cr/cez ... ne-palivo/.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od vla »

Tím pádem lze doplnit, že argument zastánců jádra o zvýšení energetické nezávislosti na Americe je hluchý a tupý jako koleno :uh: Uranové palivové tyče se totiž dováží z Ameriky ... :roll: . Začíná to být zábavné, ještě, že za jakékoli řešení nenesu žádnou zodpovědnost. :lol:
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... až bude a bude-li kompatibilní tak bude třeba z usa .
Americký palivo po revoluci zkoušeli v Dukovanech s žalostným výsledkem testů - celý kazety se kroutili , deformovaly a ohrožovaly regulační systémy reaktoru :eek2: . Fakt supr ... .
Když už stavět další bloky , tak jedině 4.tou generaci a né zastaralý neperspektivní bazmeky s účinností srovnatelnou s atmosférickým parním strojem https://cs.wikipedia.org/wiki/Atmosferi ... 3%AD_stroj .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od vla »

Otázkou je, kde a kteří soudruzi udělali chybu :eek2:
Nemám rád tenhle stát.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od xmasin »

Tak ERÚ vydal návrh cenového rozhodnutí pro rok 2019 na regulované služby http://www.eru.cz/cs/-/verejny-konzulta ... o-rok-2019. Proč mně nepřekvapuje, že se opět zdražuje paušál, za chvíli se fakt vyplatí FVE + centrála.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3334
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

V roce 2006 mě 1kW z DS se vším vyšel na 3.40Kč,nyní 2017 5.58Kč a netrpělivě vyhlížím fakturu letos.Nštěstí tam bude opět pokles spotřeby na celkových 0.7MWh/rok,tak uvidíme.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3446
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 520
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rva »

Tak u mě 2006 - 2.52 Kč/kWh a 2017 - 2.79 Kč/kWh. Dosaženo omezením spotřeby ve VT.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brin »

Já jsem na to příští rok zvědavý. Budu mít konečně zapojené vše, jak má být a v plánu mám v temných dobách dobíjet baterky v NT tak, aby to hezky vydrželo těch asi 16 hodin VT. Teoreticky by mi to mohlo ušetřit majlant v kombinaci s FVE. Za loňský rok stála elektřina skoro 22000 Kč...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od brumlaj »

2abrams: zmiňuješ 5% "spáleného" uranu. To ale není vše. Za celou touto kosmickou technologií je parní cyklus s turbínou (vynález 1884, takže technologie počátku minulého století). Takže těch využitelných 5% paliva se ještě poníží energetickou účinností té turbíny což směr elektrická energie je do 40% (str. 19) a 60% energie ve formě tepla jde do životního prostředí. Jako kdyby ho zde na Zemi nebylo málo (29.10.2018 u nás v Ostravě o 0,2st.C ráno nám unikla tropická noc). Jak sám hodnotíš - za ty prachy k zblití.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3334
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

rva píše:Tak u mě 2006 - 2.52 Kč/kWh a 2017 - 2.79 Kč/kWh. Dosaženo omezením spotřeby ve VT.
Tobě po vydělení platby za rok /kilowaty výjde 2.79Kč?????????? O jakou spotřebu jde a tarif?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2772
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

o nevelké efektivitě parních strojů vím , jenže jsou téměř všude , přesněji řečeno ve všech tepelných zdrojích . Proto tvrdím že doba páry stále trvá a trvat ještě dlouho bude . Jak jsem psal , i vyzkoumávaný termonukleární zdroj čistší energie bude spoléhat na konvenční parní technologii - tojest vařit vodu .
Od přímého vaření vody v jeskyni jsme se dostali k vzdálenému vaření vody v umělých jeskyních ... :roll: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7367
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 865
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

To Marko250: Předpokládám že d25D , s využitím aku při VT. Na podobnou a možná drobek nižší cenu se dostaneš s d45D při spotřebě přes 20MWh za rok s jističem 3x25A... Prostě kdo spotřebuje víc, má nižší cenu.
To Abrams: Ono takový vaření vody na ohni pod skalním převisem v polovině prosince má taky něco do sebe. Člověk zjistí, že ten oheň krásně během víkendu ohřeje tu skalní hmotu převisu a pak je pod převisem teplo jak v obýváku s panoramatickým oknem. Oni si to ti lidi dávno uměli zařídit taky luxusně. A dnes tě z takovýho po tisíce let obývanýho místa vyženou zblblí ekoteroristi.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3446
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 520
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rva »

marko250 píše:
rva píše:Tak u mě 2006 - 2.52 Kč/kWh a 2017 - 2.79 Kč/kWh. Dosaženo omezením spotřeby ve VT.
Tobě po vydělení platby za rok /kilowaty výjde 2.79Kč?????????? O jakou spotřebu jde a tarif?
D25d, 3x25A: 10761.4/(268 + 3591)=2.79 Kč/kWh
Vyúčtování elektřiny 2017
Vyúčtování elektřiny 2017
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět